Eq-3-2 či jiná montáž?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Eq-3-2 či jiná montáž?

#61

Příspěvek od deneb »

Zásadní otázka je: "Betonový sloupek bude jediné místo kde bude pozorovat a určitě s teleskopem nechce někdy cestovat, zajet si na setkání atd?" Pokud bude určitě na jednom místě, potom tvé řešení je správné (mimochodem, tento mnou popsaný postup/experiment jsi nedávno velice hezky okomentoval ). Ale už se nikam s ním nehne. Chce to i cenovou kalkulaci - "nová" montáž mínus prodej staré, mínus úspora za nestavěný sloup. Může se pokusit i o první nesmělé pokusi s focením DSO to GoTo je plus. Jak jsi správně napsal, jsou extrémisté s krásnými výsledky i s EQ3-2.
Uživatelský avatar
HeReTiC
Příspěvky: 19
Registrován: 10. 09. 2010, 21:15

Eq-3-2 či jiná montáž?

#62

Příspěvek od HeReTiC »

Nazdar. Dost sa tu nadava na eq3-2. Ja osobne mam tuto montaz na hlinikovych nozkach a este som k nej dokupil SynScan GoTo upgrade. Na nej mam zaveseny N150/750. Zatial som s tym astrofoto neskusal, ale mam to v plane, ked vyriesim autoguider. Fotim zakrytove premenne hviezdy a nebol s tym doteraz ziaden problem. Montaz vsetko vydrzala aj s nasadenym EOS 500D a ak obcas hviezda trosku usla, tak som ju tam dotlacil rucne. Myslite, ze na fotenie nejakych deep-sky machul s autoguiderom to nebude vhodne?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Eq-3-2 či jiná montáž?

#63

Příspěvek od hamr »

Asi to půjde (i když to není ideální montáž), koukni na Roman Vaňúr na astrofotkách.

http://astrofotky.cz
a to je dokonce bez pointace :o

Ještě se tam dají vyhledat další fotky z EQ 3-2
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

Eq-3-2 či jiná montáž?

#64

Příspěvek od Tommi »

Asi tak,
Ohnisko 750mm nepointovane max 30sec, s tym ze bolo pouzitelnych 70-80% nafotenych dat.
Neskor som skusal pointovat toto ohnisko, ale bolo to skor utrpenie. Nejake minutove - dvojminutove fotky sa podarili, ale vacsinou kazda 2-3 fotka bola nepouzitelna a to som pointoval uz len RA. Pointaciu v  DEC sa neoplatilo zapinat, kedze na sneku je velka vola, takze to len zhorsovalo vysledok. Mozno s nejakym doladenim by sa dalo s toho vytiahnut nieco. tak do tej 1 minuty. Presedel som pri tom viac noci, co sa tyka nastavovania a uz ma to prestavalo bavit, tak som to nechal tak.
Nejake nepointovane fotky najdes aj  u mna, na jasnejsie DSO to podla mna postacuje: http://astrofotky.cz/~tommi32

Edit:
Este dodam ze autoguiding speed som mal 1x siderial, kedze som mal vytiahnute kontakty z gombikov z ovladaca.
Ten tvoj SynScan Goto by mal vedet znizit autoguiding speed na 0,125x, co by malo prispiet k zlepseniu pointacie, asi  
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
HeReTiC
Příspěvky: 19
Registrován: 10. 09. 2010, 21:15

Eq-3-2 či jiná montáž?

#65

Příspěvek od HeReTiC »

Myslim, ze su to velmi pekne fotky. Na take nenarocne astrofoto si myslim ze to bude stacit. Dik
Uživatelský avatar
janqwe
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2014, 22:40

Eq-3-2 či jiná montáž?

#66

Příspěvek od janqwe »

Dobrý den

Prosím o radu.
Jaký je rozdíl mezi montáží EQ3 a EQ3-2
Jestli je to v rozměrech nebo jen ve vylepšení např.
Dá se použít stejný stativ?
Děkuju
Honza
Uživatelský avatar
Schalko
Příspěvky: 16
Registrován: 20. 03. 2011, 23:28

Eq-3-2 či jiná montáž?

#67

Příspěvek od Schalko »

Nazdar

Sám som začiatočník, ale výber a kúpu teleskopu mám už úspešne za sebou a mám aj ročnú prax, čo sa týka pozorovania a teraz začínam aj fotografovať, takže sa ti pokúsim poradiť.

Skús tu hodiť link kde si sa stretol s touto dilemou a pozriem sa na to bližšie. Skúšal som sa na to pozrieť no nedopátral som sa k podrobnej špecifikácií. Mám taký pocit, že mnoho predajcov označuje statívy, resp. montáže chybným spôsobom (ani oni samy nevedia). Pozeral som si aj na oficiálnu stránku SkyWatcher, ale oni nemajú medzi produktmi žiadnu montáž s označením EQ-3-2, iba samostatne EQ-2 alebo EQ-3 no našiel som manuál k EQ-3-2, z toho mi vyplýva, že skutočne ide o zlé označenie produktu a že majú spoločný len návod.    

Rozdiel môže byť v: nosnosti, celkovej váhe, presnosť, použitý materiál, možnosti nastavenia polárnej osi, samotný spôsob ovládania hlavných osí a možnosť aplikácie motorčekov (takz. TRACKING ), na potlačenie zemskej rotácie a rôzne ďalšie možnosti inovácie.
SW 200/1000 + NEQ-5, Trieder Bresser 10x50 + Canon EOS 1100D + foto-stativ Velbon EX-540
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Eq-3-2 či jiná montáž?

#68

Příspěvek od deneb »

Neexistuje norma pro označení typu montaže. Je na každém výrobci jak jí označí. Pro ukázku dvě totožné montáže od různých výrobců s jiným označením.

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4418.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4497.html

Musíš se zajímat o technické vlastnosti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Eq-3-2 či jiná montáž?

#69

Příspěvek od MilAN »

Schalko :
Moje auto má také tracking a žere při tom fuel.
Ale to je každému nováčkovi jasné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
janqwe
Příspěvky: 8
Registrován: 01. 02. 2014, 22:40

Eq-3-2 či jiná montáž?

#70

Příspěvek od janqwe »

Děkuju.Narazil jsem na to na internetu (u prodejců, co nabízí)a tak jsem právě nevěděl co je co.
Honza
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Eq-3-2 či jiná montáž?

#71

Příspěvek od haplo602 »

Zdravim vsetkych, kedze moja otazka je hlavne na montaz, tak to dam sem.

Rozkukavam sa po nejakej lahkej/prenosnej zostave pre vizual a obcasnu astrofoto.

Zatial sa rozhodujem medzi teleskopmi SW 102/500 (refraktor), SW 130/650 PDS (newton) a SW 120/600 (refraktor). Teleskop chcem hlavne na vizual a ako hladacik pre fotak (Samsung NX1000). Samotna astrofoto by bola piggyback s ohniskom max do 200mm (DSO objekvy, suhvezdia atd, ziadne planety).

Hlavna otazka je, udrzi mi SW EQ3 rozumnu expoziciu do dlzky jednej minuty (fotak ma elektronicky limit na 4 minuty max) bez pointacie ? V podstate skladane expozicie do 30 sekund su hlavny zamer.

Nechem ist nad EQ3, lebo potom to je uz prilis tazke a velke. Ako som sa naucil z fotografickej praxe, najlepsi fotak je ten co ma clovek zo sebou ked ho potrebuje :-)

Momentalne pozorujem s triedrom 15x70 a fotim z foto stativu a skladam (vysledky zatial rozpacite, ucim sa).
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
petr74

Montáž eq 3-2 goto

#72

Příspěvek od petr74 »

Mám dotaz ohledně osazení této montáže větším zrcadlovým dalekohledem momentálně nani mám refraktor 102/1000mm.dalekohled budu využívat prevazne k pozorovani
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Eq-3-2 či jiná montáž?

#73

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj, na EQ 3-2 mám newton 150/750 a je to tak maximum co tahle montáž snese pro vizuál.. a k tomu nesmí moc foukat.. :()
Mirek
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Vhodná montáž pro MAK 102/1300

#74

Příspěvek od Fanosek »

Ahoj, využiji tohoto vlákna a chtěl bych se zeptat na následující: chtěl bych osadit MAK 102/1300 ze dosavadní AZ3 na nějakou paralatiku. Něco jako EQ3-2 jen nevím jakým nejlepším způsobem by šlo daný MAK k montáži připevnit, protože daná rybina na montáži není pro tento typ MAku nejspíše kompatibilní. Představoval bych si nějakou lištu případně i s kruhy, ale tady už se ztrácím kterou lištu a kruhy dát k sobě, aby to sedělo jak na MAKa tak na montáž. Případně jestli nějaká jiná montáž např. EXOS 1 je s daným MAKem více kompatibilní. Děkuji za jakékoliv rady a připomínky.
Odpovědět