Azimutální GoTo montáž pro refraktor

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#1

Příspěvek od blackamon »

Zdravím,

založil jsem nové téma, protože jsem tady žádné podobné nenašel. Pokud někde je, moc se omlouvám moderátorům a žádám o přesunutí do správného vlákna. Ale k věci.
Mám malý refraktor ED80 na ocelové montáži AZ4. Chci si teď sestavu rozšířit o naváděnou GoTo montáž. Hrozně se mi líbí azimutální montáže jaké mají Cassegrainy např. tady tato NEXTAR 6/8 EVOLUTION http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 50144.html , je lehká, má v sobě zdroj, wifi atd. , prostě všechno co bych ve 21. století od montáže očekával. Problém je, že se tam refraktor prostě nevleze na zenitové pozorování. Chci se Vás tedy zeptat. Existuje i podobná montáž pro refraktory? Nikde jsem nic podobného nenašel. Těžkou EQ paralaktiku nechci, mám zdravotní handicap a nemůžu řídit v noci automobil. Proto chodím za tmou převážně pěšky, když není odvoz a tahat třicetikilovou montáž opravdu nechci. Astrofoto moc neřeším, bude mi stačit časová expozice kolem 30s. Má můj problém vůbec nějaké řešení? Pokud ne, tak vážně uvažuji o prodeji ED80 a koupě tady tohoto SCT CELESTRON NEXSTAR 8 EVOLUTION (203/2032mm). http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 25974.html Na penězích mi záleží až na posledním místě, jde mi skutečně o pohodlí z pozorování a mobilitu. Už jsem volal i do supry Praha a pan Zahajský mi výše zmíněné SCT vřele doporučil. Přesto se ještě ptám na podobnou montáž pro refraktor, aby mé oblíbebé ED80 dostalo ještě šanci. Děkuji za Vaše názory zkušenějších.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#2

Příspěvek od JP »

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#3

Příspěvek od MilAN »

Podle mě ta podmínka použití ED 80/600 + GoTo vede pouze k EQ naváděné montáži. Ty malé zahnuté polovidlice typu Nexstar SLT jsou na to ED slabé a povedou pouze k roztrpčení při pozorování.
Doporučuji porovnat váhové i rozměrové poměry ED + EQ5 GoTo versus NEXSTAR 6 Evolution nebo NEXSTAR 8 Evolution a zhodnotit své možnosti při transportu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#4

Příspěvek od Shark »

Zdravím mám velmi podobný dotaz jako kolega blackamon
Chtěl bych znát názor zkušenějších kolegů zde na AF
:arrow: Uvažuji o pořízeni Go-To montáže nejlépe azimut. montáž.
Jsou vhodnější především pro vizuální pozorování a krátkoexpoziční fotografii měsice, planet a jasných objektů. Paralaktické jsou co do hmotnosti těžší a složitější na ustavení. (mám podobný problém jako kolega blackamon - sice autem jezdím, ale nepřenesu těžší břemena ). Montáž by nesla Bresser Mesier AR 102/600 (4,2 kg), popřípadě SW Mak 1271500 (3,6kg). (hmotnost s přísluš.)
:arrow: Po procházení různých nabídek na internetu mě zaujala tato montáž z ATC
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... overy.html
nebo zde tato montáž - pravděpodobně je to z 90% stejné jako ta u ATC
http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... ripod.html
:arrow: Obě AZ montáže jsou dimenzovány pro max 5ti kg zátěž.

Prosím zde přítomné kolegy o Váš názor na tyto montáž popřípadě radu jakou (jinou) AZ montáž zvolit.
Doposavad používám pro dalekohledy ES Twilight I a AZ 4.
Go-To systémem bych si dopřál určitý „komfort“v pozorování…
Děkuji všem za případné rady a názory.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#5

Příspěvek od blackamon »

Děkuji za názory, ono s tím porovnáním vah je to těžko. Někde píšou, že NEXTAR 8 EVOLUTION váží komplet 18,4 kg a na dalším webu se dočtu, že NEXTAR 6 EVOLUTION váží kompletně 20,3 kg, což je samozřejmě logický nesmysl. Ale určitě oba Nextary váží míň než samostatná EQ5, takže s největší pravděpodobností půjdu do některého z těch NEXTARŮ EVOLUTION. Před koupí se stavím v Supře a osobně si to porovnám.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#6

Příspěvek od MilAN »

Bral bych za relevantní to, co uvádí celestron na svých stránkách celestron.com ve specifikaci (rozkliknout i rozšíření specifikace )

6" 35,4 lbs komplet
8" 40,6 lbs komplet
ale není nad to, si to v reálu osahat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#7

Příspěvek od blackamon »

Já se na to před chvílí díval a neviděl jsem to tam. :) Evidentně jsem nerozklikl to rozšíření. Děkuji.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#8

Příspěvek od Shark »

Oživuji tento dotaz z 28.7.2017
Shark píše:Zdravím
Chtěl bych znát názor zkušenějších kolegů zde na AF
:arrow: Uvažuji o pořízeni Go-To montáže nejlépe azimut. montáž.
Jsou vhodnější především pro vizuální pozorování a krátkoexpoziční fotografii měsice, planet a jasných objektů. Paralaktické jsou co do hmotnosti těžší a složitější na ustavení. ( autem jezdím, ale nepřenesu těžší břemena ). Montáž by nesla Bresser Mesier AR 102/600 (4,2 kg), popřípadě SW Mak 1271500 (3,6kg). (hmotnost s přísluš.)
:arrow: Po procházení různých nabídek na internetu mě zaujala tato montáž z ATC
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... overy.html
nebo zde tato montáž - pravděpodobně je to z 90% stejné jako ta u ATC
http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... ripod.html
:arrow: Obě AZ montáže jsou dimenzovány pro max 5ti kg zátěž.

Prosím zde přítomné kolegy o názor na tyto montáž popřípadě radu jakou (jinou) montáž zvolit.
Doposavad používám pro dalekohledy AZ montáže ES Twilight I a AZ 4.
Go-To systémem bych si dopřál určitý „komfort“v pozorování…
Děkuji všem za případné rady a názory.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#9

Příspěvek od Medojedlik »

Zdravim,

vlastnim stejnou montaz, jako je ta SW Star Discovery, jen od distributora Orion. Orion uvadi jeji nosnost 6 Kg.
Sam ji pouzivam s 5.6kg 150mm MAK-CAS dalekohhledem a zatim jsem neevidoval zadny problem s tim, ze by dalekohled neunesla. Nedavno jsem byl dokonce nucem vytahnout nohy do maximalni delky a i tak nebyl zadny problem. Samozrejme pri ostreni se obraz chveje, ale neni to nic strasneho, obraz se uklidni rychle...cca do 2 vterin. Pro vizual naprosto v pohode. Ciste ze zvedavosti jsem pouzil barlow xcel 2x od celestronu a TS planetary okular a i tak motorky navadeli a zatez zvladly.
Doporucuji se podivat na tento web - http://www.waloszek.de/astro_sw_star_disc_e.php Geerdovi jsem i psal, zda montaz i pri pouziti s vetsi nez doporucenou zatezi stale drzi a odpovedel, ze po prenastaveni pritlaku nema problem. Ja jej prenastavovat nemusel, asi stesti na kus.
Samozrejme ten refraktor bude delsi, tudiz pri pohybu zatezuje montaz vetsim momentem, ale kdyz se podivas na ten Geerduv web, tak on na tom ma i 150mm reflektor :)
Tot ma zkusenost a troska do mlyna.

Honza
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#10

Příspěvek od Ferfex »

Zdravím jsem v tomto oboru novy a chci se zeptat pokud má azimutni montáž navádění SynScan je to čistě jen pro prvotní zaměření nebo to i objekt stále sleduje jako je to u motorizované EQ? Dekuji.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#11

Příspěvek od MilAN »

Navádí a sleduje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 222
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#12

Příspěvek od cieja »

Montáž bych rozhodně nepřetěžoval. V převodovkách jsou umělohmotné ozubené kolečka a je jen otázkou času, kty se zuby otlačí a převodovka se bude zadrhávat. Mám to ověřené u podobné montáže od SW.
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Filda24
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 02. 2014, 15:29
Bydliště: Vyskov
Věk: 61

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#13

Příspěvek od Filda24 »

Zdravím na AF.
Měl bych dotaz na majitele montáží Star Discovery. Jedná se mě o zvuk, který montáž vydává, když je ustavená a najíždí na vybraný objekt. Montáž se rozjede zvýšenou rychlostí ve VÝŠCE i v AZIMUTU. A právě zvuk ve VÝŠCE se mě jeví už hodně hlasitý. Je to takovy ječivý kolisavý zvuk. Dělá to s dalekohledem (C6) i bez.
V AZIMUTU je zvuk standardní. Montáž je koupená 2019 nová a dělá to od samého začátku. Nevím tedy zda je to vlastnost montaže nebo závada. Moc děkuji za případné poznatky. Luboš
Made in USSR 8x30
Celestron 15x70
SW 80/400
SW 102/500 na mountfitink
SCT 6" na Star Discovery GOTO
Filda24
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 02. 2014, 15:29
Bydliště: Vyskov
Věk: 61

Re: Azimutální GoTo montáž pro refraktor

#14

Příspěvek od Filda24 »

Zdravím na AF.
Měl bych dotaz na majitele montáží Star Discovery. Jedná se mě o zvuk, který montáž vydává, když je ustavená a najíždí na vybraný objekt. Montáž se rozjede zvýšenou rychlostí ve VÝŠCE i v AZIMUTU. A právě zvuk ve VÝŠCE se mě jeví už hodně hlasitý. Je to takovy ječivý kolisavý zvuk. Dělá to s dalekohledem (C6) i bez.
V AZIMUTU je zvuk standardní. Montáž je koupená 2019 nová a dělá to od samého začátku. Nevím tedy zda je to vlastnost montaže nebo závada. Moc děkuji za případné poznatky. Luboš :?:
Made in USSR 8x30
Celestron 15x70
SW 80/400
SW 102/500 na mountfitink
SCT 6" na Star Discovery GOTO
Odpovědět