iOptron iEQ45Pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#16

Příspěvek od MilAN »

Já to chápu a rozumím tomu, co se děje a jak to píšeš, vidím, že na to máme stejný pohled.
Potom je ale naprosto jednoznačný závěr  ( i když s tím Pavel v první chvíli nebudete  chtít souhlasit)   : tohle naprosto ničemu nevadí, protože jak objektiv, tak ohnisková destička jsou pevné a nepohybují se. Zaostřený obraz Polárky bude stále na stejném místě té ohniskové destičky a šajdání okuláru na tom nic nezmění. Jen musím ten okulár na tu destičku zaostřit, aby nevznikla paralaxa  mezi ostrým obrazem Polárky a  značky na destičce .Ale mohu se dívat nikoliv jen v ose, zrovna tak nedám nikdy oko přesně do osy okuláru a na výsledek míření to nemá vliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#17

Příspěvek od Psion »

Možná to vnímám špatně, ale pokud se mi pohybuje střed kružnice na matnici oproti fyzickému středu hledáčku, pak to přece nemůže správně fungovat.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#18

Příspěvek od Karell »

To samozřejmě nemůže, ale to nevidíš na tom, co Pavel natočil. Tam polárním hledáčkem netočí. Navíc bys musel mít střed hledáčku namířený na nějaký bod ( hvězda v noci, roh domu ve dne ) abys to mohl zjistit.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#19

Příspěvek od Psion »

To vidím ve svém hledáčku, když povolím fixační kroužek a pohybuju okulárem v horizontálním a vertikálním směru, tak se pohybuje střed matrice oproti fyzickému středu hledáčku, což dělá chybu v řádu stupňů.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#20

Příspěvek od MilAN »

Pepo, ale tahle paralaxa je dána tím, že nemáš zaostřený polární hledáček na nekonečno a nemáš zaostřený okulár na destičku.Pokud vidíš destičku ostře, není potom zaostřen objektiv.
Na téhle paralaxe bylo založeno zaostřování zrcadlovky při mikroskopování i při planetární fotografii. Pohybovalo se okem (hlavou) a dokud se kříž na nematném středu matnice pohyboval vůče objektu, nebylo zaostřeno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#21

Příspěvek od Psion »

Mám zaostřený objektiv hledáčku na nekonečno (ten se ostří na konci hledáčku), mám zaostřený okulár na matrici. Povolím lehce okulár, aby se pohyboval v závitu a dívám se do hledáčku. Celý obraz matrice a zaostřeného obrazu v "nekonečnu" se pohybují společně podle toho, na kterou stranu okulár vychýlím (tedy na opačnou). Ovšem obraz se hýbe vůči fyzickému středu hledáčku a to je přece špatně.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#22

Příspěvek od Karell »

Sice jsme se dostali úplně jinam, než o čem diskuse původně byla, ale jestli máš tak blbě seřízený polární hledáček, zahoď ho, to bych nechtěl ani zadarmo. Tím naštěstí ty hledáčky od SW nikdy netrpěly. :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#23

Příspěvek od Psion »

To není špatným seřízením Karle, to jsou zákony optiky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#24

Příspěvek od Karell »

Pak už ti vůbec nerozumím. Pokud není sosený obraz na ohniskové destičce s osou otáčení polárního hledáčku jak to souvisí se zákony optiky?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#25

Příspěvek od Konihlav »

Leda by byla optika okuláru nesymetricky umístěná, nebo do závitu nedali v Číně tu lepivou vazelinuto prvni zatim odpovedet neumim to druhe ano - ano, lepiva vazelina tam je a je ji tam dost (a vule je taky silena).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#26

Příspěvek od Konihlav »

Ta destička neputuje, to se změní obraz v okuláru, jak jím Pavel točí a on v těch závitech poskakuje. Poznáš to podle toho, jak se současně s pohybem zostřuje či rozostřuje obraz na matnicitohle vypada dobre...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#27

Příspěvek od Psion »

Jakmile je okulár v mém hledáčku zafixovaný, tak je vše v ose, ale jakmile pohneš povoleným okulárem, pak opticky obraz posuneš mimo osu, tedy není možné zafixovat okulár v libovolné poloze, ale musí být v poloze ve středu optické i mechanické osy hledáčku. Tedy podle oka zafixovat okulár v nějaké poloze lepicí páskou není správné řešení.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#28

Příspěvek od Konihlav »

Já to chápu a rozumím tomu, co se děje a jak to píšeš, vidím, že na to máme stejný pohled.
Potom je ale naprosto jednoznačný závěr  ( i když s tím Pavel v první chvíli nebudete  chtít souhlasit)   : tohle naprosto ničemu nevadí, protože jak objektiv, tak ohnisková destička jsou pevné a nepohybují se. Zaostřený obraz Polárky bude stále na stejném místě té ohniskové destičky a šajdání okuláru na tom nic nezmění. Jen musím ten okulár na tu destičku zaostřit, aby nevznikla paralaxa  mezi ostrým obrazem Polárky a  značky na destičce .Ale mohu se dívat nikoliv jen v ose, zrovna tak nedám nikdy oko přesně do osy okuláru a na výsledek míření to nemá vliv.
tak urcite :-)
no jeste, ze jsem to video vyrobil a vlepil na YT. Diky tomu je problem vyresen. Nicmene stejne si necham PH jeste 1x vymenit za jiny s minimalni vuli v okularu.
Diky za rozbor problemu, ja si vubec neuvedomil, ze tim debilnim okularem, jakkoli je zoufaly a neuveritelne vikaljici se, se vlastne ta chyba projevi uplne stejne vsude, takze na vysledek mereni (mireni) jak pise MilAN to opravdu vliv nema... diky za pomoc vsem! tj. i Kajovi.
Psion: je to tak, kdyz to vymontuji, tak ta matnice je pevne spojena s hledackem, takze pokud ji zcentruji, tak pak se kurvi jenom ta projekce obrazu, tj. tim okularem... no hlavne ze tech support iOptronu tohle vysvetlit nedokazal - blbci...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#29

Příspěvek od Konihlav »

jo a taky je pravda, ze hledacku polarnich jsem taky uz mel v ruce iks (x, nekolik) a u zadneho jsem si takovyhle sileny zmeny pri ostreni nevsiml...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#30

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem tu zas a zas jsem po 3 mesicich konecne vcera zkousel first light montaze ieq45pro...

vysledek - neda se pouzit k nicemu.

ma nejaky divny prubeh pri trackingu, s vypnutou pointaci, se hvezda pohne kazdou sekundu nahodne nekam o klidne 2-3 pixely! takze vysledny snimek ma sice kulate hvezdy ale asi tak 10x vetsi nez bych chtel...

dokonce jsem kvuli tomu vcera meril PE s PEMPro (krasny to program) a sice nameril hezky celkovy vysledek, nicmene jednotlive snimky byly uplne mimo.

Az slozim video tak to nekam upnu, at se muzete potrhat smichy :-/

prozatim alespon obrazek pozice centroidu hvezdy v X/Y z PEMPro - bez pointace.
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 1.jpg.html

takze to nejde upointovat...

jo a po 3-4 hodinach hrani si jsem odkrytoval polarni hledacek a pozice Polarky byla uplne presne na te spravne kruznici a ve spravne hodinove pozici, takze ustaveni jsem mel brilantni.

Jo a blblo to takto nemozne na obou stranach meridianu.

kurnik prace montaz za 1800 ecek ma aktualne hodnotu nula.
Odpovědět