Montaž Hamala :)

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Montaž Hamala :)

#1

Příspěvek od zbignieww »

Timto vlasnorucne sestrojenym montazem s pohonem, muj oblibeny Hamalek ( vtip, humor a predevsim zlata rucicka - nejen do astro )
dela ruzne astro-fotecki:
Obrázek
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Bu ... mowego.htm

A tady posledni M51 :
Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Super lešení :) tuším že se tomu říká rámová paralaktická montáž? Možná se pletu.
Lectorem iustus...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Montaž Hamala :)

#3

Příspěvek od zuzi »

Je to taková modifikovana anglická montáž, líbí se mi tyhle konstrukce, je to paráda :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#4

Příspěvek od biker.fm »

Zbignieww: A jak se to demontune, montuje, kolim casu treba kdyz s tim chces nekam odjet za tmou ? :-P Je mi jasne ze to na prevazeni neni.

Premyslim nad smyslem takove konstrukce. Je to cele hodne velke, nechci videt ten navod na slozeni: trubku c.6 spoj s trobkou c.28 a to cele pak pripoj do kolena c.16. :-) Cele to zabira moc mista (kam s tim pres den?) Koukam na pohon motorem, s tim taky asi nebude mozne delat expozice celou noc ale jen nejaky cas nez motor dojede na konec drahy. Kdyz to vezmu tak celkove, funkcni to jiste je, ale asi prevladaji spise negativa. Kazdopadne tvurce teto lesenive konstrukce je dobry zrucny kutil.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montaž Hamala :)

#5

Příspěvek od MilAN »

to biker: Je to v podstatě klasická anglická rámová montáž. Samozřejmě se nikam neukládá a ani nepřeváží . Jinak pohon na dlouhém ramenu nebo segmentu s velkým rádius nemá chybu a celkem hladce překoná v přesnosti většinu montáží, které používáme. Klasicky, v době kdy nebyly krokové řízené motory ( hlavně v malém provedení se ty motory montovaly na tu pevnou část, a segment přes tření nebo šroubem nebo tažením byl na tom rameni. To, že je potřeba třeba po hodině přestavit rameno, je podobné jako u Astrotracku. Pokud u snímání nechceš spát, tak to ničemu nevadí, prostě to přestavíš. Německou montáž také musíš většinou při dlouhých expozicích proložit. A když si dáš na osy enkodéry, není problém z toho mít Push -To navádění + jemné pohyby. Na rozdíl od německé paralaktiky s GoTo je tohle vyrobitelné skoro na koleně .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Montaž Hamala :)

#6

Příspěvek od zbignieww »

Stando ! Milan v podstate vse Ti vysvetlil. Detaile, nebo proc nektere prvky pohonu udelal tak, nebo jinak - to uz neni na moji hlavu.

Hamal hned v uvodu psal, ze chtel se presvedcit, jestli da se udelat pomerne presny montaz bez strojienske vybavy ( soustruhy atp atd )
Da se, a jak se zminil - obsluhuje to v pohode usek od vychodu do zapadu, samozrejme cestou jihem.

V Tvoji zahrade nasel by - jak se mi zda - uplatneni ! Hamal nedela problemy se sdilenim, svuj podpis na fotkach dava proto, ze mnohokrat se mu v minulosti stalo, ze mu kradli napady a predvadeli jako svoje

:)

Jak jsem se docetl na Astropolis, ram svaroval mu Tatinek. A pridal M51 barvu https://astropolis.pl/topic/59434-astro ... hy/?page=4
Naposledy upravil(a) zbignieww dne 29. 04. 2018, 18:37, celkem upraveno 2 x.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Má docela dost zajímavých vychytávek, včetně chlazení ASI 224, nebo porovnání výsledků s trojramenným a klasickým pavoukem...

Hezké nápady, pěkné fotky, šikovný člověk...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#8

Příspěvek od biker.fm »

to MiLaN: dekuji za info.

Autor teto montaze je sikovny zrucny. A dokazal ze i na kolene jde vyrobit montaz kde staci mit par trubek a svarecku.
Takovym lidem fandim, ne vsak tem co kradou napady a vydavaji je za svoje (viz co napsal zbignieww).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#9

Příspěvek od Psion »

Povedená Hamalova M51 a není potřeba ani ASA dalekohled či drahá montáž.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaž Hamala :)

#10

Příspěvek od Cztwerec »

Ta galaxie je už v příspěvku před tebou. Ale ty jo, já tu kamerku mám vlastně doma :D Zkusim to s nějakou trubičkou taky, bez chlazení, po letech zase taky...
Lectorem iustus...
Odpovědět