SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

#1

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
poprosil bych Vás o radu. Pořídil jsem SW Dobson AZ GoTo. Zatím se s tím učím, takže teprve dohledávám např. planety přes hledáček,ale mám problém s tím, že když chci planetu vycentrovat do středu zorného pole pomocí ovládače, dalekohled jde směrem krerým chci a pak najednou "skočí" zpět Pak dám opět povel mým směrem, dalekohled jede a zase skočí zpět opačným směrem. Asi to bude něco v nastavení, Nevíte co s tím?
Všem díky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

#2

Příspěvek od Psion »

Pro vycentrování objektu se používá nejnižší rychlost, jinak to dělá to co popisuješ.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

#3

Příspěvek od MayJ »

Aha díky za info musím tedy vyzkoušet tak uvidíme.rikal jsem si jestli to není něco v nastavení a nebo nějaká mezipaměti že když se dá opačný směr tak to skočí samo do určité polohy která je uložena z předešlé rychlosti.

Ještě se zeptam na jednu věc ohledně hodinového strojku.kdyz použijí napr. 5 mm okulár (240 x) tak i tak mi objekt utíká že zorného pole-jako by mi jedna osa jela pomaleji poradite?
Diky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

#4

Příspěvek od Psion »

Většinou je to otázka přesného ustavení Dobsonovy montáže, samozřejmě nikdy to nebude 100% a jsou místa na obloze, kde to bude více utíkat a na jiných místech to bude OK.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Dobson AZ GoTo ruční vycentrování

#5

Příspěvek od MayJ »

Zeptam se je tady někdo kdo má stejny dalekohled i s GoTo který by byl ochotný po mailu případně poradit?
Odpovědět