Montáž Sky-watcher AZ4

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#76

Příspěvek od 4Brunco »

Udrzi tedy hlinik az4 minidob
Ano hlnik to udrzi, ale tie nohy su fak mizerne - nekupuj to. Uz len to ze srob-kolik co drzi nohy stativu vo vysunutom stave koroduje (nespravne zvolena kombinacie material- ocel+hlinik) a mne zakorodoval natolko ze mi vytrhol maticu z lozka.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Montáž Sky-watcher AZ4

#77

Příspěvek od Dansemacabre »

Ok, díky všem za vysvětlení, nebudu se pokoušet ušetřit na materiálu, nemá to smysl. Přechodně to zkusím s AZ3 z bazaru za pár šupů a do zimy našetřím na něco pořádného.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž Sky-watcher AZ4

#78

Příspěvek od MilAN »

Přijde mi, že sice nemáš peníze, ale rozházíš jich více, než kdybys uváženě nakupoval. Nejdřív Dobson, teď k tomu AZ3 a potom něco jiného ( montáž a asi i dalekohed ?...)
Az3 to samozřejmě unese, ale pokud ten Dobsonek není konečné řešení, tak nic většího už ne, a pak je to další výdaj za lepší montáž.
A aby to bylo ještě přenositelné, nemůže to být nic více jak AZ4 a Newton 150/750
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Montáž Sky-watcher AZ4

#79

Příspěvek od FrantaB »

AZ3 za pár šupů, nedejbože na hliníku je málo i na toho malého newtona co máš. Na vizuál v naprostém bezvětří možná, ale i tak budeš mít problém s ostřením, protože si ho dotykem rozklepeš tak, že pořádně neuvidíš. Hliník sám o sobě málo a blbě tlumí torzní kmity, průřezový modul těch profilů je směšný a výsledkem je malá tuhost a obrovská náchylnost k udržení kmitů.
Taky jsem trochu nevěřil, jaký je rozdíl v pitomé EQ-5 na 1,75" a 2" ocelových nohách-a ty menší bych nikdy nechtěl. AZ-4 na 1,75" (lépe 2") ocelových nohách (což by tuším vyžadovalo nějaký mezikus, zvládnutelný z dobré překližky z tvrdého dřeva) by se asi dalo označit za s výhradami občas použitelné i pro tvůj velký dalekohled. AZ3 ani náhodou.

Kruhy-určitě jo. Lišta je sice "origo" přišroubovaná na tubus, ale 3 (?) šroubky M4 pokud se nepletu. Závit v tubusu není nijak oslnivě velký a vůbec, ty síly nejsou slušně roznesené do plochy pláště tubusu, takže ten se bude prohýbat a kmitat. Kruhy mají bytelné sedlo a slušný šroub (M6), takže jdou s lištou rozumně spojit.


Svůj dalekohled jsem pořizoval na něco úplně jiného než hvězdy a montáž=bytelný stativ tak, abych byl ještě ochotný si to naložit na záda a někam vynést, přitom abych tam pak nebyl naštvaný nad zbytečnou námahou, protože se to celé klepe jak francouzský pes na Urale v únoru. Kdž jsem dal Maka na fotostativ, byť bytelný a těžký, viděl jsem sotva polovinu toho co dokáže ukázat, protože se obraz klepal.
Resumé u mně? EQ-Mon2 na 2" nohách, s Makem a drobnostmi okolo celkem asi 23 kg plus přepravní bedny. Na něco podobného můžeš za bezvětří pověsit na vizuál i tu 200/1200, ale na nic menšího fakt ne. I pod krátkého a kompaktního Maka si zatraceně dokážu představit něco tužšího.
Moje krátká zatímní zkušenost je taková, že když je dobrý seeing, jdeš na velká zvětšení-ty vyžadují stabilní dalekohled, jinak je to celé rozpatlané a nevyužíváš toho, co ti atmosféra vzácně dovoluje. Azimutálka při velkém zvětšení znamená furt do toho strkat nebo točit, což zase znamená rozklepání (dob je z principu mnohem stabilnější). Paralaktika vychází mnohem líp, dá se snadno pohánět, což tě části klepání obrazu ušetří. Ale jakmile ti to kvůli velké páce nebo pružení materiálu (což je u kombinace SW 200/1200 na AZ3 sichr) klepe obrazem, můžeš jít rovnou domů.
Uvědom si, že to tahání na zádech a tu velkou optiku chceš právě kvůli těm vzácným dobrým podmínkám a proto, abys viděl aspoň občas pořádně a hezky. Rozklepaný dalekohled na nestabilnín montáži nebo i stabilní montáži, ale s nestabilním stativem ti prostě hranu svých možností neukáže. Nikdy. Fakt ne. Přechodná řešení vedou jedině k otrávenosti, protože nevíš co je oblohou, co technikou a co děláš ty sám způsobem používání.
A u tebe to rozčarování bude tvrdé, protože pokud jsem zaregistroval, byl jsi 24. 4. na výjezdu se zkušenými a viděl skoro maximum, co ze své techniky můžeš tady dostat. AZ3 ti nikdy nedá tu stabilitu co minidobson, zvlášť pokud bude na hliníku. Víš co je tím vidět a budeš fakt otrávený.

Pokud chceš mermomocí azimutálku, tak sežeň hlavu AZ4 a aspoň 1,75" (lépe ty 2") nohy z EQ5 apod. nebo ještě lépe velký (označovaný "těžký") polní geodetický stativ a napasuj to na sebe. Geodeťák zásadně dřevěný, protože dřevo naopak torzní kmity tlumí dobře. Váží víc než ocelák zpod EQ-5.
Pokud chceš snadnou sledovatelnost objektu, resp. nestarat se o vyjíždění ze zorného pole na velkém zvětšení, pak paralaktiku. Jestli snadno přenosnou, pak počítej jen s tím malým dalekohledem a můžeš risknout EQ3-2 na 1,75" nohách (sháníš hlavu a nohy zvlášť, normálně je na 1,5") nebo geodetický stativ, ale na váze proti EQ-5 moc neušetříš a s tuhostí i přeností půjdeš dolů. Neplést EQ3-2 s EQ3!
Pokud na ni chceš občas pověsit i 200/1200, nic menšího než EQ5 na 2" nohách nemá smysl.


Nosit se to dá, sežeň si hliníkovou krosnu VHV, zrepasuj záda, popruhy udělej z hasičské hadice (tuším B-ta naplacato asi 10,5 cm široká), udělej bednu na hlavu montáže, popruhový systém na přivázání. S 200/1200 odhadem 32-35 kg celkem. O ramena se neboj, s popruhy z hadice tě dřív začnou bolet kolena, kotníky a kyčle.




SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Montáž Sky-watcher AZ4

#80

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky za vyčerpávající odpověď. Pomalu, ale jistě se dostávám k tomu, že nejlepší další příslušenství k dalekohledu bude řidičák. Vyjde podobně jak ta montáž a dobson zůstane dobsonem :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž Sky-watcher AZ4

#81

Příspěvek od MMys »

Bingo Měl jsem to podobně. (byť kapku dražší, řidičák jsem měl, ale auto ne)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Montáž Sky-watcher AZ4

#82

Příspěvek od haplo602 »

AZ3 za pár šupů, nedejbože na hliníku je málo .....

130 Heritage je skladaci dobson, takze tie kruhy velmi nema kde upnut, plny tubus je len asi polovica dlzky a takisto to bude narazat na tie vysuvne tyce ked sa to sklada. cize jedine ze tie kruhy budestale davat dole pri prenose ... mozno este podlepit tu listu po celej dlzke ako pridavoku ku srobom, ale lepsie riesenie tam velmi nieje.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#83

Příspěvek od 4Brunco »

Prave som zohnal drevenny geodeticky stativ a chcem ho upravit na hlavu AZ4, predpokladam ze to tu uz musel niekto reisit. Na stative je 5/8" zavit a na AZ4 3/8". Da sa to riesit jednoducho nejakou redukciou alebo treba nieco vykutit?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Montáž Sky-watcher AZ4

#84

Příspěvek od elon254 »

Na stative je 5/8" zavit a na AZ4 3/8".nešlo by to tak:
http://www.disco-shop.cz/disco/eshop/10 ... -s-obrubou
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#85

Příspěvek od 4Brunco »

Presne nad tymto som rozmyslal, len som si nebol isty ci to nebude moc dlhe, no vyskusam a uvidim pripadne skusim dake podlozky
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Montáž Sky-watcher AZ4

#86

Příspěvek od mitovka »

Hlavne si pozri ten závit na AZ-4. Ja si myslím že to je závit M10.

Preto sa robia veci ako toto:
http://www.makszutov.hu/termek/fotoallv ... _5-labakra

Lebo ten statív má skrutku M10.
mitovka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#87

Příspěvek od 4Brunco »

tak toto pomeriam, lebo rozmer srobu som si len vygooglil a prepokladal som ze je to standardne. Ale pokial je to M10, tak zozenem lahko novy srob a nemusim riesit redukciu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#88

Příspěvek od 4Brunco »

Takze nakonec to bol M10 srob, a uplne perfektny, s plastovym koleckom, ktory presne sadol na velkost aj vzdialenost sa mi podarilo zohnat v hornbachu. Takze mam to plne funkcne , stabilita vynikajuca , diki mitovka za radu ;)
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Montáž Sky-watcher AZ4

#89

Příspěvek od 4Brunco »

Takto vyzera AZ4 hlava namontovana na geodet. Stative este som na nohy doplnil zaistovacie skrutky a retiazku.
https://photos-1.dropbox.com/t/2/AABw1Z ... ej9cuKLYl4 " alt="" />
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Klobasa
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 06. 2015, 20:22

Montáž Sky-watcher AZ4

#90

Příspěvek od Klobasa »

To vypadá dobře. Není to vratké? Vypadá to, jako stativ na nivelaci. :)
Trimble M3, Leica 1201, triedr Fomei 7x50
Odpovědět