EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

EQ6 PRO SkyScan

#826

Příspěvek od Bill »

Nebo o co ti jde
Jezdím fotit ven, nechce se mi provozovat montáž bez ručky. Chci to jenom jako možnost pro ovládání z PC - třeba přesunout montáž na nějakou hvězdu pro ostření a přesně zpátky ap.

Pokud máte někdo podobný problém, tak starší drivery jsou zde:
http://download.ascom-standards.org/drivers/old/
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

EQ6 PRO SkyScan

#827

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

Obvykle se snažím přeložení montáže uprostřed noci vyhnout (a krátký refrák na EQ6, která je na sloupu, to velmi často umožňuje).

V noci na dnešek jsem ale montáž místo ručky řídil přes PC EQ Modem a ten se při dosažení meridiánu zastavil (musím se podívat kde se to dá v EQ Mode či ascom driverech vypnout). AG Lacerta se snažila montáž přetlačit ale nestíhal :).

Takže jsem montáž přeložil, přeostřil a jel dál.

Nicméně mne ráno překvapilo při registraci snímků, že Pixi identifikoval otočení nikoliv o 180 ale pouze o 178 stupňů, což mi přijde poměrně hodně.

Poradí někdo, co je to za chybu montáže? Dá se to nějak zlepšit?

PS: jednalo se o polohu blízko pólu (M82+M81), může to mít vliv?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#828

Příspěvek od ogami »

Pavle vypnout (odfajfkovat), nebo nadefinovat jinak, se to da pres mount limits.

viz -> http://eq-mod.sourceforge.net/docs/EQASCOM_Limits.pdf
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#829

Příspěvek od MilAN »

Já bych si dovolil nejprve poupravit terminologii. To, co se dělá s dalekohledem kolem poledníku, se jmenuje proložení . Přeložení se dělá např. u pasážníku, kde se skutečně vyndá tubus s čepy (osou) z ložisek a přeloží otočený o 180°.

Předpokládám, že jsi opět po proložení nastavoval zorné pole a pointační hvězdu, že to takhle přesně neudělala montáž sama. Potom se jedná o kónickou chybu a je to nekolmost osy dalekohledu na deklinační osu. Na seřízení je postup uvedený u montáží EQ - buď se použijí šrouby na liště mezi kruhy dalekohledu ( je-li takto upevněn dalekohled), nebo je nutno vypodložit vhodně silnou podložkou v rybinovém úchytu dalekohledu. .
V ASCOMu se nastaví v záložce "Mount Limits" buď omezení , nebo bez limitu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza11
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 02. 2009, 12:33

EQ6 PRO SkyScan

#830

Příspěvek od Honza11 »

Dobrý den.
Mam pár otázek ohledně nastavení NEQ6 a její ustavení na polárku, chci Vás poprosit o rady. Ve stručnosti napíšu jak jsem vše pochopil a nastavil. Někde dělám chybu a nevim kde.
Pozoruji na terase rodiného domu, jen přenesu pár metrů z pokoje. Četl jsem různé návody a rady jak tady na astroforu i přímo návody k montáži a na internetu.
http://docplayer.cz/6162332-Popis-paral ... ntaze.html
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7433/22#22

Nastavil jsem vše podle návodů a když jsem chtěl udělat kalibraci na 3 hvězdy, tak mi montáž najížděla celkem nelogicky. 1 Arcturus uplně montáž minula a zastavila se někde u spici. 2 regulus taky vedle a to jsem se je snažil obě dostrkat manuálně. 3 Dubhe naprosto mimo. Postupně jsem zkoušel vybírat i jiné hvězdy. Takhle jsem propásl posledních pár nocí.
Prostě jsem pořádně nepochopil nastavení podle souřadnic na osách montáže.
Našel jsem návody jak nastavit vše podle polárního hledáčku. Vše jsem udělal doma na nečisto, venku jsem to ještě nezkoušel, ale podle pohybů os a dalekohledu si myslim, že je to konečně správná cesta.
Stativ a osy RA a DE jsem srovnal do vodováhy. Vycházelo mi to pěkně na značky u os RA a DE což dáva smysl a obě byly v jedné přímce. Pak jsem se podíval do polárního hledáčku a jeho 6 hodina byla vyosená od pomyslné přímky procházející montáží přes značky RA a DE do leva cca na 7 hodin.
Mam tento polární hledáček a používam i tuto aplikaci pro stanovení polohy polárky.

star adventurer mini console

Pokud budu montáž nastavovat podle polárního hledáčku, myslim si, že má být vše v ose. Kružnice v hledáčku jsou pomyslné hodiny.
Udělal jsem tohle: Stativ jsem srovnal do vodováhy.
Podíval jsem se do polárního hledáčku a pohnul RA osu aby mi 6 ukazavala kolmo k zemi a měl jsem vše kolmo. Zaaretoval jsem RA osu a označil si tužkou nulu a montáži.. Podle vodováhy jsem srovna osu DE a označil.
V této poloze by mělo být obě osy rovnoběžné s polárním hledáčkem.
Teď si na tuto označenou přímku na RA ose nastavim 0 na kružnici RA osy a zaaretuju. A celou RA pootočím směrem na východ, tak aby mi značka ukazovala aktuální čas pozorování.
Pokud budu pozorovat ve 22 hod. Mam nastavit čas na 22hod. o 2 hodiny nebo na 21 o 3 hodiny? Vycházim z toho, že podle Stellaria má polárka HA 12 v 1 hodinu ráno.A předpokládám, že vlastně na kroužku RA osy odečítam čas do tranzitu polárky v nejvyšším bodě.

No a teď fyzicky pomocí šroubu a azimutu dostrkat polárku do bodu co mi ukazuje aplikace Star adventurer.

Aplikace Polar Finder ukazuje k 22 hodině pozici polárky na ose stejně jako Star adventurer a Stellarium přesně naproti dole. Co si mam vybrat?

děkuji za rady

Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#831

Příspěvek od Karell »

Zkus si přečíst příspěvek č.22 tohoto vlákna, tam je to snad srozumitelně vysvětlené.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#832

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

EQ6 PRO SkyScan

#833

Příspěvek od Howking »

Začal jsem si trochu víc hrát s EQ6 a narazil na jednu nesrovnalost. Nastavím hledáčkem správně Polárku. Nastavím na tři hvězdy (vcelku se to trefí i napoprvé tak že všechny tři jsou v zorném poli 100x zvětšujícího okuláru s zorným úhlem 55°) přesně do středu zorného pole. Pak mi to ukáže, že jsem se minul nebeského pólu v azimutu a v elevaci o nějaké minuty. Přejdu do menu centrování pólu a zvolím k centrování hvězdu co nejblíž jižnímu směru a co nejblíž nebeskému rovníku. Vycentruji elevaci a pak azimut. Pak zaparkuji montáž a znova zvolím centrování na tři hvězdy. Zase mi to ukáže nějakou odchylku od ustavení pólu. Zase zopakuji proceduru ustavení pólu. A tak pořád dokola. Myslel bych, že iteračně se dostanu k požadované přesnosti ustavení montáže, ale kolikrát se mi odchylka od pólu i zvětšuje!?!?! Je to vlastnost, nebo něco dělám blbě? (nastavení kolmosti optické osy dalekohledu na deklinační osu jsem provedl)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#834

Příspěvek od MilAN »

Přejdu do menu centrování pólu a zvolím k centrování hvězdu co nejblíž jižnímu směru a co nejblíž nebeskému rovníku. Vycentruji elevaci a pak azimut.V poloze rovník / meridián je nastavování výšky naprosto necitlivé - zde se nastavuje azimut.

Jinak moje zkušenosti s touto utilitkou nejsou vůbec dobré a výsledné hodnoty při opakování postupu hodně nekorespondují. Takže jsem ustavoval klasicky Scheinerovou metodou nebo potom fotograficky. A celkem příjemná metoda a spolehlivá je v pointovacím programu PHD-2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

EQ6 PRO SkyScan

#835

Příspěvek od milo »

Ahoj,mám EQ6 SynScan zabudovaný v domečku s odsouvací střechou.Kvůli té střeše musím pokaždé montáž rozhodit.Pokud bych ji upravil,dalekohled zaparkoval a před tím měl ustaveno buď driftmetod.,nebo na 3 hvězdy,musel bych znovu ustavovat na 1-3 hvězdy?A pokud zadám pokaždé přesný čas,což se stejně dokonale nepodaří..Aspoň na jednu hvězdu to bude chtít,že?
Díky za odpověď
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#836

Příspěvek od Karell »

Podle mě mícháš dohromady dvě věci. Polární ustavení a ustavení na hvězdy pro funkci GoTo. Pokud kvůli střeše rozhodíš polární ustavení, potom ano, musíš ho dělat pokaždé znovu. No a přesnost najetí na hvězdu záleží pouze na parkovací poloze montáže. Tu můžeš mít libovolnou a montáž by měla najíždět vždy stejně přesně ze stejné parkovací polohy. A počet hvězd se volí podle toho, co chceš dělat. Pro focení stačí jedna nedaleko od objektu, který chceš fotit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#837

Příspěvek od MilAN »

milo: Nedovedu si představit, že si někdo navrhne  boudu tak, aby se tam nevešla montáž.To by byla opravdu rarita. Opravdu sundáváš hlavu montáže z pilíře ? A pokaždé ustavuješ driftovou metodou ?
Podle fotek, co máš na astrofotkách, to nevypadá, že by se tam montáž jako celek nevešla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#838

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsem to dobře pochopil z tvojí SZ, tak je potřeba jen dalekohled správně natočit, aby střecha  projela. A pokud ho necháš v téhle poloze zaparkovat, tak příště  nemusíš nic ustavovat, stačí zvolit  po startu z této pozice  alignment na 1. hvězd, dorovnat  ručkou  a vše  jede jak má.A po skončení pozorování nechat opět zaparkovat do té polohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

EQ6 PRO SkyScan

#839

Příspěvek od milo »

milo: Nedovedu si představit, že si někdo navrhne  boudu tak, aby se tam nevešla montáž.To by byla opravdu rarita. Opravdu sundáváš hlavu montáže z pilíře ? A pokaždé ustavuješ driftovou metodou ?
Podle fotek, co máš na astrofotkách, to nevypadá, že by se tam montáž jako celek nevešla
Ne ne jen musím protočit dalekohled v obou osách ;D Místa dost.Trochu nesrozumitelně jsem to napsal..Jde mě o co nejmíň úkonů,vstávám deně ve 4hod a někdy mě to nedá,tak jdu třeba ve dvě jestě k miláčkoj..
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#840

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ale tyhle úkony udělá montáž již po druhé naprosto sama, jen na příkaz "zaparkovat".
Nic není potřeba ustavovat. Jednou ustavený dalekohled vydrží bez ustavování roky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět