Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#1

Příspěvek od BlackHole »

Už drahnou dobu vedu astronomický kroužek při jednom DDM a doteď jsme úspěšně pozorovali dobsonem, který jsme garážovali v kadibudce. Před pár lety jsem napsal projekt na pozorovatelnu s odsuvnou střechou (inspirovaný zdejším tématem "Stavěl jsem hvězdárnu..."), který jsem odevzdal na městském úřadě a zapomněl na něj. No a včera mi volali, že se na jaře začne stavět. Když jsem vyřešil různé věci, např. že v plánech byla hvězdárna o 180 stupňů otočená (vyšší část střechy na jih), s hrůzou jsem si uvědomil, že s tím dobsonem to nebude žádná výhra.

Mám teď velké dilema - buď spáchat pod dobson aspoň půlmetrový podstavec, aby bylo zevnitř vidět aspoň něco, nebo milého dobsona prodat a pořídit paralaktiku a něco k tomu. Jenže za cenu toho 12" go-to dobsona seženu horko těžko jetou EQ6 (jestli vůbec) a budu se na ní moci tak maximálně vozit, protože jiný dalekohled nemáme :lol:

Máte nějaký nápad?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#2

Příspěvek od MilAN »

Pokud budeme nazývat odsuvnou střechou to, že odjíždí po kolejnicích celá bouda, pak by to šlo. Jinak bych asi postavil pozorovatelnu klasicky, na Dobsona udělal kolečka a při pozorování s ním vyjížděl ven. Pozorovatelna se jednou bude určitě hodit na paralaktiku:).
Jinak žádný rozumný nápad.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#3

Příspěvek od MMys »

Pokud by odjíždění celého domečku bránil nějaký úřednický šiml, tak by to šlo také pořešit tak, že by dolní část do výšky řekněme maximálně jednoho metru byla pevná (ta by ještě pozorování moc nebránila) a odjižděla by ta horní polovina se střechou (cosi jako mansardová střecha). Akorát to bude náročnější na konstrukci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#4

Příspěvek od KEPLER2013 »

Co tak pojízdné zastřešení bazénu na soklu 1m samozřejmě bez bazénu, do určitých rozměrů nepodléhá stavebnímu řízení, nebo je to blbost ? pak se omlouvám.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#5

Příspěvek od MMys »

Tak bouda na dalekohled obvyklého rozměru rozhodně nepodléhá stavebnímu řízení ;)

Navíc to je poněkud hloupý nápad, nemyslíš ? Pod polykarbonátovým průhledným zakrytím ten dalekohled "upeče"... Zde je přeci požadavek úplně opačný než u bazénu. Udržet ho co nelépe v chladu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#6

Příspěvek od KEPLER2013 »

No já jsem měl na mysli spíš jen konstrukci zakrytí, ne výplň, samozřejmě máš pravdu, také jsem neměl na mysli přímo tovární zastřešení, tam jsou ceny poměrně vysoké. Byl to jen nápad.
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Re: Dobson v pozorovatelně s odsuvnou střechou?

#7

Příspěvek od BlackHole »

Problém je, že to je klasika s odsuvnou střechou (druhá polovina bude sloužit jako slad). V době, kdy jsem to psal, jsme měli dalekohled na EQ5 a pokaždé jsme stavěli stativ. Tak jsem do projektu nakreslil to, co jsem nakreslil. Léta plynula, přišel dobson :D

Začnu se poohližet po nějaké EQ6 a zatím bych na to hodil třeba N200/1000. Časem se uvidí...
Odpovědět