PANTOVÝ STOLEK

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

PANTOVÝ STOLEK

#1

Příspěvek od Tomkk »

Pustil jsem se do výroby pantového stolku. Mám ho vlastně skoro hotový. Ovládání motorku jsem udělal jednočipem Atmel s korekcí tang. chyby. Rád bych věděl co by to ještě mělo umět, např. mám-li tam dělat ještě vstup na tlačítka na přidání a ubrání rychlosti, prostě, jestli je zvykem to ještě pointovat, nebo ne, popř. jiné náměty od těch, co už s tím mají nějaké zkušenosti. Pro začátek jsem to chtěl používat pro focení oblohy digitálem (abych mohl jednoduše poskládat co nejvíce 15s snímků a až to vyladím, tak zkusím fotit na film). :hi:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

PANTOVÝ STOLEK

#2

Příspěvek od vla »

Záleží na ohniskové vzdálenosti objektivu, a periodické chybě pohonu, je to podobné jako u šnekového převodu, budeš tam mít chybu v závislosti na otáčkách šroubu, který táhne matici /aspoň pohon takhle předpokládám/.Pro ohniska od cca.150 mm bych už o nějaké korekci raději uvažoval. Určitě se ti hodí později při pokusech s focením na film. Pokud ovšem budeš používat jen krátká ohniska objektivu máš převody vyrobeny s dostatečnou přesností a budeš schopen montážičku ustavit solidně můžeš začít i bez korekcí. Per. chybu můžeš také zmenšit delším ramínkem, čím delší, tím bude chyba menší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#3

Příspěvek od Psion »

Nějak si nedokážu vybavit, že bych se někdy setkal s termínem pantový stolek - snad myslíš ekv. plošinu. Taková věc je základní focení dobrá, ale na focení s objektivem či dalekohledem s pointováním to asi nebude, pokud nejsou závitové segmenty vyrobeny s vysokou přesností. Jak už tady někdo psal - běžně zakoupená závitová tyč, šnek či jiná součást je pro astronomii nepožitelná, jakmile požadujeme větší přesnost než 20" periodické chyby.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#4

Příspěvek od MMys »

Ty nevíš, co je pantový stolek ??? ;D To je základní výbava astrofotografa - začátečníka (taky jsem kdysi jeden měl) Mrkni se třeba sem: http://www.u-net.com/ph/mas/projects/scotch/scotch.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

PANTOVÝ STOLEK

#5

Příspěvek od Tomkk »

vla napsal: Záleží na ohniskové vzdálenosti objektivu, a periodické chybě pohonu, je to podobné jako u šnekového převodu, budeš tam mít chybu v závislosti na otáčkách šroubu, který táhne matici /aspoň pohon takhle předpokládám/.Pro ohniska od cca.150 mm bych už o nějaké korekci raději uvažoval. Určitě se ti hodí později při pokusech s focením na film. Pokud ovšem budeš používat jen krátká ohniska objektivu máš převody vyrobeny s dostatečnou přesností a budeš schopen montážičku ustavit solidně můžeš začít i bez korekcí. Per. chybu můžeš také zmenšit delším  ramínkem, čím delší, tím bude chyba menší.
Snažil jsem se o co nejmenší stoupání a nejdelší páku. (4mm tyč, 400mm páka a šla by prodloužit, 96 krok motorek). Vyšel jsem z toho, že už při zoomu x3 a 15s expozici mám na digitálu místo hvězd slušné čárky. Uvažoval jsem o max zvětšení v přepočtu na film cca 200mm ohnisko. Na větší zvětšení použiji dalekohled, ale kdy se mi podaří udělat hýbající se eq. montáž, to ví :angel:.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PANTOVÝ STOLEK

#6

Příspěvek od MilAN »

Paralaktický stolek (kdysi někdo v Kozmosu vymyslel "pantový stolek") ti při dobrém ustavení -pomocí nějaké záměry - umožní max.expozici 10 minut s ohniskem do 100 mm. Pokud chceš více, nevyhneš se důkladnému ustavení, pointačnímu dalekohledu a možnosti jemných pohybů v obou osách a jsi na paralaktické montáži !
Je to jednoduchý prostředek a tak ho i pojmi v konstrukci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#7

Příspěvek od MaG »

Já po svých zkušenostech s montáží, když jsem teď "točil" ručně mám dojem, že takový paralaktický stolek udělat pořádně musí být fuška (jeden z důvodů, proč jsem jej nestavěl). Ustavení montáže GS je pohoda a chyba v deklinaci je zanedbatelná. S pohonem, který k tomu je to je pohodové focení. I ručně se s tím v nouzi dělat dá, pokud čučí člověk neustále do okuláru.

Přeji hodně štěstí, myslím, že na focení s ohnisky do 50 mm to bude v pohodě do 5-10 minut. Podobnou věc má Luky tak se třeba ozve.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

PANTOVÝ STOLEK

#8

Příspěvek od Luky »

MaG napsal: Podobnou věc má Luky tak se třeba ozve.
Tak se teda ozyvam :)
Paralakticky stolek mam ted pujceny na delsi dobu od Lukase Krale. Stavel si ho sam na komety Hale-Bopp a Hyakutake. Bohuzel zkusenosti zatim nemam... dovezl jsem si to teprve pred tydnem. Ale Lukas rikal, ze to se zakladnim objektivem 50mm zvladalo bez znatelneho protahnuti hvezd v carky tak 5-6 minut. Myslim, ze je to celkem slusne a pro zakladni foceni to rozhodne staci.

Az budu mit nejake fotky, tak to sem pripadne hodim ;).

Rozhodne doporucuju ten ovladac pro regulaci otacek! Ten je temer nezbytny. Ikdyby se ti povedlo dobre nastavit otacky motorku, tak ti to urcite po nekolika minutach zacne o nekolik sekund utikat!! Pak si tam Lukas udelal ledkove osvetleni ciferniku (na konci sroubu) a nad nej dal hodinky se sekundovkou. Takze se to takhle da pohodlne hlidat...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#9

Příspěvek od Psion »

MMys napsal: Ty nevíš, co je pantový stolek  ???  ;D To je základní výbava astrofotografa - začátečníka (taky jsem kdysi jeden měl)  Mrkni se třeba sem: http://www.u-net.com/ph/mas/projects/scotch/scotch.htm
Nikdy jsem tenhle výraz neslyšel, ale viděl jsem to mnohokrát. Fakt je, že hodně lidí neslyšelo zase Poncetova plošina Jinak tohle monstrum bych snad ani nestavěl a raději koupil za pár tisíc základní ekv. montáž  ;D
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

PANTOVÝ STOLEK

#10

Příspěvek od Tomkk »

Psion napsal:

Nikdy jsem tenhle výraz neslyšel, ale viděl jsem to mnohokrát. Fakt je, že hodně lidí neslyšelo zase Poncetova plošina Jinak tohle monstrum bych snad ani nestavěl a raději koupil za pár tisíc základní ekv. montáž  ;D
Klidně si ji kup ;D. Mě zabrala výroba mechaniky jeden večer + cca 3hod SW a už první večer mi to splňuje, co jsem od toho očekával - ještě to není doladěné, zaměřeno na Polárku jen okem podle hrany u už mám 30 fotek 15+15s skoro přesně na sobě. Jenže přišly mraky... :bomb:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#11

Příspěvek od Psion »

Tomkk napsal:

Klidně si ji kup  ;D. Mě zabrala výroba mechaniky jeden večer + cca 3hod SW a už první večer mi to splňuje, co jsem od toho očekával - ještě to není doladěné, zaměřeno na Polárku jen okem podle hrany u už mám 30 fotek 15+15s skoro přesně na sobě. Jenže přišly mraky... :bomb:
No vidíš jak jsi šikovnej, udělat plošinu za jeden večer to je opravdu rychlé. Takže to můžeš vyrábět za pár stovek, když to trvá pár hodin ne? Myslím, že se Ti ozve spousta lidí ;D.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PANTOVÝ STOLEK

#12

Příspěvek od FunTomas »

Psion napsal: ...Fakt je, že hodně lidí neslyšelo zase Poncetova plošina Jinak tohle monstrum bych snad ani nestavěl a raději koupil za pár tisíc základní ekv. montáž  ;DNo vidíš, ale poncetova plošina, pantový (paralaktický) stolek a paralaktická montáž... to sú tri zariadenia ktoré síce vykonávajú tú istú činnosť, ale sú určené pre úplne rozdielne podmienky.
Skús položiť na paralaktiku nejakého dobsona s priemerom 300-600 mm? ;)
Na druhej strane ak má dotyčný ambície fotiť základným objektívom, tak načo má kupovať nejakú paralaktiku za x tisíc a vážiacu niekoľko kg. ???
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PANTOVÝ STOLEK

#13

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: Já po svých zkušenostech s montáží, když jsem teď "točil" ručně mám dojem, že takový paralaktický stolek udělat pořádně musí být fuška (jeden z důvodů, proč jsem jej nestavěl).Ako som už písal, paralaktický stolček (myslím tým ten pantový stolček a nie paralaktickú plošinu) je primárne určený na fotenie s foťákmi so širokými alebo základnými objektívmi a pomerne krátkymi expozíciami. Vôbec sa nemusíš trápiť s nastavovaním na polárku so super presnosťou. Je to jednoduché zariadenie s jednoduchou funčnosťou. Na druhej strane ak už máš montáž, asi je zbytočné strácať čas niečim podobným.
Sám so si ho kedysi postavil, a zabralo mi to jeden deň (mal som cca 12-13 rokov). Je to dobrý štart pre ešte nerozhodnutých pred investíciou do niečoho drahého. To ale Psion väčšinou považuje za stratu času.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PANTOVÝ STOLEK

#14

Příspěvek od FunTomas »

Psion napsal: Nějak si nedokážu vybavit, že bych se někdy setkal s termínem pantový stolek - snad myslíš ekv. plošinu.Aj na anglických stránkach sa to označuje ako barn door... A naozaj používajú dosť často aj pánt.
Ich využitie je takmer vždy spojené s foťákom a základným objektívom...

http://www.tucsonastronomy.org/barndoor.html
http://www.jlc.net/~force5/Astro/ATM/Ba ... ndoor.html
http://www.astronomyboy.com/barndoor/
http://education.jlab.org/tracker/
.
.
.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PANTOVÝ STOLEK

#15

Příspěvek od Psion »

FunTomas napsal:
Ako som už písal, paralaktický stolček (myslím tým ten pantový stolček a nie paralaktickú plošinu) je primárne určený na fotenie s foťákmi so širokými alebo základnými objektívmi a pomerne krátkymi expozíciami. Je to dobrý štart pre ešte nerozhodnutých pred investíciou do niečoho drahého.
To ale Psion väčšinou považuje za stratu času.

To je životní zkušenost. Nezabývat se věcmi, které nepřinesou ani očekávaný výsledek ani nemají budoucnost. Příklad - koupím si trieder 8x50, pak refraktor za pár tisíc a udělám montáž, pak refraktor 100mm a koupím jednodušší ekv. montáž, pak 150 reflektor a EQ4, nakonec všechno prodám a koupím 250mm a EQ6. Já jsem kdysi vyrobil malý dalekohled a pak koupil rovnou 200mm reflektor. Všechno mezi tím jsem vynechal, protože jsem věděl, že to nic víc nepřinese. Šetřím čas a peníze. Můj syn si vydělá na brigádách ročně 50.000,- takže to není jen o penězích a tvrdím jednu věc a myslím, že mi dá za pravdu hodně astronomů. Dělejme věci, které nás baví a pokud chceme mít něco kvalitního, nechme to udělat odborníka. Ušetříme spoustu času a můžeme se věnovat skutečně jen tomu co chceme. Když je někomu 20 má spoustu času a mrhá s ním. Po 40 si už ale uvědomujete, že každá hodina má cenu zlata ;D Konec mudrcování a šup k dalekohledům :hi:
Odpovědět