Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#1

Příspěvek od biker.fm »

Pro Somet binar pouzivam klasicky drevenny geodeticky stativ a hlavu kde si muzu nastavit pritlak v kazde ose. Sometem pak hybu jak potrebuji aniz by mi predaval na kteroukoliv stranu. Vecer nafotim a dam sem obrazky.

[edit] Foceni az zitra, po dlouhe dobe se venku vyjasnilo a priority jsou jasne  :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#2

Příspěvek od zbignieww »

Jo, vyfot poradne a k tomu mozna pomer nejake vzdalenosti, vysky - v takovem ustaveni, kterym uz koukas. To jsou dulezite vecy pro ergonomii.
Stando, mas mailika s fotkou :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#3

Příspěvek od zbignieww »

Pokracovani ( prenesene s jinecho vlakna )

Uchyceni a provozovani triedru TS 100mm / 90st o vaze 10 kg vcetne s vidlama predstavuji si takto:

1. Stativ ocelove nohy 2" nebo 1,75" s hlavou pro paralakticky montaz cg5 a podobne

2. Extension tube o vysce 40 cm . Dohromady vypada to tak:


3. Vidle od Sky Watchera : http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... Watcher%29

Samozrejme ve vidlici triedr, ale pozor : pan Mirek, zlata rucicka, udela mi zvedani vidli s triedrem o 20 cm na kliku. V utrobach extension tube bude namontovana pohybliva tyc ve voditkach, k tomu prevodovka a klika. Mista je dost. Extension tube uz je u mechanika na predelavani.

Celek bude sice tezky, ale abnormalne tuhy a stabilni. Je to dulezite pro pohodlne surfovani a vetsi zvetseni - tak do 60x. Howgh !!!!! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#4

Příspěvek od MM »

Dovolím si také přispět. Binara mám na klasickém robustním DX stativu, na který je přibastlena hlava ze starého (asi kamerového) stativu (z meziválečného období), umožňující pohyby kličkami v obou osách a k ní je připevněna replika binarovské upevňovací destičky. Celé je to sice těžké jak prase, ale ani se to nehne a pohyby kličkami v obou osách jsou dosti praktické.

(Nicméně občas přemýšlím o nějaké lehčí alternativě, asi dřevěný Berlebach a buď Zbyškovy vidle anebo horní polovina originálního binarovského stativu... ;))



Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#5

Příspěvek od biker.fm »

Bavi me pozorovat Sometem na sirokouhle pokoukani v noci. Za tmy se spatne nasazuje
somet na stativ, uchyceni a nasazovani original desticky neni zrovna zadna extra vyhra.

Klik na obrazek - vetsi obrazek v novem okne. -> Plati pro vsechny obrazky nize.

Celkovy pohled na "novy system" uchyceni


Original desticka byla nahrazena vlastni destickou stejnych rozmeru a na ni jsem prisrouboval
listu 1.75". Na stativove hlave je desticka s rychlouchytem.




Hlavu jsem ziskal primo se stativem, je festovni, pevna a dobre nastavitelna. Packami (ci
jak bych jinak pojmenoval one ty tyckove bazmeky :)) si nastavim potrebne treni v pohybu
smerem nahoru/dolu a nemam problem s prepadavanim binaru. Je to snad i pohodlnejsi
nez nektere komercni vidlice pro velke bina.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#6

Příspěvek od ladis »

Moc pekny bikere, nadherny somet, skvele reseni uchyceni!

Gratuluju a preju pekne pokoukani (nejen) u vas v Beskydech! 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#7

Příspěvek od biker.fm »

nadherny sometKdyz jsem someta si privezl domu, nebyl vyslovene ve spatnem stavu. Po mechanicke strance vice mene vse ok a nebyl ani problem s nastavenim filtru (toceni koleckem na filtry) a nastaveni rozestupu okularu taky fungovalo. Po kouknuti pres nej jsem si nechal binar seridit v servise (souosost). Mistni clen "Honza OV" zatmelil co bylo zapotrebi a provedl finalni "nastrik" nove barvy, Honzo diky za profesionalni praci 8-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#8

Příspěvek od MM »

Stando, moc pekny a robustni stativ a zajimave resene upevneni Binara! Na prvni pohled bych se obaval dosti velkeho vychyleni teziste, ktere se nejvice musi projevit pri pozorovani smerem k zenitu, ale stativ bude ocividne dost stabilni a da se to zrejme slusne zaaretovat a hlavne se dostanes v pohode az do zenitu bez toho, ze bys musel vychylovat a "podkopavat" stativ, coz je pro me osobne dosti inspirujici. U meho reseni - viz nize uvedene vlakno - jsem se naopak snazil, abych teziste Binara nemel prilis daleko od osy; ale jaxe zda, mohl bych tam klidne jeste vlozit nejaky mezikus.

Mne se narozdil od tebe originalni upevneni Binara na onu desticku moc libi (a to i ve tme ;)), takze ja zustanu u ni...

Moje reseni jsem i s obrazky popsal v tomto vlakne http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1457537025 ktere bylo pro tyto ucely tebou zalozeno Ale jelikoz je reseni stativu, montazi a hlav pro Somet 25x100 Binar prakticky VZDY ve stylu "urob si sam", tak by asi stalo za uvahu obe vlakna spojit........................... moderatori?? ;)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#9

Příspěvek od biker.fm »

Na prvni pohled bych se obaval dosti velkeho vychyleni tezisteAhoj kamarade, obavy jsou zcela zbytecne. Nastavim si pritlak jaky potrebuji a pohodlne si binar natacim smerem jakym potrebuji aniz by mi prepadal nahoru/dolu a to i pri pozorovani blizko zenitu Pozorovani v zenitu a i kousek "za" neni problem z mechanicke stranky, zde uz je spise problem ze binar neni lomeny na 90stupnu.


Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#10

Příspěvek od biker.fm »

to MM



Libi se mi ty snekove prevody Kdyz tam mas Somet, dostanes se az do zenitu, pripadne i kousek za ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#11

Příspěvek od MM »

No právě že ne Maximální elevace je něco málo přes 60°

takže když chci koukat do zenitu, tak musím zkrátit 2 nohy a celý stativ naklonit na sebe, což je wopruzz... Ale dostal jsem nápad na mezikus ve tvaru klínu mezi binarovskou destičku a pohyblivou část stojanu, kterým bych se pak do zenitu dostal, takže uvidíme... 8-)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#12

Příspěvek od biker.fm »

Problem je jen v tom ze binar narazi do stativu nebo i v necem jinem ? Pokud je to jen v tom ze narazi, reseni je vice nez jednoduche :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#13

Příspěvek od MM »

Elevaci do zenitu omezuje hlavně rozsah pohybu onoho velkého ozubeného kola, takže řešením by byl IMHO prodlužovací mezikus s plochami do klínu, který by 1) oddálil Binara od stativu, aby nenarážel a 2) zvětšil rozsah/úhel pohybu nahoru. Co myslíš ty?
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Stativ, hlava a uchycení pro Somet binar

#14

Příspěvek od biker.fm »

Presne to jsem mel na mysli, mezikus s plochami do klinu, dve desticky (ne z jednoho kusu materialu) na jedne strane spojene pantem a na druhe strane sroub kterym si muzu nastavit uhel dle potreby.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět