EQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ-5

#166

Příspěvek od Bill »

Howking píše:A vůbec mi navadí že sem tam je poloha krkolomnější.
No my jsme teď s kolegou párkrát pozorovali astrografem na EQ6 (nemá kruhy, je napevno na liště) - některé polohy fakt nejdou. (Teda bez žebříku) Ale normální N se dá v kruzích otočit a je to v pohodě. Sám jsem to provozoval několik let. Ale EQ máme na focení...

Kupovat si montáž za 35-50kKč k dalekohledu na pozorování za 14kKč už chce opravdu odhodlání...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: EQ-5

#167

Příspěvek od Suchac »

vla píše:Já cítím za kolegovým dotazem snahu o co nejlevnější řešení , jinak by se asi neptal na obecně známé, ale pro jistotu jsem se zeptal.
Je to tak, samozřejmě chci za co nejméně co nejvíc muziky.

Paralaktiku chci z jednoduchýho důvodu, kterej jsem už tuším zmínil - začínal jsem s ní, jsem na ní zvyklej, vyhovuje mi a chtěl bych jí proto i u nový sestavy. Ale bohužel nekompromistní řešení stojí nekompromisní majlant, jinak se budu muset rozhodnout buď pro dobsna s požadovanou větší aperturou, ale nechtěnou montáží, nebo pro (za rozumnej peníz dostupnou) EQ-5, ale budu omezenej osmi palcema průměru. Jen jsem se chtěl ujistit, jestli jsem při prohledávání nabídky na trhu (i na zahraničních shopech) nepřehlédl nějakou levnější alternativu k EQ6.

Díky za vaše postřehy ;)
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: EQ-5

#168

Příspěvek od Howking »

Suchac píše:se budu muset rozhodnout buď pro dobsna s požadovanou větší aperturou, ale nechtěnou montáží, nebo pro (za rozumnej peníz dostupnou) EQ-5, ale budu omezenej osmi palcema průměru.
No jak zmínil vla je ještě zlatá stření cesta, která by ti mohla na vizuál stačit a byla by cenově mezi "bedýnkou s pošťuchem" a EQ6 - dobsona s go-to - sice se ti bude stáčet pole (takže bez derotátoru nevyfotíš), ale to ti na vizuál bude jedno a budeš mít objekt stále v zorném poli s benefitem pohodlněji přístupného okuláru.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#169

Příspěvek od biker.fm »

Taky reseni by mohlo byt - EQ montaz a k tomu SCTecko. Zde pak odpada problem s krkolomnosti. Pri nekterych polohach s newtonem to je nekdy spise pro hadi muze co se dokazou ruzne pokroutit zkroutit ohnout do nesmyslnych nenormalnich az neralnych "patvaru" aby oko se dalo priblizit k okularu coz normani clovek tezko dokaze :)
Howking píše:PS: Hele Máňo, dal jsem ti tam ten Jupiter. Těsně na kraj pole, ale rychle koukej, než odjede k druhému kraji. Ukáž? Kde? Nic nevidím, je tam černo.
Ja to porad rikam ze Manu radeji uz nebrat na pozorovani, ze s ni jsou jen porad same problemy :D To s Jarkou, Helenkou, Lidou, Pavlou a Petrou tyto problemy nikdy nebyly 8-)
Howking píše:Jestli někomu dobson vyhovuje, tak mu přeji ať si užívá, ale to už je snad sekta, to každému na potkání vnucovat. Já chápu, že u dalekohledu 350+ je to z důvodu přenosnosti asi jediné řešení, ale to nebude jeho případ.
Dobson vyhrava diky pomeru cena/vykon. Proto se nejcasteji doporucuje zacatecniikum co nechteji ze zacatku do astro hracek hodne penez investovat. Pokud nekdo chce vetsi pohodli (nepostuchovani) tak si za to hold musi neco priplatit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#170

Příspěvek od MilAN »

biker.fm píše:Taky reseni by mohlo byt - EQ montaz a k tomu SCTecko. Zde pak odpada problem s krkolomnosti. Pri nekterych polohach s newtonem to je nekdy spise pro hadi muze co se dokazou ruzne pokroutit zkroutit ohnout do nesmyslnych nenormalnich az neralnych "patvaru" aby oko se dalo priblizit k okularu coz normani clovek tezko dokaze :)
Tak když už jsme u kombinace SCT + EQ montáž, tak za podobné peníze je asi daleko výhodnější sestava SCT na vidlicové naváděné montáži. Nejpohodlnější sestava na pozorování, u pozorování lze sedět, pohodlně používat bino nástavec a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
nixik
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 01. 2017, 22:55
Bydliště: Říčany u Prahy
Věk: 33

Re: EQ-5

#171

Příspěvek od nixik »

Ahoj,

rád bych se zeptal na možnost rozpohybování montáže EQ5 (s CG5 2"nohama) do budoucna. Dalekohled - Newton 150/900.
Jedná se mi o začátečnické focení. V současnosti jsem brutální amatér, byť nadšený.
Předpokládám, že při pořízení hodinového strojku se expoziční čas o trošku zvýší, ale pořád to bude spíše bída - ikdyž pro začátečníka alespoň nějaká zkušenost?!
Přemýšlím tedy o motorech na obě osy, ovládání s konektorem na autoguider ZDE s připojením autonomního guideru (asi bazar), nebo přes GPUSB adaptér k PC s upravenou WEBkamerou.
Otázkou zůstává, zda podstoupit to, co popisuji výše a nebo se seznamovat s astrofotografií na krátké expoziční časy a časem prodat EQ5 a koupit lepší montáž již s elektronikou.
Budu rád za jakékoliv připomínky, rady a opravu, pokud jsem něco uvedl špatně.

Michal
Newton GSO 150/900 F6, EQ5 motor RA+DE
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: EQ-5

#172

Příspěvek od martin b »

Řekl bych, že s hodinovým strojkem se expoziční čas zvýší celkem podstatně, než že jen o trošku.
Bez něj se objekt v poli normálně pohybuje a lze si při tomto ohnisku dovolit odhadem jen nějaké desetiny sekundy. S ním lze jít až na nějaké nízké desítky sekund s tím, že některé snímky budou lepší a některé horší podle aktuálního průběhu periodické chyby, přinejhorším alespoň půjdou celé sekundy. Navíc je to výrazně pohodlnější při vizuálním pozorování.
S guidingem lze samozřejmě jít na ještě delší časy, ale na to je potřeba ještě další vybavení a hlavně na newton 150 mm plus pointační dalekohled je EQ-5 už celkem slabá.
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: EQ-5

#173

Příspěvek od myXall »

Ahoj Michal,
s podobnou dilemou som sa stretol aj ja ked som sa rozhodol vymenit dobsona za foto zostavu. Na zoznamenie sa s astrofoto (zoznamovanie stale pretrvava :D ) som nechcel investovat vela penazi, kupil som bazarovy SW ED80, montaz EQ5 a dokupil pohonom oboch osi. Tiez som uvazoval nad ovladanim s autoguider portom, ale povedal som si, ze na zaciatok budem fotit bez pointovania (su to dalsie naklady na pointacny dalekohlad, kameru, atd). Vydrzalo mi to doteraz, fotim vela kratkych expozicii a s vyslednymi snimkami som zatial ako tak spokojny (stale je co zlepsovat, hlavne v spracovani).
Takze ked to zhrniem, podla mna by stacilo dokupit pohon oboch osi na EQ5 a robit kratsie expozicie (v desiatkach sekund).
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#174

Příspěvek od MilAN »

Pokud fotit bez pointace, potom stačí ale motorický pohon jen pro RA osu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
nixik
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 01. 2017, 22:55
Bydliště: Říčany u Prahy
Věk: 33

Re: EQ-5

#175

Příspěvek od nixik »

martin b píše:Řekl bych, že s hodinovým strojkem se expoziční čas zvýší celkem podstatně, než že jen o trošku.
Myšleno "o trošku" oproti několikaminutovým expozičním časům.
myXall píše:Takze ked to zhrniem, podla mna by stacilo dokupit pohon oboch osi na EQ5 a robit kratsie expozicie (v desiatkach sekund).
Zatím to tak vypadá. Asi nejlepší řešení pro mou současnou situaci bude koupit pohon RA, nebo oba a učit se a učit se.

Každopádně díky moc za rady. Asi to opravdu zatím pořeším pohonem RA, pro alespoň nějaký exp. čas.
Newton GSO 150/900 F6, EQ5 motor RA+DE
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#176

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Bez pointace jsem při ohnisku 1000 mm dělal snímky až 30 vteřin a odpad byl kvůli periodické chybě kolem 20 %
Obrázek Obrázek
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
nixik
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 01. 2017, 22:55
Bydliště: Říčany u Prahy
Věk: 33

Re: EQ-5

#177

Příspěvek od nixik »

Tomáš Grygarčík píše:Bez pointace jsem při ohnisku 1000 mm dělal snímky až 30 vteřin a odpad byl kvůli periodické chybě kolem 20 %
Děkuji za ukázku. Jak jsem psal výše, ideální pro začátečníka bude vyzkoušet tuhle cestu.
Newton GSO 150/900 F6, EQ5 motor RA+DE
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: EQ-5

#178

Příspěvek od martin b »

Jen upozorním, že ty snímky jsou pořízené černobílou kamerkou, což tomu samozřejmě dost pomůže.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-5

#179

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
mám otázku, mám EQ-5 a QHY 5- je možné na pointaci použít kabel, který je součástí tzn. RJ-11 a na konci RS-232 pro propojení autoguiding portu s počítačem na povely a usb kabel pouze do qhy5?
díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-5

#180

Příspěvek od MilAN »

Ty máš na EQ 5 autoguider port?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět