Možno nechať montáž na záhrade vonku?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#1

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

ak by som v lete na záhrade skompletoval a nastavil vonku montáž (EQ-6 alebo HEQ-5, resp. niečo podobné), mohol by som ju takto vonku nechať aj na dlhší čas? Týždeň, dva, mesiac? Samozrejme, by som na to dal igelit, aby na to prípadne nepršalo. Ale môže byť horúco, vlhko...

Znesie to? Nemyslím, či ostane nastavená, ale či ju to príliš nebude poškodzovať.

Aby som to nemusel stále rozmontovávať a namontovávať.

A čo v zime?

Ď.
m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Montáž toho snese hodně, nebál bych se. V zimě s tím moc zkušeností nemám. Já měl spíše depresi z pohledu na zrcadlo po ponechání dalekohledu na montáži.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#3

Příspěvek od Dansemacabre »

Mám podobný dotaz. Po stěhování je zoufale málo místa, tak přemýšlím o stálém umístění některých astrokrámů (montáž a 200m newton) na venkovní terase nebo v zahradním přístřešku (tz. chráněno před deštěm/sněhem, ale ne před vzdušnou vlhkostí), a to celoročně. Zvládne montáž a zrcadlo (zadeklované) konstantní střídání teplot a každodenní noční mražení a odmražování?

Co se týče LETNÍHO skladování venku, tak je to OK, ale je potřeba to zakrývat nepromokavou, ale zároveň PRODYŠNOU plachtou. Tzn ideálně ne igelit, nebo alespoň z toho igelitu udělat jen stříšku, ale nebalit to do něj. Kondenzovaná voda po ránu pod neprodyšou a nevětranou plachtou udělá ze zrcadla bazén (vyzkoušeno).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#4

Příspěvek od MilAN »

Je to dost lidí, kteří mají různé pozorovatelny , ať s odsuvnou střechou nebo kopulí a tam je vše instalováno dlouhé roky napevno , bez nějakého přikrývání . Samozřejmě, na povrchu se usazuje prach ( ale to spíše při pozorování, kdy je všechno oddeklováno). Optické části normálně zadeklovány a pokud bylo vlhko, je dobré nechat přirozeně odvětrat. Takto mám v kopuli asi 9 let i NB, bez nějaké zvláštní péče a ochrany
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#5

Příspěvek od midars »

Trpěla by takhle přikrytá montáž EQ-6 R přes zimu ? Je to jen montáž.
Vlastní dalekohled je "ustájen" v garáži v chladnu a suchu (nevytápěno). Takže si představuju, že ho jen dám na montáž a "pojedu".
Obrázek
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#6

Příspěvek od hades »

Bál bych se o mazací hmotu - vazelínu, nebo co tam je. Měly by být odolná vůči nízkým teplotám
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#7

Příspěvek od MilAN »

O vazelinu bych určitě strach neměl. Kdo má dalekohled v kopuli nebo domku, tak tam má stejnou zimu jako je venku a montáže chodí bez problému.
Co bych ale měl strach, je jinovatka, která se může tvořit i uvnitř na elektronice a po zapnutí může být problém. Ale jinak si myslím, že je větší problém to nechávat na zahradě delší dobu bez dozoru :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#8

Příspěvek od Sajri »

hades píše:Bál bych se o mazací hmotu - vazelínu, nebo co tam je. Měly by být odolná vůči nízkým teplotám
To se pak ale týká i všech montáží v kopulích, domečcích apod., ne? I tam je přece venkovní teplota (a dokonce je to žádoucí).
EDIT: zjevně jsme psali souběžně s Milanem :-).
Uživatelský avatar
Ceperka
Příspěvky: 69
Registrován: 16. 09. 2009, 20:23
Bydliště: Čeperka,Dvořákova 76
Věk: 59

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#9

Příspěvek od Ceperka »

Mám montáž EQ6 pro a je stále venku několik let pouze pod plachtou .Zakoupeno v r. 2009 Hvězdárnou jsem jí obestavěl až v r.2015.
EQ6pro Sky-Watcher 100/500,120/1000,GSO 250/1000 f4
GS 80/420 QhY-5 CCD Guider mono,canon 760D,canon 1000Dm,canon 40Dm
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#10

Příspěvek od JP »

Pozor i na vysoké teploty (v létě na slunci).
Mě se takto odlepilo vyhřívání sekundáru.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#11

Příspěvek od midars »

JP píše:Pozor i na vysoké teploty (v létě na slunci). Mě se takto odlepilo vyhřívání sekundáru.
Dík za varování. Ale na léto je ten potah z rubu pohliníkovaný, takže odráží teplo, když se tak navlíkne. A nechával jsem "pootevřený" zip, když se mi zdálo, že bude moc vedro.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#12

Příspěvek od biker.fm »

Mel jsem venku na zahrade sloup a na nem NEQ6 (prikrytou pouze kusem igelitu, dole volneji aby to "vetralo") cca 5 roku vedro v lete a v zime teploty i dost pod nulou a bez problemu. Jednice co jsem asi jednou resil, to je vymezeni vule na sneku. perdpokladam ze to ale nebylo z duvodu zmen teplot behem roku. Dalekohled jsem po foceni radeji sundaval a dal domu. Sice mam na zahrade kameru a infra zavory proti pripadnemu vetrelci, ale radeji neriskovat zbytecnou ztratu optiky s kamerou.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#13

Příspěvek od Giftmacher »

Já měl eq6 od podzimu na dvoře pod střechou a nelakované díly, zejména šrouby začaly chytat rez, která ale šla dolů ocelovou vlnou. I tak jsem montáž raději vzal domů.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#14

Příspěvek od g »

už Bible říká: „Nehromaďte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde zloději vykopávají a kradou." ... tak se mi stalo, po rzi mi ji někdo odnes (původní bateriová EQ6)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
pepča
Příspěvky: 136
Registrován: 17. 03. 2019, 08:58
Bydliště: Moravská Třebová
Věk: 32

Re: Možno nechať montáž na záhrade vonku?

#15

Příspěvek od pepča »

Ahoj, mam problemy se zadama a uz nemuzu tahat montaz sem a tam, chci se zeptat, jestli je mozne takto montaz nechat, samozrejmne bez elektroniky ale s motorky tam jsou. Casem planuju sloupek, nebo mate nejaky jiny tip. Zlodeju se nebojim. Prosim o nazor. Dekuji
Přílohy
received_431426710738238.jpeg
received_431426710738238.jpeg (309.28 KiB) Zobrazeno 3582 x
Montaž: Sky-Watcher EQ 35M Pro
Dalekohledy, příslušenství: SKY-WATCHER Newton 130/650, Astronomik CLS, BAADER MPCC Mk. III, Canon EOS 60D
Odpovědět