Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#31

Příspěvek od Jožin110 »

Dooobry den :-)
děkuju moc za neuvěřitelně obsáhlou odpověď. Ač již několik let pročítám a sleduji toto forum nenarazil jsem na tento příspěvek  :( Bohužel některé starší "lahůdky" se mi již nezobrazí.
Já rychle se pohybující cíle sleduju jiným způsobem.
http://jozin110.rajce.idnes.cz/nastenka ... 013020.jpg Ale i tak bych nějaký stabilizátor potřeboval. Při zvětšení např. 50x100 je ISS dost rozklepaná i když je dalekohled na fluidní hlavě. "Stojánek" nepřekypuje stabilitou, základ budu muset zvětšit. Pomohly by nohy, ale ty se pletou. Drobných chvění se asi nezbavím. Problém je i v udržení cíle v jednom místě v okuláru.
Ještě jednou moc děkuju, a popřemýšlím jestli bych nemohl něco použít.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorujeme triedrem - Stabilizátor

#32

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ano, tu výsuvnou montáž znám- už to tu (na AF) taky někde proběhlo. Ovšem s účinností stabilizátoru na pevné platformě nemám zkušenosti. Netuším jestli by třeba pomohly nějaké stabilizační tyče. U toho "závěsného" stabilizátoru jsem zkoušel spektiv a zv. 25x. Přesto že jsem tam ještě naložil další zátěž, už to nebylo dobré. (Navíc se už dost projevují nevýhody, zejména setrvačnost.)

Ta stabilizace vypadá tak, že obraz se většinou více - méně houpe. Jde o to, že je to zpomalené a plynulé, stabilizace odstraní ten třes rukou a stoupne tak rozlišovací schopnost. (Např. čtení nápisů- z ruky ho taky vidím, ale nepřečtu. Pár tyčí a závaží a čtu ho bez problémů.) Ovšem u větších zv. už to není dobré- houpe se to moc. To zv. 25x bylo na stabilizátoru pochopitelně daleko lepší než z ruky, ale na pořádný koukání to nebylo ono...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět