Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#16

Příspěvek od robotron »

Chci to pouzit na HEQ-5. Ze se bez toho obejde dokonala montaz, to me prekvapuje, zjevne maji na hvezdarnach typu ESO a Gemini nejaky sragory, kdyz to potrebujou S enkoderem vs. PEC mas samozrejme pravdu, ale je spousta lidi, co tam takove mereni jeste nemaji. (Rad bych mel, ale proste jsem to jeste neudelal -- a pro nebastlive lidi se stale jeste prodavaji montaze, ktera mereni za prevodovkou neposkytuji.)

Krome toho mi neni jasne, proc pokladas takovy program za zbytecny na nedokonale montazi. Ja se na pouziti naopak dost tesim -- uz jen proto, ze standardni ustavovani montaze je pro netrpelivce a nesiky meho formatu velkou bolesti (a taky treba proto, ze pro Az nebo XY montaz ani neznam jinou rozumnou metodu).

ZdraviM.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#17

Příspěvek od MilAN »

Nemyslel jsem to tak, že ovažuji takový program za zbytečný, za zbytečné u těchto montáži považuji ta mnoho bodové nastavování. Stejně totiž nepodchytíš to hlavní, co u těchto montáží vadí, a to je malá tuhost, vakly, průhyby všeho druhu. Ty totiž zásadním zůsobem ovlivňují včechnu přesnost. Prostře považuji 3 bodové ustavení za postačující . Klasické ustavení montáže přeci není nic stresujícího, nezabere více jak 5 minut a přesnost nastavení lepší, než 10 ´. Nevím, jak dlouho předpokládáš ty , že budeš provádět nastavení, jakým způsobem budeš vyhodnocovat. Dovedu pochopit, že to je tvůj koníček, že to dotáhneš do provozní polohy, že to je to, co tě baví. Jen to podle mě není zrovna následováníhodné pro použití na těchto montážích, které ti samy od sebe dovedou rozházet nastavení o několik minut jen tím, že je trochu pootočíš.
Ale samozřejmě ti držím palce, tyhle techniky fungují, algoritmus ti bude určitě fungovat.Čeho bych se ale obával, že v té přesnosti nebudou moc spolupracovat vlastnosti těchto laciných montáží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#18

Příspěvek od robotron »

Zcela rozumim. Samozrejme, ze nektere vady jsou nevykompenzovatelne bez zpetne vazby, objimajici takovou vadu (a nektere dost spatne i tak). Jsem zvedav, jak dalece rozhodi mereni od teorie prave na te HEQ-5, kterou mam k dispozici.

ZdraviM.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#19

Příspěvek od Peťa »

Několikrát jsem ustavoval velkou montáž vybavenou algoritmem obdobným TPointu na "hodně" hvězd, a sledoval, jak se mění přesnost najíždění. Prvních několik hvězd se celková chyba zlepšovala, od řádově desáté hvězdy se to pak už sice v průměru nelepšilo, ale odchylka se rovnoměrně rozkládala po celé obloze a vyhladily se extrémní výkyvy. Nepostradatelná pomůcka je okulár s vláknovým křížem upnutý pokud možno napřímo bez zenitového zrcátka, tedy aspoň pokud chceš dosáhnou přesnost řádu minut, nejlépe takový, co má stupnici s dílky (jako třeba Baader Polaris). Jak se ovšem bude chovat mechanicky bídná montáž netuším (bídná ve smyslu "nekonstrouvaná na najíždění se přesností desítek sekund").
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#20

Příspěvek od robotron »

Jak se ovšem bude chovat mechanicky bídná montáž netuším (bídná ve smyslu "nekonstrouvaná na najíždění se přesností desítek sekund").  
Pokusim se zjistit :-)

ZdraviM.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#21

Příspěvek od MilAN »

Už jsem nechtěl do vaší diskuze zasahovat. Ale co budeš bez enkodérů na HEQ 5 měřit ? Z čeho budeš počítat? To budeš počítat z nějaké polohy , do které najede montáž podle svého algoritmu ? Čili pro tebe do nedefinovatelné polohy ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#22

Příspěvek od robotron »

Enkodery tam skutecne nemam, takze budu pocitat v jednotkach mikrokroku krokacu. Konkretne, v te celociselne jednotce, po ktere se s HEQ5 komunikuje jejim vnitrnim protokolem http://code.google.com/p/skywatcher/wik ... erProtocol (zde nejspis znamym pod heslem EQDIRECT). Je to tak, zadnou indexovou znacku ani na jedne z os nemam, takze pribyvaji 2 nezname, ofset v obou osach. Ale jak muj alg., tak TPoint P. Wallace oba tyto parametry fituje, jinak by to stejne nefungovalo (i kdyby tam indexznacka byla, jediny jeji uzitek je opakovane pouziti tych kalibracnich dat po vypnuti montaze).

Jinak, nebudu pouzivat rucku, takze jediny algoritmus, ktery krokaci bude hybat, bude ten vestaveny v tele montaze. Ano, uz vime, ze je treskute debilni a pro nektere ulohy nepouzitelny, ale v tomto pripade zrovna nijak moc neskodi.

MP
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#23

Příspěvek od MilAN »

Jakou předpokládáš přesnost při najetí na objekt a jak dlouho to bude trvat, při aplikaci > 3 bodů.?
Na alt/az montáži při aplikací 3 bodů, s enkodéry na třecím převodu se za 2 minuty dostanuna přesnost cca 10´.
Na montáži EQ 6, kterou ustavuji pomocí polárního hledáčku ( cca 5 minut) , se s pomocí logoritmu montáže  po iniciaci na 1 hvězdu dostanu spolehlivě na přesnost najetí 3´
Na pevně ustavené EQ6 montáži se po iniciaci na 1 hvězdu dostávám s pomocí algoritmu montáže k přesnosti najetí na 1-2´.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Alg. ustaveni na >=3 hvezdy - jdu spravnou cestou?

#24

Příspěvek od robotron »

Nepredpokladam nic, protoze jsem na HEQ-5 jeste zadna mereni nedelal. Libilo by se mi dostat se pod 1'. Zda je to ovsem mozne pres hystereze a jine mene pravidelne se vyskytujici chyby, to opravdu nevim.

Rad bych pri nejblizsi prilezitosti sejmul kalibracni data pro ~20 bodu, z nich by uz melo byt mozne presnost najeti po obloze dobre overit. V dalsim pokusu bych rad aspon nekolik hodin sledoval jednu hvezdu a zaznamenal jeji cestovani XY na cipu.

Uvidime, jak pocasi a zivot dovoli.
MP
Odpovědět