Robotická web platforma

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hubacekp
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 09. 2014, 15:07

Robotická web platforma

#1

Příspěvek od hubacekp »

Ahoj všem,

jsem tu nový, mám však konkrétní dotaz na montáže a jejich navigaci.
Dávám dohromady webovou aplikaci/platformu pro ovládání a vizualizaci dat pro elektroniku a robotiku. Na střední škole kolem 1991 jsem byl v amatérském astrokroužku v HK a před časem mě napadlo, že kdybych byl býval dál pokračoval, hodilo by se mít teleskop na netu. I kdyby to bylo třeba jen pro zábavu, nebo pro navigaci a stisknutí spouště foťáku...

Bylo by to zajímavé ještě pro někoho? Měl by někdo o to zájem?

Více info:

Vstupy na PC u teleskopu
Data: HTTP, TCP, UDP
Video: libovolný počet USB kamer, IP kamer (rozlišení od 160x120 do 1920x1080)
Foto: bude-li třeba, pořeším

Možné využití ve web prohlížeči by pak bylo:
Výstupy ve webbrowseru:
Data: HTTP, websocket
Video: webRTC, vlc, ustream a další dle potřeby...
Foto: bude-li třeba, pořeším
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Robotická web platforma

#2

Příspěvek od MMys »

Nevím, jestli to není nošení dříví do lesa, tohle už je celkem slušně propracované v různých aplikacích (ACP observatory, RTS...).

Takový systém je hrozně komplexní, protože různých astronomicmých udělátek je hromada, a v podstatě jediný způsob, jak je smysluplně sjednotit do jednoho systému je ASCOM platforma, kterou se většina solidnějších výrobců astro hardware snaží podporovat a psát na svá zařízení ASCOM drivery.

Podpora nějakých obecných USB kamer, IP kamer a podobně je celkem zbytečná, prakticky se v astronomii nevyužívají. Zrovna tak streamy, websockety (expozice trvají desítky sekund až desítky minut, obrazy jsou v 16-bitové hloubce a veliké, desítky MB, tedy stejně se ta data musjí nejprve ukládat lokálně, to nelze přenášet přes web, a stahnout to pak offline později). Ty naše speciální astronomické CCD kamery mají obvykle vlastní rozhraní unikátní pro kameru daného výrobce, k tomu drivery pro ASCOM, případně další pár rozšířených astroSW. Všecky komponenty (montáž dalekohled, kopule, hlavní CCD kamera, pointační kamera, elektronické ostření) jsou navíc velmi silně provázané a spolupracují. Zabalit tohle celé funkčně a komplexně do web-rozhraní, aby to bylo použitelné pro libovolné vybavení, je podle mě práce pro partu lidí na nějaký ten minimálně rok ladění, pro jednotlivce na mnoho let.

Pokud budu mluvit za amatéry, tak naprosto nejjednodušší a plně postačující je rozhchodit systém na PC lokálně, a přes vzdálený desktop (třeba VPN + Vnc, Teamviewer, vzdálená plocha WIN) to ovládat na dálku s plným komfortem původních aplikací určených pro daný HW.

Pokud jde o profesionální observatoře, tak tam je to obvykle pořešené nějakým systémem pro automatizaci experinemtu, obvykle běžícím pod Linuxem (třeba zmíněný RTS od Petra Kubánka či systém který poskytl dodavtel observatoře).


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hubacekp
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 09. 2014, 15:07

Robotická web platforma

#3

Příspěvek od hubacekp »

Děkuji za výstižnou odpověď. Pro opravdové sledování by to asi nošení dříví do lesa bylo.
Právě s Ascom protocolem jsem chtěl web provázat - napojit na maximdl, stellarium, cdc či jinou existující app, která sama již obslouží to co umí. Nikoliv dělat novou app a rozhraní. Zatím jsem se setkal víceméně s tím, že CCD kamery mají většinou obdobné analogové rozhraní a jejich digitalizaci používám v robotice. I některé astronomické CCD mají USB výstup. Jejich použití s dlouhou expozicí pravda neznám.

Teamviewer je skvělá věc, nicméně není možné se připojit Teamviewerem na PC někoho jiného o kom nevíte. Zajímavé mi v nápadu právě přišlo, že by bylo možné teleskopy sdílet a rezervovat. Tak jak to mám dělané pro roboty. Mám je v galerii a když je nějaký volný a tak je možné jej po určitou dobu ovládat.

Skutečnou robotickou observatoř jsem dělat nechtěl. Jen se napojit na rozhraní existujících sw. Tak si to promyslím v hlavě a možná jen připojím dalekohled pro denní pozorování krajiny. To za týden udělám sám.

Děkuji ještě jednou za odpověď i určitou inspiraci k jednoduššímu dennímu dalekohledu. Když se povede, dám vědět :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Robotická web platforma

#4

Příspěvek od MMys »

Zatím jsem se setkal víceméně s tím, že CCD kamery mají většinou obdobné analogové rozhraní a jejich digitalizaci používám v robotice. I některé astronomické CCD mají USB výstup. Jejich použití s dlouhou expozicí pravda neznám.
Ne NĚKTERÉ astronomické CCD kamery, ale prakticky VŠECHNY.  Zlomek jich má navíc ještě Ethernet. Rychlé, pro snímání planet , jasných objektů, mívají ještě FireWire, Gigabitový ethernet, nebo USB3.0

Analogové CCD kamery + digitizér se na astro už dlouho nepoužívají.


Teamviewer je skvělá věc, nicméně není možné se připojit Teamviewerem na PC někoho jiného o kom nevíte.
Abych pravdu řekl, tohle jsem nepochopil. A přes web rozhraní to snad jde ? Přeci musím vědět, ke komu se chci připojit. Kde to web rozhraní běží, a že tam běží.  To je identické (jenom v případě TW musím vědět ID a heslo, v případě webu IP nebo doménové jméno a případně heslo). Chápu ale, že web rozhraní je určitě bezpečnější, než povolit se vzdálenému uživateli hrabat v celém PC.  Nicméně pro tento účel musí být web rozhraní dokonalé, bezchybné, schopné obsloužit všechny možné i nemožné situace za provozu (a že jich je, sám takovou hvězdárničku mám).

Osobně mám radši přímé spojení přes šifrovaný tunel (VPN) a obyčejné VNC, než TeamViewer (který využívá prostředníka).
Ta veřejná IP či dynamické DNS už člověka nepoloží.

Každopádně, pokud je tvorba toho rozhraní větším koníčkem, než astronomie, vesele do toho :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hubacekp
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 09. 2014, 15:07

Robotická web platforma

#5

Příspěvek od hubacekp »

Citovat:
Teamviewer je skvělá věc, nicméně není možné se připojit Teamviewerem na PC někoho jiného o kom nevíte.Abych pravdu řekl, tohle jsem nepochopil.
To bylo myšleno tak, že se připojíte jen na PC, ke kterému máte přístupové údaje, ale ne k jinému. Veřejný přehled PC, kam se můžete připojit, není. Nikdo by to s TW nerisknul...
Uživatelský avatar
hubacekp
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 09. 2014, 15:07

Robotická web platforma

#6

Příspěvek od hubacekp »

Náhodou jsem natrefil na zajímavý článek. Dávám to sem pro informaci. Třeba to někoho bude zajímat.

CONTROLLING TELESCOPES WITH RASPBERRY PI AND MATHEMATICA
http://www.raspberrypi.org/controlling- ... athematica

Pěkné Vánoce všem.
PH
Odpovědět