Gemini G42

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Gemini G42

#136

Příspěvek od Oko1 »

Vpodstatě kontinuálně mám problém s chodem motorů v RA i DEC, výměna obou motorů/převodoky proběhla u mojí montáže už nejméně třikrát od února 2012. Dokonce byla teď naposledy RA osa u výrobce, vrátila se minulý týden s novým motorem/převodovkou, nový motor i pro druhou osu. Zapnul jsem, zahájil red.autoset, na prázdno vynikající. Nasadil jsem refraktor s kamerou a jedno osmikilové závaží, dobrý, dobrý.... a při cvičném GoTo hrozný zvuky v DEC převodovce, jako luskání prstem, a zase se to zastavilo. Naštěstí mě napadlo to honem natočit na video. Ukázalo se že u nové převodoky prasklo jedno přítlakové převodové kolečko (nevím jak jinak to nazvat).

To je jeden problém. Takže jsem tedy místo toho nasadil další záložní motor, který byl také na "revizi" a už ho mám tak nějak pro strýčka příhodu. Doufal jsem, že třeba vydrží a budu moci fotit. Jenže ten převodovku nerozjel ani jednou. Takže jsem ho taky otevřel a byly tam kovové třísky, podle všeho indikující nějaký systémový problém s uložením těch třecích převodových koleček, na který výrobce přišel minuý týden, kdy zřejmě poprvé otevřel moje staré špatné motory (!!). Uložení se obrušuje až třísky lítají. Ale bohužel to vypadá, že tenhle záložní motor nebyl na revizi ani otevřený, protože už nejel když jsem ho posílal, a po návratu se ani nerozjel. A ty třísky se samy neudělaly, že jo..:-) Abych to ještě upřesnil - MOTOR se vždy točí, ale PŘEVODOVKA NA DISK nikoli.

Takže abych to zestručnil - poslední upgrade převodovek budou kuličková ložiska. A dohoda je taková, že pokud tohle nebude nebude fungovat, tak bude následovat odstoupení od kupní smlouvy. Je to dost frustrující sedět na Tenerife s krásným 300mm newtonem a sušit ho v kumbálu, protože montáž za bratru 6.000E nehraje.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Gemini G42

#137

Příspěvek od mich1 »

Teda, ty mas taky dobrou smulu. Drzim palce at se naposledy zadari. Jinak teda takovyhle veci nic prijemnyho, tuhle se nam s Kaosem stalo neco podobnyho s eq5 a montaz ted vypada v jedne ose vicemene mrtve.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Gemini G42

#138

Příspěvek od Oko1 »

No jako blížím se smůlou Konihlavovi:-D Ale možná je to jen tím, že mám trpělivost. Jinej by to už asi výrobci dávno omlátil o hlavu. Celý kouzlo je v tom, že u EQ5 pět to naštve, ale řekeš si hmmm fajn. Od montáží typu Gemini člověk ale čeká tak trochu jiný standard, a tady si neodpustím komentář - je to krásně vyrobené, ale zjevně ne úplně dobře inženýrsky domyšlené a dotváří se to za provozu. Vzpomínám si jak jsem s Evženem Brunnerem vyjel na Izaňu, DEC osa chcípla, takže jsem tam ve výšce 2400m, teplota kolem 4, vítr... měnil motor, zatímco Evžen fotil Etu Carinae...:-) Tohle člověk u takový montáže prostě dělat NECHCE.

V každém případě si připravuju plán B, pokud by Gemini putovala zpět k výrobci. Moc alternativ není, v této cenové kateggorii nic, na většinu z nich se čeká (ASA mi dneska psala, že na DDM85 je to 3-4 měsíce...). Ale jako nervy už mi fakt z Gemini tečou, a je to přesně ve stavu, že při příštím selhání už to jen zabalím bez ptaní do krabice a pošlu, protože jinak bych musel čerpat zdravitní pojištění na psychiatrickou péči. Jediný, co mě zachránilo od hospitalizace je dotáhnutí HEQ5 a koupě refraktoru, protože Newton není na čem vozit. Nehledě na plány v čudu, takovej pěknej seznam objektů mám....
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Gemini G42

#139

Příspěvek od FunTomas »

No tak to je fakt smutné. Po skúsenostiach Konihlava s ASA astrografom, by som ale moc neveril ani tým montážam. Čína to istí, to mi ver!!!
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Gemini G42

#140

Příspěvek od Psion »

Já jsem zůstal při staré dobré Gemini G42+ a mnoho let pracuje bezproblémů, přestože to je první montáž, která se v ČR objevila. Nemůžu si ji prostě vynachválit a vždy obdivuji tu geniální jednoduchost montáže a ovladače Pulsar. Pro vyhledávání objektů, které v ručce nejsou, se dá připojit k montáži iPhone (Android).
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Gemini G42

#141

Příspěvek od kolec »

Chapem tvoju frustraciu. Kazdy z nas ma nejaku neprijemnu skusenost s technikou ale vzhladom na skutocnost , ze chces fotit a nie sa zaoberat problemami s montazou , kamerou, atd tak sa obavam , ze neexistuje idealne riesenie . Ale mozes mi verit , ze ziadna cina to neporiesi.

kolec

Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Gemini G42

#142

Příspěvek od Oko1 »

Tak teď mám alespoň jistotu, že byla odhalena příčina, a motory které jsou už téměř na cestě budou vybaveny zatím nejsofistikovanější verzí převodovky. A když to nebude "hrát" jak má, tak už bude následovate jen zabalení a poslání zpět:-)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Odpovědět