skywatcher AZ GoTo zlomený diel

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

skywatcher AZ GoTo zlomený diel

#1

Příspěvek od Kilo »

Dobrý deň dámy a páni,
začal som s astronómiou, keďže som nechcel hneď investovať hrču peňazí, keď neviem či ma to baví, podarilo sa mi od veľmi dobrého kamaráta požičať SkyWatcher MAK 127/1500 na AZ GoTo montáži. Problém je, že som ľavý a podarilo sa mi zlomiť držiak zámku nohy.
Obrázek

Proste som to vždy zakrúcal prisilno a keď som to šiel povoliť, keďže som to mal hore nohami, miesto povoľovania som to zatiahol ešte asi o otáčku a pol, prasklo to. To je ale jedno, som babrák, teraz už viem že nohy neni potrebné nejak silno zaťahovať, držia viac menej samé. Ale škola na vlastných chybách.

Máte niekto tipa odkiaľ to zohnať?

Kontaktoval som astroboot, kde presne túto nohu majú za cca 22€. Objednal som na stránke, poštovné 15€, OK, to prežijem. Ale písala mi nie milá pani, že poštovné treba ešte doplatiť ďalších 12€, lebo to nevychádza. Keď som jej odpovedal že takéto jednanie nie je moc košer, nakoľko na stránke majú uvedené JASNE že shipping to Slovakia 15€, pýtal som sa prečo sa zvýšili náklady na poštu takmer o 100% na položke, ktorá váži tak štvrť kila, tak mi objednávku zrušila a šmitec. Keď sa mi nepáči, nič nebude, oni nechcú mať nespokojných zákazníkov.
Zaujímavé jednanie.

Hľadal som ďalej, zistil som že absolútne totožná trojnožka je aj na Celestron astromastroch, takže tie náhradné diely sú zameniteľné s týmto SkyWatcherom. Akurát že samotnú nohu nejak nikde nevidím, fakt som prekutal celý net, nemecký astroshop, britské astroobchody, ebay, bazos. Noa neviem, možno sa dá zohnať iba čisto tá plastová blbosť za pár korún, len to neviem nájsť, lebo ani neviem ako sa to volá. Nohe samotnej nič nie je.
Skúste ma nejak nasmerovať. Ak sa nič nepodarí, budem nútený to znovaobjednať z astrobootu.
Samozrejme, vzhľadom na to, že je to požičané, žiadna oprava poškodeného dielu epoxidom ani podobne neprichádza do úvahy. Musí to byť v pôvodnom stave.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: skywatcher AZ GoTo zlomený diel

#3

Příspěvek od Kilo »

ano, im som písal cca pred týždňom tiež, zatiaľ nikto neodpovedal.
Ešte rozmýšľam napísať do supry, aj keď takýto diel nikde medzi celestron/skywatcher príslušenstvom nevidím, ale možno to dokážu zohnať.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
ladek
Příspěvky: 158
Registrován: 25. 06. 2011, 10:47
Bydliště: Liberec

Re: skywatcher AZ GoTo zlomený diel

#4

Příspěvek od ladek »

Ja spoustu věcí řeším u kamaráda na soustruhu, nebo fréze. Ze silonu dou vyrobit zázraky.Ted nevím jestli máš prasklou krytku na šroub, nebo celý uložení.Šrouby dou sehlat v železářstvích, třeba https://www.pematex.cz/ostatni-srouby-o ... 0wod2UgEUA. Zbytek vytočit na soustruhu. Každopádně to vyjde laciněji, než objednávat.
Dobson 400 Meade LightBrigde ,  Bino 88*20 lomený , Canon 1100D.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: skywatcher AZ GoTo zlomený diel

#5

Příspěvek od Jožin110 »

Nevím jaké máš možnosti a schopnosti, ale já jsem to řešil hliníkovým pliškem. Udělal jsem si z papíru šablonku, podle ní jsem vysřihl plech a vyvrtal otvory a zkroužil. Plech zapasovat do lemu držáku. Podlepil jsem silikonem a nastříkal černou barvou. Je to k nerozeznání a pevnost je určitě větší
Odpovědět