Zkušenosti s GS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Zkušenosti s GS

#1

Příspěvek od Kalda »

Máte někdo zkušenosti (jaké) s firmou GS. Já mám zájem o paralaktickou montáž. Má ji někdo i s motorovým pohonem. Jaké má zkušenosti.

Dík Kalda :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s GS

#2

Příspěvek od MMys »

Já jsem donedávna tuto montáž vlastnil, se základním pohonem polární osy je dobrá na pozorování a fotografování teleobjektivem souběžně s dalekohledem tak do f=500mm. Pro účely fotografování přes dalekohled je nutno vyrobit nov7 tuhý stativ a dodělat i pohon pro opravy v deklinaci a zároveň předělat elektroniku tak, aby bylo možno pointovat v obou směrech (RA i DE) křížovým ovladačem. Montáž unese tak 6-7kg (což měl můj Newton 210mm) ale to je opravdu limit a v trošku silnějším větru už to nešlo (klepalo se to). Prakticky všechny snímky na mých stránkách jsou udělané s touto montáží.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/GS_mont.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Zkušenosti s GS

#3

Příspěvek od VooDooMaster »

Ja mam montaz koupenou spolecne s refraktorem 80mm cca 4 roky, bohuzel je bez motoroveho pohonu, na vizualni pozorovani s timto dalekohledem je o.k. ale uz pri zvetsenich nad 70x se obraz pri ostreni docela chveje. Nevim treba kvalita zlepsila. Kdybych si nyni kupoval tento zacatecnicky dalekohled a mel stejny objem fin, prostr. jako pred 4 lety (stala vcetne refraktoru 13.800,- ) tak bych asi radeji koupit 102mm s montazi od celestronu. Urcite se tu vsak najde nekdo kdo ma GS montaz vybavenou i pohonem, tak se mozna dozvis vice,
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zkušenosti s GS

#4

Příspěvek od MP »

GS montaz mam vybavenou pohony v obou osach s kvalitni elektronikou, rizenou vlastnim mikrokontrolerem, s moznosti rizeni pres seriovy port pocitace, s velkym rozsahem rychlosti atd.,atd. - zkratka jsem si s tim vyhral. Jenze nosnost, tuhost a presnost montaze to nenahradi. Celkem se mi libi, ale je stavena pro zatizeni tak 5kg, 8kg je uplne maximum. Proti jinym je sama velice lehka ( hlinikove slitiny ) a snadno se transportuje. Na foceni by to ale opravdu chtelo jiny stativ a solidne vyresenou pointaci v obou osach. V posledni dobe mi to prestava vadit, kdyz si hraju prevazne s citlivou CCD kamerou, kde jsou expozice kratke a na videu se vzdycky najde nejaky snimek, ktery nerozmaznul poryv vetru ani periodicka chyba montaze. Ale myslim, ze takova montaz je vhodna tak pro vizualni pozorovani 5" dalekohledem s vahou kolem 5kg ( napr. se 127mm Makem je perfektni ). Pro svuj GS600 si asi casem poridim neco masivnejsiho.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Zkušenosti s GS

#5

Příspěvek od Kalda »

Existuje podobně levná montáž ?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zkušenosti s GS

#6

Příspěvek od MP »

Kalda napsal: Existuje podobně levná montáž ?
Existuji i levnejsi ( napr. EQ3 / CG4 ), ale ty jsou horsi. O malo drazsi je EQ5 ( CG5 ), ktera je vlastnostmi podobna ( snad jen trochu tezsi a mozna i trochu vic unese ). Ale skutecne pevnejsi montaz, navic s pohony zabudovanymi uvnitr, je az HEQ5 a ta stoji skoro 2x vice, jeste masivnejsi EQ6 3.5x vice.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Zkušenosti s GS

#7

Příspěvek od VooDooMaster »

Myslis, ze CG5 je to same v kvalite jako GS ? to me docela zajima, pokud se to da takto srovnavat .


MP napsal:

Existuji i levnejsi ( napr. EQ3 / CG4 ), ale ty jsou horsi. O malo drazsi je EQ5 ( CG5 ), ktera je vlastnostmi podobna ( snad jen trochu tezsi a mozna i trochu vic unese ). Ale skutecne pevnejsi montaz, navic s pohony zabudovanymi uvnitr, je az HEQ5 a ta stoji skoro 2x vice, jeste masivnejsi EQ6 3.5x vice.

Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zkušenosti s GS

#8

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal: Myslis, ze CG5 je to same v kvalite jako GS ? to me docela zajima, pokud se to da takto srovnavat .

Nerad bych primo srovnaval, na to nemam dost zkusenosti s obema ( sam vlastnim jen GS ). Ale dal bych je do stejne kategorie, pokud jde o nosnost, presnost i stabilitu. GS je vice hlinikova, takze je lehci, DEC osa neprochazi skrz ( zavazi se netoci, polarni hledacek ma plny vyhled pri libovolne poloze ), diky slusnemu prumeru krize i lozisek je i pri te lehke konstrukci celkem tuha. EQ5/CG5 je trochu tezsi a teoreticky by mohla unest vic, ale u obou montazi je slabym clankem stativ vcetne upevneni montaze ke stativu a to je u GS i CG5 prakticky stejne. Elektricky pohon polarni osy u GS vycniva na stranu, u EQ5 je trochu lepe schovany ( ja jsem ho u sve GS predelal podobne ). Pohon DEC osy je u obou "dobastleny", k EQ5 se aspon dodava i s drzakem, u GS jsem musel improvizovat. Presnost prevodu ( sneku ) jemnych pohybu nemohu srovnavat, ale konstrukce GS mi pripada trochu robusnejsi ( vetsi prumer snekovych kol, nerezove sneky, nastavitelna vule ). Periodicka chyba GS montaze byva dost velka, ale odchylky jsou plynule, takze se to da upointovat. Mnohem vic by o tom urcite mohl napsat ( a take napsal ) MMys. O presnosti EQ5 toho moc nevim, ale podle toho, co jsem cetl, to asi bude podobne. HEQ5 je ve vsech smerech ( nosnost, presnost, stabilita ) mnohem lepsi.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zkušenosti s GS

#9

Příspěvek od vla »

Celestron CG5 vlastním, měl jsem i GS, Celestron CG5 je podstatně lehčí, /kolega se spletl GS je asi 2x těžší / celá je duralová včetně šnekových kol, pouze šnek je mosazný nebo bronzový, přesnost je přibližně 10", což je podstatně lepší než GS nebo EQ6. Pointace i ruční na hodinové ose je zcela bez problémů, na deklinační ose je na můj vkus dost velká vůle při změně směru otáčení, nohy jsou stejné jako u GS, takže nutno předělat. /Dělal jsem jedny duralové a jedny tenkostěnné ocelové a oboje jsou perfektní / Se solidními nohami jsem nepozoroval v tuhosti rozdíl proti EQ6 při zatížení asi 6kg dalekohledem na jedné straně a závažím a fotoaparátem na straně druhé. Výhodou je, že přístroje je možné dát na obě strany, neboť osa je průchozí, to GS nemá a i u EQ6 je to problematické. Napájení pro CG5-tku je 6 V a akumulátor 6VAh vydrží v létě několik nocí a v zimě 2-3 večery.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zkušenosti s GS

#10

Příspěvek od MP »

vla napsal: Celestron CG5 vlastním, měl jsem i GS, Celestron CG5 je podstatně lehčí, /kolega se spletl GS je asi 2x těžší /
Omlouvam se a sypu si popel na hlavu :toilet:
EQ5/CG5 mi vzdycky pripadala masivnejsi, ale je fakt, ze jsem ji nikdy nemel odmontovanou v ruce ( asi to bude tim duralem ).

S tou presnosti to je slozitejsi - podle vsech moznych recenzi se montaze od Synty lisi kus od kusu a s GS to bude podobne. Ani jeden z techto vyrobcu neuvadi zadne maximalni, zarucene hodnoty odchylek.


Docela pekne to vystihl jeden z byvalych majitelu CG5 na cloudynights.com. Cituji ( kopiruji ) :
CG5 supporters argue that once the mount is rebuilt and fitted with wooden legs you have a good German equatorial mount for not much money. My response is that people seem willing to accept a good deal less quality control in their telescope mounts than they do in their household appliances and cars. Few people would be willing to take a car, even a used car, off the dealer’s lot and sand down the engine cylinders and re-lube the bearings. Yet many CG5 owners cheerfully do just that.
A dodat k tomu mohu jedine : s GS montazi to neni lepsi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zkušenosti s GS

#11

Příspěvek od vla »

MP napsal:

Omlouvam se a sypu si popel na hlavu  :toilet:
EQ5/CG5 mi vzdycky pripadala masivnejsi, ale je fakt, ze jsem ji nikdy nemel odmontovanou v ruce ( asi to bude tim duralem ).

S tou presnosti to je slozitejsi - podle vsech moznych recenzi se montaze od Synty lisi kus od kusu a s GS to bude podobne. Ani jeden z techto vyrobcu neuvadi zadne maximalni, zarucene hodnoty odchylek.

CG5-tka je v zásadě Vixen, proto asi ta malá periodická chyba, akorát že uložení šneků je uděláno zřejmě nešťastně zjednodušeně a proto velká vůle v deklinaci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zkušenosti s GS

#12

Příspěvek od MP »

No, ten autor, jehoz jsem citoval, prave po zkusenostech s CG5 dotycnou montaz prodal, koupil si "original" Vixen a je stasten. Asi prave nenarazil na ten spravny kus.

Jeste jsem v posledni dobe mnohokrat videl obrazky a recenze dalsi podobne montaze, Orion SkyView Pro :
http://www.telescope.com/shopping/produ ... ductID=376
Puvodni SkyView od Orionu byla GSka, ale tohle ma jasne znaky Synty, leccos pripomina prave EQ5, ale od Skywatcheru ani Celestronu ani jinych prodejcu jsem to zatim nevidel. Je to levne a recenze vypadaji velice priznive. Nevite o tom nekdo vic ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět