Paralaktická montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Paralaktická montáž

#1

Příspěvek od P.D. »

Takže situace je následující:

Ve středu bych se měl teoreticky sejít s bývalým Profesorem z fakulty strojního inženýrství VUT v Brně,který je fanda do astronomie.
Od toho bych se měl dostat teoreticky k plně funkčním materiálům na výrobu paralaktické montáže,viděl jsem totiž na 4u že spousta lidí hledá konstrukční materiály. :book:

Pokud se mi to dostane do ruky tak pro mě není problém to překreslit do AutoCADu a pak to tady dál šířit.

Pište jestli o to bude zájem,jinak si budu dělat jen na svém písečku a nebudu to nějak zbytečně uspěchávat,protože já jinak pracuju na pětiletky  ;D

Pokud by zájem byl,budu se to snažit urychlit,ale bohužel to nezáleží jen na mě,ale hlavně na ochotě pana Profesora :-[
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Paralaktická montáž

#2

Příspěvek od Kalda »

Zájem určitě bude, jen s chutí do toho a vydržet až do konce. Několik takových projektů se bohužel nepodařilo dokončit.

Držím palce a budu první zájemce o ty výkresy. :nod:
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Paralaktická montáž

#3

Příspěvek od P.D. »

Tak jsem paralaktickou montáž probíral se svým otcem,který se pohybuje ve strojařině dýl jak čtvrt století  ;D a ten mi sdělil že konstrukční materiály jsou sice krásná věc,ale nákladnost výroby šnekových kol je obrovská  :banghead:,takže teďka budem společně hledat cestu jak poskládat (ne vyrobit :nono: ) montáž z dílů které jsou běžně ve výrobě a tudíž řádově levnější. ;)

Ale pro nadšence,kteří mají v plánu si tvořit všecko sami stále sháním kompletní dokumentaci,jen vydržet .
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Paralaktická montáž

#4

Příspěvek od MP »

Nevim, ale co treba zkusit vyuzit tohle :
http://www.microcon.cz/pdf2003/24.pdf
nebo neco podobneho ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Paralaktická montáž

#5

Příspěvek od vla »

Nákladnost výroby veškerých věcí, které si nemůžeš udělat sám je při kusové výrobě přímo astronomická, takže pokud nemáš dobře vybavenou dílnu nebo kamarády co pracují zdarma nemá smysl vůbec takovou výrobu začít. Jinak šneková kola lze lehce vyrobit na soustruhu běžným závitníkem, sám jsem tuto metodu několikrát použil pro její láci a jednoduchost, ovšem nikdy jsem se nezabýval konečnou přesností a v případě pohonu polární osy tedy nevím jaká by byla periodická chyba a jestli by takový převod byl použitelný pro focení, pro vizuální pozorování vyhoví určitě, měl jsem kdysi takto udělaný pohon pro 20 cm newtona a chodil bez problémů./ ale nezkoušel jsem fotit/.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Paralaktická montáž

#6

Příspěvek od P.D. »

Takže už jsem konečně mluvil s panem profesorem a dostaly se mi do ruky super skripta "Amatérské astronomické přístroje",podle kterých se dá postavit naprosto cokoliv. Od okulárového výtahu až po německou pralaktickou montáž ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Paralaktická montáž

#7

Příspěvek od vla »

Ta skripta obsahují pouze soubor běžných technických řešení s nákresy, rozhodně se podle nich nenechá nic postavit, na to je třeba nejprve vypracovat technickou dokumentaci zcela jiné úrovně, jsou určena pro získání základních informací informací o tom co v dané oblasti existuje a co minimálně musí nějaké zařízení obsahovat, aby vůbec bylo funkční. Každopádně je to dobrý studijní materiál, pokud uvažuješ o stavbě takových zařízení a určitě ti poskytne spoustu inspirace.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Paralaktická montáž

#8

Příspěvek od P.D. »

Přesná dokumentace tam sice není,ale pro tvorbu dokumentace to je dost dobrá inspirace.

Ve spolupráci s p. profesorem. mám v plánu dělat dokumentaci pro vidlicovou paralaktiku na 40cm Newton,protože je daleko lehčí a tudíž přenosnější.
Podle té už se dá bez problémů udělat dokumentace na jiný dalekohled (ovšem jen Newton,Cassegrain nepřichází díky vidlicové montáži v úvahu)

Už teď mám nějaký návrh jak by mohla vypadat, vypracovanou v 3Dstudiu.
Rozhodně to nebude během týdne hotové,spíš bych to viděl na měsíce,až roky  :D

Ve středu jdu opět na konzultaci a pak budu zase o něco chytřejší.

Každopádně jsem se dozvěděl jednu velice důležitou informaci a to že hřídele os nemusí být z plného materiálu,ale bohaťě stačí trubky,což rozhodujícím způsobem sníží váhu montáže (a taky cenu,lešeňovky se válejí na každé druhé ulici  ;D). ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Paralaktická montáž

#9

Příspěvek od MMys »

Nechápu, proč by nepřicházel v úvahu cassegrain ??? Vždyť právě tyto dalekohledy jsou ve vidlici nejčasteji (stačí se podívat na Meade, Celestron...) To spíš budeš mít problémy s Newtonem ve vidlici. Tubus je relativně dlouhý, a i když bude těžiště někde v dolní třetině tubusu, tak bude vidlice docela hluboká a budou problémy s tuhostí. Stačí se podívat na http://home.zcu.cz/~smid/stroje/stroje.htm, kde má majitel 355 Newtona ve vidlici, a tvrdí, že je to málo robustní a na focení nepoužitelné.

Podle mne na 40cm Newton je jako jediná rozumně převozná montáž (paralaktická) použitelný typ split-ring.

Věc další: Uvědom si jaká je nutná přesnost výroby hlavního šnekového soukolí. Pak jsou potřeba další převody, pohony, vše vyrobené a smontované pokud možno s minimálními vůlemi. Uvědom si například, že montáž přestává být vhodná pro fotografování, pakliže doba potřebná k přeběhnutí vůle při změně směru pohybu při pointování přesáhne hodnotu maximálně tak pár jednotek sekund a periodická chyba pohonu v RA přesahuje hodnotu dejme tomu 1-2 úhlových minut. Solidní montáže mají periodickou chybu do několika desítek úhlových vteřin, špičkové několik jednotek úhlových vteřin.

Předpokládám tady, že se paralaktická montáž staví právě pro účely možnosti fotografování. Protože pro vizuální pozorování to nemá velký význam a plně vyhoví dobsonova montáž.

Nechci tě odrazovat od konstrukce, ale chci předejít tvému případnému zklamání, které může vzniknou chybným návrhem a stavbou, pokud člověk dopředu nezná parametry, které by měla montáž mít, aby byla vůbec rozumně použitelná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Paralaktická montáž

#10

Příspěvek od P.D. »

No to o tom Cassegrainu jsem taky nechápal,ale po dlouhé přednášce jsem usoudil že člověk který se pohybuje v astronomii dýl než já jsem na světě zřejmě ví víc než já. ;D ???

Když jsem se díval na tu montáž na http://home.zcu.cz/~smid/stroje/stroje.htm tak mi bylo při prvním pohledu jasené že to nemůže vyhovovat. Montáž kterou plánuju by měla být diametrálně odlišná ,ale díky tomu že by to neměla být monoblok,ale konstrukce ze svařených trubek - díky tomu taky extrémně tuhá a poměrně lehká. ;)

Chybného návrhu se nebojím(ikdyž zatím je vše v plenkách),díky konzultacím s jendou z největších kapacit v ČR přes pevnost a pružnost a lidma z hvězdárny na Kraví hoře. A samotného provedení taky a to prozměnu díky profesionálům ,kteří budou podle zadání pracovat na mé montáži. :D

Takhle to vidím teď,je možné že se podmínky změní a já nebudu schopný tohle "malé veledílo" dokončit
Uživatelský avatar
Walter
Příspěvky: 20
Registrován: 04. 07. 2002, 23:02

Paralaktická montáž

#11

Příspěvek od Walter »

Nešlo by náhodou ta skripta uveřejnit ve formátu pdf i pro ostatní zájemce?Každá dobrá informace je k nezaplacení. :-)
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Paralaktická montáž

#12

Příspěvek od Libor »

MMys napsal: To spíš budeš mít problémy s Newtonem ve vidlici. Tubus je relativně dlouhý, a i když bude těžiště někde v dolní třetině tubusu, tak bude vidlice docela hluboká a budou problémy s tuhostí. Stačí se podívat na http://home.zcu.cz/~smid/stroje/stroje.htm, kde má majitel 355 Newtona ve vidlici, a tvrdí, že je to málo robustní a na focení nepoužitelné.

Když už tu byla zmíněna moje montáž, měl bych doplnit několik upřesnění. Nemyslím si totiž, že ta vidlicová montáž je málo tuhá z principu, ale spíše provedením. Nejsem totiž strojař a možnosti výroby mám dost omezené, takže např. ta vidlice je dřevěná.
Hlavní slabina ale zřejmě není ve vidlici, ale v tom podstavci a v uložení polární osy. Snažil jsem se to totiž celé navrhnout tak, abych to snadno naložil do auta, protože v Plzni, kde bydlím, se fotit nedá. Takže to sice snadno převezu a dalekohled mám složený a ustavený za 5 minut, ale je to vykoupeno malou tuhostí montáže. Pro Maksutovku tato montáž docela vyhovuje, ale 355mm Newton už má tak velkou plochu tubusu, že vadí i docela malý vítr.
Pokud tedy vznikne návrh přenosné montáže pro Newton podobných parametrů, tak bych to samozřejmě uvítal, protože bych také rád postavil montáž novou, ale zatím to selhává na nedostatku vhodného materiálu, vybavení, času, ...
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Paralaktická montáž

#13

Příspěvek od Keneth »

Zdravím,

to P.D. : když jsi hovořil o těch skriptech, nemohl by jsi uvést přesnější, údaje aby si to bylo možné půjčit třeba v Praze v Technické knihovně nebo jinde?? Myslím skripta "Amatérské astronomické přístroje".
Docela mne Tvoje myšlenka zaujala a moje zájmy jsou zatím pozorovatelské. Známý v oblasti strojírenství jsou sand také, tak bych se o něco pokusil.


Keneth :hi:
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Paralaktická montáž

#14

Příspěvek od GaN »

Pravděpodbně jde o sešit A4 vydaný hvězdárnou a planetáriem Praha. Amatérské astronomické přístroje od Jan Kolář, Otakar Procházka a Jiří Zahálka v Praze 1988.
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Paralaktická montáž

#15

Příspěvek od Keneth »

nebo, kdyby jste nekdo narazil na nejakou dokumentaci, planek, zakladni schema, cokoliv prosim piste. Ja sam hledam jako divy, ale vsechno se na internetu najit neda.
Zitra jdu omrknout tu knihovnu, jsem zvedav :-)

Dík.

Keneth  :hi:
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Odpovědět