ScopeDome vs NexDome

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

ScopeDome vs NexDome

#1

Příspěvek od Chef »

Prosim o pomoc s vyberem kopule/kompletni observatore.
Jde mi primarne o visualni pozorovani (pripadne foceni planet, ale k tomu se asi moc nedokopu...) a vzhledem k me lenosti nosit montaz ven, bych si chtel udelat radost a mit konecne stabilni pozorovatelnu pro pozorovani planet, dvojhvezd, otevrenek apod ( vse co lze pozorovat pres APO 152 a pripadne v budoucnu v kombinaci s C14 apod).
Velky dobson se mi do kopule nevejde (do kopule za rozumnou cenu), takze ten zustane na koleckach na vyjezdy po zahrade :) .

Rozhoduji se mezi ScopeDome V3 vs NexDome 2.2m.

ScopeDome za cca 170k (8.5k je za dvere a plus dalsi doplnky) .
https://www.astroshop.eu/instruments/sc ... me/p,43565

NexDome je v akci (sleva 10%) za 112k (s jednim boxem)
https://www.astroshop.eu/instruments/ne ... ay/p,51258

80cm navic ve ScopeDome je urcite dobry benefit oproti 2.2m NexDome, ale zase si nejsem jisty, zda neni v nevyhode vyska (ScopeDome je bez spodnich sten), kdezto NexDome je i se stenami (i kdyz ty maji jen 1.2m). Taky mi jde o to, aby se tam pripadne dala provozovat kombinace C14 s APO 152/1200 (SCT C14 je max velikost, jeste snim o velkem MAKovi apod ( jiz jsem se zaregistroval na cekaci listinu AP MAK 10" :) )). Observing slot je u ScopeDome : 100x150cm a u NexDome jsem nenasel informaci o velikosti, jen ze je pro "up to 12" SCT ", ale mozna by se C14 vesla (nicmene zatim zadnou C14 nemam, ale nechtel bych byt v budoucnu limitovan velikosti otvoru v kopuli, pokud bych se pro vetsi SCT nebo MAKa rozhodl... (jeste premyslim o planetarnim SCT 350 od CFF, ale to vse jsou zatim jen sny:) )

Vim, ze tu par lidi ScopeDome uz par let ma, tak prosim o zkusenosti z dlouhodobeho provozu ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ScopeDome vs NexDome

#2

Příspěvek od MMys »

Já bych šel do Scopedome, a z nějakého ytongu postavil podezdívku s dvířky :-) To je za chvíli. V tom Scopedome je přeci jen víc místa alespoň v úrovni pasu a výše, byť se to k podlaze zase zavírá zpět, ale těch 2.2m už mi přijde fakt málo. I ten 3M Scopedome ja tak pro jednoho, dva lidi. Za dveře bych neutrácel, stejně jsou při otevřené štěrbině nefunkční (překryté) Když chceš vylézt, musíš zatahnout štěrbinu. A navíc trčí dovnitř mechanismus dveří, a narazíš si ho do zad. Viděl jsem, a zvolil bez dveří na podezdívce.

Na druhou stranu, já byť mám kopuli, tak nejradši stejně koukám z terasy. V té kopuli je člověk dost dezorientovaný, blbě se skrz štěrbinu hledá, nemáš odhad, kam to míří. Přijdeš o všechny meteory v noci atd :-) Ale pokud používáš jen GO-TO a budeš to mít synchronizované, tak to zase tolik nevadí.

U mě po počátčních zádrhelích jako nevychytaný ASCOM driver a v mrazu tvrdnoucí kabely k pohyblivé části koupule už po 4 roky dobré. Kabely po první zimě vyměněny za silikonové. ASCOM je nyní stabilní, funkčí. Trochu problém je sníh, když napadne, poroztaje a pak večír zamrzne v těch vodících žlábcích. Motor s tím skoro nehne, musím to rozjedit na několik pokusů tam a zpět, až se to vydrolí. A nebo s tím zajezdit ještě než večer začne mrznout. V ručně otevírané verzi by to asi byl problém, to by rukou možná rukou ani nešlo. Uvažoval jsem, že zevnitř kopule na žlábky přichytím topný kabel, aby se ten laminát dal prohřát, když se to stane, ale od té doby tady jsou takové "zimy", že na to ještě nedošlo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ScopeDome vs NexDome

#3

Příspěvek od Chef »

Diky moc za dobre rady.
Jeste jsem nasel, ze ScopeDome ma 2 ruzne centraly, jedna v polsku a jedna v nemecku. Nebo jsou to 2 ruzne firmy vyrabejici podobne kopule se stejnym nazvem :) ?

https://www.scopedome.net/

http://www.scopedome.com/ - zde v Polsku je za "pouhych" 4480Eur...

Edit: Uz jsem to nasel, ze to jedna firma a vyrabi se to vse v Polsku ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: ScopeDome vs NexDome

#4

Příspěvek od alda »

Chef píše: http://www.scopedome.com/ - zde v Polsku je za "pouhych" 4480Eur...
Mají na stránkách u 3M napsané: price from 4480 Eu, ale nejlevnější je pak stejně 5280 plný manuál ?! Tak nevím.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ScopeDome vs NexDome

#5

Příspěvek od Chef »

alda píše:
Chef píše: http://www.scopedome.com/ - zde v Polsku je za "pouhych" 4480Eur...
Mají na stránkách u 3M napsané: price from 4480 Eu, ale nejlevnější je pak stejně 5280 plný manuál ?! Tak nevím.
Honza Z (Supra Praha) prodava ScopeDome taky, takze pokud do toho pujdu, tak to urcite vezmu u nej.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ScopeDome vs NexDome

#6

Příspěvek od Homer »

Nebo si sám postavit za méně peněz větší kopuli ( pokud to má být kopule ), nebo domek s odsuvnou střechou. Vzorů se najde hromada. Když kopuli, tak mě vyhovuje, když je rovina, po které kopule rotuje a která ve štěrbině tvoří parapet, v takové výšce, aby se člověk mohl pohodlně opřít lokty, podívat se ven a aby mohl k horizontu i dalekohled. Nikoliv typy, kde je spodek kopule vysoko nad hlavou. Ovšem je to jen můj názor a moje řešení.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ScopeDome vs NexDome

#7

Příspěvek od Chef »

Tak jsem se nakonec rozhodl pro domek s odsuvnou střechou . Bude tam více prostoru než v kopuli a zároveň lepší rozhled a taky levnější :)
Realizaci začnu asi na jaře ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: ScopeDome vs NexDome

#8

Příspěvek od vla »

Asi jedno z nejlepších řešení, ještě bych zvážil odsuvný celý domek. Tím pádem by jeho cena ještě klesla, ale hlavně bys byl venku bez jakohokoli omezujícího výhledu na noční oblohu. Zažil jsem u kamarádů jak kopuli, z té nevidíš prakticky nic jen jsi zavřen v jakémsi miniprostoru a kam se hneš něco překáží. Domek je o něco lepší, ale pořád poskytuje dost omezení. Aby bylo jasno nejsem klaustrofobik, ale na hvězdy pro úplný zážitek potřebuji neomezený rozhled. Nevzalo mě ani nastavit techniku a jít do chaty popíjet kafe. Potřebuji mít tu přírodu všude kolem, pak je to pro mě ten správný relax.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ScopeDome vs NexDome

#9

Příspěvek od MilAN »

Dá se udělat i něco mezi posuvným domkem a odsuvnou střechou.Pevná zeď /konstrukce do výšky třeba 120 cm, a nad tím sedlová pojízdná střecha i s boky (= jako říznutý domek uprostřed výšky ). Dveře potom v čelní pevné stěně na straně, kde není vidět obloha. Nebo podobně spodek vysoký přes 2m , jen sedlová střecha, dveře kdekoliv , ale podlaha výše, kvůli dobrému rozhledu podobně , jako v prvním případě. Těch řešení se dá najít a vymyslet více, záleží hlavně na umístění v terénu a podle okolí. Také je dobré zvážit ochranu sebe a dalekohledu proti větru a podle toho volit výšku boční stěny při sezení.
Něco na tenhle způsob :
http://www.skyimager.com/images/Observatory-0049.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ScopeDome vs NexDome

#10

Příspěvek od Homer »

Každý to má nějak individuálně. Kopule či domek - Losna nebo Mažňák? Nakonec třeba Bahňák :-) . To se zde probírá cyklicky. Oboje má svoje a záleží na každém. Osobně jsem v kopuli spokojen, přírody mám kolem dostatek. Prostoru uvnitř 3,7m kopule akorát a když na to přijde, pohodlně můžu koukat opřený o lokty ven. Jak jsem psal, vadila by mi kopule, ze které nevidím do kraje, ale pouze oblohu.
K řešení, kdy by jezdil celý domek - tady bych viděl nebezpečí pojezdů a jejich udržování v chodu ( sníh, led, listí atd ). Muselo by to být těmto vlivům imunní. Levnější než s posuvnou střechou to významněji nebude. Asi bych se osobně držel mnohokrát vyzkoušených řešení, nic předem nezavrhoval, probral AF, zkontaktoval autory vybraných řešení, omrkl, nafotil, poptal se na zkušenosti, materiály, sepsal klady a zápory, vyhodnotil a potom stavěl.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ScopeDome vs NexDome

#11

Příspěvek od Chef »

Moc děkuji za dobré rady. Asi zatím začnu nejrychlejší variantou : Montáž na pilíři permanentně namontována a cele to schovam pod nějakou bednu se zámkem. Toto bych chtěl udělat do konce října. Na jaře ( možná dříve dle počasí ) pak okolo postavím domek s odsuvnou horní polovinou , jak psal Milan... (toto řešení by se mi hodilo i pro dobsona)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ScopeDome vs NexDome

#12

Příspěvek od MilAN »

Hlavně to nedělej jako bývá zvykem : nejdříve pilíř a pak , když už se s tím nedá moc dělat, tak se rozhodne, jestli tam bude 2 m refraktor nebo 2m m Newton :) . Podlaha se dá vždycky ještě zdvihnout, ale kopat uvnitř zemljanku není zrovna ideální.
A nastavovat pilíř závitovým tyčemi je také oblíbená metoda na AF :) Nějak ty nejhorší metody jsou nejoblíbenější
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ScopeDome vs NexDome

#13

Příspěvek od Psion »

Hlavně to udělej univerzální, protože řada z nás si postavila domek a díky rostoucímu světelnému znečištění ho má po 8 letech na zahradní nářadí :)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ScopeDome vs NexDome

#14

Příspěvek od Chef »

Ja jsem přemýšlel o tomto pilíři :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... meter.html

Nejdrive pro moji novou AZ-EQ6 a později pro EQ8.

Udělal bych betonový základ do výšky aspoň 30 - 40 cm nad povrch a na to tento pilíř .
Pak někdy na jaře bych okolo nej udělal dřevěnou podlahu a domek s odsouvaci horní polovinou.

@Milan: O 2m Newtonu 20” na EQ8 jsem opravdu přemýšlel jako konečné řešení:) (TS děla custom karbonove newtony do 20” , které by měla EQ8 unést) , ale pak jsem si představil , jak by to muselo být vysoké (leda udělat jen 30cm pilíř ) a moc se mi do toho nechce ...
Ten GoTo SW Stargate funguje dobře , takže ještě popremyslim , jestli by neslo ten domeček udělat velký pro 2 dalekohledy ( Dobson a druhy na EQ ) ale asi nebudu mít dostatek prostoru na zahradě (hlavně ne na tom místě , kde to ted plánuji a kde mám celkem dobrý rozhled na jih (z jiných míst na zahradě mám dost omezeny výhled na jih).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ScopeDome vs NexDome

#15

Příspěvek od Homer »

Ještě k domku a kopuli, nebi nad hlavou, výhodám a nevýhodám. Bývalo dříve zvykem, že se stavěly hvězdárny jak s kopulemi, tak zároveň s pozorovacím terasami hned vedle. Tato kombinace má dosud hodně do sebe.

Umím si představit stavbu - dole užitkový prostor, nahoře nad částí půdorysu teráska třeba s přístřeškem na Dobsona a lehátko na meťasy a kochání vleže , pár schůdků výš a dvířka do kopule se zázemím pro focení a další...

Kdysi zde měl Hamr studii takové paranalské kopulky - to by muselo vypadat skvěle. Kdybych měl teď stavět kopuli, tak postavím tuhle...
Odpovědět