SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Lisa
Věk: 49

Příspěvek #1 od Lisa » 13. 05. 2017, 18:13

Ahoj
Neřešil jste prosím někdo u SW GoTo 12‘‘ dobsona přesnost nastavení a následný tracking – jde o model, kde již nejsou třecí spojky, ale je aretace matkami – tedy model asi od roku ~2016 výše ?

Z mých pokusů vyplývá, že hlavní encodery (ty na motoru, co by měly být přesnější – podle odkazu níže 0.8 arc seconds ) nevrací správně polohu – a to na jak azimut. tak i horizont. ose.
Provedl jsem měření, o kolik je rozdíl mezi pomocnými a hlavními enc. a ukazují méně v obou osách o stejnou hodnotu ~18,1% - to by nasvědčovalo nějaké systémové chybě nejspíše v software.
Je to nezávislé na rychlosti pohybu montáže (rate).

Na horizont ose na 90° pohybu ukáží pouze ~73,7°.
Na azimut ose na 360° ukáží pouze 294,5°.

( Od jisté verze MotorControl firmware lze pomocné enkodery vypnout a tak lze funkčnost hlavních ověřit. )
Zkoušel jsem to SynScan ručkou – (zobrazení pozice v AZ osách ) a vždy pouze motorovým pohybem.

Pomocné enkodery fungují dobře (dle odkazu mají menší přesnost - 109 arc seconds ).
Tedy pokud jsou zapnuté, ručka se zřejmě řídí jimi, protože navádění na objekt funguje přesně, pokud je vypnete, přestane navádění na objekt korektně fungovat – opět s chybou ~18%.
Tracking se již asi řídí vždy hlavními encodery na motorech, protože ten již přesný není a objekt pomalu “ujíždí” – ( rozdíl v rychlosti podle chyby o 18%) vždy stejným směrem – pohyb montáže je rychlejší, protože ty motor. encodery vrací info o pomalejším pohybu.
Projevuje se to tak, že pokud object trackingem sledujete po delší dobu ~10min, (aby se ta odchylka v rychlostech projevila) a pak dáte na ručce opět najet na objekt, montáž správně “couvne” a najede zpět korektně na objekt.

Nelze nějak softwarově nastavit přesnost těch motorových encoderů, nebo to ostatním majitelům funguje a jde o nějakou “závadu nastavení” jen na tomto kuse?
Na MC boardech jsou ještě i nějaké Jumpery – JP1,2 a 3, - (na obou osách je zapojen JP1), ale neodvažuji je zkusit přehodit, abych desky nezničil.

Foto MC desky – SYNTA MC004, Rev. F:
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E4rqIFo2TzBTeEtEblk3RlU
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E4rqIFo2NU0yODA3cFNnSDQ
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E4rqIFo2d2tQV1M4dXRSajg
Foto encoder(pro jistotu)
https://drive.google.com/open?id=0B9b1E4rqIFo2RzA3bUk1TlJWVE0

Nenajde se prosím někdo, kdo vlastní obdobnou montáž, zda pozoruje podobné chování, případně by ověřil, jak má ty jumpery nastaveny ? (v tom odkazu na foto třeba není zapojen žádný JP)

Také bych se mohl pokusit upravit ty encodery (3D tisk - přidat o 18%), ale to mi přijde jako krajní řešení…

Diskuse k podobnému tématu, ale tam byl vypadlý konektor.
https://stargazerslounge.com/topic/120594-skywatcher-az-goto-alignment-and-accuracy/

Děkuji za jakoukoli pomoc.
Dobson SW GoTo FlexTube 12", Vixen LVW 5, OMEGON LE 6, set SP 10 a 25, Ethos 13, Hyperion 21, SW panaview 32.
UHC, OIII. DIY 3D filtr.kolo, RedDot, hl.9x50. ( DIY Newton 160/1100 )

Lisa

Příspěvek #2 od Lisa » 20. 05. 2017, 22:54

Ještě to znovu zkusím.
Nevíte prosím někdo, k čemu slouží na té desce(SYNTA MC004) ty jumpery?
Díky
Přílohy
SYNTA MC004, Rev. F.jpg
SYNTA MC004, Rev. F.jpg (149.17 KiB) Zobrazeno 750 x
Dobson SW GoTo FlexTube 12", Vixen LVW 5, OMEGON LE 6, set SP 10 a 25, Ethos 13, Hyperion 21, SW panaview 32.

Lisa

Re: SW GoTo 12‘‘ Dobson – pomocné encodery a tracking.

Příspěvek #3 od Lisa » 29. 05. 2017, 11:17

Tak sem dopisuji řešení, pokud by někdo v budoucnu narazil na obdobný problém.

Vydal jsem se cestou nových encoderů, protože na přehazování jumperů nemám dost odvahy :) a pro mne asi nejméně riskantní řešení.
Místo originálu se 45 okénky vyrobeny nové podle propočtu s 55 okénky - vyměněno a následně odzkoušeno - jak pomocné tak hlavní encodery vrací shodně správný úhel.
Tracking začal fungovat korektně - (při zv. 300x se za 15min. vrátím a objekt je tam, kde jsem jej nechal :) , tak že pro dobsona a vizuál jsem spokojen.
(Že by u SW někde v Asii nějaká chyba ?)

Připojuji přílohy: původní 45 encoder a nový encoder 55
Přílohy
encoder45.jpg
původní 45 encoder
encoder45.jpg (98.08 KiB) Zobrazeno 648 x
encoder55.jpg
a nový encoder 55
encoder55.jpg (113.74 KiB) Zobrazeno 648 x

DanielH
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #4 od DanielH » 27. 07. 2017, 20:27

Ahoj, vlastnim taky isty dobson ako vy(ty). Aj mna by zaujimalo , naco sluzia tie jampery na ZD. Inak velka pochvala za vyhotovenie toho 55 enkoderu na tlaciarni. Mne to tiez uteka a dost znacne. Takze ak to pomohlo zacnem nad tym uvazovat. Inak mna trapil hned od kupy samotny chod motorov. Je znacne hlucny (s porovnanim s 250 goto SW ktory som predal) a hlavne chod je nepravidelny. Akoby nebolo to ozubenie dane presne do stredu. Na jednej strane sa akoby trapil, viac zadieral. Nieco som ponastavoval s tymi imbusmi, ale ziadna slava.
Dalsim problemom, ktory sa mi zatial nepodarilo odstranit je napojenie napr. Stellaria na dobson pomocou BT. Skusil som asi tri nezavisle BT a vysledok rovnaky, nieje komunikacia s dalekohladom. Tak som myslel na tie jampery.
Tak neviem.
SW Dobson GOTO 14, "homemade observatory",...

Lisa

Příspěvek #5 od Lisa » 28. 07. 2017, 10:41

Ahoj
Informaci stran jumperů jsem nesehnal, tak že zůstaly nastaveny tak jak byly.
55 encodery pro trackink jednoznačně pomohly, tak že tady spokojenost.
Posoudit hlučnost s GoTo250SW nedokážu, protože nemám s čím porovnat, ale motory celkem hlučné jsou. Navíc popisovanou nepravidelnost v pohybu také pozoruji. Je to na azimut ose (horizont osa je OK) a je to stejně jako u Tebe - teda jako by ozubené kolo nebylo přesně vystředěné - je to slyšet na plynulosti chodu motoru. Zkusím to poladit, pokud to půjde a dám vědět, zda se povedlo.

O BT nebo WiFi propojení jsem uvažoval (i se tady na AF dotazoval - zatím bez odpovědi), ale zatím nezkoušel.
Možná by pomohlo aktualizovat firmware ručky, pokud není. Mám za to, že od verze SynScan v4_38_09 je vylepšena sériová komunikace
- viz release notes: Update the firmware to implement new SynScan(tm) Serial Communication Protocol v3.3.
SW stránky s firmwarem http://www.skywatcher.com/download/software/synscan-v4-hand-controller-firmware/

Psion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #6 od Psion » 28. 07. 2017, 10:59

Zajímavý řešení výměna encoderů! Já jsem měl na začátku s touhle montáží taky problém, ale pak jsem to nějak rozchodil, naučil se to ustavovovat tak, že to šlo docela dobře.
Celestron 200/1200, Meade LX-200ACF
Zerochromat 200/2450, TEC 140
Celestron CG-5 AT GT, Gemini G42
SkyWatcher ED80, Pentax 75 SDHF,
Takahashi FC-100DL, Solarview 50
EOS 40Da cooled, SBIG ST-4000XCM
SBIG ST-402ME, SBIG ST-2000XM

DanielH
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #7 od DanielH » 28. 07. 2017, 11:53

Na zaciatku to bolo zaijimave, nevedel som ani nastaviť dve hviezdy. Chýbali tam hviezdy ako napr. polarka. Bol som zufaly, tak som urobil upgrafe rucky a pomohlo to. Nedavno som urobil up motorov, ale to nemalo žiaden suvis z BT. Je to zacarovane, lebo ten BT by mal fungovat bez rúčky. Takze up zakladovej dosky - motorov by to mal riesit, ale neriesi. Na zimu to asi znovu rozoberem a skusim mechanicky ponastavovat. Mozno pomoze aj rekalibracia enkoderov.
SW Dobson GOTO 14, "homemade observatory",...

Lisa

Příspěvek #8 od Lisa » 28. 07. 2017, 12:42

U toho BT adapteru si nejsem jist, že by měl u SW Dobsona fungovat bez ručky - měl by to být vlastně jen "bezdrát." adapter pro sériovou komunikaci - tedy z BT na RS232 - taková náhrada přiloženého sériového kabelu.
Na netu lze najít mnoho příkladů takového řešení.
Bohužel to nemám prakticky odzkoušeno, tak že nemohu čerpat z vlastních zkušeností.

Zpět na “Montáže a navigace”