Astrotrac 360

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Astrotrac 360

#1

Příspěvek od dora »

astrotrac uvadi tento novy produkt .

Dodani ve tretim ctvtleti, takze na testy si budeme muset pockat.
Vypada to ,ze nahrada puvodniho astrotracu (velikost, cena) se nekona.

https://www.astrotrac.com/
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astrotrac 360

#2

Příspěvek od Vabra »

To vypadá jako velmi zajímavý koncept. Konečně po letech nějaká inovace v cestovatelských montážích. Pokud dostojí všem slibům, tak bych za to možná dal i ty nekřesťanské peníze. Jen mám neodbytný pocit, že ta paralaktická kolébka, která vypadá jako z původního AT310, bude slabým článkem. Budu to sledovat.

Obrázek
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrotrac 360

#3

Příspěvek od MMys »

No, ta cena je teda totálně mimo mísu. Nechápu vůbec, proč tam dávali optické enkodéry Renishaw (a to je také nejspíš důvod té šílené ceny) když mají třecí převod. Samotný třecí převod (alespoň na mé montáži) čistě mechanicky bez elektronických korekcí, dosahuje přesnosti pod 1" za nějakých 5 min expozice. Enkodéry jsou u třecí montáže sice nutné, ale jen pro GO-TO, kde může při dlouhém přejetí dojít k částečnému prokluzu třecího převodu. Při siderickém chodu už se u mne enkodéry nepoužívají. A přesto jsem schopný dělat 5min subexpozice na ohnisku 1200mm i kamerou ASI 1600 s 3.8um pixely. Samotného mě to překvapilo. Ovšem jen za předpokladů že:
1) je to kolem zenitu nebo blízko meridiánu, kde to nemrší refrakce
2) montáž je narosto precizně ustavena s přeností v max. pár desitkách arcsec (Michale, diky za PARot)

A přesně tohle bude u lehkého AstroTracu největší problém. Ustavit to na nějakém byť i bytelnějším fotostativu a na této kolébce s potřebnou přesností, aby se využila přesnost a cena toho zařízení považuji skoro za Sci-Fo.

No uvidíme.

---------
edit: teď koukám, že jejich enkodéry jsou také asi jen pro najetí. Protože mají rozlišení 60". A přesnost píšou 5"/15min.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrotrac 360

#4

Příspěvek od Psion »

Ta cena je fakt šílená. Už mám Vixen photoguider, Astrotrac TT320X a iOptron Skytracker a výsledky jsou za těch 8 let s malými montážemi naprosto identické, tedy zlepšení nula :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrotrac 360

#5

Příspěvek od MilAN »

Mně to připadá jako hodně technicistní přístup. Dáme tam něco špičkového, fantastické parametry - ale nebereme v úvahu to ostatní - to je, jak se to bude používat, jak to půjde nastavit a pod. K čemu jsou na jednu stranu špičkové výkony chodu, když to neustavím pořádně na pól ( obyčejný polární hledáček, klín se šroubem na krátkém rameni neumožní ani zdaleka využit ani ty možnosti polárního hledáčku ) . A nakonec to postavím na foto stativ do terénu . Kdo věří tomu, že se to nehne, tak musí být idealista. Jedině těžký geodetický stativ zapíchnutý řádně do země by měl požadované vlastnosti, odpovídající deklarovaným vlastnostem . Ale to už zase nebude cestovní montáž :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astrotrac 360

#6

Příspěvek od Vabra »

Aktuální cestovní montáž EQ AZ5 provozuji na leteckých výpravách na fotostativu (drobně poladěné karbonové Gitzo) a ten rozhodně není slabým článkem sestavy (to mne spíše malinko zklamala ta EQ AZ 5, která se chová podobně jako EQ5 při podstatně vyšší ceně).

Tady to vidím na ten paralaktický "klín", ten už jsem ale jednou navrhoval a nechával vyrábět, protože jsem nechtěl utrácet za originál k mému prvnímu Astrotracu 310. Myslím, že moje provedení bylo o poznání robustnější...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Astrotrac 360

#7

Příspěvek od LKamarad »

Kdyby tam dali ten starej astrosráčí plnej klín, co vážil cca 1200g, tak by to bylo v pohodě - pokud tam však daj ten novej, odlehčenej, tak to bude katastrofa. Jinak ty nejvyšší řady karboňáků Gitzo (stojej 25000 +) při dobrým zapíchnutí do země (nutné nerezové hroty) držej naprosto betonově (zvláště při kratším výtahu). tam bych se nebál 10min expozice při ohnisku 700mm - skutečně se to nehne.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrotrac 360

#8

Příspěvek od Konihlav »

taky jsem na to ted nedavno narazil - AstroTrac 360 - a pri te cene se tomu musim smat. Hlavne to tedy stale nemaji k dispozici, viz treba zde...
jo, holt nebylo dost zajemcu, co by si to pri te cene "rezervovalo".
Jako jo, byl bych ochoten treba prihmourit oko a zaplatit premiovou cenu - ovsem jen v pripade, ze bych fakt dostal to co chci, coz se ani zde dit nebude.
Astrotrac byl vzdy (casto) proste jen luxusni zalezitost, kde pomer cena vykon byl znacny nepomer...
V dnesni dobe star aventureru a nanotrackeru...

ad gitzo, libi se mi ty dnesni stativy typu GT5533S, ale ne za tu plnou cenu :-(

kdyz byl pred lety vyprodej, tak ja si vzal lehci a vice prenosny GT3541LS, ale mel jsem si koupit i tu 5tkovou radu s nejvyssi nosnosti... (tu ma z vyprodeje Vabra a dotedka mu ji zavidim, pac na montaze typu HEQ-5 to bylo naprosto paradni).
Odpovědět