Ako tazku montaz potrebujem?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#16

Příspěvek od igi »

No, ako mi MMys napisal, ta moja montaz je asi bez sance :bounce:, ale kedze na novu nemam, tak este bojujem :karate:. Takze tie osi maju prilis maly priemer. Dalo by sa to kompenzovat umiestnenim dalsieho loziska na stred osi? To by obmedzilo jej kmitanie, nie? Chcelo by to vymenit celu os, ale ta montaz ma taku konstrukciu, ze sa to neda, preto skusam taketo finty. A ako posledna moznost - v akych cenovych hladinach sa pohybuju kvalitne montaze?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#17

Příspěvek od MMys »

Nejsem si jisty, ze to treti lozisko uprostred to zachrani, ale netvrdim na 100%, ze je to uplne bez sance. Proste na to ten dalekohled dej a uvidis. Treba to pujde prozatim provizorne alespon pri slabem vetru a bezvetri. No a kdyz ne, tak nezbyva nic jineho nez nova montaz. Podle mne je nejlevnejsi a zaroven i plne vyhovujici Synta EQ6 za nejakych 32 000,- No a nebo znovu stavet, nejlepe montaz typu "split ring", ktera se na takovyhle velky dalkohled uz docela hodi a vyroba by nemusela byt tak narocna jako u klasicke Nemecke montaze s protizavazim a i celkova hmotnost by byla mensi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Ako tazku montaz potrebujem?

#18

Příspěvek od MP »

igi napsal: A ako posledna moznost - v akych cenovych hladinach sa pohybuju kvalitne montaze?
Vzhledem k tomu, jak velky stavis dalekohled, tak asi nejlevnejsi, co ho spolehlive unese s rezervou stability, bude EQ6 ( pres 30 000 Kc ). Na vizualni pozorovani by asi stacila HEQ5 ( pres 20 000 ), ale na fotografovani by se to uz moc nehodilo.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#19

Příspěvek od igi »

O split ringu som uz rozmyslal, ale nejako sa mi do toho nechce. To by totiz chcelo aj nosnikovy tubus, aby mi vyslo tazisko. Okrem toho neviem, ci som schopny pracovat s takou presnostou(ked sa pozriem na svoje RC modely :-/).Inak pointoval som cez Newton137 na tej montazi(fotil som teleobjektivom), a celkom to slo :nod:, ale to bolo bezvetrie. Bol tam so mnou aj brat, a ked videl ako mi (ne)funguje pohon montaze, tak sa rozhodol, ze mi spravi elektroniku na krokove motory :D.Takze o problem menej.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#20

Příspěvek od MMys »

Jenomže Newton 135mm a Newton 295mm je OHROMNÝ ROZDÍL. Asi si tu montáž budeš muset nechat jenom na ten 135mm + teleobjektiv. Já mám montáž GS 300, která je od pohledu o něco málo bytelnější než ta tvoje, a můj 7kg newton 210mm f/5 (navíc s foťákem a OAG) je asi tak horní hranice toho, co se na ní dá dát a používat za bezvětří nebo větru tak nejvýše do 3-4 m/s.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ako tazku montaz potrebujem?

#21

Příspěvek od vla »

Dokud nebudeš vědít kolik bude dalekohled vážit a jak bude dlouhý nevyřešíš ani montáž. Pokud zařízení přenášíš skončíš asi u dobsona nebo vidlicové montáže. Prošel jsem si podobným vývojem a skončil jsem u dobsona, přestože jsem stihl vyrobit tuhý kříž pro paralakt montáž. Do pohonu už jsem se nepouštěl, protože v průběhu stavby jsem domyslel, že to kompletně neunesu, budu potřebovat schůdky abych se dostal k okuláru, silnej stativ, velký těžký protizávaží atd.. Taky se mi podařilo dokončit dalekohled mnohem dříve než by byla montáž /oproti dalekohledu mnohem více práce/, tak jsem si za pár dní spíchl dobsona, který váží 9 kg a unese 25 kg těžký dalekohled celkem v pohodě a při délce tubusu 1500mm mám okulár přístupný ze země. Pokud toužíš po paralakt. montáži mohu ti kříž věnovat. Já si časem vyrobím vidlici s pohonem .
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#22

Příspěvek od igi »

Vy teda viete povzbudit... Zakladny problem je v tom, ze na novu montaz nemam peniaze, a keby som si mal setrit z mojho studentskeho prijmu, tak ju kupim tak za 5 rokov :banghead:. Robit rucne nejaky splitring nechcem, lebo by to dopadlo ktovieako. Takze ako vravi MMys, skusim a uvidim. Prinajhorsom sa s tym budem len pozerat(dufam, ze to bude stacit aspon na to). Ved pekne fotky sa daju robit aj cez 137mm newton(aspon dufam). Transport sa da v najhorsom vyriesit podobnym systemom ako Myzer, tj. nechat to u znamych, co byvaju mimo BA, a chodit na vikendy. No uvidime...
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Ako tazku montaz potrebujem?

#23

Příspěvek od T.o.m »

to MMys:

ahoj Martine - měl bych stručný dotázek trochu z odlišné mísy- zkoušel jsi fotit s Rubinarem (už ho mám ;D, dokonce mám náhodou i stejnou Prakticu :o) ještě když jsi měl původní stativ? Nebo jsti s ním fotil už na novém stativu. Doufám, že by mi s mým 15cm zrcadlem a tím teleobjektivem mohl stačit.
Díky
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#24

Příspěvek od MMys »

Ahoj tome, Rubinar je na původním stativu GS montáže celkem vpohodě. Ale jak budeš pointovat ? Nutný je okulár s křížem, pokud možno osvětleným, f tak 6-12mm. A pak pohon, nejlépe i v DE, Je pravdou, že zpočátku jsem dělal opravy v DE manuálně (nebo vůbec) ale šlo to tak 20 minut.

Pozor - Nejdůležitější je bytelné připevnění Rubinaru k dalekohledu, aby se obě soustavy vůči sobě vzájemě nepohnuly. Já s tím bojuji doteďka. Právě dneska jsem si přinesl z minilabu krásné, přes hodinu exponované snímky mlhovin z Labutě a Cephea, a všechny jsou bohužel tak hnuté, že jsou nanic. Tak kutím bytelnější připojení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Ako tazku montaz potrebujem?

#25

Příspěvek od T.o.m »

Pointační okulár řeším zdrsněním skelného vlákna z opt. kabelu zubní pastou s abrazivy (tip od Zdeňka) - docela to jde, je to u mě doma na stolku ve výrobě. Chtěl bych to dát do 9 mm GS okuláru jako dočasnou vložku (vyjímatelnou).
Úchyt mám řešený tak, že jsem s kamarádem vyrobil třetí objímku, na kterou je navařený protikus k objímce Rubinaru (na které je takové "téčko" se silnou základnou viditelné z boku + je tam závit na šroub). Takže já to "téčko na objímce zasunu jakoby dovnitř toho protikusu a pak to dotáhnu šroubem, který je ještě provrtaný protikusem a zapadá do toho téčka. Snad je to srozumitelný, ještě to není hotovo (zbývá to svařit), ale jeví se to jako velice tuhé řešení. Nová objímka je z oceli sestávající se ze dvou kusů, které se na každém konci přišroubují k sobě takovými packami, které jsou na konci.
Bohužel foto toho ještě nemám, tak snad je to pochopitelné.
Kamarád dělal nákres na compu (je to stavař, takže je to dobře vymáknuté), takže se ho zeptám, jestli to tam ještě mám a kdyby jo, tak bych ti to poslal na mejla. :nod:
Tak zatím
Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Ako tazku montaz potrebujem?

#26

Příspěvek od T.o.m »

Jo a ještě ohledně pohonu už to mám zkompletovaný (pro polární osu) (pan Buček z Brna vyrobil čas. základnu s požadovanou frekvencí), teď už jen zdroj - mám vyhlídnuto na www.elektromobily.cz typ VRLA SB5-12L (5 Ah, typ VRLA, 373Kč, 1,8Kg). Tak nevím, jestli by to byla správná volba?
Tom :hi:
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#27

Příspěvek od igi »

Tiez trochu odbocim-neviete, za kolko sa da na Slovensku kupit teleobjektiv okolo 500mm? Na nejakom bazare, alebo tak..
Odpovědět