Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#16

Příspěvek od psmolly »

Ale notak, tam byl ten nejsmajlovatejsi smajlik, jaky jsem tu nasel ;D
Uz se vidim, jak zkusenym okem zameruji objekt, vyrovnavam rotaci ruky s rotaci Zeme a s minimalni periodickou chybou exponuji :D

Nemyslel jsem tu kameru. Jsem sice začátečník, ale ne úplnej ..... Myslím až někdo postaví ten stabilizátor. ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#17

Příspěvek od Mates »

Čím déle se na tu věcičku dívám, tím víc se mi líbí :D. Škoda, že je po zimě, jinak bych po horách sbíral zlomené hůlky. Jak seženu nějaký podobný materiál, hned to vyzkouším. Jenom lituju, že mě při pozorování triedrem strašně bolí za krkem :-[ a dlouho to nevydržím. A je štěstí, že je s tím člověk schovaný ve tmě. Jinak by si nezasvěcené okolí asi myslelo zajímavé věci ::)
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#18

Příspěvek od psmolly »

Mě se dost osvědčilo obyčejné zahradní lehátko. Nastavíš si ho jak chceš a za krkem tě nebolí. ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#19

Příspěvek od Mates »

psmolly napsal: Mě se dost osvědčilo obyčejné zahradní lehátko. Nastavíš si ho jak chceš a za krkem tě nebolí. ;)
To jo, ale tím se ztrácí jedna výhoda triedru a to pohotovost. Lehátko je už kus nábytku a taky by bylo nejlepší položit ho na nějakou točnu abysem z něj nemusel slézat a otáčet se za jiným místem na obloze ;D
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#20

Příspěvek od Alien »

Mates napsal:
Lehátko je už kus nábytku a taky by bylo nejlepší položit ho na nějakou točnu aby jsem z něj nemusel slézat a otáčet se za jiným místem na obloze ;DAle to už je přece vymyšlené: http://www.starchair.com/gallery.php ;D
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#21

Příspěvek od Mates »

Alien napsal:
Ale to už je přece vymyšlené: http://www.starchair.com/gallery.php ;D
Ale to je právě to "zahradní " lehátko. Přiznávám, že docela komfortní :D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#22

Příspěvek od Pavuk_ »

Ten stabilizator som nahodou nasiel aj tu na strane 11:
http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/a ... 004-05.pdf
Uživatelský avatar
algol
Příspěvky: 21
Registrován: 05. 04. 2002, 01:56
Bydliště: Břeclav 4
Věk: 44

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#23

Příspěvek od algol »

Alien napsal:
Ale to už je přece vymyšlené: http://www.starchair.com/gallery.php ;D
tak tomu se rika luxus. kdo vi, na kolik takova sranda vyjde :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#24

Příspěvek od MaG »

Píšou do velkých ecropských měst jako příklad 345 dolarů. TJ nějakých 8625 Kč. To se mi nechce věřit...

http://www.starchair.com/orderform.php
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#25

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Píšou do velkých ecropských měst jako příklad 345 dolarů. TJ nějakých 8625 Kč. +DPH + převod peněz = cca 11.000Kč
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#26

Příspěvek od michal.b »

Nasel jsem dalsi pozorovaci kresilko
http://www.bigha.com/seeker/index.php
Tahle sranda stoji 2000$ (50 000 Kc). Jinak to kresilko Starchair nestoji 345$, to je jenom postovny, jeho cena je 5000$ (125 000 Kc). Oboje mi prijde neskutecne predrazene, ze bych to zacal vyrabet a prodavat za polovic? ;D
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#27

Příspěvek od Miloš Hroch »

A co pouzit tohle: http://home.wanadoo.nl/jhm.vangastel/As ... binocs.htm . Neni to sice tak sofistikovane jako stabilizator, ani tak neprenosne jako to kreslo :), spise jde o vylepseny stativ u ktereho se nemusim krcit a nosem do neho stouchat. Doma jsem to postavil asi tak za 300 Kc, funguje to bezvadne a prevazet se to da v pohode i v batohu na kole, kdyz se to slozi.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#28

Příspěvek od Stanislavxyz »

Tak jelikož se vyskytly nějaké dotazy ohledně mnou zmíněného stabilizátoru, opráším tuhle zapadlou diskusi- je (přesněji měla by být) o triedru a stabilizátoru, tedy asi nejvhodnější pro můj příspěvek.

Takže: princip jsem nevymyslel, ale "obšlahl" od pana Ing. Koláře (viz výše). Jeho koncepce je relativně lehká a také přenosná, ovšem i míra stabilizace bude omezená. To je daň za přenosnost. Pro menší zv. je to ale velmi dobré řešení.

Já jsem šel cestou maximální stabilizace, nehledě na váhu, či rozměry- celou sestavu mám na zahradě, maximálně ji převezu autem. Samotný stabilizátor váží přes tři kg, je ale velice účinný, utáhne i zv. 15x , já na něm mám 12x45 a když u toho sedím, tak je stabilita srovnatelná se stativem. Ovšem zde jsou pohyby dalekohledu téměř neomezené- dokonalé zařízení na sledování letadel, ISS a dalších pohyblivých cílů... Jak jsem zmínil, dá se u něj sedět na židli, případně ležet na lehátku, samozřejmě stát. Ovládání velmi intuitivní- jako s triedrem samotným, jen se méně unavují ruce- díky vyvážení ruce nenesou žádnou váhu. Nejlépe by to ilustrovala fotka- dodám zítra, bo žádnou nemám a teď to fotit nejdu...

Pak je tu další varianta kterou jsem si oblíbil-
 tahle koncepce je mnohem přenosnější- odpadá "podpůrný systém"- člověk to má na sobě. Ovládání velmi snadné, opět se dá sedět na židli (ideálně astro židličce- má velmi úzké "opěrátko"), nebo stát. Míra stabilizace je menší než u předchozí verze, ale to je spíš otázka závaží přidávaného na zadní konec. I bez závaží je zmenšení chvění obrazu znát- jednak stabil. něco váží, druhak ho má člověk opřený o ramena a třeťak i lepší ergonomie (ruce jsou níž) oddaluje únavu a zlepšuje tedy obraz. Pro zv 8x přidávám 0,5 kg, pro zv. 10x tam mám nejčastěji 1 kg, někdy 1,5 kg. Pro větší zv. se dá pochopitelně naložit více závaží, ovšem má to svoje limity- rám stabilizátoru se musí zesílit a tak těžkne. Velmi těžká sestava je pak nepohodlná pro pozorovatele- právě pro to, že na rozdíl od verze první, tady má tu váhu na ramenou. Navíc velká váha vzadu už není dobrá pro vyvážení- ideální je když (ve správné poloze na ramenou) celá sestava táhne vzadu MÍRNĚ dolů- pokud pak držím stabil. ruce jsou na něm vlastně pověšené a zase se méně unavují. Tento stabilizátor je snadno zhotovitelný, celkem přenosný (závaží může být třeba "petka" kyselky kterou stejně beru na pití), neomezená pohyblivost.

Ještě pár zjištění a pár teorií o stabilizátorech obecně:

- je lepší delší tyč a menší závaží, šetří se váha. Ovšem končí to na limitech materiálu a profilu- dlouhá tyč resp. profil začíná pružit a musí se zesilovat (zase roste váha).

- ke stabilitě obrazu napomáhá i lepší ergonomie, zejména skutečnost že ruce jsou níž (pokud neostřím). (Z toho vychází úvaha o systému typu "fotopuška" - obraz je stabilizován pouze lepší ergonomií, ne závažím- pracuju na tom.)

- extrémně dlouhé tyče a velká závaží sice velmi stabilizují obraz, ale pro sledování rychlých, příp. manévrujících cílů jsou méně pohotové- právě kvůli velké setrvačnosti. Hůře se uvádí do pohybu a hůře i brzdí.

- při sledování nepohyblivých cílů zvyšuje míru stabilizace použití židle-pozorování v sedě (nebo v leže).

- systém s kladkou, varianta Ing. Koláře je sice přenosný, ovšem hledání vhodného objektu k instalaci kladek je k vzteku- skutečně nejlepší je branka (fotbalová). Jde to i na strom, ale většinou je dost omezený výhled (zejména nahoru) samotným stromem. Tyto okolnosti bohužel omezují možnosti užití coby přenosného systému.

Jak jsem napsal- fotky první varianty zkusím přidat zítra. Taky dodám že mám ještě pár nápadů a postupně je zkouším (vyrábím demonstrátory a na celé rodině pak testuji účinnost a srovnávám poměr přenosnost/výkon (přičemž u otázky přenosnosti nejde jen o váhu, ale také velikost a složitelnost zařízení).  Ani momentálně používané zařízení nepovažuji za zcela dokonalé a je možné že přijdu na nějaké vylepšení. Zároveň budu vděčný za všechny konstruktivní připomínky a případně zkušenosti ostatních konstruktérů, jsou-li jací.

Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#29

Příspěvek od Stanislavxyz »

Tak jsem tady machroval že dám fotky a přitom doma nemám stativ! Nicméně jsem "šibenici" dal na VELMI improvizovanou sestavu tyče (ta tam je i normálně), potom rezavý profil a špalek- kupodivu to celkem stálo a na funkci stabilizátoru to samozřejmě nemělo vliv. Ta šibenice nahrazuje branku, nebo strom. Výhoda je že neomezuje výhled, navíc je na té tyči otočná dokola, takže polohování je neomezené. Závaží je olověné a ukryté v trubce a tenisáku na konci. Sestava je vyvážená- sama zůstává v poloze kde ji pustím z ruky. Tahle verze je už na svém limitu- ty trubky víc neunesou, další zátěž už tedy není přínosná. Ovšem na ten 12x45 je to víc než dostačující.

       

   
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#30

Příspěvek od Stanislavxyz »

A ještě do třetice. Ráno jsem zrovna vyfotil prototyp nebo spíš demonstrátor stabilizátoru pro monokulár 10x50. Inspirace fotopuškou je zřejmá. Tento koncept funguje bez závaží- jde pouze o zlepšení úchopu a využití velmi osvědčené a stabilní střelecké pozice. Stabilizátor je velmi lehký, skladný (mohl by se -podobně jako pažba u některých zbraní- klidně ještě sklápět v půlce) a opět snadno zhotovitelný. Samozřejmě míra zklidnění obrazu je menší než u těžkých zařízení. Jde taky o trénink této pozice- střelci budou mít obraz klidnější. Pořádné testování budu teprve provádět, nicméně je to jedna z cest zlepšení stability obrazu při pozorování. Oproti "holé ruce" je zklidnění obrazu dobře znatelné. Nevýhoda je že nejde (nebo špatně)použít binokulár a taky že pro ostření je potřeba měnit úchop.

   
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět