iOptron iEQ45Pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#46

Příspěvek od MMys »

Máš ještě QHY5 ? Pokud jo, strč ji do výtahu a natoč videosekvenci na jasnější hvězdě při řekněme nějakých alespoň 20fps. Pak to video vystav. Z toho půjde jednoznačně poznat, jestli to jsou nějaké oscilace od pohonu montáže, nebo náhodné pohyby způsobené větrem.

Jak se ale dívám na to video, jsou ty pohyby v různých směrech. Takže se přikláním z 90% k variantě vítr. Nepřesný tracking by přeci způsoboval jen pohyby v RA.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#47

Příspěvek od Konihlav »

QHY5L-II mam jako druhou pointacni kamerku (ale prave se mi ji nechtelo vyndavat z zaostreneho stavu miniBorga) a dalsi problem ze se mi nechtelo rozmontovavat sestavu fotografickou, protoze u Espritu, kdyz neco utahnes, tak uz to nepovolis...

Aletel: diky moc, potesil jsi me stejne jako Libor Smid, ktery mi tez potvrdil, ze 30.12. to na plzensku neslo vubec nic, nejhorsi seeing ktery kdy kdo videl...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#48

Příspěvek od Konihlav »

kolega z ciziny resi podobny problem:



asi nezbyde nez tam fakt primontovat tu qhshytku na hlavni dalekohled...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#49

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale on to má viditelně v jednom směru. Namontuj QHY a uvidíme...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#50

Příspěvek od Konihlav »

kua, ica, rit:
https://www.youtube.com/watch?v=P8XSCNhqjkc
tak a ted co, neni to normalni ze?
jeste mam sekvenci 100 snimku jednak po 2 sekundach expozicich hlavni kamerou a druhak po 8mi sekundach. Z toho slozim dalsi 2 videa (nekdy dnes v noci) abych demonstroval jak to osciluje.
Proste nerikejte mi nikdo, ze je normalni aby zaostrena kamera na refraku s ohniskem 412mm pri delani sekvence subexpozic a 2 sekundy a udelam jich par po sobe a evidentne vidim, ze hvezdy jsou tu a tam mazle o par pixelu smerem tim ci onim, tak ze to je normalni. Nereknu na ohnisku 3 metry ale na 0.4m? pri image scale 2.27 arcsec na pixel mi nemuze montaz skakat o +- 2 pixely behem 2-10 sekund.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#51

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem to jeste dodelal:
1) 2sec video
https://www.youtube.com/watch?v=Vy-oYOyK4s0
2) 8sec video
https://www.youtube.com/watch?v=2LblVQi5ygc

ad 1 - je krasne videt oscilace, nejlepsi FWHM 1.32 pix

ad 2 - je videt, ze oscilace temer nejsou videt, protoze se skryji v tech suboscilacich do par sekund. 8 sekund je proste za hranici. prumerne FWHM > 1.6 pix
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

iOptron iEQ45Pro

#52

Příspěvek od Bill »

No myslím si, že třeba u moji EQ6 je to normální. Doufal jsem, že tahle to dělat nebude a že to časem vyměním. Za dobrého seeingu musím pointovat 0.5 sec nebo i méně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#53

Příspěvek od Psion »

Kup si G42+ a máš klid.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#54

Příspěvek od MilAN »

Konihlav: z toho videa je sice vidět, že se to různě trhá, ale nejde takhle na oko zjistit o kolik a jestli je všechno v jednom směru. Nechceš to prohnat třeba přes DSS Live aby bylo vidět o kolik a v které ose a jakým způsobem to něco dělá ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#55

Příspěvek od Konihlav »

Bill: verim, ze EQ6 je lepsi... i kdyz, pravda, ze iEQ45 ma periodickou chybu solidne malou, jenze ten prubeh, vlastni, behem par sekund skace jako prase :-(

Psion: mam G53F, kterou pouzivam v CR, tudle iEQ45 mr*ku mam v praci v cizine

MilAN: hele a to jsem jeste vcera polarne ustavoval asi na 3x, protoze jsem furt byl blbe v azimutu a musel se s tim dost srat... po kontrole PA ve 2-3 rano byla Polarka jen malinko mimo tu spravnou kruznici, tj. lehce mimo jsem to mel, ale urcite ne nijak dramaticky... leda bych ustavil na jinou hvezdu coz se mi loni po 5mesicni pauze s G53F v kopcovitem terenu jednou nejak zazracne povedlo...

Zajimavy je, ze z analyzy tech 2 sekundovych snimku, se posunuly hvezdy v obraze o cca pouze 2 pixely v RA smeru a o cca 10 pixelu v DE smeru, tj. 5" v RA a 22.5" v DE a to behem 19ti minut.

z analyzy tech 8mi sekundovych snimku se posunuly hvezdy v obraze o cca 6 pixelu v RA a o cca 27 pixelu v DE smeru, tj. 13.5" v RA a 61" v DE a to behem 29ti minut.

Takze z tohodle to vypada jako bych mel z nejakyho duvodu fakt blbe polarne ustaveno kua prace
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#56

Příspěvek od Konihlav »

kdyby chtel nekdo montaz za 60% nove ceny je na prodej ale dle meho soudu, je vhodna k foceni DSLR + teleobjektivem tak do 200mm ohniska... jinak je to smecko i kdyz to ma dobry PE prubeh, vlastni oscilace (nahodne, z 7mi noci jsem 5x mel sileny potize).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#57

Příspěvek od MilAN »

To, že to bylo trochu špatně ustavené, to se čase naučíš , ale to , co to dělá mezi 2s expozicemi - na to je potřeba přijít a pokud možno polikvidovat. Jak jsem už psal, prohnal bych to přes DSS Live ( nevím, jestli jsi to někdy použil - já tedy jen na tohle) nebo při skládání zapsal odchylky a hodil do grafu. Něco se z toho snad dá zjistit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

iOptron iEQ45Pro

#58

Příspěvek od Bill »

Kup si G42+ a máš klid.
                   
Ale já mám klid - vyházel jsem kolečka (dal jsem tam řemínky) a trošku se to zlepšilo. Za dobrého seeingu upointuju 1800 a za blbého seeingu nemá smysl dlouhým ohniskem fotit.  ;)

Jediná nevýhoda je, že noťas při tomto způsoby pointování docela žere.

Zajímalo by mě, jak to funguje s TDM - ale do udělané krabice by se stejně nevešlo  :)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

iOptron iEQ45Pro

#59

Příspěvek od Bill »

jinak je to smecko i kdyz to ma dobry PE prubeh, vlastni oscilace (nahodne, z 7mi noci jsem 5x mel sileny potize).

Možná je to blbost ti to říkat - ale nezkoušel jsi experimentovat s vyvážením RA osy?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#60

Příspěvek od MMys »

Pavle:
SMS-ku jsem našel až dneska odpoledne :-(
Subjektivně mi připadá, že celé pole cestuje společně (regsitrace snímků a výpis posunů ti to případně potvrdí). Není mi ale jasné, proč se to hýbe i v DE. Očekával bych jen RA směr. (Máš RA vodorovně ?) Leda že by byla mizerná ložiska a RA osa měnila polohu. Ale to je mi technicky dost proti srsti, to nemůže být takhle rychlé.

Tohle je ale (v RA) bohužel nectnost většiny montáží, co mají mezi šnekem a motorem ještě jakákoli ozubená kola.  Vypadá to ještě velmi slušně. Moje EQ6-ka to měla horší. I po změně koleček za přesnější, udělaná u šikovného nástrojaře.

Když jsem pak prcka (N185) přestěhoval z EQ6 na moji velkou třecí, rázem začal kreslit skoro 2x ostřeji.

Prostě realita je taková, že jsi teď už rozmlsaný z frikční G53F a ta má plynulost chodu extrémně vysokou a nic s koly tomu nebude schopné konkurovat. Lepší už je snad jen direct drive, nebo nějaká jiná (mechanická) montáž, ale uzavřená do zpětné vazby přes enkodér s vysokým rozlišením (třeba TDM).

Nejsem si jistý, jestli s tímhle půjde vůbec něco rozumného dělat. Narozdíl od EQ6 nevím, jaká je vnitřní konstrukce iOptronu.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět