Motory pro dobson

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Motory pro dobson

#1

Příspěvek od Telesto »

Prosím chtěl jsem se zeptat. Je možné vytvořit řízení pro montáž dobson. Nejdená se mi o software ani o to jestli je to možné. Možné to určitě je. Ale spíše o to, jestli se to vůbec vyplatí. Utáhl by to třeba motorek z mechaniky jak tady zaznělo několikrát? Já se totiž obávám, že ne. Jde to dost ztuha. Řešil jste to někdo? Máte někdo například odkaz na stránky, kde se něco podobného řeší? Díky moc...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Motory pro dobson

#2

Příspěvek od FunTomas »

Mel Bartels je ten clovek, ktory si nieco podobne spravil a dal to k dispozicii sirokej verejnosti na nekomercne vyuzitie. Zadaj do Googla "Mel Bartels motorized dob" a najdes co potrebujes spolu s odkazmi na X dalsich stranok.
Inak ak to ide ztuha... Samozrejme, ze taky dobson aky bezne pouzivas na pozorovanie sa neda pouzit na pohon motormi. Na to treba upravit klzne plochy tak aby sa odvalovali na loziskach a pridat tam male brzdy na mierne zvysenie trenia. Takyto system lozisk, je naopak nevhodny na bezmotorove navadzanie, pretoze je velmi citlivy na nevyvazenost a vietor. Musis tam mat skratka pripojene motory, ktore ti zabezpecia navadzanie a udrziavanie dalekohladu na urcenom mieste. Potom skutocne nie je problem a aj dalekohlad s priemerom 10 - 12" ti utiahnu motory z disketovych mechanik (tie velke zo starych 5 1/4"). Inak v pripade vacsieho pristroja (neuskodi to samozrejme ani na mensom) je vhodnejsie pouzit vacsie a silnejsie motory.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Marcin
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 11. 2003, 16:01

Motory pro dobson

#3

Příspěvek od Marcin »

Zerknijcie na stronę Leszka http://www.lx-net.prv.pl/
Może coś się przyda...? :)
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Motory pro dobson

#4

Příspěvek od nacelnik »

Tady je Dobson s Autostarem.

http://bedair.org/OtherScopes/Dob.html

Problémem je sehnat ty motory. Já se o to již nějakou dobu pokouším, ale marně. Samotný je nikdo neprodá. To je jedině koupit celou LXD55 montáž (v USA do $500) a ty motory z ní vybrat.
Odpovědět