Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#31

Příspěvek od Bill »

Čím se lišíty2" nohy mezi celestronem a SW ?
No já nevím - nejsem ladič varhan, ale ty EQ6 při ťukání mají nižší tón, takže bych řekl, že jsou z tenších trubek. Ale nepředpokládám, že je to standard (CG5 tlustší materiál, EQ6 tenší) - spíše to asi je, jak to číňanovi pod ruku přišlo. Takže asi mám smůlu. Ty EQ6 nohy se nedají prakticky utáhnout, aby to neudělalo hned důlek.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#32

Příspěvek od Bill »

2/Pokud zapnu pohon azaostřímumělou hvězdu ve vzdálenosti do nějakých 100m, obraz stopy hvězdy mi přímo ukazuje rovnoměrnostchodu montážev čase. Stačí vyhodnotit profil jasu stopy
No to zní lákavě - ale potřeboval bych minimálně jednu otáčku šneku, nejlépe několik. Ale při ohnisku 1800 mi umělá hvězda uteče ze snímačem odhadem za desítky sekund. Dělat to při kratším ohnisku pro mne nemá smysl - tam je EQ6 úplně v pohodě a nemá smysl se nějakými úpravami vůbec zabývat.

Udělám klasickou analýzu PE nějakým nástrojem, ale musí být dobrý seeing a rušit Měsíc - jinak je mi líto podmínek, protože jich za posledních několik měsíců moc nebylo.

Takže teď mi zbývá pouze průzkum bojem:

Při pointru 500mm jsem měl RA RMS 0.6 - 0.7. To při ohnisku 1300 mm bylo docela na hraně, ale nejsem úplně cimprlich a tak jsem trpěl a fotil. Když objekt začal klesat, tak RMS plynule rostla po setinkách až na 1,12. Prohlásil jsem to za vliv seeingu, nějaké přicházející fronty ap. Ale to už nemělo smysl fotit a tak jsem mohl trošku experimentovat. Průběh DEC byl úplně čistý, takže se mi to s tím počasím úplně nesedělo. Měl jsem PHD nastaveno na 1s a tak jsem zkusil prodloužit expozici na 4s, aby se případny seeing rozmazal a snížilo se množství korekcí. RMS byla prakticky stejná, možná trošku horší ale bylo to na úrovni statistické chyby. Zkusil jsem opačný pokus - zkrátil jsem expozici na 0,5s a RMS okamžitě klesla na 0,88. Zdálo se mi, že ty korekce nejsou dostatečné a zvýšil jsem agresivitu RA na 120% A ejhle - RMS kleslo na 0,66 a velikost hvězd se snížila skoro na polovinu oproti expozici 1s a default nastavení PHD. Takže se rázem dalo fotit!

Ono asi není praxe jako praxe. Možná by stačilo udělat novou kalibraci PHD a zlepšilo by se to samo. Nerozumím tomu, proč mi kalibrace s CG5 sedí a agresivitu jsem musel spíše snižovat (při krátkých expozicích až na 60%) a u EQ6 je to nedokorigované a je třeba agresivitu zvyšovat?

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#33

Příspěvek od Karell »

Taky jsem kdysi začínal s pointováním pomocí lidlskopu EQ6 s agresivitou na 100%, časy i 0,1s a teď, když používám jako pointační dalekohled SW 80/400, mám expozici v podstatě vždy 1s, ne víc než 2s s agresivitou od 50 do 70. Při těchto hodnotách držím kdekoliv na oboze oscilační index hluboko pod 40, spíš kolem 30 a RMS kolem 0,2 do 0,3.
Edit: to nepíšu proto, abych se vytahoval, ale abys měl srovnání, to je snad jasné. Protože si neumím představit focení s hodnotami, které uvádíš  ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#34

Příspěvek od Bill »

Protože si neumím představit focení s hodnotami, které uvádíš  
No mi to přišlo taky docela divné. Když jsem zkoušel OAG na 1800, tak jsem měl RMS okolo jedné i lepší. Ale to bylo předtím, než jsem tu montáž definitivně koupil  ;D

Jediné, co bylo jiné byl noťas a možná v desetinkách jiná verze PHD. Ale v obou případech to byla 1.x
Ale výrazně jiný byl objekt - s OAG jsem fotil M81 a teď Leo triplet.

V podstatě jediný pozitivní přínos oproti CG5 jsou ložiska v DEC ose. Jinak plynulost chodu a tuhost je srovnatelná, ne li spíše horší. Ale mám ji chvilku, tak třeba ještě mile překvapí.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#35

Příspěvek od Bill »

teď, když používám jako pointační dalekohled SW 80/400, mám expozici v podstatě vždy 1s, ne víc než 2s s agresivitou od 50 do 70
No ale tomu moc nerozumím - když dám stejný dalekohled + stejný pointer na CG5, tak se to chová standardně, zhruba se stejným nastavením, jaké máš ty. Když to stejné posadím na EQ6, tak se to chová tak, jak jsem popisoval. Navíc to není problém pointeru, protože RMS velmi dobře koresponduje s protažením hvězd.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#36

Příspěvek od Bill »

To je jak velká PE ?
SynScan mají běžně +/- do 15"  
Je to takový lepší průměr - maximum lehce přes +/- 10 a průměr okolo 5"





Bohužel nebyl moc dobrý seeing, takže ty drobné rychlejší odchylky nemusí mít s chybou montáže moc společného.

Ale oproti CG5 mi to přijde krok špatným směrem - na tu šílenou váhu se mi nezdá, že by to bylo stabilnější a ani vhodnější na focení. Kdyby CG5 měla v DEC kuličková ložiska, tak mi přijde lepší. Ten SW od Celestronu se nedá s tím S-W srovnat, nechápu, proč to nemůžou docela obyčejně opajcovat :-(

Edit: no jo, když se člověk podívá na FFT analýzů EQ6 a CG5: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1116980622

tak je to jasné. Chyba je skoro stejná, ale ten průběh se nedá srovnat :-(

A když si vezmu, že CG5 vydrží 2 noci na 5Ah baterku ...
:-)

M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#37

Příspěvek od mich1 »

No ja se teda vyjadrim, kdyz uz se tu o kus dal rozbiha debata.
Tak za prvy ten graf neni vypovidajici z toho duvodu ze na takhle kratkym case nemas zachyceny cely prubeh chyby, vzhledem k neperiodicnosti nekterych vnitrnosti to chce u eq6 udelat asi 80 minut, pak je teprve videt odkud kam az to dokaze dolezt.
Za druhe ten graf vypada hodne dobre, protoze uprime kdo tohle ma, myslim ze na montaz mas celkem velky stesti, protoze naprosto v pohode bys tam mohl videt +-25arcsec. Ohledne tech malych chyb vzhledem k velikosti vykyvu to je nejspis z vetsi casti seeingem.
Jinak jak pises ze montaz stale ujizdi jednim smerem a pak se to otoci na druhou stranu, to je preci dobre, takovahle chyba se velmi dobre opravuje a pri tehle hodnotach co tam mas to proste neni mozny aby to nezvladalo opravit bleskurychle a bez nejmensich problemu.
Dalsi vec delat fft u neperidicke montaze mi prijde k nicemu, nevypovida to o nicem.
Jako nezda se mi ze by si mel mit podle toho co tu ukazujes s montazi nejake problemy, moje montaz je na tom co se pe tyce podstatne hure, prubeh +- podobny(standartni) a opravdu to neni tak ze by to neslo upointovat(Ano kdyz se dostane do faze +-25 tak tam trochu problem je a na expozicich to vidim ale i to se jeste tak da skousnout zvlast kdyz to je asi 10 minut z 80)
S -+ 10max arsec si opravdu muzes gratulovat a nedovedu si predstavit nejmensi duvod proc by to nemelo jit na tom ohnisku co mas uridit nejak normalne (aktualne mam vicemene 2 krat tak dlouhe ohnisko a uridim to s o neco horsi PE).
Takze jestlize sou problemy hledal bych v necem jinem, jako napriklad vyvazeni(vim je to trapna rada, nikdo si nemysli ze to ma blbe vyvazene ale podle me to je zaklad u tehle delsich stroju na eq6, fakt bych se nebal to nechat i trosku vic zabirat, ja to mam vzdy celkem dost nevyvazene tak ze proti smeru pohybu kdyz do toho lehce strcim tak to jede lehce a po smeru je potreba mnohem vice pritlacit).
Dalsi vec co mam vyzkousenou je vibracni rychlost, pri urcitych nastavenich rychlosti pointace (kratke 0.5s -1 s) v kombinaci s trosku horsim seeingem  a nestastne trefenou agresivitou a vyvazenim to dokaze vyrobit velmi nepekne vykyvy ktere pak ve vysledku ovnivnuji obe osy a vysledek je nepouzitelny.
Pak samozrjme takove drobnosti jako nestastne zvolena pointacni hvezda, ruzne chyby v ustaveni v kombinaci s pointaci dale od stredu pole atd.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#38

Příspěvek od Bill »

Jako nezda se mi ze by si mel mit podle toho co tu ukazujes s montazi nejake problemy,  Ale já s ní vůbec nemám žádný problém - funguje jak má. Jenom jsem měl trošku jiné představy - nechápu, když je tam motor a jedno mezikolo, tak kde se tam bere ten humáč s vyššími frekvencemi. Prostě jsem měl pocit, že to bude lepší, než CG5 a moc mě to nepřesvědčilo. Prostě všechna čest tomu, jak má udělaný Celestron ty převodovky. Kdyby nezapomněl dát do DEC osy ložiska, tak je to slušná montáž.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#39

Příspěvek od mich1 »

Fft mi ukaze prinos jednotlivych soucasti, to co mas na obrazku mi pripada jako standartni eq6, ale to na co si stezujes to bych rekl ze je proste seeing. Ta montaz fakt neni tak bidna aby to kazdou sekundu skocilo o 1.5 uhlovy vteriny a neslo to opravit. Mohlo by to byt lepsi samozrejme kdyby treba sla pouzit pec, ale i tak ty ostatni chyby to jde podle me upointovat celkem v pohode.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#40

Příspěvek od Bill »

to co mas na obrazku mi pripada jako standartni eq
Ano. Dokonce jako lepší EQ6. Ale i tak se mi to nelíbí - na grafu moc dobře vidím, co je seeing a co nepřesnost chodu. Stačí se podívat na graf DEC odchylek a RA. Taky mi MMys poradil jednu úžasně jednoduchou věc - stačí se do dalekohledu podívat při větším zvětšení a oko lehce rozpozná seeing a nepřesnost chodu :-)

Ale každopádně pokud je seeing horší, tak se nepřesnost bohatě ztratí. I za slušného seeingu jsou hvězdy jakž/takž kulaté.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#41

Příspěvek od Bill »

Možná jsme se špatně pochopili : Jedna věc je ta sada. To je celkem triviální, a na tom se dá určitě domluvit a opravdu to vyjde na málo. Ale v tom je ten nejmenší problém- i když se ti to zdá jako největší. Problém je s tou vlastní montáží - rozebrání, montáža seřízení není nijak triviální záležitost . Něco jiného je u HEQ5, kde se jen vyndají původní kola a nahradí a dá se zpět dekl.U EQ 6 je potřeba rozebrat komplet montáž na prvočinitele, vyměnit součástky,spasovat a seřídit.  
Tak jsem to nakonec nevydržel a přehodil tam ty řemínky
Použil jsem tu (nej)dražší sadu http://rowanastronomy.com/productsa2.htm

Úprava mi nepřijde moc složitá, ale určitou zručnost to asi chce.

Zejména montáž motorů na ty řemínky je poněkud gynekologický úkon, ale i tak je to jednodušší, než jsem čekal.
Je k tomu podrobný návod - doporučuji přečíst před rozhodováním: http://rowanastronomy.com/pdf/NEQ6-Belt-Kit.pdf

Oproti návodu jsem po namontování šneku jemně usadil ložiska a matici zakápnul lepidlem a vymezení vůli šneků jsem udělal před osazením motorů, jinak si to moc nedokážu představit. Jinak je návod super.


Oproti mým předchozím montážím mi přijde rozborka/sborka a seřízení EQ6 jako procházka růžovým sadem. Ložiska na šneku nejsou nalisovaná a i kuželíková ložiska RA i DEC jdou krásně sundat. Taky pastorky u EQ6 jsou na červíky.

Vyměnil jsem preventivně i ložiska RA šneku - ale abych řekl pravdu, tak ty nové japonské mi přijdou v ruce volnější, než původní čínské :-)

Takže teď už zbývá jenom posoudit, zda to mělo smysl - ale to bude určitě dlouho trvat, protože po jakékoliv úpravě je dlouho hnusně a navíc tohle se projeví jenom za výborného seeingu.

Zkusím změřit PE, ale moc si nemyslím, že to na grafu bude nějak výrazně poznat - spíše by to mohlo být lepší při pointování.



M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#42

Příspěvek od Bill »

Takže první "světlo":

1) první pokus Vixen 1800 mm OAG QHY5 - po ustálení větší část otáčky RA šneku (70-80%) RMS okolo 0.7, ale v jedné části zhoršení na cca dvojnásobek. Navíc podle grafu příliš volná ložiska - náhodné "úskoky" v DEC. Takže neplatný pokus.

2) utáhl jsem obě osy (opravdu byly hodně volné) a taky ložiska RA šneku. Předpověď na seeing byla spíše špatná, tak jsem zvolil na focení krátké ohnisko (400mm a pointace hledáček 200mm). Když ale objekt stoupal, začal se seeing prudce zlepšovat a PHD mi nadávalo, že mám příliš nízké(!!!) oscilace - tohle jsem ještě neviděl a začal jsem přitahovat parametry, abych co nejvíce otestoval pointaci. V nadhlavníku (IC1805) jela pointace několik hodin s RA RMS 0.04 - 0.07 při jednosekundové expozici. Takže to začíná vypadat dobře. Pokud bych měl RMS okolo 0.5 i na ohnisku 1800 mm (samozřejmě za ecelentního seeingu), tak ty řemínky pomohly a investice nebyla zbytečná.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#43

Příspěvek od MilAN »

Možná by bylo pro ostatní zajímavé, jak se chová pohod jen z hlediska chodu PE. Protože tohle už je výsledek pointace , t.j. ustavení montáže, seeingu, nastavení parametrů pointace a vlastností pointačního dalekohledu v kombinaci s PE.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#44

Příspěvek od Bill »

Pokud bude Měsíc a slušné počasí, tak to udělám - ale nemyslím si, že by to těch grafech bylo moc poznat. Základní vysoká PE je dána šnekem a ten zůstal. Navíc se max. PE trošku zhorší o PE toho řemenu. Možná se FFT posune do nižších frekvencí. Teoreticky se mohly pozitivně projevit nová ložiska šneku - nastudoval jsem toho před zásahem hodně a někomu se po výměně ložisek podařilo PE snížit na polovinu.

Já jsem měl problém u delších ohnisek s pointací - pohyby byly moc rychlé z zůstávala dost velká nevykompenzovaná chyba. Pro kratší ohniska je ta úprava zbytečná - jestli je RMS 0.2 nebo 0.05 je úplně jedno. Taky pokud je horší seeing, tak chyba standardní EQ6 se ztratí.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Montaž HEQ5 pro a EQ6 Pro

#45

Příspěvek od mich1 »

Hele Bille to urcite bude chtit uplne jinak nastavit pro hledacek a pro 1800mm (mnohem min agresivne a dat si pozor na snr hvezdy pres oag). Jinak teda ja mam s hledackem naprosto stabilne 0.04 rms (asi 0.22 arcsec) pri slusnym seeingu a pri excelentnim i min.
newton 30 cm, eq6
Odpovědět