Montáž MEADE LXD-75 - motor

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tau_Ceti
Příspěvky: 168
Registrován: 29. 05. 2008, 03:21

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#1

Příspěvek od Tau_Ceti »

Dobry den, vcera pri pozorovani se zacal z jednoho motoru podivny vrcivy zvuk. Vypnul jsem tedy montaz, otevrel kontrolni krytku na motru z nejz se ozyval vrcivy zvuk. Zjistil jsem ze lze s celou sestavou motoru mirne pohnout, lze od sebe oddalit ozubena kola na montazi a pohonu az do te miry, ze se vubec nedotykaji a nejsou tedy v zaberu. Celou sestavu motoru jsem tedy z montaze svesil, prohledl ozubena kola na poskozeni a opotrebeni, k zadenmu viditelnemu nastesti nedoslo. Nyni bych potreboval celou sestavu motoru vratit zpet na montaz. Sestava motoru je k montazi pripevnena jednim imbusovym sroubem. Ma nekdo se resenim podobneho problemu zkusenosti, popr. nejake tipy ceho se vyvarovat a nac si dat pozor. Je treba provest jeste neste nejake jiny ukony po montazi motoru nez proceduru "Train Drive". Za rady, tipy a podnety, predem dekuji.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#2

Příspěvek od vaclav1 »

Podobný problém jsem řešil s deklinačním motorem, imbus šroub se transportem povolil a šnek nebyl v záběhu s převody.Stačí jemně s citem dotáhnout imbus šroub a zkontrolovat zda sedí všechny zoubky šneku na převodovém kole.
Potom musíš v Autostar497 v ručce spustit funkci CALIBRATE a tím se provede kalibrace motorů.Před pozorováním ještě spusť funkci TRAIN DRIVE pro vymezení vůlí v převodech.Tento postup by měl stačit.Pokud se nezdaří, obvykle pomůže funkce RESET, následně CALIBRATE a nakonec TRAIN DRIVE.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#3

Příspěvek od voko »

Ještě bych zkontroloval samotné uchycení motoru na plastové krabičce a dotažení ozubeného kolečka na hřídelce motoru.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Tau_Ceti
Příspěvky: 168
Registrován: 29. 05. 2008, 03:21

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#4

Příspěvek od Tau_Ceti »

Opraveno, seřízeno. Děkuji za příspěvky, Tau Ceti
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#5

Příspěvek od shamanix »

Já bych se s dovolením taky přidal s dorazem.... Jak seřídit u téhle montáže vůli na šneku RA?

Díky

Jarda
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Pepan
Příspěvky: 162
Registrován: 03. 05. 2007, 02:19
Bydliště: Dolní Čermná
Věk: 48

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#6

Příspěvek od Pepan »

Ahoj,
návod na seřízení převodů mám, jen ho musím najít -dejte mi čas do neděle ;).
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#7

Příspěvek od shamanix »

Pepan: díky... :)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Pepan
Příspěvky: 162
Registrován: 03. 05. 2007, 02:19
Bydliště: Dolní Čermná
Věk: 48

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#8

Příspěvek od Pepan »

Tak jsem se k tomu dostal dřív---následuje přepis emailu od Vendy Chába ze Sedlčanské hvězdárny:

Vůle v převodech je samozřejmě nutná, ale tak do 0,2 stupně. Navigační systém se s tím umí vyrovnat, nicméně je
to nepraktické. Principiálně je to zařízené tak, že šnek pohání šnekové
kolo. Vypadá to, že šnek má buď axiální vůli v uložení - lze dotáhnout
pomocí matice na konci šneku anebo by bylo potřeba šnek mírně dotlačit do
šnekového kola a dotáhnout. Obojí se dá poměrně snadno udělat. Musí se sundat kryt motorku abys jsi se
dostal ke šneku. Je třeba opatrnosti, na ose motoru je čidlo polohy, nesmí
se zohýbat, ale uživatelé si vůle poměrně běžně odstraňují v průběhu provozu
sami. Není to v podstatě velký problém. |Troufneš-li si na to, samozřejmě
opatrně. Vůle v převodech se objevuje, samozřejmě po přepravě, i
časem po hodinách provozu, já jsem musel u mojí montáže seřizovat vůle hned
jak mi přišla.

PS :vyšroubovat matici (mosaz)klíč č.17, ten závit co je pod ní dotáhnout(stačí rukou,na hraně na konci závitu jsou 2 zářezy) dotáhnout s citem matici zpět.A teď POZOR!!!! Moc neutahovat jinak to motor nezvládne!!!!! jinak znovu povolit a opakovat proceduru.Provést restart AUTOSTARU( já jsem ho nedělal-stačí znovu provést test motorů ).Test motorů.A znova odzkoušet autom.vyhledávání pod noční oblohou.Možná se ti to nepovede na poprvé,já sám to dělal 2x.doporučuji to napájet z adaptéru nebo z autobaterie,ne z monočlánků.Až potom lze použít monočlánky.je to proto aby jsi měl jistotu že baterie už nedocházejí a že převody nejsou moc utažené.OPAKUJI až sundáš ten černý plastový kryt motoru tak dej pozor na ten snímač pohybu,je na levé straně vedle motoru(opačná strana než jsou ozubené kola).Možná to moc pitvám ale možná je to tak lepší.



Zdar Pepčo.¨
Posílám ten návod na demontáž krytu motoru SN 8-10.
Je to velmi jednoduché.
Na plastovém krytu na kterém je vypínač dalekohledu jsou ze spodu přístupné pouze 2 šroubky (vruty).Vyšroubovat oba dva(slabý křížový šroubovák).Kryt ale nepůjde ještě sejmout.
Musíš udělat toto:
1: Pod polárním hledáčkem je otvor,podívej se tam,je jakoby v kloubu kterým nastavuješ sklon dalekohledu k polárce.
V tomto otvoru je šroub ale pozor Imbusovými klíči které jsou součástí dalekohledu tento šroub nelze povolit.Musel jsem koupit speciální sadu s nástavci na "T" klíč.Jedná se o americký výrobek takže zapomeň na metrickou soustavu.6hraný klíč kterým to lze povolit má označení CR-V3/16.Tvůj šroub ale může být jiný ,musíš to vyzkoušet. ( stačí vhodně opilovat klasický imbus klíč podobného rozměru. pozn. Pepan )
2: Když ten šroub vyndáš ,velmi snadno lze vysunout motor i z plast pouzdrem.Tím se ti uvolní přístup i ke zbylým 2 vrutům na plast krytu.
3: Odehni vrchní kryt motoru a znova připevni motor do stativu ,ozubená kola musí do sebe dosednout.Pozor na senzor pohybu!!!!!!!!!
4 Pak už platí to s tou Mosaznou matkou.
5: Po dotažení proceduru opakovat v opačném pořadí.


6: NEBO udělej toto.
Nech motor už přidělaný ke stativu a dva vruty které nejsou přístupné tam už nevracej.Vrchní kryt doléhá dobře.Popřípadě ho slepíš plastovou černou izolačkou.Já jsem to tak udělal.

Vypadá to složitě ale celý proces trvá 10min.A montáž je utažená.
Druhý motor je sranda nemusí se vyndávat ze stativu pouze se sundá kryt.Dotáhne matice a jede to zase dál.

Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#9

Příspěvek od shamanix »

Pepan:

Díky, moc, vůle jsou seřízeny :)

N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#10

Příspěvek od Miloš Žák »

Ahoj lidičky.

Mám problém s pohonem na LXD75. Začala mi hořet pojistka na napájecím zdroji. Jednou jsem jí vyměnil, poté šla montáž ještě pár dní OK. Včera se mi při ustavování motor v DE zastavil - opět praskla pojistka. Po připojení rezervního napájení z 8x baterie D se motor chvíli točil, ale pak začal zpomalovat až skoro zastavil. Nyní se po zapnutí montáže točí jedním směrem OK. Ve druhém směru se malinko pootočí snímací kolečko, ale ozubené kolo se ani nehne. Když ovladač podržím déle, přestane v druhém směru fungovat ovládání rychlosti - běží pouze na maximum. Zároveň se rozpálí IO "Q2". Po vypnutí a zapnutí zase běží v jednom směru normálně a v druhém nic. Poznáte někdo z označení co je IO Q2 zač? Event. našel by se někdo, kdo by se to pokusil opravit?

Díky.

Přikládám fotku plošného spoje:
http://astrosnimky.astronomie.cz/ukazky/elektronika.jpg
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
deepspace
Příspěvky: 128
Registrován: 12. 09. 2012, 08:49

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#11

Příspěvek od deepspace »

Ahoj,

Q1 je  Si4936ADY  Dual N-Channel 30-V (D-S) MOSFET
Q2 je  Si4947ADY -Dual P-Channel 30-V (D-S) MOSFET

Výkonové tranzistory zapojene do H-Bridge.. pro ovládání motoru.

U nás jsem je nikde nenašel, ale dají se poměrne snadno objednat z asie.., anebo Ti někdo místní znalejší vyspecifikuje náhradu. Pokud je motor vpořádku, je velmi pravdepodobně vadný některý z nich.., (vyměnil bych oba)..

Martin..



Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#12

Příspěvek od Miloš Žák »

Díky za info. Bude někdo vědět čím je nahradit?
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#13

Příspěvek od MMys »

Tak P-MOSFET Si4947ADY mají v ČR v E-shopu TME skladem přímo ten typ:
http://www.tme.eu/cz/details/si4947ady- ... md/vishay/#

a místo N-MOSFET Si4936ADY, kterej tam zrovna není, bych vzal buď tenhle, použitelný až do 60V (což ale nevadí):
http://www.tme.eu/cz/details/si9945bdy/ ... bdy-t1-ge/#

nebo tenhle:
http://www.tme.eu/cz/details/irf8313pbf ... rectifier/#

nebo tenhle:
http://www.tme.eu/cz/details/irf7341pbf ... rectifier/#

Pro řízení těch slabých motorků co jsou v montáži, by to mělo plně vyhovovat. Ten P-MOSFET je stejně s rezervou, do 3.9A, takže ten N-MOSFET může být pro stejný nebo vyšší proud bez problémů.

Je otázkou, proč odešly. Pokud odešly přímo ty tranzistory, tak výměna pomůže. Pokud je nějak nakopnutý driver, případně dokonce procesor, co to řídí, a není to ošetřené a sepnou se obě větvě H-mostu najednou, tak je to zkrat a oba zase odejdou.

No uvidíš. Cena je mírná a poštovné u TME také, a chodí to svižně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#14

Příspěvek od Miloš Žák »

MMYS: Díky. Objednám, zkusím vyměnit a uvidíme.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Montáž MEADE LXD-75 - motor

#15

Příspěvek od Miloš Žák »

Vyměněno, montáž funguje. Díky za rady :)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Odpovědět