Použití neznámých KM pro pohon montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#1

Příspěvek od Kalda »

Odešla mi do věčných lovišť tiskárna LEXMARK 1100. Po rozebrání jsem objevil KM MITSUMI M35SP-9T a M42SP-7. Lze nějak určit, zda tyto KM je možné použít k pohonu montáže? Lze získat nějaké informace o těchto KM, vyhledávač nic nenašel. Lze nějakým testem alespoň přibližně určit parametry KM (ohmetrem dokážu identifikovat pouze zapojení vinutí.

Mám se na to vykašlat a radši si koupit KM, ale nevím kolik taková sranda může stát ??? Nevíte, jak se ceny pohybují, popřípadě www stránku s ceníkem?

Dík Kalda
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#2

Příspěvek od MMys »

Myslím, že motor půjde určitě použít. Počet kroků na otáčku zjistíš spočítáním kroků, zapojení jak píšeš ohmmetrem, tím také změříš odpor vinutí. V okamžiku, kdy motor rozchodíš, tak můžeš pokusem zjistit i maximální krokovací frekvenci a orientačně i moment při nějakých rozumných otáčkách.

Ceny precizních menších KM, když pominu ty nějaké taiwanské "plechové" se pohybují tak od 700,- do několika tisíc za kus.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#3

Příspěvek od MP »

Urcite bych to zkusil, z tiskarny budou dost presne i rychle. Jenom to chce ze zacatku zkouset opatrne - minimalni proud, aby se to akorat tocilo. Byla by skoda to spalit. Po spocitani kroku a zjisteni priblizne velikosti minimalniho potrebneho proudu muzes postupne zvysovat proud i frekvenci ( vyssi rychlost bude chtit vyssi napeti ) a sledovat, kdy se motor zacne zahrivat a tak zjistit maximum jeho moznosti. Pozor - pri snizovani frekvence pri konstantnim napeti bude proud stoupat. Pro velky rozsah otacek to chce pulsni regulaci proudu.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#4

Příspěvek od MMys »

Kdyby ses nechtěl stavět s řízením KM, mám tady něco, co jsem postavil na svoji EQ6 a už vím, že to stejně budu stavět víckrát. Prototyp mi úspěšně běhá, první várka profi plošných spojů se už dělá. Cena celého kompletu pro řízení montáže v obou osách (bez motorů) je do 4000,-

A co to zatím umí ?

Je to navrženo jako naprosto univerzální, tak, že je možné pro každý pohon (RA, DE) definovat do paměti programy podle převodových poměrů montáže (ty udávají periodu kroku s přesností na 1 mikrosekundu, počet mikrokroků 1,2,4,8 nebo 16, a směr otáčení) Mezi nimi se pak za chodu přepíná, Je k tomu ovladač s displejem 2x16znaků (potmě červeně podsvíceným) a tlačítky (také podsvícenými, včetně čísel 0-9 pro komfortní psaní parametrů krokování, a nastavení dalších údajů přes menu). Také to má kompenzaci mrtvého chodu při změně směru (zadá se také jako parametr). Samozřejmě i vstup pro můj autpointační program, přímo přes sériovou linku, tady není nutný již ten adaptér na LPT port. Program již mám na to nový (na WEBu zatím není), který má kromě portu LPTx i volbu COMx.

Zařízení je řešené modulově: Jde o dvě destičky (celekm hustě osazené převážne SMD součástkami) pro pohony o rozměru 60x40mm, které jdou rovnou přišroubovat na zadní stěnu KM z 5.25" disketových mechanik či jiných se standardní roztečí otvorů 32x32mm (ty z disketovky mají 200kroků/ot). Samozřejmě fungují s libovolným jiným motorem v bipolárním zapojení, proud vinutími do 3A. S modulem se komunikuje pomocí řídících příkazů po seriovém rozhraní RS232 (buď TTL, nebo +/-12V, má oba vstupy) Modulů může být až devět na společné lince (tady jsou použity dva). Tyto moduly mají trvalou EEPROM paměť, kam se dá nahrát těch devět programů s definicí pohybů , tvar průběhu proudu jednotlivými vinutími motoru pro mikrokrokování a nějaké další parametry. Údaje tam drží i po vypnutí neomezeně dlouho.

S těmito moduly komunikuje ruční ovladač (po 4 drátech, +,- RXD,TXD), který je inicializuje na správné rychlosti a směry pohybu, takže se pak dá dalekohled ovládat klasicky čtyřmi tlačítky +/-RA a +/-DE. Ovladač má pak ještě sériový vstup pro PC (autopointace) a bude mít i vstup pro profi pointery (Meade, SBIG...).

Ovladač zatím umí toto:

1) Nadefinování čtyř rychlostí pro každý směr: Pointační (tu mám asi +/- 0.5x základní rychlost rotace osy) pak jemné pohyby rychlostí 1x, střední rychlost 4x a maximální rychlost 32x. Tyto čtyři rychlosti si můžete nadefinovat libovolně jinak podle převodů montáže, včetně počtu mikrokroků. Doporučuji pro pomalé pohyby mikrokrokování, pro max. rychlost celokrok, tak to mám já.

2) Reverzaci pohybů v RA a DE (třeba při přeložení montáže nebo přidání zenitového zrcátka, aby směry pohybů v okuláru seděly s polohami tlačítek na ovladači)

3) Volbu směru otáčení RA osy (Sev. či jižní polokoule země, co kdybych někdy jel někam daleko... :-)

4) Zadání doby vůle DE převodů v milisekundách, která se přejede vysokou rychlostí, ta se dá též definovat. Kompenzace vůle v DE je nutná při autopointaci, to mě nejvíce trápilo na bývalé GS, u které jsem si to tehdá neudělal. v RA při pointaci vůle nevzniká, neb převody jsou stále v záběru. Reverzují se pouze při rychlejších pohybech (4x,32x a tam se vůle neprojeví vůbec či minimálně).

Časový horizont dodání by byl tak 2 měsíce, rychleji to není průchodné z důvodů otestování prototypu a následného zadání výroby více kusů a objednání většího množství součástek, u některých speciálních obvodů jsou delší dodací lhůty. stejně budu již vyrábět asi 4 kusy, cena celého kompletu bez motorů přibližně 4000 Kč.

Info dám na WEB až bude hotová první profi verze.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#5

Příspěvek od T.o.m »

a taky by to mohlo umět lítat, aby toho nebylo málo ;D ;D ;D :rotflmao:
Nic ve zlém, Martine, jsi fakt 8)ďábel :devil:, mě dělal problém dát do kupy normální pohon na GSku. (a jsem rád, že to vůbec funguje ;D )
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#6

Příspěvek od MP »

T.o.m napsal: a taky by to mohlo umět lítat, aby toho nebylo málo
No samozrejme, to je prece dulezita vlastnost montaze v takovem pocasi, jako je ted porad. Musi byt vynasena upoutanym balonem nad vrstvu mraku a udrzovana ve spravne poloze gyroskopy. Prenos obrazu z CCD pomoci 2.4GHz vysilace uz mam vyreseny, tak doufam, ze Martin vyvine tu montaz :D
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#7

Příspěvek od T.o.m »

....třeba Martin za chvíli vyvine nějaký MST, když už nebudou peníze na HST ;D ;D
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#8

Příspěvek od Milla »

Právě gyroskopy na HST nejsou úplně to pravý ořechový, možná že nějaká takováhle vychytávka za 4000 kč by se tam nahoře :angel: při příští servisní návštěvě šikla ;D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#9

Příspěvek od MP »

Milla napsal: Právě gyroskopy na HST nejsou úplně to pravý ořechový, možná že nějaká takováhle vychytávka za 4000 kč by se tam nahoře :angel: při příští servisní návštěvě šikla ;D
Nojo, ale k cemu tam pribijes tu EQ6tku ? :D
Mozna by bylo jednodussi nechat dalekohled bez pointace a drzet kolem nej oblohu, aby se nehybala.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Použití neznámých KM pro pohon montáže

#10

Příspěvek od Milla »

Přesně tak, a nejlepší je připíchnout jí tam nějakou harpunou, třebas jako má modul Philae pro kometu Churyumov-Gerasimenko :rotflmao:
Odpovědět