Počítačová montáž nebo normální?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 67
Registrován: 25. 02. 2004, 01:08

Počítačová montáž nebo normální?

#1

Příspěvek od Patriot »

V současné době mám 60mm refraktor.Uvažuji o pořízení většího dalekohledu.Upoutala mě možnost pořízení automatického vyhledávání(NEXSTAR,AUTOSTAR).Jaký je Váš názor na tuto problematiku?
Patriot
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Počítačová montáž nebo normální?

#2

Příspěvek od MMys »

Radši bych ty peníze použil na větší dalekohled a bohatší příslušenství. Objekty lze najít i ručně nebo pomocí mechanických stupnic či dalekohled doplnit o naše české zařízení NAVIGÁTOR. Na druhou stranu, pokud máš dost financí tak proč ne Ale rozhodně nejdi průměrem objektivu pod 20cm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Počítačová montáž nebo normální?

#3

Příspěvek od vla »

Radím stejně jako M.Mys. raději větší dalekohled.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Počítačová montáž nebo normální?

#4

Příspěvek od zdenek »

Co dodat. Opravdu paklize nemas dostatecnou financni castku na Goto system s vetsim dalekohledem doporucuji radeji vetsi pristroj, popr. jej doplnit o Navigator a mas prakticky to same.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Počítačová montáž nebo normální?

#5

Příspěvek od elbi »

Pod 30cm!!! ;D
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 67
Registrován: 25. 02. 2004, 01:08

Počítačová montáž nebo normální?

#6

Příspěvek od Patriot »

A co říkáte na typ NEXSTAR 130GT?Objektiv 130 mm,ohnisko 650mm,databaze 4000 objektů.Myslíte-si,že průměr 13 cm je postačující naa DEEP-Sky?A jak budou s takto světelným dalekohledem vidět planety?Děkuji za odpověd.
Patriot
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Počítačová montáž nebo normální?

#7

Příspěvek od vla »

Bude to výrazně lepší, než tvůj současný refraktor, na DS i planety, nicméně pokud chceš investovat cca. 20 000 kč měl by jednoznačně z hlediska možnosti vidět co nejvíce vyhrát dobson 200 mm a nějaké příslušenství. Samochodný dalekohled bude sice krásná hračka, ale pokud nechceš dělat jen příležitostná pozorování jasných objektů nech ho ještě někde spát.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 67
Registrován: 25. 02. 2004, 01:08

Počítačová montáž nebo normální?

#8

Příspěvek od Patriot »

Nad Dobsoem jsem uvažoval,ale odradilo mě neustálé posouvání dalekohledu za objektem.Jak je to s pozorováním s Dobsonem při zvětšení např 200.Neutíká obraz rychle ze zorného pole?Děkuji za odpověd.
Patriot
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Počítačová montáž nebo normální?

#9

Příspěvek od FunTomas »

Patriot napsal: Nad Dobsoem jsem uvažoval,ale odradilo mě neustálé posouvání dalekohledu za objektem.Jak je to s pozorováním s Dobsonem při zvětšení např 200.Neutíká obraz rychle ze zorného pole?Děkuji za odpověd.Ked mas kvalitne loziska, tak sa da pozorovat aj pri 360 nasobnom zvacseni (vlastna skusenost), no samozrejme nie je to tak komfortne ako stojaci obraz na paralaktickej montazi. Na druhej strane, prave som dokoncil poncetovu plosinu (este maly finis s nalakovanim jednej komponenty a vyskusat) a ta by mala vyriesit dany problem pre dobson. Uz tu o nej bola raz rec. Podla nastavenia na pol sa potom da celkom dobre pouzit aj velmi velke zvacsenie (amici vravia o 900 - 1200 nasobnom) a da sa aj fotit (pozor, paralaktike sa to nevyrovna).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Počítačová montáž nebo normální?

#10

Příspěvek od vla »

Byl jsem velkým nepřítelem dobson montáže, poté co jsem postavil Newtona 355/1600 a neměl jsem dohotovenou paralaktiku jsem na rychlo spíchl dobsona a jsem velmi spokojen, ani velká zvětšení nedělají problémy. Sledování objektů je bez problémů, kterých jsem se taky obával.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Počítačová montáž nebo normální?

#11

Příspěvek od vasek »

O GoTo systému se nedávno rozběhla diskuze v tématu : "orginalni tema:- )...jaky dalekohled?", jestli jsi nečetl, tak si určitě pročti.
Jinak já mám paralaktiku a jsem jí tak zhýčkaný, že když jsem nedávno pozoroval manuálně při 250x zvětšení, tak z toho nic moc nebylo(vybila se mi baterie chvíli před zatměním Io). Uznávám, že je to o zvyku, jak píše FunTomas 360x :o
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Počítačová montáž nebo normální?

#12

Příspěvek od MMys »

Tak to ale nestavte do pozice, že s paralaktikou je to automaticky i GO-TO. Se samotnou paralaktikou objekt samozřejmě neutíká, a cena je někde mezi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Počítačová montáž nebo normální?

#13

Příspěvek od igi »

Na otázku, či na Deep-sky stačí 130mm odpovedám NIE. Samozrejme, že s tým kadečo uvidíš -M101(dúfam že som to nepoplietol-tá vo velkom voze ;D) sa 15km za bratislavou dá ešte vidieť, ale na detaily zabudni. Ale platí, že čím väčšie zrkadlo, tým lepšie (ja už sa tak hrozne teším na tých mojich 295mm :D). To nevyváži žiadny GO-TO systém.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 67
Registrován: 25. 02. 2004, 01:08

Počítačová montáž nebo normální?

#14

Příspěvek od Patriot »

A jak se s Dobsonem pozorují planety?Jak se vlastně projevuje velká světelnost při pozorování planet?Je velký rozdíl v kvalitě při pozorování planet mezi zrcadlem a refraktorem?Dekuji za vase odpoědi.
Patriot
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počítačová montáž nebo normální?

#15

Příspěvek od MaG »

To bude závislé spíše na kvalitě atmosféry v den pozorování (seeing), dále na temperaci dalekohledu (jak dlouho jsem jej nechal venku než sem začal koukat).

Obecně je výhoda Dobsonu na deep-sky tak velká, že vyváží případnou drobnou nevýhodu oproti velkému refraktoru na planety.

Já osobně jsem párkrát viděl opravdu pěkně planety Saturn a Jupiter přes refraktor 30 cm v průměru, ale stejně nadšen jsem byl loni v srpnu při opozici Marsu při pohledu dobsonem 40 cm v průměru (byl lehký opar, co prý dokáže zklidnit obraz).

Cena refraktoru je však ne desetinásobně, ale spíše stonásobně vyšší ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět