EQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

EQ-5

#121

Příspěvek od pavelseb »

V podobné sestavě jsem to provozoval já, ale s 150/750. Odpad tam byl, něco se nafotilo např: http://waa.4fan.cz/www/image-detail/default/58 ale vždy to bylo o kompromisech. Jinak jsem měl místo GPUSB vlastní LX200 emulátor (krabička s mikroprocesorem která přebírala příkazy LX200 protokolu a ovládala montáž přes ten dobastlenej ST4 port).
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ-5

#122

Příspěvek od Karell »

Já mám ale v hlavě, že chce fotit zrcadlovkou, to podle mě postrádá smysl tahat s sebou nějaký notebook jen kvůli pointaci. Jinak máš Milane samozřejmě pravdu. I s těmi ohnisky, po vlastních zkušenostech bych doporučil maximálně nějakých 400mm, čili něco takového: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 26291.html
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

EQ-5

#123

Příspěvek od Dansemacabre »

Na pointaci se tedy zatím opravdu vykašlu, pořídím 200/1000 dalekohled na vizuál (asi to bude levnější a univerzálnější než 200/800) a fotit budu zkoušet jen objektivem. Řešit to začnu až po budoucím přechodu na lepší montáž a nabrání zkušeností. Kvůli vizuálu bych nerad nic menšího než těch 200mm, jakkoli je to na focení lepší. Díky všem.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

EQ-5

#124

Příspěvek od Howking »

Na pointaci se tedy zatím opravdu vykašlu, pořídím 200/1000 dalekohled na vizuál- no fotit můžeš i bez pointace - spousta krátkých expozicí sice nenahradí jednu v součtu jejich časů ale dost se blíží - tohle je foceno bez pointace a za okulárem - na EQ5 a 200/1000
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ-5

#125

Příspěvek od MilAN »

Na pointaci se tedy zatím opravdu vykašlu, pořídím 200/1000 dalekohled na vizuálMyslel jsem, že na vizuál máš 200 mm Dobsona - takže zase půjdeš směrem k horšímu. Asi bych se už neměl téhle diskuze zúčastňovat - :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

EQ-5

#126

Příspěvek od Dansemacabre »


Myslel jsem, že na vizuál máš 200 mm Dobsona - takže zase půjdeš směrem k  horšímu.
Toho bych rád prodal a nahradil ho "univerzálnějším" newtonem na montáži. Jsem sice jak dědeček, co měnil až vyměnil, ale dokud kupuju i prodávám v bazaru, je jedinou ztrátovou položkou benzín na přepravu (dalším důvodem k výměně je transport - kratší dalekohled se mi vejde do kufru auta na délku, zato 1200mm ohnisko tam musím cpát dost divně naštorc a zabere spoustu místa, čli ve výsledku zabere dobson s bedýnkou mnohem víc místa než montáž + kratší ohnisko stejného průměru, ale to už je offtopic)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ-5

#127

Příspěvek od Karell »

Howkingu promiň, nemáš ale pocit, že ty tvoje pokusy mobilem mohou spíš někoho odradit? Na astrofotkách je jakákoliv fotografie jakoukoliv bazarovou modifikovanou zrcadlovkou, navíc za zlomek ceny tvého ajfónu, výrazně lepší než ta tvoje. Měj trochu soudnosti.
Edit: jen namátkou http://astrofotky.cz/gallery.php?show=F ... 714197.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=m ... 688220.jpg
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

EQ-5

#128

Příspěvek od Howking »

nemáš ale pocit, že ty tvoje pokusy mobilem mohou spíš někoho odradit - nemám. Jakákoli bazartová zrcadlovka stojí peníze (a nemalé - chtít za tělo 5 let staré D350 3000 Kč, když nový soudobý stojí 10 je lichva). Mobil s foťákem má každý (tedy je ZADARMO) a fotka jím pořízená silně přesahuje to co je v stejném dalekohledu vidět očima - tedy mě to motivuje a myslím, že i ostatní. Není pak problém si dokoupit i tu zrcadlovku, když někdo chce. A co se týče kvality - pak by se museli stydět úplně všichni s vybavením za mega, protože na profi dalekohledy se stejně nikdy nebudou chytat. Je to zábava a svým způsobem poťouchlost - jestli si tu někdo hraje focením na vážného astronoma (vyjma proměnkářů - jejich práce je fakt přeba) tak je trapný.

PS: To co dělá mé fotky ne zas tak ostré není mobil, ale okulár za tři kila. Do toho bych měl investovat dřív než do čehokoli jiného.

A jestli tě irituje konkrétně iPhone, tak si to odmysli - to dokáže jakýkoli jiný mobil a já nikde netvrdím, že ne. Prostě asfotografie mobilem je zábava bez nákladů. Všichni se tu jen bavíme.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ-5

#129

Příspěvek od Karell »

Mě vůbec neirituje, mně je naprosto lhostejný. Když svoje fotky dáváš do vlákna astrofotografie mobilem, nepíšu ani ťuk, beru to v dnešní době jako takovou raritu. Ale když to dáváš za příklad toho, jak fotit, to mně už rozum nebere. A poslední poznámka. Naposledy včera se tady C350 prodal za 2100,- Kč.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

EQ-5

#130

Příspěvek od Howking »

Ale když to dáváš za příklad toho, jak fotit, to mně už rozum nebere - dal jsem to sem jen jako odkaz - úmyslně ne obrázek právě proto že to sem nepatří. Ale jako důkaz že když se dělají krátké expozice, tak to jde i bez pointace  - prostě jiný obrázek s krátkými expozicemi na celém foru nenajdeš, než ty mé s mobilem. Koupil jsem nedávno i tu "skoro zrcadlovku", ale zase jsem ji prodal a koupím jinou. Pak zkusím určitě i fotky zrcadlovkou na krátké časy bez pointace - věřím, že to bude jistě lepší, než z toho mobilu. Jenže prostě čekám, až se objeví zase na bazarech nějaká, co umí fullhd video (kvůli planet a Měsíce), má  objektiv a je za 4 litry. Ten soňáč byl, takže to jde takhle sehnat. Proto zase mobilem. Ale k tématu jako důkaz ne úplné nutnosti pointace to prostě stačí (nedávám to tu abych se chvástal iPhonem - i když tě podezřívám, že mě podezříváš ;-D )
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ-5

#131

Příspěvek od Karell »

Opět se mýlíš. Je tady několik autorů, kteří fotí nepointovaně. Namátkou: http://astrofotky.cz/~Pavebo
Nicméně Dansemacabre se ptal na to, jak montáž EQ5 pointovat, takže vlastně od začátku jsi celý i se svým ajfónem tak nějak offtopic ;D
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

EQ-5

#132

Příspěvek od Howking »

Nicméně Dansemacabre se ptal na to, jak montáž EQ5 pointovat, - pak jsi si asi nevšiml jeho závěru na který odpovídám a který cituji. Že na pointaci zatím kašle a bude jen na vizuál - a na to mu ukazuji, že bez pointace se nemusí nutně focení vzdát. To bylo celé - nebylo to třeba zase nafoukávat na obrovskou a už skutečně off-topic debatu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ-5

#133

Příspěvek od MilAN »


Ale jako důkaz že když se dělají krátké expozice, tak to jde i bez pointace To snad ví každý , to není potřeba dokazovat. Jen každý nemá potřebu fotit expozicí 0,3s jako tvůj mobil Dokonce každí ví, že to jde i bez toho hodinového stroje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

EQ-5

#134

Příspěvek od Dansemacabre »

Snad poslední dotaz: jsou nohy od EQ-5 kompatibilní s nohama od CG-5? Vím, že CG-5 mají v základu 2" a EQ jen 1,75", jde spíš o to, jestli to vzájemně půjde zkombinovat (hlava CG-5 na nohách EQ-5 a obráceně). Je rozdíl mezi 1,75 a 2 nějak výrazně znatelný? (třeba jestli CG-5 na 2" nohách udrží v pohodě 200/1000, ale na 1,75 už se bude klepat). Díky předem za vyjasnění
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

EQ-5

#135

Příspěvek od 4Brunco »

Da sa to kombinovat, a ano rozdiel v stabilite je celkom vyrazny. Ono sa to bude klepat tak jako tak ale pri 2" nohach kratsie
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět