Ako určiť presnosť polárneho ustavenia?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Ako určiť presnosť polárneho ustavenia?

#16

Příspěvek od KpS »

mitovka: Na AF je dlouhá řada fundovaných příspěvků z širokého spektra oborů. Mým osudem byla matematika a teoretická fyzika. Někdy je to výhoda, někdy ne.

PDlink: Přesnost měření je ovlivněna množstvím faktorů, které zanedbám. Patří sem refrakce, vliv velikosti neustavení i velikosti zorného pole, periodická chyba, různé průhyby během expozice, atd.
1. Poziční úhel snímku je 19,3°. Pootočil jsem snímek tak, aby sever byl nahoře.
2. Deklinace zorného pole je 43,2°. Sinus tohoto úhlu, tedy 0,685, bude poměr mezi průměrem elipsy ve směru rektascenze a jejím průměrem ve směru deklinace. Vodorovný rozměr snímku jsem tedy zvětšil na 146,1% a tím se z hledané elipsy stala hledaná kružnice.
3. Celková délka expozic byla 132x60s. Mezi nimi ale byly nějaké prodlevy, jejichž délku neznám. Podle počtu opakování periodické chyby jsem odhadl čas mezi prvním a posledním světlem asi na 144m. Za tu dobu se hodinový úhel hvězd zvětšil o cca 36°. Znám tedy středový úhel a změřím na pozměněném snímku délku sečny. Odtud již vyplyne poloměr hledané kružnice, který jsem převedl z pixelů na úhlové minuty a to je vše.
4. Kružnici jsem zakreslil, v rektascenzi jsem snímek zpětně zkrátil a pootočil tak, jak byl původně. Při znalosti hodinového úhlu zorného pole např. počátku expozic by bylo možné určit nejen velikost neustavení, ale i směr, tedy rozložení na azimut a výšku.
Karel
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Ako určiť presnosť polárneho ustavenia?

#17

Příspěvek od mitovka »

No samozrejme som to nemyslel tak, že by tu boli fundované príspevky len od Vás. Ale spôsob akým problémy riešite, vysvetľujete mi je veľmi milý, pripomína mi trpezlivého pána profesora.
mitovka
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Ako určiť presnosť polárneho ustavenia?

#18

Příspěvek od Maser »

Já souhlasím. :)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět