AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#136

Příspěvek od MilAN »

Netvrdím , že to nechodí, ale mnozí s tím zápasili a nepřemohli to, nebo se o tom potom ani nezmínili. Třeba ti s tím někdo, kdo to zvládl, napíše. Ale bezproblémově chodí ten EQDIR, a asi je jedno, od kterého výrobce nebo dodavatele. U nás třeba zde :
http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-kabel ... irius.html.

Žádné záludnosti, chodí to i na starých XP, kde už mnoho nového nechce fungovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#137

Příspěvek od nosuh »

Jj, sem rad ze nejsem sam:D
Takze to potom ale funguje bez rucky uplne ne? Je tam jen jeden port pro rucku a jeden pro autoG..
Nejde pak udelat ustaveni na 2-3 hvezdy a je to tedy reseni v podstate do pozorovatelny, napevno..nebo se pletu?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#138

Příspěvek od MilAN »

Místo ručky to EQDIRem propojíš s PC. Ustavení jde dělat na libovolný počet hvězd, navíc se lze na jakémkoliv objektu znovu zasynchronizovat. Máš k dispozici neomezenou databázi objektů podle PC planetária .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#139

Příspěvek od nosuh »

OK, diky..zas mam o cem premejslet a co testovat:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#140

Příspěvek od nosuh »

Ještě me napada jedna otázka, na kterou jsem narazil..jedna se o spravne nastaveni Polarky v hledacku. Jak mam presne nastavit hodinovy uhel Polárky, když stupnice na RA ose není pevná, ale da se posouvat a plati pro me horni nebo spodni stupnice na RA kruhu? Nebo ty kruhy jsou pro me směrodatné až později, kdy ustavuji na hvězdy a u zámé hvězdy v dalekohledu pak mohu napevno zafixovat jeji hodnotu v RA a mam to tak sesynchronizovano?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#141

Příspěvek od KpS »

AZEQ6 řídím přes EQMOD bez problémů. Lodžie je úzká a chodit kolem montáže s ručkou, to bych musel hodně zhubnout. Používám CdC. Nejprve jsem používal kabel USB2EQ5, ale nyní bezdrátově BT2EQ5. Označení s EQ5 není chyba, AZEQ6 používá na rozdíl od EQ6 konektor RJ45. Obojí včetně driverů pro virtuální COM port (FTDI) je na stránce:

http://www.store.shoestringastronomy.co ... cts_eq.htm
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#142

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: Jak mam presne nastavit hodinovy uhel Polárky, když stupnice na RA ose není pevná, ale da se posouvat a plati pro me horni nebo spodni stupnice na RA kruhu?
. K tomu není potřeba žádná teorie ani žádná sofistikovaná pomůcka. Stačí si stoupnout k montáži čelem k jihu a představit si horní polovinu hodinového číselníku. Přesně tak se měří hodinový úhel.Od jihu k západu rostou hodnoty a vyjadřují čas, který uplynul od průchodu místním poledníkem = od horní kulminace. Odtud i ten název - hodinový úhel
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: AZ-EQ6 GoTo

#143

Příspěvek od planescape »

Já jsem s tím propojením s PC taky docela dlouho laboroval, pořád jsem nevěděl, jak to propojit a jaké všechny krabičky koupit. Nakonec jsem to udělal jednoduše: Koupil jsem převodník USB2Serial (s již zmiňovaným FTDI čipem) a ten propojil s kablíkem od montáže, který se zapojí do ručky. S propojením přes ručku jsem neměl nikdy žádný problém, v ručce se nic nenastavuje a v PC jsem v ASCOM vybral jako mount/telescope Skywatcher. Možná je ještě potřeba nastavit ten USB2Serial kvůli správnému COM portu, ale to si už nepamatuju. Přes tu ručku to prostě musí frčet - zkoušel jsem několik montáží i PC i jsem zkoušel INDI driver na Linuxu. Jenom to zapojuju pro jistotu vždy do stejného USB portu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#144

Příspěvek od MilAN »

Máš nějaký důvod, proč to máš zadrátované přes ručku ?
Jinak tím, že od ručky vede jeden drát k montáži a druhý k PC, to celkem musí při manipulaci a pohybu kolem montáže překážet, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: AZ-EQ6 GoTo

#145

Příspěvek od planescape »

Výhody propojení přes ručku:
1) Stačilo koupit běžně dostupný převodník USB2Serial.
2) Na všechny montáže mi stačí jediný kabel + ten USB2Serial, protože na ručce je vždy RJ11. Kdybych jel přes EQMOD, pak bych jich potřeboval více (alespoň dva, např. EQ6 má Dsub konektor, AZ-EQ6 má RJ11).

Jaký je rozdíl pro manipulaci kolem montáže a s kabeláží mezi způsobem jeden kabel od PC k montáži a jeden kabel od PC k ručce, která je přece na trojnožce a která je pak propojena s montáží (tenhle kabel přece nemůže vůbec překážet)? Pořád vede jeden kabel od PC k montáži (tím myslím tojnožka + montáž + dalekohled jako celek).
Pokud je propojení přes EQMod bezdrátové, tak to chápu.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#146

Příspěvek od nosuh »

to planescape: A muzes sem hodit link na nejakej eshop? Myslim na ten kabel s FTDI čipem. DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#147

Příspěvek od MilAN »

planescape píše: Jaký je rozdíl pro manipulaci kolem montáže a s kabeláží mezi způsobem jeden kabel od PC k montáži a jeden kabel od PC k ručce, která je přece na trojnožce a která je pak propojena s montáží (tenhle kabel přece nemůže vůbec překážet)?
.
Pokud si vezmu ručku do ruky a rozhodnu se obejít dalekohled ( třeba k okuláru) ....:)
Osobně preferuji vždy tu nejjednodušší metodu = přímé propojení. Prostě cestou nejmenší možnosti problémů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#148

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Pokud si vezmu ručku do ruky a rozhodnu se obejít dalekohled ( třeba k okuláru) ....:)
Protáhl jsem kabel od počítače k ručce středem toho krouceného kabelu ručky a vede mi k ní defakto jen jeden kabel. A chystám se dokonce sehnat kroucený vícežilový (o 3 víc) kabel a předělám to na opravdu jeden kabel s dvěma koncovkami na každé straně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#149

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ten kabel od PC lze vést po zemi a po montáži a do ručky. Ale na co používáš ručku, když to ovládáš z PC ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#150

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Jasně, ten kabel od PC lze vést po zemi a po montáži a do ručky. Ale na co používáš ručku, když to ovládáš z PC ?
Tak nejdřív na ustavení montáže na 3 hvězdy (ale to je asi jen moje hloupost, nepřišel jsem na to jak zorientovat montáž ze Stelaria) a pak na jemné vyladění snímaného výřezu oblohy předtím, než zapnu pointaci - mohu s ručkou stát u displaye mobilu (já vím, ti co mají kamery už to mají na počítači zobrazeno taky) :D
Odpovědět