Gemini G42

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Gemini G42

#76

Příspěvek od Psion »

Tak to jsem Pavle rad, ze jsi spokojen Myslim, ze cena/vykon u teto montaze je vynikajici.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#77

Příspěvek od -karneades- »

to dělá ten stativ :D, u mě to běželo bez pointace a po ustavení PH z Astrosráče na 2 metrovém ohnisku 120s podobně a opakovaně-taky na tom stativu, prostě jsem tu montáž začal mít zase rád :-*
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Gemini G42

#78

Příspěvek od Vabra »

Ranni doplneni po analyze jednotlivych expozic:

Drift mezi sousednimi snimky byl typicky 0-1pixel, vsech 8x 600s expozic se veslo do +/- 4 pixelu. Proste ta periodicka chyba je opravdu velmi mala a pro ohnisko 0.5m a DSLR vpodstate irelevantni...

Navic jela G42 s timto relativne kratkym dalekohledem, 2-3 hodiny za meridian (pri foceni Plejad) a jela by i vice...

PS 2Karneades: CGE Pro stativ dneska privezu, ale nerozmyslys si jeho prodej? Ma na nej nekde na Morave padat prach? Zavolam.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Gemini G42

#79

Příspěvek od vla »

Zkoušel jste někdo pointovat montáž autoguiderem od MMys? Zatím mi to dělá problémy, motory jsou napájeny cca 1,5m dlouhým kabelem, který je zřejmě zdrojem rušení pro analog. výstup z kamerky. Uvedený kabel jsem udělal ve stíněném provedení, což přineslo výrazné zlepšení, ale nejsem si jistý jestli dostatečné. Nestíněný kabel nakmital rušení, ktré bylo jasně viditelné na obrazovce guideru. Jeho výměnou za stíněný rušení na obrazovce vidět není, ale pointace stále není optimální. Pokud danou kombinaci používáte, jaké máte nastavení Pulsaru, point. rychlost atd. Při nastavení rychlosti na 3 (tak je dodáno výrobcem) mi opisuje point hvězda kolem středu kříže čtvereček, při jedna už je to lepší, ale stále je rozkmit pohybu hvězdy větší než nastavené hodnoty na guideru, možná je tam ještě nějaké rušení, které nevidím a nemám čím změřit. Víc jsem včera v mizrném počasí neodzkoušel. Martin mi samozřejmě slíbil pomoc, ale než se na něj definitivně obrátím s prosbou o řešení problémů zkouším jestli to již nemáte někdo zmáklé.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#80

Příspěvek od -karneades- »

Vláďo, to bude asi problém vyřešit, doporučoval bych oddělit výstupy optočleny a napájet MMys guider zvláštním zdrojem, A HLAVNĚ, JEŠTĚ NEŽ ZAČNEŠ S ČÍMKOLI JINÝM, TAK ODDĚL KOSTRY !!!
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Gemini G42

#81

Příspěvek od Vabra »

Prestoze vysledky vcerejsi noci z pohledu astrofoto staly za prd, tak jsem zpracoval alespon neco.

Jako dokumentaci jak muze vypadat nepointovana fotografie z 500mm dalekohledu na slusne ustavene montazi uvadim Merope a IC349:


PS: obvykle uvadim fotky v 25-33% rozliseni, tohle je vyrez zvetseny na 300% (Rajce to zmensilo na nejkych 280% a vlozeno primo ve foru to vypada jako 400%  :-/). v originalnim vyrezu ma delsi strana 250px...

Je to DSS slozenina 4x 10 minut snimku nejmene zasazenych prechazejici oblacnosti...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Gemini G42

#82

Příspěvek od MMys »

Vláďo, to bude asi problém vyřešit, doporučoval bych oddělit výstupy optočleny a napájet MMys guider zvláštním zdrojem, A HLAVNĚ, JEŠTĚ NEŽ ZAČNEŠ S ČÍMKOLI JINÝM, TAK ODDĚL KOSTRY !!!
V TVGuideru jsou ale na výstupu optočleny, takže není potřeba nic oddělovat. Výstupy autoguider portu jsou kompletně izolované, včetně země.

Zkusil bych oddělený zdroj a hlavně plastový tubusek ke kameře, může být zarušená zem na těle montáže, dalekohledu, a vazba přes tubusek do kamery.

Ad hvězda opisuje čtvereček ? Nemáš kameru otočenou o 90 stupňů ? Prohozenou RA a DE osu ?

Jinak, kterou verzi firmware máš v TVGuideru ? Vzhledem k přesnosti téhle montáže by jí víc vyhovoval proporcionální režim. Tedy velký počet průměrování centroidu hvězdy až třeba 1-2sec. aby to nebylo ovlivněné seeingem, a parametr RAT nastavený místo na NO na nějaké číslo (řekněme odhadem 3-5).

Máš v menu parametr RAT ? Pokud ne, pošli mi tu věcičku na upgrade firmware :-)
Mimochodem, mám do toho i funkci časovače pro DSLR, a funkci, že si umí o pár pixelů pohnout foceným polem mezi expozicemi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Gemini G42

#83

Příspěvek od vla »

Ještě si s tím pohraji, minulé počasí bylo nanic, pointační hvězda každých pár minut zmizela na dalších pár minut. My co máme bukové lišty ;D máme dalekohledy vzájemně galvanicky určitě odděleny. Pohraji se ještě s nastavením jak guideru, tak montáže. Rat jsem měl určitě na NO, takže upravím toto i další nastavení dle rady. Zatím díky, Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#84

Příspěvek od -karneades- »

aha :), tak bych ještě zkusil naopak ty kostry spojit
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#85

Příspěvek od -karneades- »

To Vabra: Pavle, perfektní výstup, to je jako z DDM ASA :)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#86

Příspěvek od -karneades- »

pánové Vabra, Vla, Psion a další, nemůžete prosím zveřejnit postup jak dostat do Pulsaru databáze objektů ?

všiml jsem si, že nikdo z Vás (ani já  :))nepoužívá navigaci, Vla se vymlouvá na to, že není čas na testy, Vabra taky a Psion zmizel asi na trvalo na Kanáry,,, proč jste si vlastně takto dokonalou montáž kupovali ? dyť to není normální, dnes jedu do Supry a koupím si na výjezdy HEQ5 a to jenom proto, protože má nahrané alespoň nějáké databáze, kdybych  věděl, jak do G42 zadat souřadnice, tak bych používal třeba tuto možnost, moc vás prosím, zapojte mozky a dejte sem polopatický návod jak na to-děkuji
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Gemini G42

#87

Příspěvek od Vabra »

A proc jsi si ji kupoval ty?

Jak jsme se bavili rano po telefonu, zatim jsem pouzil pro Go-TO pouze parkrat na hvezdy nebo Messierovy objekty a tam to funguje jak ma.

Jednou, kdyz jsem potreboval prejet na objekt co neni v rucce tak jsem tam dojel joystickem s pouzitim souradnic (take bez problemu).

Jedinny podstatny problem, ktery s Gemini 42 mam je, ze mi parkrat o sobotni noci nejela v s siderickem rezimu (ted nevim jestli se predbihala nebo zpozdovala), kdyz jsem ji prepnul na sidericky chod ruckou tak par expozic jela spravne a pak zase zacala stavkovat.
Mam podezreni jestli za neco nemohlo napajeni (a pripadne ruseni) z motoru nastartovaneho auta.... Po vypnuti a znovu zapnuti montaze stavkovani ustalo.

S Lacerta Autoguiderem take vse funguje jak ma (i krasne ditheruje na DSLR)...

Az budes chodit na 10h do prace a starat se o 3 male deti tak pochopis ze nahravani objektu do rucky montaze je ukol s pomerne nizkou prioritou... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Gemini G42

#88

Příspěvek od vla »

Za sebe bych ti viděl takto, montáž jsem si koupil pro její výbornou nosnost a tuhost. Při individuálním dovozu lze dosáhnout příjemné ceny, neboť odpadají příplatky distribučního řetězce. Má to ovšem i své nevýhody, není český kvalitní návod k pulsaru, což neangličtinářům dělá trochu problémy. Mě osobně rovněž nevyhovuje logika ovládání tohoto zařízení, ale to je individuální, Pepa Ladra je naopak s logikou ovládání naprosto zpokojen. Naštěstí na to mám náhled jako Pavel Vabroušek a touhu po jakékoli softverové inovaci skutečně nemám.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Gemini G42

#89

Příspěvek od -karneades- »

::) chlapci a chlapi  :), mě už je to taky jedno, na vájezdy jsem pořídil HEQ5 u které pracuje vše triviálně a GoTo chodí špičkově a G42 bude na pevném stanovišti spolupracovat s PC planetáriem, to chodi taky dobře, až se někomu z Vás podaří z G42 dostat víc, než rychlost syderickou  :D, tak předem díky za report
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Gemini G42

#90

Příspěvek od MartinV. »

To si nevybereš. Losmandy je nedotažený šunt a teď tady čtu, že jste si koupily montáže, která má pokaždé jinou spojku a teď ji ještě ani neumíte ovládat. Teď už zbývá asi Astro-Physic a nebo 10Micron ;D ;D ;D.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Odpovědět