EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

EQ6 PRO SkyScan

#841

Příspěvek od milo »

Pokud jsem to dobře pochopil z tvojí SZ, tak je potřeba jen dalekohled správně natočit, aby střecha  projela. A pokud ho necháš v téhle poloze zaparkovat, tak příště  nemusíš nic ustavovat, stačí zvolit  po startu z této pozice  alignment na 1. hvězd, dorovnat  ručkou  a vše  jede jak má.A po skončení  pozorování nechat  opět zaparkovat do té polohy.
Já hlupák!/konečně to tady někdo přiznal/ ;DJsem si ani neuvědomil,že může být pakovací pozice libovolná.Jsem já to ale..Přátelé díky!
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
boris Blahovec
Příspěvky: 44
Registrován: 15. 12. 2014, 19:45
Bydliště: Bzince pod Javorinou

Re: EQ6 PRO SkyScan

#842

Příspěvek od boris Blahovec »

Otázka keď zakúpim montáž EQ6 PRO SkyScan čo k tomu všetko potrebujem keď chcem robiť astrofoto ? (napájací zdroj,káble Atď...)
Astronómiu mám ako celoživotné hobby (to hádam stačí či :) )
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ6 PRO SkyScan

#843

Příspěvek od Bill »

boris Blahovec píše:Otázka keď zakúpim montáž EQ6 PRO SkyScan čo k tomu všetko potrebujem keď chcem robiť astrofoto ? (napájací zdroj,káble Atď...)
Pokud to budeš provozovat doma, tak zdroj 12V (lépe o něco více - cca 13.5V) s proudem nejméně 2A (taky raději více - aspoň 3A).
Pokud budeš někam jezdit, tak akumulátor 12V. Kapacita záleží podle toho, co z něj budeš vše napájet. Je tady k tomu samostatné vlákno. Pokud budeš kupovat nový, tak není ideální startovací, vhodnější je pro opakované nabíjení.

Hlavně budeš potřebovat pořádnou trpělivost ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6 PRO SkyScan

#844

Příspěvek od juh »

Mam jeden dotaz k chybe montaze NEQ6.

Este donedavna sa mi pri guidovani cez PHD2 pohybovala vychylka v RA a aj v Dec v kludnom pocasi niekde okolo +- 2", co mi pri mojej foto zostave v pohode postacovalo. Ako sa zacalo postupne ochladzovat, tak mi v grafoch zacali naskakovat spicky v RA okolo +- 6" a v Dec okolo okolo +- 4", co uz bolo vela, pretoze to bolo badatelne na tvare hviezd (elipsy). Kedze som mal v plane prehodit ozubene kolesa za remenovy prevod od Rowan astronomy, rozhodol som sa rozobrat montaz, premazat ju a zaroven spravit aj planovanu vymenu. Po vymene ozubenych kolies, premazani montaze a jej poskladani su tie vychylky v spickach este vacsie.

Podla grafu je zaciatok priebehu chyby taky, ze dojde k pozastaveniu pohybu v RA (vychylka je v smere na vychod). Dosledokom (pravdepodobnym) je vychylenie montaze v Dec (v smere na sever), vychylka je priblizne polovica vychylky v RA. Paradox je to, ze amplitudy maximalnych vychyliek su priblizne rovnake, okolo 60" v RA a 30" v Dec, periodicita tam nie je, niekedy to ide 15 min bez problemov, nikedy maximalne minutu.

Robil som aj nejake experimenty s nastavenim vole medzi snekom a zavitovkovym kolesom. Zvacsenie vole medzi snekom a kolesom jednoznacne zhorsuje amplitudu tej vychylky (napriklad 110"), takze tadial cesta nevedie. Rozvazenie montaze tiez nikam nevedie, nielenze zhorsuje priebeh tych vychyliek, ale zhorsuje aj priebeh guidovania (bezne +- 4").

Mam aj nejake tipy, jeden z nich som uz predbezne zavrhol. Zostavaju mi dva dalsie. Prvy je, ze sa tam pri premazavani dostali nejake necistoty. Ten sa mi ale nepozdava, pretoze myslim, ze v takom pripade by neboli amplitudy tych maximalnych vychyliek identicke. Dalsi tip je, ze sa z trecich ploch vytesnila vazelina a teraz to trie "nasucho". Nic ine ma zatial nenapada. Co sa tyka premazavania, na kuzelove loziska som pouzil litiovu vazelinu pre pracovne teploty od -30°C do +160°C. Snekove prevody som premazal vazelinou od Geoptiku, ktora je urcena prave na taketo ucely. Podla zapachu je to tiez nejaky druh litiovej vazeliny, ale je to lepive/tahave ako zelena vazelina.

Nestretol sa nahodou niekto s niecim podobnym? Alebo nema niekto tusenie, cim by to mohlo byt sposobene?

Pre ilustraciu toho, co som tu napisal, prikladam aj priebeh grafov z PHD2:
Přílohy
NEQ6_err.jpg
NEQ6_err.jpg (262.97 KiB) Zobrazeno 3006 x
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: EQ6 PRO SkyScan

#845

Příspěvek od Howking »

Jen úvaha - když to "zastaví", pak to silou přepere a skočí to a k tomu se to projeví i na deklinaci, tak bych usuzoval na nějakou nerovnost v ložiscích hodinové osy. Jestli se to zimou zhoršilo, tak tím, že se hodinová osa zkrátila a víc axiálně tlačí na ložiska. Jestli se to po výměně maziva ještě zhoršílo, tak jsi ten protikus hodinové osy (u toho kuželíkového ložiska dole) dotáhl ještě víc. Zkus ho trochu povolit a měř.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6 PRO SkyScan

#846

Příspěvek od juh »

Tie napatia ma napadli ako prve. Ale ak sa to "zastavi", tak to znamena, ze krokovy motor nespravi krok a to napatie tam nema z coho vzniknut. Ak by tam aj bolo nejake napatie, tak v RA by po "uvolneni napatia" vznikol prekmit, a ten na grafe nie je.
Hodinova os je z ocele, teleso montaze vyzera, ze je z nejakej hlinikovej zliatiny. Hlinik ma vacsiu tepelnu roztaznost ako ocel, tj. aj zmrstivost. Ak klesne teplota, teleso montaze sa zmrsti viac, ako RA os, takze tie napatia by sa mali naopak uvolit. Navyse som pred testovanim povolil maticu RA osi a dotiahol ju len zlahka rukou, aby som tuto moznost vylucil. Podobne je to aj s loziskami na snekoch.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6 PRO SkyScan

#847

Příspěvek od MMys »

Jenže osa je ocelová a tělo z hliníkové slitiny, takže ochlazováním musí vznikat naopak mezi dvěma ložisky vůle (blok se zmenšuje více, než se zkracuje hřídel).
---------------------
juh byl rychlejší.... ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#848

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že máš dobře utaženy všechny spojovací šrouby na montáži a pevně montovaný pointační dalekohled i kameru. Problém by mohl být také v malém napnutí RA řemínku. Jinak bych ale také zkusil pootočit šnekové kolo o 180°v RA ( = motoricky otočit dalekohledem o 180°a pak ho vrátit ručně, po uvolnění ustanovky. Je pravděpodobné , že tady bude vůle na šneku jiná než v o poloze, kde jsi teď zkoušel
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ6 PRO SkyScan

#849

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Jenže osa je ocelová a tělo z hliníkové slitiny, takže ochlazováním musí vznikat naopak mezi dvěma ložisky vůle (blok se zmenšuje více, než se zkracuje hřídel).
No teorie je to pěkná - ale když jsem dneska ráno balil montáž, tak Ra šla docela ztuha. Bylo jenom lehce pod nulou... Moc se mi nezdá, že by to mělo být mazivem...

Ale na druhé straně - když jsem vyměňoval kolečka za řemínky, tak na první pokus jsem to složil málo utažené, musel jsem ložiska šneků (ne vůli) a Ra osu dotáhnout, jinak to dělalo binec...

Když se tak dívám na ty grafy, tak možná stejný binec. Zkusil bych dotáhnout Ra osu/ložiska. A taky jsem na radu MMyse ty řemínky rovnou pořádně napnul...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#850

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:
No teorie je to pěkná - ale když jsem dneska ráno balil montáž, tak Ra šla docela ztuha. Bylo jenom lehce pod nulou... Moc se mi nezdá, že by to mělo být mazivem...
Jenže to, že to jde ztuha při povolení ustanovky, vůbec neznamená to, že jde osa ztuha v ložiscích. Jde o to to, že šnek je stále v záběru do šnekového kola, a v případě , že povolíš ustanovku, pouze uvolníš tření mezi osou a šnekovým kolem. A to je z bronzu a tam nízkou teplotou dochází ke svírání osy a navíc funguje i zatuhnutí toho maziva. Takže tobě to půjde ztuha, a při tom motoricky se bude osa otáčet lehce a ani nepoznáš, že má vůli.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ6 PRO SkyScan

#851

Příspěvek od Bill »

Jo to je pravda. Na to jsem tak trochu zapomněl...

Tím spíše bych zkusil dotáhnout Ra osu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: EQ6 PRO SkyScan

#852

Příspěvek od mich1 »

No me to dela taky uplne to stejny, vzdycky jsem mel pocit ze to nejak souvisi s vyvazenim dalekohledu (dela mi to jen v extremejsich pozicich vuci pozici kde mam trubku jakz takz vyvazenou) Co na tom provozujes ?
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6 PRO SkyScan

#853

Příspěvek od MilAN »

Jenže, pokud máš v nějaké pozici montáž vyváženou, tak tomu musí být ve všech pozicích. Jinak není něco vyvážené.Musí to být vyvážené ve všech směrech
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6 PRO SkyScan

#854

Příspěvek od juh »

MilAN píše: Předpokládám, že máš dobře utaženy všechny spojovací šrouby na montáži a pevně montovaný pointační dalekohled i kameru. Problém by mohl být také v malém napnutí RA řemínku.
Dnes som rozobral a skontroloval montáž. Dotiahnuté bolo všetko. Povolené boli len 2 skrutky zo 4 na jednej z prírub krokového motora Dec pohonu. To by nemalo mať vplyv. Čo sa týka uchytenia ďalekohľadov k montáži, pred tým, ako som šiel robiť tie grafy, tak som si všetko skontroloval. Uvolnené tam nebolo nič. Kamery sa v uchytení k výťahom tiež nehýbu. Posun hviezd z oboch zodpovedá tomu, čo vykresľuje PHD2. Ak by sa hýbala len pointačná kamera v uchytení, na obrázkoch z Atiku by som mal z hviezd buď čiarku, alebo dvojité, prípadne viacnásobné hviezdy. Tie tam nie sú.
MilAN píše: Problém by mohl být také v malém napnutí RA řemínku.
Čo sa týka napnutia ozubených remeňov, v návode od Rowan sa píše, že sa majú napnúť len zľahka, pohon má byť na závitovku prenášaný hlavne zubami remeňa. Ja som sa to snažil napnúť podľa možnosti čo najviac, aby som nevnášal do pohonu ďalsie vôle, ale zase nie veľmi, aby som prevádzkou nepoškodil ložiská krokových motorov. Remene som napol len prítlakom ruku so súčasným dotiahnutím skrutiek príruby krokového motora. Potom som montáž motoricky posunul a znova som upravil napnutie remeňov, aby som si bol istý, že zuby remeňov zapadli do drážok v kolesách.
MilAN píše:Jinak bych ale také zkusil pootočit šnekové kolo o 180°v RA ( = motoricky otočit dalekohledem o 180°a pak ho vrátit ručně, po uvolnění ustanovky. Je pravděpodobné , že tady bude vůle na šneku jiná než v o poloze, kde jsi teď zkoušel
To ešte vyskúšam pri najbližšej príležitosti.
Bill píše: ... Tím spíše bych zkusil dotáhnout Ra osu...
Myslím, že to mám dotiahnuté dostatočne. V hornej časti RA osi sú použité obyčajné guličkové ložiská, ktoré sú stavané na prevádzku pri radiálnom zaťažení. Majú určitú únosnosť aj pri axiálnom zaťažení, ale ak sa to preženie, môže to spôsobovať relaxačné kmity pri otáčaní. Takže by som zaťažovanie týchto ložísk doťahovaním matice na RA osi radšej zbytočne nepreháňal.
mich1 píše: ... Co na tom provozujes ?
Nič ťažké. Len 120 mm achromát, 71 mm APO refrák s kamerou Atik 420 a 80 mm guidovaci refrák so ZWO kamerou.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6 PRO SkyScan

#855

Příspěvek od juh »

Skusim uzatvorit celu diskusiu od mojho prispevku #844. Od casu jeho pridania som otestoval zopar veci, ktore mohli sposobovat popisany problem.

1. Z moznosti, ktore som zhodnotil ako moznu pricinu problemu, som ako prve zacal riesit trenie v snekovom sukoli. Mal som podozrenie na to, ze mazanie je nedostatocne. Montaz som znova rozobral a na snekove sukolia pridal o nieco viac vazeliny. Na moje pocudovanie to este viac zhorsilo priebeh guidovania. Zacal som mat podozrenie, ze vazelina od Geoptik Astronomy nebude uplne v poriadku, ale na druhej strane sa mi nechcelo verit, ze by takato firma pustila na trh neoverene mazivo. Skor som uvazoval nad moznostou, ze som to mazivom prehnal a pri jeho konzistencii bol problem sposobeny trenim vnutri maziva (viskozitou). Tak som montaz treti krat rozobral, vycistil a na snekove sukolia pouzil o nieco menej vazeliny. Tym sa stav vratil do bodu, kde som zacal.
2. Ako dalsiu moznost som zacal overovat vole v snekovom sukoli. Ani toto neviedlo to k rieseniu problemu. Pritiahnutie sneku vyrazne zhorsilo priebeh guidovania (frekvencia a amplituda vychyliek sa zvysila) a zvacsenie vole pre zmenu predlzilo cas, za ktory guder dotiahol hviezdu po jej vychyleni na povodne miesto. Zvacsenim vole v snekoch cesta k rieseniu problemu definitivne neviedla.
3. Dalsia moznost v poradi bola upravit axialny pritlak v loziskach. Aj ked sa mi to nepozdavalo, overil som si, aky to bude mat dopad. Vysledok bol podobny ako pri uprave voli v snekovom sukoli. Prilis vysoky pritlak podstatne zhorsil stav a to az do takej miery, ze guider uz nedokazal dotiahnut hviezdu na povodnu poziciu. Prilisne uvolnenie lozik vnieslo dalsie vole do pohonu a zhorsilo to celkovy cas, za ktory guider dotiahol pointovaciu hviezdu na povodnu poziciu. Opat nepouzitelne riesenie.
4. Po tychto testoch zom zacal mat podozrenie na moznost, ze problem mozu sposobovat pasove ponony od Rowan astronomy. Pri ich ulozeni nie je moznost sledovat ich za behu montaze, tak jedinou cestou na overenie tejto teorie bolo dalsie rozobratie montaze a vratenie ozubenych kolies do pohonov osi. Zial, ani toto neviedlo k zelanemu vysledku a dopad bol opat taky, ze to este viac zhorsilo priebeh guidovania.

Predchadzajuce negativne testy mi zacali potvrdzovat to, nad cim som uvazoval niekde zaciatku, teda ze problem je predsa len v treni v snekovom sukoli. Dalsie hladanie riesenia na nete a vysledkom bolo dopracovanie sa teflonovej vazeline, ktoru som vzapati objednal a pouzil na premazanie snekoveho sukolia. Sucasne som z pohonu znovu vyhodil povodne ozubene kolesa a vymenil ich za remenove prevody od Rowan astronomy. Vysledok zhruba naplnil moje ocakavania. Ukazuje sa, ze cely problem pravdepodobne sposobuje prilisne trenie medzi snekom a snekovym kolesom. Upravenu a premazanu NEQ6 som testoval za mraziveho pocasia okolo -6 °C. Na testovanie som nemal nejak extra presne ustavenu montaz, podla udajov z rucky bola chyba v elevacii < 1', chyba v azimute niekde medzi 9-10'. Prikladam aj grafy z PHD2. Nie je to uplne idealne, ale verim, ze to este nejakym sposobom doladim.
Přílohy
NEQ6_err2.jpg
NEQ6_err2.jpg (600.59 KiB) Zobrazeno 2588 x
Odpovědět