Ako tazku montaz potrebujem?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#1

Příspěvek od igi »

Zdravim. Pred casom som sem pisal o umysle postavit 295mm Newtona s nosnikovym tubusom na vidlicovu montaz. Medzicasom som si to rozmyslel, a chcem to spravit s normalnym laminatovym tubusom, a dat to na montaz, ktoru uz mam. Ta montaz vazi 15kg bez stativu. Bude stacit na pripadne fotenie? A este nieco: pan Myslivec pouzil na drzak zrkadla odliatok z epoxidu s nasekanymi sklenenymi vlaknami. Daju sa tie nasekane sklene vlakna niekde kupit? Alebo ich treba nejako nasekat?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#2

Příspěvek od Psion »

Myslím, že 15 kg montáž na 300mm dalekohled je opravdu hodně málo. To je montáž tak na 200/800mm, ale hmotnost není zdaleka všechno. Stabilita na focení je jedna věc, ale důležitější je vysoká přesnost a plynulý chod.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Ako tazku montaz potrebujem?

#3

Příspěvek od MP »

Vaha montaze mi toho moc nerekne, dulezity je i material a konstrukce. Musi mit dostatecny prumer os, masivni loziska a hlavne pevny stativ, nic nesmi kmitat. Na fotografovani navic presne snekove prevody, pokud mozno elektricky ovladane ( urcite aspon v RA ). Obvykle se u montazi uvadi hmotnost tubusu, ktery unesou. Pro fotografovani je lepsi drzet se kus pod tim maximem. Pokud ten 30cm Newton nebude moc dlouhy, mohla by na nej stacit EQ6 ( ta vazi 17kg a unese tubus do 25kg ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#4

Příspěvek od MMys »

Tuhost montáže je obvykle úměrná její váze (pokud nejde o nějaký špičkový kousek z lehkých slitin a podobně). 15kg bez stativu může být dost, nebo taky málo. To záleží na konstrukci. Pošli foto a popis z čeho je udělaná (matriály, typy ložisek) bude to jasnější. Paralaktická hlava od EQ6 váží 17 kg a tato montáž tvůj dalekohled celkem spolehlivě unese.

Skelná vlákna jsem získal takhle: Vzal jsem hodně hrubou skelnou tkaninu a rozdělil ji na osnovu a útek, tj vytahal z ní ty křížící se prameny skelných vláken. Pak jsem vzal nůžky a asi po 2 cm jsem to rozstříhal. (dělj to nejlépe venku, je z toho dost svinčík) Tyto nasekaná vlákna jsem použil pouze v bocích držáku. v jeho dně je normálně několik vrstev tkaniny. Po zkušenostech ti u takhle velkého držáku doporučím ještě jednu úpravu. Dovnitř dna zalaminuj výztuhu nejlépe z duralového plechu 3-4mm. Buď kruhového tvaru, nebo takovou hvězdu se třemi paprsky do míst, kde budou otvory pro stavěcí šrouby. Bude to ještě podstatně tužší. Otvor uprostřed zrychluje tepelné vyrovnání zrcadla. Můžeš tam přidat i větráček. 295mm je docela dost. Kolik váží to zrcadlo ? Je plné, nebo žebrovaný odlitek ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#5

Příspěvek od igi »

Tiez by som rad vedel, ako tazky ten tubus bude. Chcem ho urobit z laminatovej rury, ohnisko ma byt 1,5m. Ak niekto nieco take mate, napiste, kolko to vazi. Ta montaz je tusim z ocele(dal ju robit otec podla planu v Kozmose), priemer os neviem presne(musel by som to zmerat), ale bude to 8cm alebo viac. Sneky na nej su otrasne, preto som dal urobit nove, uvidim, ako budu chodit. K pohonu: kedze v elektronike sa vyznam ako morska ryba v cyklistike :mad2:, chcel by som si pohony na osi kupit. Neviete mi poradit, kde sa daju zohnat a kolko to stoji?
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#6

Příspěvek od igi »

Este k tomu zrkadlu: fakt ma nenapadlo odvazit ho a teraz sa prave brusi, ale je plne.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#7

Příspěvek od MMys »

Pokud je zrcadlo plne, tak pocitej s tim, ze kompletni tubus bude mit tak 15kg (minimalne).

Pises, ze chces fotit. To vyzaduje opravdu precizni montaz a pohony nejlepe v obou osach. Mam obavy, ze k takoveto stavene montazi zadne nekoupis, a tudiz to budes muset nechat postavit od nekoho zbezhleho v elektronice. Neni to zase tak velky problem. Nejslozitejsi je spise sehnat vhodnou prevodovku. Snek ti zadny motor primo neutahne. Ta montaz bude predpokladam umistena natrvalo, protoze nebude moc prevozna.

Mimochodem, kde sezenes 30cm laminatovou rouru ??? Me by se zase hodila 230mm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#8

Příspěvek od igi »

Otec spominal, ze v meste nasiel nejaku firmu XY, ktora take rury predava, ale sam som tam nebol. Prinajhorsom to snad sam nalaminujem(ked som zvladol motorovy kryt na RC eroplan). Ta montaz je fakt tazka, ale ak nechcem pozorovat z centra Bratislavy, musim ju vozit do zahrady za mesto. Tam sa zase neda zabudovat napevno, lebo vsetko, co tam necham, tam nabuduce uz nenajdem(miestni su velmi "podnikavi"). Teraz na nej mam 137mm Newtona, a nosit ju zvladam(sice na 3-krat, ale predsa). No jo, mam to tezky :'(
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Ako tazku montaz potrebujem?

#9

Příspěvek od mamol »

Vidím, že je zde poptávka po laminátových rourách. Než jsem koupil svůj dobson, přemýšlel jsem o jeho stavbě do plastové roury od firmy PIPE LIFE Fatra http://www.pipelife-fatra.cz/. Vyrábějí plastové roury, myslím že až do průměru 500 mm. Nevím však kolik to váží a co to stojí, chce to prostudovat jejich web. Výhodou by taktéž bylo koncové hrdlo, které by se dalo využít k rozdělení tubusu na 2 kusy pro snadnější přepravu a využití zátek a redukcí atd. :sick2:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Ako tazku montaz potrebujem?

#10

Příspěvek od MP »

Ta diskuse o pevne montazi mi pripomnela zazitek ze vcerejska :

Videl jsem u Skody Meade 154mm LD APO refraktor. Cena lidova, po sleve 310 000 Kc. Asi si ho nekoupim. Ale co mne opravdu zaujalo, byla ta masivni montaz. Neco takoveho jsem zatim videl jen na pevnych podstavcich, tady to bylo na prenosnem stativu. EQ6 proti tomu vypada dost chatrne a amatersky. Predpokladam, ze komplet dalekohled + montaz + stativ + zavazi bude mit aspon metrak. Pokud jste z Prahy a okoli, bezte se podivat, jak ma vypadat poctiva montaz na fotografovani.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MIMA

Ako tazku montaz potrebujem?

#11

Příspěvek od MIMA »

MP napsal: Ta diskuse o pevne montazi mi pripomnela zazitek ze vcerejska :

Videl jsem u Skody Meade 154mm LD APO refraktor. Cena lidova, po sleve 310 000 Kc. Asi si ho nekoupim. Ale co mne opravdu zaujalo, byla ta masivni montaz. Neco takoveho jsem zatim videl jen na pevnych podstavcich, tady to bylo na prenosnem stativu. EQ6 proti tomu vypada dost chatrne a amatersky. Predpokladam, ze komplet dalekohled + montaz + stativ + zavazi bude mit aspon metrak. Pokud jste z Prahy a okoli, bezte se podivat, jak ma vypadat poctiva montaz na fotografovani.
Samotná montáž k tomuto dalekohledu stoji 212000,- Kč. Na fotografování však stačí mnohem levnější a přitom i dost pevné montáže. Například Losmandy GM8 a pod. Ale všechno není jen v montáži, stačí se podívat na stránky MMys, který používá mnohem subtilnější montáž a výsledky jsou více než skvělé.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Ako tazku montaz potrebujem?

#12

Příspěvek od igi »

No ale MMys je proste macher, my ostatni smrtelnici mu len ticho zavidime. Inak ta moja montaz sa na to, ze vazi 15kg, nejak podozrivo kyve. Polarna osa je k podstave uchytena dost subtilne, asi to chce prerobit. Dufam ze to je jedina pricina :sick2:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ako tazku montaz potrebujem?

#13

Příspěvek od vla »

Já dělám tubusy z dural plechu, do délky 1 m to stočí každý klempíř, na delší nutno použít služeb výrobců vzduchotecniky, Na dvoustovku jsem zkusil konce překrýt a slepit- drží perfektně apři tl. mater 0.6 mm byl spoj vemi snadno přetmelen. Na 355-tku jsem ho nechal svařit a svar vybrousil a zase přetmelil a přebrousil. Vla
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ako tazku montaz potrebujem?

#14

Příspěvek od MMys »

Ja mam taky tubus na meho 210 Newtona udelany u klempire z dural plechu. Bohuzel duralovy plech tl. 0.8 mm nejde nikomu svarit, takze je jenom zahnuty a zalisovany, a rekl bych, ze se trochu zkrucuje pri ruznych polohach vuci tezisti. Obcas je nutno kolimovat po prevozu, presto, ze zrcadlo drzi v drzaku velmi pevne a hnout se proste nemuze. Chtelo by to tubus vcelku (svareny, nebo leminatovy). To s tim lepenim neni spatny napad. Zkusim nechat do spary vsaknouk ridke vterinove lepidlo. Diky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ako tazku montaz potrebujem?

#15

Příspěvek od vla »

MMys. Já jsem to lepil Epoxy, velký tubus mám z 1.3 mm a to svařit šlo, trocha zvlnění v okolí svaru šla vytmelit a vyklepat. Jinak jsme zkoušeli i 1.6 mm a tam je vše perfektní a bez deformací.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět