EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#871

Příspěvek od MilAN »

to Bill :
No, měl jsem ji upravenou ale už asi 2 roky mám AZ EQ6. Proto jsem si dovolil porovnávat a pokud nepotřebuji 2. úchyt a k něčemu enkodéry, tak nevidím důvod proč investovat 10-12 tisíc navíc. Pokud jde o zvuk, řemínek je asi tišší, ale elektronika + převod při některých otáčkách řve tak, že mám o pohon strach a nepoužívám některé frekvence . Pokud ne EQ6, potom skutečně asi AZ EQ6, ten cenový rozdíl mezi tou R není zase nijak velký a to provedení klasické a R verze si jsou dost podobné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#872

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:A nesouvisi problém s vyskovym sroubem s pretezovanim montaze? Nebo je to spatne navrzene i pro nižší zatez, nez je doporucena?
Udávané nosnosti jsou stejné, Problém je v tom, že zřejmě montáž nebyla úplně navrhována pro naši zeměpisnou šířku a při nastavování sklonu hlavy celou zátěž drží slabý šroub, kvůli sklonu v dosti velké délce. Ono by asi s ním nebyl problém, pokud by se výška nastavovala bez zátěže= bez dalekohledu a protizávaží - ale kdo to tak v terénu dělá. A ta kinematika v našich šířkách tam je potom hrozná - šroub nejde proti dorazu kolmo, ale hodně šikmo a celou váhu (dalekohledu + závaží) na dlouhém ramenu drží šroub oproti patce na krátkém rameni.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#873

Příspěvek od nosuh »

Jo jasne, tedka uz mi to dava dost smysl, v tom pripade je teda mozna lepsi si priplatit za to AZtko. Jsou na nem ještě nejaky další vyhody? Nekde jsem cet, ze ma primo USB vstup pro pripojeni k PC a podobny vychytávky..napadaji te nejaky neduhy, který jsi na ni nasel?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: EQ6 PRO SkyScan

#874

Příspěvek od martin b »

USB má AZ EQ-5. Šestka nikoliv, což je škoda.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#875

Příspěvek od MilAN »

AZ EQ6 má RJ 45 a k propojení s PC se potom použije převodník EQ DIR ( který zde v AZ EQ5 je již v montáži)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#876

Příspěvek od JP »

Dovolím si porovnat EQ6 proti EQ6-AZ (s poslední verzi firmware).

Klady AZ:
Enkodéry - při běžném provozu žádný rozdíl. Ale když si omylem člověk strčí do dalekohledu, tak je to k nezaplacení.
AZ mód - výborně funguje, rychlejší, pohodlnější a spolehlivější ustavení.
Papírově stejná nosnost, ale silnější a delší deklinační osa.
Příjemnější aretace RA

Zápory AZ:
Obrovské zpoždění displeje při -10C. Pro 0C už problém není.
Vyhledat hvězdu (listování v seznamu) při ustavování je někdy hodně pomalé
Zpoždění než se rozjede rychlý pohyb při rychlosti 9. Upgrade Firmware to silně zlepšilo, ale to zpoždění tam pořád je a vadí. Na EQ6 nebylo.
Nelze zaaretovat zeměpisnou šířku - je tam velká vůle (nevadí při jednom pozorování, ale sundání dalekohledu rozhodí ustavení)
Není mapka polárního hledáčku se souhvězdími, ale jen stupnice.
Horší aretace DE a uchycení DE osy.

Jednoznačnou výhodu vidím v AZ módu. Pokud nefotím, tak používám pouze AZ. U Newtonu je okulár stále nahoře.
Zamrzí ale ty drobné zápory, které jsou dle mého zbytečné. Zda se to vyplatí vzhledem k ceně (zvláště bazarové EQ6) je otázka.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#877

Příspěvek od nosuh »

Prozatím diky vsem za příspěvky, zatím se klonim asi ke koupi NEQ-6 teda..S ohledem na zamer N200/800 pro začátek by asi nemuseli nastat takove problémy s mechanikou a mělo by byt všechno v pohode
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#878

Příspěvek od nosuh »

Tak po zhodnoceni ruznych pro a proti a zkusenosti známých a lidí od fochu zde na foru, jsem se nejspis definitivne rozhodl pro "starsi" verzi NEQ-6 s tim, ze rovnou na uvod vymenim puvodni srouby za kvalitnejsi ( aspoň se tak tvari). Nemá někdo zksuenosti s koupenim kvalitnějších na ebayi. JA nasel tyhle:
http://www.ebay.com/itm/Skywatcher-EQ6- ... 1079837780

K tomu zamyslim fotit N150/750, max 200/800 ( ale spis ta 750) + nejaka drobotina navrh. Myslim ze by to mohlo byt dostatecne bytelny, aby se s tim dalo něco malo ufotit.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#879

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: rozhodl pro "starsi" verzi NEQ-6 s tim, ze rovnou na uvod vymenim puvodni srouby za kvalitnejsi ( aspoň se tak tvari). Nemá někdo zksuenosti s koupenim kvalitnějších na ebayi.
Nevím, jestli se dá z obrázku usoudit, že budou kvalitnější, ta cena je nehorázná za jakýkoliv byť pevnostní šroub. A podle mne to stejně neřeší ten podstatný problém = dlouhý šroub malého průměru, tlačící pod nevhodným úhlem. Nechal bych tam původní a když bude potřeba, dá se vyměnit za nový, koupený za pár korun v prodejně spojovacích materiálů .A jestli to bude imbus nebo i s ručkou či točítkem je na tobě, ale upozorňuji předem, že tam je málo místa
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#880

Příspěvek od nosuh »

OK, co jsem mluvil i s par lidma, tak problémy nastali az ve chvili, kdy na to posadily tezsi techniku ( N250 a 300). Vzhledem k tomu, ze na tom budu provozovat max N200, třeba to vůbec nenastane. Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ6 PRO SkyScan

#881

Příspěvek od Bill »

To nastavení výšky je "gumové" i bez jakéhokoliv zatížení. On ten delší šroub funguje spíše jako péro a reálně se výška nastaví takovým nějakým divným kompromisem obou šroubů :-(

Po Milanové úpravě to funguje jak má. Pokud si koupiš bazarovou za 20kKč, tak se s tím dá žít nebo to upravit. U nové mi to přijde jako zbytečný masochismus - pokud je to u AZ nebo R rozumně vyřešeno. Při úpravě by jsi určitě přišel o záruku.

Nikde tady nezaznělo porovnání přesnosti chodu s pointací. Periodická chyba šneku/řemínků v řádu minut je naprosto bezvýznamná vůči rychlým změnám pohybu v řádu sekund u klasické EQ6 - ale netuším, zda jsou novější verze lepší. Mitan používá TDM, který donutí (skoro) jakoukoliv motáž běžet rozumně přesně...

http://www.mda-telescoop.com/index.php? ... &Itemid=75
Ale cena je srovnatelná s montáží:
http://www.atc-astro.eu/eshop/explore-s ... mplet.html
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#882

Příspěvek od MilAN »

Řekl bych, že to je s řemínky při pointaci ještě horší než s ozubenými koly Právě proto, že těch period tam je 4x více, tak montáž nestíhá ty rychlé změny v RA. Pokud tedy porovnávám klasickou EQ6 SS s AZ EQ6. A zrovna tak se nezlepšila přesnost GoTo ( spíš bych chtěl napsat , že je horší - ale na to má vliv hodně činitelů- takže to nemohu dokázat- ale jsem o tom dost přesvědčený)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: EQ6 PRO SkyScan

#883

Příspěvek od stawq »

OK, co jsem mluvil i s par lidma, tak problémy nastali az ve chvili, kdy na to posadily tezsi techniku ( N250 a 300). Vzhledem k tomu, ze na tom budu provozovat max N200, třeba to vůbec nenastane. Diky
Provozoval jsem na nové EQ6 N200/800 a "nastalo to" zhruba po roce.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#884

Příspěvek od nosuh »

Jaj, no to není moc. Ok, vzhledem k tomu, ze majitelu nove R verze není tolik takze v podstate nikdo nedokaze rict, jestli je to tehcnicky lepsi nebo ne. REsil někdo upravu te klasicke EQ-6 tky tak aby to fungovalo i po roce?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: EQ6 PRO SkyScan

#885

Příspěvek od stawq »

Řešil jsem to touhle úpravou :
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 28#p321217
Je to po ní naprosto perfektní.
Odpovědět