SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

SW Star Adventurer

#1

Příspěvek od dablik »

Ahoj,
nasel jsem na netu asi prvni mensi montaz od SW pro segment "kapesnich" nebo "cestovnich".
http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... set&lng=de

a jeste z fora, kde je obrazek na porovnanis iOptron:

http://www.astronomieforum.at/viewtopic ... 35&p=57446

Zatim jsem nenasel lepsi info. Cas ukaze, jestli vubec a ja se Skywatcher trefil :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#2

Příspěvek od Karell »

Od dnešního dne v prodeji i v TS:
SW Star Adventurer
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

SW Star Adventurer

#4

Příspěvek od dablik »

vcera testoval Star Adventurer i kolega Vabra v Blatcich. Musim rict, ze jsem byl vysledky mile prekvapen Doufam, ze Pavel da na AF v dohledne dobe svou recenzi.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#5

Příspěvek od Vabra »

a nějake info s testovaní

http://orlygoingthirty.blogspot.sg/2014 ... le-eq.html

http://orlygoingthirty.blogspot.sg/2014 ... rt-ii.html
Zajimavá recenze od zajímavého človíčka. Na blogu má spoustu pěkných ATM astroudělátek jen je škoda, že recenze jsou čistě technické a chybí praktické výsledky jeho snažení - výsledné astrofotky.

Srovnání montáže MACH1 se Star Adventurerem je samozřejmě mimo všechny kategorie (koncepce, hmotnost, velikost, cena...).
Spíše je potřeba SA porovnávat s Astrotracem, Polarie, NanoTracker,... ale také s enty level montážemi typu EQ4/5.
Podle všeho je základem SA očesaný RA modul EQ5 montáže doplněný o několik praktických komponentů...

Prvotní výsledky jsou pozitivní až smíšené (podobně jako si pamatuji z používání Astrotracu), někdy to jede překvapivě dobře i bez pointace, jindy ani pointace moc nepomáhá.

V noci na dnešek jsem fotil a prakticky nespal a přes den se věnoval rodině, takže snad se mi podaří výsledky zpracovat a recenzi sepsat alespoň během zítřka (na Advatureru jsem fotil dvěma objektivy 135/2 a 350/4 kamerou s KAF8300 čipem a FF DSLR Canon 5DmkII, expozice od 60 do 240s)...

to be continued... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#6

Příspěvek od Vabra »

Taak mám první ochutnávku. V rámci testíku jsem cvaknul mimo jiné serii Ha snímků Řas v Labuti objektivem Zeiss 135mm na plnou díru F/2 kamerkou QHY9 (pixel size 5,4um).

Snímek je na AF v plném rozlišení ořezaný cca 50% pole.


Do finální integrace se dostalo 16 z 24 nepointovaných snímků s expozicí 120s a 8 z 12 pointovaných snímků 240s (ostatní snímky byly ujeté a šly pryč).

Více později v recenzi... to be continued...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#7

Příspěvek od Vabra »

Tak uživatelská recenze je na mém jinak hodně řídce aktualizovaném blogu:

teholagr.blogspot.com

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#8

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: jmenem ostatnich (nebo jen svym) Ti dekuji za hodnotny prispevek, ja zatim svuj nanotracker pouzil 1x tusim 30.12.2013 a od te doby jsem jaksi nemel prilezitost. Ale treba se mi taky postesti a budu moci napsat nejaky postrehy... jooo a hned bych nekam jel fotit, kdyz jsem tady u nas doma na zapade (resp. kdyz nejsem v cizine), tak je cely leto zatim silene hnusne :/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#9

Příspěvek od Vabra »

KH: díky za uznání.
Ono tomu počasí je nutné vyjít vstříc a někdy za ním zajet. Příští týden to v rámci druhé rodinné dovolené budu zkoušet ve Slovinsku. Snad se mi již vrátí Atik460 apak teprve pořádně proženu ten Adventurer v polních podmínkách...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

SW Star Adventurer

#10

Příspěvek od Evzen »

Pavle, taky děkuji (přestože za mě poděkoval už Konihlav). Čemu přičítáš procento odpadu pointovaných snímků? Při přiměřeně hladkém průběhu PE bych očekával téměř nulový odpad. Pokud si dobře pamatuju, míval jsem problém s kulovou hlavou - i dobře utažená "ujížděla". Kupodivu se "pohybovala dost rovnoměrně".
Jo a kdybys někdy měl nějaká RGB demo-data pořízená přes Sonnar - nejlíp na plnou díru a tak na 2.8 (víc bych takový objektiv neclonil ani za nic), tak by mně udělala radost.
Zdar,
Evžen
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SW Star Adventurer

#11

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 582870/0#0][splithere][/link][splithere_end]
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SW Star Adventurer

#12

Příspěvek od MilAN »

Pavle, předpokládám, že ti pointované snímky ujíždí v DEC, kdežto v RA si s tím snad pointace poradí, kdežto ustavení jde na tvůj vrub. Nebo to dělá ještě něco jiného ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#13

Příspěvek od Vabra »

Nebo to dělá ještě něco jiného ?Děje se tam toho spoustu ;). Přece jen je to hodně malá montážička a když se jí naloží 350mm ohnisko a 5.4um/pix CCD tak jede po hraně.

U první sady slušně upointovaných 90s expozic je podle hotpixel trails vidět že to ujíždí prakticky stejně v RA jako v DE.

Další spousta krátkych expozic se zdá být pokažená rozvibrováním soustavy dorazem závěrky...

Navíc jsem zatím nepřišel na to jak Lacertu naučit aby se kalibrovala jen v RA. Takže pointuje v podstatě nekalibrovaná a bliká hodně divoce...

Rozhodně si s pointaci SA ještě něco užiju.
Ta dobrá zpráva je ale že i nepointované expozice do 2 minut na 135mm jsou velmi použitelné...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#14

Příspěvek od Psion »

Já jsem už testoval prakticky všechny malé montáže Vixenem počínaje a iOptronem konče. U všech je jeden základní problém a to jak je správně ustavit, protože to je základ. Všechny montáže zvládaly bez větších problémů 2 minuty s 200mm objektivem při výborném ustavní 3-4 minuty. Až někdo udělá malou montáž s pointací v obou osách, bude problém vyřešen.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#15

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem v noci na dnešek zase neodolal a přes nepřízeň počasí nasadil na SW Star Advanturer znovu Zeiss135/2 tentokrát s CCD Atik460 a pixel size 4.5um.

Držel jsem se při zdi a nechal cvakat celou noc 300x60s s 3nm Baader Ha filtrem (pro velký úspěch zase Řasy v Labuti).
Prvních 100 expozic bylo bez pointace, zbývajících 200 s pointací v RA přes objektiv Sigma 150 a Lacertu. Snížením agresivity pointace (na 5% !!!) a prohozením na inverzní chod se mi podařilo obejít fakt, že Lacerta nešla zkalibrovat, a tentokrát již také necvakala od zdi ke zdi jako při posledním testování.

Z nepointovaných bude odpad zřejmě <10%, z pointovaných <5% kvůli tvaru hvězd. Celkový odpad bude ale okolo 40-50%, protože přecházela místy docela hustá oblačnost.

Při cvičném složení bez registrace 40 nepointovaných snímků obraz hvězd tvořila hustá vlnovka s aplitudou cca 3-4 pixely a délkou cca 25px (čísla dávám po paměti večer případně opravím a doplním obrázkem). Podobných 40 pointovaných neregistrovaných snímků složilo hvězdy do krásné přímé úsečky o stejné délce cca 25 pixelů (vypadalo to jako když se pointuje nebo registruje na kometu).

Výsledek je tedy že nejhorší vliv mělo počasí (odpad 50%) a pak už je téměř jedno zda se SA pointuje nebo nikoliv (odpad 10% vs 5%). Při lepším ustavení a delší expozici/ohnisku by zřejmě vliv pointace byl větší.
Dobré je, že ale Lacerta se SA funguje podle očekávání po troše domlouvání i bez kalibrace.

PS: dnes vnoci jel SA 5h na 4 alkalické baterie se stejným výkonem jako dříve na externí napájení pomocí USB mini konektoru.

PS2: zatím všechny pokusy probíhaly s jednoduchým ustavením pomocí polárního hledáčku s jednoduchou kružnicí pro Polárku. Příště bych zkusil zpřesnit ustavení pomocí rotační metody...
Pavel Vabrousek
Odpovědět