NEQ-6W vs. EQ-6R

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

NEQ-6W vs. EQ-6R

#1

Příspěvek od SpaceMan »

Aj ked sa jedna v podstate o rovnake montaze, vedel by niekto uprednostnit jednu z nich na zaklade nejakeho padneho argumentu. Jediny zasadny rodiel (podla mna) okrem prepracovaneho dizajnu je nahon od motorov cez ozubeny remen (v pripade R varianty). Pravdu povediac mam trosku obavu prave z tych remenov - napr. ako to bude s ich odolnostou voci mrazu. Rozhodujem sa medzi NEQ a R a neviem sa rozhodnut ...

Vie niekto poskytnut relevantne info ako podporu pre moje rozhodnutie. Vdaka.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#2

Příspěvek od dablik »

Z remienkov v mraze mat stracz nemusis. Aspon u mna to aj heq5 aj eq6r zvladaju v pohode. Alebo mas nejaku blbu osobnu skusenost?
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#3

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, jak tam jsou řemeničky upnuty 1 šroubkem a červíkem, tak při tom převodu 1:4 se tam na rozdíl od klasických převodů ( i když hlučných a s nějakou vůlí, ale za to přesně napasovaných na hřídelích) objevuje sinusoida PE, které na rozdíl od té od šneku způsobuje 4x rychlejší změny v chodu a dost s tím pointace zápasí. Dal bych přednost klasice - tam se sice projevovaly na chodu zuby , ale s malou amplitudou. U mě to s řemínkem dělá +/- 6" a to 4x za otočku šneku ( za 8 minut)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#4

Příspěvek od SpaceMan »

To dablik: HEQ-5 ma remenovy prevod ? Myslim si ze nie.

To MilAN: Toto je pre mna relevantna informacia s padnym argumentom k veci. Vdaka.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#5

Příspěvek od dablik »

SpaceMan píše:To dablik: HEQ-5 ma remenovy prevod ? Myslim si ze nie.

To MilAN: Toto je pre mna relevantna informacia s padnym argumentom k veci. Vdaka.
bezne nema. Ale mozes si dokupit sadu na upravu a da sa to vymenit pohodlne doma (vid moj podpis). Mam to takto upravene (a nielen ja) uz niekolko rokov a funguje to uplne v pohode.
EQ6R v pohode prezivala vonku aj posledne velke mrazy.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#6

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Vzhledem k tomu, jak tam jsou řemeničky upnuty 1 šroubkem a červíkem, tak při tom převodu 1:4 se tam na rozdíl od klasických převodů ( i když hlučných a s nějakou vůlí, ale za to přesně napasovaných na hřídelích) objevuje sinusoida PE, které na rozdíl od té od šneku způsobuje 4x rychlejší změny v chodu a dost s tím pointace zápasí. Dal bych přednost klasice - tam se sice projevovaly na chodu zuby , ale s malou amplitudou. U mě to s řemínkem dělá +/- 6" a to 4x za otočku šneku ( za 8 minut)
Já mám přesně opačné zkušenosti. Po výměně koleček za řemínky u EQ6 se pointace zpřesnila. Celkově bude PE určitě větší, ale nemá tak rychlé změny jako štěrkající zuby. Já bych na vizuál dal přednost klasice, na focení raději řemínky. Ale není to nijak propastný rozdíl - já bych to viděl odhadem tak na 20-30% rms. Bohužel u mé EQ6 zůstaly rychlé obtížně pointovatelné změny i po upgrade. Ale řekl bych, že to bude záležet kus od kusu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#7

Příspěvek od MilAN »

Já jsem to nenapsal , ale PE u klasické EQ6 jsme měl +/-14", u řemínku na mntáži AZ EQ6 mám +/- 7". Ale je to za 8 minut 4x, takže rychleji.
Kdysi jsem sem dával změřenou PE montáže AZ EQ6 a žádal jsem ostatní, zda-li mohou dát také svá měření. Bohužel se nikdo nenašel, takže se tady stále jen diskutuje a každý sem píše jen to, co slyšel nebo si myslí. A hlavně to, že jeho řešení je nejlepší. :(
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#8

Příspěvek od LaH »

MilAN píše:Vzhledem k tomu, jak tam jsou řemeničky upnuty 1 šroubkem a červíkem, tak při tom převodu 1:4 se tam na rozdíl od klasických převodů ( i když hlučných a s nějakou vůlí, ale za to přesně napasovaných na hřídelích) objevuje sinusoida PE, které na rozdíl od té od šneku způsobuje 4x rychlejší změny v chodu a dost s tím pointace zápasí. Dal bych přednost klasice - tam se sice projevovaly na chodu zuby , ale s malou amplitudou. U mě to s řemínkem dělá +/- 6" a to 4x za otočku šneku ( za 8 minut)
I jako konstruktérský amatér mám v Hvězdostroji všechny použité řemeničky upravené na tři červíky po 120st. a to vlastně přesně z MilANem uvedených důvodů.
Nezlepšilo by se to převrtáním na tři červíky místo jednoho? A samozřejmě potom ty tři červíky co možná souměrně utáhnout.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#9

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Já jsem to nenapsal , ale PE u klasické EQ6 jsme měl +/-14", u řemínku na mntáži AZ EQ6 mám +/- 7". Ale je to za 8 minut 4x, takže rychleji.
Kdysi jsem sem dával změřenou PE montáže AZ EQ6 a žádal jsem ostatní, zda-li mohou dát také svá měření. Bohužel se nikdo nenašel, takže se tady stále jen diskutuje a každý sem píše jen to, co slyšel nebo si myslí. A hlavně to, že jeho řešení je nejlepší. :(
Ono to není tak jednoduché - mi nejvíce vadí na EQ6 ty rychlé zákmity, které má problém dotáhnout pointace - ale ty jsou na úrovni vteřin a hrozně špatně se to měří, protože většinou se to prohlásí za "seeing". Ale na grafu pointace moc dobře vidím při porovnání RA/DEC co je seeing a co dělá montáž. Pro mne byly řemínky trochu zklamání (hlavně na začátku - čekal jsem větší "kouzlo") - vůbec mě nenapadlo, že by ty rychlé zákmity mohlo dělat něco jiného než ty kolečka. Doteď nemám fyzikální představu, co to je. Měnil jsem preventivně i ložiska šneků, na které u některých sérií EQ6 byly stížnosti. Při té rychlosti to musí být asi přímo nerovný povrch šneku?

Můj graf před úpravou tady někde je, po úpravě už jsem to znovu neměřil. Na první pohled to bude určitě horší - k PE šneku se přidalo PE toho řemínkového převodu.
Pro mne je ale důležité RMS a snímek. Mi nevadí, když pointace zápasí - musí ale vyhrávat :-D
Ale to je třeba excelentní seeing - tady je výběr pár slušnějších expozic po opravě Vixenu (1800mm, Atik460):
Obrázek

Pro nějaké kratší ohnisko je to ale úplně jedno - obojí funguje použitelně...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#10

Příspěvek od MayJ »

Hoši taky zapasim s myšlenkou, jestli klasiku a nebo "R"... Přijde mi ale zvláštní že vesměs u té "R" verzi píšou max zatížení fotografický 20 kg a tě klasické 30 kg....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NEQ-6W vs. EQ-6R

#11

Příspěvek od MilAN »

LaH píše: I jako konstruktérský amatér mám v Hvězdostroji všechny použité řemeničky upravené na tři červíky po 120st. a to vlastně přesně z MilANem uvedených důvodů.
Nezlepšilo by se to převrtáním na tři červíky místo jednoho? A samozřejmě potom ty tři červíky co možná souměrně utáhnout.
Ta malá řemenička jde na cca 4mm osu- tam každá 1/100 mm už dělá dost. A hlavně -jak je souosá díra, při takhle malé řemeničce ( tuším, že má 12 zubů) ?.
řemenice_0.jpg
řemenice_0.jpg (150.98 KiB) Zobrazeno 3584 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět