SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#1

Příspěvek od Lisa »

Ahoj
Neřešil jste prosím někdo u SW GoTo 12‘‘ dobsona přesnost nastavení a následný tracking – jde o model, kde již nejsou třecí spojky, ale je aretace matkami – tedy model asi od roku ~2016 výše ?

Z mých pokusů vyplývá, že hlavní encodery (ty na motoru, co by měly být přesnější – podle odkazu níže 0.8 arc seconds ) nevrací správně polohu – a to na jak azimut. tak i horizont. ose.
Provedl jsem měření, o kolik je rozdíl mezi pomocnými a hlavními enc. a ukazují méně v obou osách o stejnou hodnotu ~18,1% - to by nasvědčovalo nějaké systémové chybě nejspíše v software.
Je to nezávislé na rychlosti pohybu montáže (rate).

Na horizont ose na 90° pohybu ukáží pouze ~73,7°.
Na azimut ose na 360° ukáží pouze 294,5°.

( Od jisté verze MotorControl firmware lze pomocné enkodery vypnout a tak lze funkčnost hlavních ověřit. )
Zkoušel jsem to SynScan ručkou – (zobrazení pozice v AZ osách ) a vždy pouze motorovým pohybem.

Pomocné enkodery fungují dobře (dle odkazu mají menší přesnost - 109 arc seconds ).
Tedy pokud jsou zapnuté, ručka se zřejmě řídí jimi, protože navádění na objekt funguje přesně, pokud je vypnete, přestane navádění na objekt korektně fungovat – opět s chybou ~18%.
Tracking se již asi řídí vždy hlavními encodery na motorech, protože ten již přesný není a objekt pomalu “ujíždí” – ( rozdíl v rychlosti podle chyby o 18%) vždy stejným směrem – pohyb montáže je rychlejší, protože ty motor. encodery vrací info o pomalejším pohybu.
Projevuje se to tak, že pokud object trackingem sledujete po delší dobu ~10min, (aby se ta odchylka v rychlostech projevila) a pak dáte na ručce opět najet na objekt, montáž správně “couvne” a najede zpět korektně na objekt.

Nelze nějak softwarově nastavit přesnost těch motorových encoderů, nebo to ostatním majitelům funguje a jde o nějakou “závadu nastavení” jen na tomto kuse?
Na MC boardech jsou ještě i nějaké Jumpery – JP1,2 a 3, - (na obou osách je zapojen JP1), ale neodvažuji je zkusit přehodit, abych desky nezničil.

Foto MC desky – SYNTA MC004, Rev. F:
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E ... EtEblk3RlU
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E ... DA3cFNnSDQ
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E ... 1M4dXRSajg
Foto encoder(pro jistotu)
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E ... Uk1TlJWVE0

Nenajde se prosím někdo, kdo vlastní obdobnou montáž, zda pozoruje podobné chování, případně by ověřil, jak má ty jumpery nastaveny ? (v tom odkazu na foto třeba není zapojen žádný JP)

Také bych se mohl pokusit upravit ty encodery (3D tisk - přidat o 18%), ale to mi přijde jako krajní řešení…

Diskuse k podobnému tématu, ale tam byl vypadlý konektor.
https://stargazerslounge.com/topic/1205 ... -accuracy/

Děkuji za jakoukoli pomoc.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#2

Příspěvek od Lisa »

Ještě to znovu zkusím.
Nevíte prosím někdo, k čemu slouží na té desce(SYNTA MC004) ty jumpery?
Díky
Přílohy
SYNTA MC004, Rev. F.jpg
SYNTA MC004, Rev. F.jpg (149.17 KiB) Zobrazeno 5523 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#3

Příspěvek od Lisa »

Tak sem dopisuji řešení, pokud by někdo v budoucnu narazil na obdobný problém.

Vydal jsem se cestou nových encoderů, protože na přehazování jumperů nemám dost odvahy :) a pro mne asi nejméně riskantní řešení.
Místo originálu se 45 okénky vyrobeny nové podle propočtu s 55 okénky - vyměněno a následně odzkoušeno - jak pomocné tak hlavní encodery vrací shodně správný úhel.
Tracking začal fungovat korektně - (při zv. 300x se za 15min. vrátím a objekt je tam, kde jsem jej nechal :) , tak že pro dobsona a vizuál jsem spokojen.
(Že by u SW někde v Asii nějaká chyba ?)

Připojuji přílohy: původní 45 encoder a nový encoder 55
Přílohy
původní 45 encoder
původní 45 encoder
encoder45.jpg (98.08 KiB) Zobrazeno 5426 x
a nový encoder 55
a nový encoder 55
encoder55.jpg (113.74 KiB) Zobrazeno 5426 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
DanielH
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 07. 2017, 14:52
Bydliště: Komárno, Slovensko
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#4

Příspěvek od DanielH »

Ahoj, vlastnim taky isty dobson ako vy(ty). Aj mna by zaujimalo , naco sluzia tie jampery na ZD. Inak velka pochvala za vyhotovenie toho 55 enkoderu na tlaciarni. Mne to tiez uteka a dost znacne. Takze ak to pomohlo zacnem nad tym uvazovat. Inak mna trapil hned od kupy samotny chod motorov. Je znacne hlucny (s porovnanim s 250 goto SW ktory som predal) a hlavne chod je nepravidelny. Akoby nebolo to ozubenie dane presne do stredu. Na jednej strane sa akoby trapil, viac zadieral. Nieco som ponastavoval s tymi imbusmi, ale ziadna slava.
Dalsim problemom, ktory sa mi zatial nepodarilo odstranit je napojenie napr. Stellaria na dobson pomocou BT. Skusil som asi tri nezavisle BT a vysledok rovnaky, nieje komunikacia s dalekohladom. Tak som myslel na tie jampery.
Tak neviem.
SW Dobson GOTO 14, "homemade observatory",...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#5

Příspěvek od Lisa »

Ahoj
Informaci stran jumperů jsem nesehnal, tak že zůstaly nastaveny tak jak byly.
55 encodery pro trackink jednoznačně pomohly, tak že tady spokojenost.
Posoudit hlučnost s GoTo250SW nedokážu, protože nemám s čím porovnat, ale motory celkem hlučné jsou. Navíc popisovanou nepravidelnost v pohybu také pozoruji. Je to na azimut ose (horizont osa je OK) a je to stejně jako u Tebe - teda jako by ozubené kolo nebylo přesně vystředěné - je to slyšet na plynulosti chodu motoru. Zkusím to poladit, pokud to půjde a dám vědět, zda se povedlo.

O BT nebo WiFi propojení jsem uvažoval (i se tady na AF dotazoval - zatím bez odpovědi), ale zatím nezkoušel.
Možná by pomohlo aktualizovat firmware ručky, pokud není. Mám za to, že od verze SynScan v4_38_09 je vylepšena sériová komunikace
- viz release notes: Update the firmware to implement new SynScan(tm) Serial Communication Protocol v3.3.
SW stránky s firmwarem http://www.skywatcher.com/download/soft ... -firmware/
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#6

Příspěvek od Psion »

Zajímavý řešení výměna encoderů! Já jsem měl na začátku s touhle montáží taky problém, ale pak jsem to nějak rozchodil, naučil se to ustavovovat tak, že to šlo docela dobře.
DanielH
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 07. 2017, 14:52
Bydliště: Komárno, Slovensko
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#7

Příspěvek od DanielH »

Na zaciatku to bolo zaijimave, nevedel som ani nastaviť dve hviezdy. Chýbali tam hviezdy ako napr. polarka. Bol som zufaly, tak som urobil upgrafe rucky a pomohlo to. Nedavno som urobil up motorov, ale to nemalo žiaden suvis z BT. Je to zacarovane, lebo ten BT by mal fungovat bez rúčky. Takze up zakladovej dosky - motorov by to mal riesit, ale neriesi. Na zimu to asi znovu rozoberem a skusim mechanicky ponastavovat. Mozno pomoze aj rekalibracia enkoderov.
SW Dobson GOTO 14, "homemade observatory",...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#8

Příspěvek od Lisa »

U toho BT adapteru si nejsem jist, že by měl u SW Dobsona fungovat bez ručky - měl by to být vlastně jen "bezdrát." adapter pro sériovou komunikaci - tedy z BT na RS232 - taková náhrada přiloženého sériového kabelu.
Na netu lze najít mnoho příkladů takového řešení.
Bohužel to nemám prakticky odzkoušeno, tak že nemohu čerpat z vlastních zkušeností.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#9

Příspěvek od Alamrob »

Vím, že je to starší téma, ale možná se bude hodit moje zjištění.
Asi půl roku mám doma dobsonovu bedýnku Skywatcher s GoTo pro dalekohled 200/1200. Koupil jsem ji na Astroshop.de s tím, že je nefunkční GoTo. Jako závada bylo označené to, že horizontální enkodéry snímají a do ručky dodávají špatný úhel. Při celé otočce o 360 stupňů ručka ukazovala asi 220 stupňů. Teprve včera jsem se dostal k tomu, abych ji pořádně vyzkoušel a případně opravil. Nejdříve, bez předchozího vyzkoušení montáže, jsem rovnou přidal jeden jumper na piny JP1 na desce pošného spoje u motoru azimutu, jak je ukázáno na fotografiích od Lisy. Vyzkoušel jsem ručku a zjistil, že ručka ukazuje špatný úhel i pro ovládání v azimutu.

Protože jsem však tu montáž lehce nabyl (celý dalekohled i s nefunkčním GoTo byl za trochu nižší cenu, než dalekohled bez GoTo, jen klasický dobson), tak se nebojím experimentovat s těmi jumpery a ani s ostatními konektory. Zkoušel jsem i takové věci, že jsem vzájemně přehodil kabely od encodérů a vyzkoušel jsem, co montáž udělá - v tomto případě byly na ručce v menu "Current Position" nesmyslné údaje - kromě úhlů i písmenka a jiné značky :). Včera jsem to nedořešil, ale dnes mne pak napadlo to, že ty jumpery ovlivňují, jakým způsobem ručka vyhodnocuje signál, který encodéry posílají. A ono to tak je. Asi je to příprava na to, aby se v encodérech dala použít kolečka s větším počtem otvorů kvůli zvýšení přesnosti - to ale jen spekuluji. Zkusil jsem postupně dát jumper na všechny tři možné polohy a taky žádný. V případě, že není zapojený žádný jumper, tak je úhel korektní, v případě jumperu na pinech označených JP1 byl poměr úhlů, které ručka ukazovala ke skutečné poloze právě takový, na jaký přišel Lisa a v jakém si vytiskl kolečko s více otvory (55/45). Při poloze jumperu JP2 už ten poměr byl asi dva stupně skutečné ku jednomu stupni na ručce a při nasunutí jumperu na piny označené JP3 byl poměr asi pět skutečných stupňů ku jednomu ukázanému na ručce.

Takže teď nemám ani na plošném spoji pro ovládání azimutu ani na plošném spoji pro ovládání výšky žádný jumper a ručka ukazuje korektně úhly jak pro azimut, tak pro výšku. Ještě jsem zapomněl napsat, že ty úhly odečítá ručka s enkodérů u motoru, protože jsem ty pomocné na ručce vypnul. Při zapnutí pomocných enkodérů dojde k tomu, že ručka začne ukazovat trochu jiné úhly. Doufám, že to půjde opravit synchronizací enkodérů, kterou ručka nabízí. Když ne, tak budu s montáží pracovat jen s enkodéry u motorů a signál z pomocných enkodérů budu mít vypnutý.

Dnes večer snad bude čas, abych to vyzkoušel pod hvězdnou oblohou.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#10

Příspěvek od Lisa »

Tak to je super, že se po letech našel dobrovolník :) na testy s jumpery. Docela by mne zajímalo, kolik těch okenek na motorovém encoderu máš, a je to také zajímavé zjištění k dalšímu vláknu (myslím k 14" a 16" dobsonu) kde ten JP1 jumper musel kolega zapojit, aby mu to korektně fungovalo. Možná bude zajímavá i kombinace zapojení jumperů. Píšu jen z telefonu, tak mne u PC možná ještě něco za otázky napadne :) , minimálně jak a jestli vůbec s tím souvisí nějak ty pomocné encodery.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#11

Příspěvek od hades »

Lisa píše:Možná bude zajímavá i kombinace zapojení jumperů.
Přesně tohle mě taky napadlo, ono těch možných zapojení je víc, než jen 3, když se použijí i kombinace. Pak to vychází na 7 možných zapojení, pokud jsou tam tři jumpery:
1,2,3,12,13,23,123
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#12

Příspěvek od Lisa »

Tak jsem to nevydržel a udelal navecer rychly test s JP1,
Rozpojení JP1 má vliv jak na hlavní, tak i pomocné encodery, ukazují pak rozdílně.
Pokud bych nechal na hlavních enc. původních 45 okének, tak by hlavni enc. ukazovaly dobře, ale pomocne ukazují misto 90stupnů hned 146stupnů. A další změna, dojde k prohození směru pohybu, to bude zrejmě zajímat i kolegu Lumose z vlákna k 14 a 16 SW dobsonům. viewtopic.php?f=29&t=12171
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#13

Příspěvek od Alamrob »

Toho, že se propojením jumperů na různých pozicích mění i smysl otáčení motoru, jsem si při zkouškách vlastně taky všiml, ale pak jsem to už nenapsal do svého přízpěvku a pustil to ze zřetele. Pokud se různým propojením jumperu tedy mění nejen poměr skutečného úhlu dalekohledu ku úhlu, který ukazuje ručka, ale i směr otáčení motoru, pak z toho plyne následující. Ty obvody na plošných spojích u pohonů jsou universální pro více AltAz GoTo montáží a různé montáže mají nejen různě velká kolečka (asi mají ta kolečka nějaký technický název?) s okénky pro snímání úhlu natočení, ale mají ta kolečka s okénky i různě vypřevodovaná a stejně tak motory mají různé převodovky a hřídel na výstupu z převodovky se pak může otáčet buď stejně jako motor nebo opačně (podle počtu ozubených kol v převodovce). A umístění jumperu na konkrétní pozici (nebo jeho nepoužití) je pak dáno konkrétní montáží, ve které je zabudován. Snad se nemýlím.
Lumos
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 09. 2020, 14:26

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#14

Příspěvek od Lumos »

Pri mojich pokusoch s jumpermi a na zaklade komunikacie so servisom SkyWatcher som dospel k zaveru, ze pomocou kombinacie jumperov sa nastavuje typ montaze. Plosne spoje su univerzalne pre viac druhov montazi a SW pri zapnuti napajania (po restarte) vycita stav jumerov (zisti aka je to montaz) a podla toho prisposobi svoje chovanie.
Piiitrs
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 09. 2019, 07:58
Bydliště: Tišnov
Věk: 32

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

#15

Příspěvek od Piiitrs »

Ahojte chlapi,
teď se mě stalo něco s mým GOTO 12 Dobsonem. Spodní základna se při goto normálně otáčí a trackuje ale, když chci s dobsonem manuálně otáčet, tak základna přeskakuje po tom ozubeným kole dole a ruční navádění je v podstatě nemožné.
Odkaz na youtube, co to dělá za zvuky zde:
https://www.youtube.com/watch?v=gi2E6iCT0ss

Nevíte někdo, čím by to mohlo být?

Díky!

Piiitrs
SW Dobson 12´ GOTO
25 x 70 Sky Master
Odpovědět