AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#121

Příspěvek od Bill »

Podle mne na EQ6 pasují obě lišty - ale samozřejmě širší může být lepší...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#122

Příspěvek od nosuh »

Včera jsem ji konecne poprvé spustil. Ovladani přes rucku je sice trochu zdlouhavy, ale asi s tim prozatím preziju. Ascom drivery se mi prozatím nepodarilo rozchodit, třeba k tomu musim dozrat.
Kazdopadne jen bych potreboval potvrdit to, co jsem prozatím vyspekuloval. Primarne s tim chci pouze fotit, pointovat rovnou přes kamerku..
Jak jsem to tak zkoumal, znamena to ze :
1) po ustaveni podle polárního hledacku, ustavim třeba na 2 nebo 3 hvezdy a funguje i GOTO, vyhledavani objektu podle katalogu v rucce. Bez ustaveni to funguje pouze jako pointovana montaz, ale na objekty si musim najizdet sam, ruco.
2) k foceni a pointaci mi staci pouze kamerka s dratem do PC, druhej kablik dovnou da AutoP portu v montazi. V PHDG 2 se mi kamerku zatím podarilo rozbehat pouze v tom modu Windows WDM camera..pokud zadam primo QHY5-II M, tak se při porizovani zkusebnich snimku sekne, nevim proc a musim to cely shodit.
3) Zjistil jsem, ze na tom ntb, který chci pouzit pro pointaci, mam nejakou starsi verzi PHD2, na druhem pracovnim ntb mam phd 2 se zlenou ikonkou a usporadani i ikonky v programu jsou taky jiné.. Ma smysl ten upgrade, nebo PHD 2 funguje v podstate porad stejne a je to spis o usporadani a visualni forme..
4) NAstaveni parametru pro pointaci. Jak jsem pochopil , nejakej uplnej default je většinou nefunkcni, minimalne ne pro celou oblohu. Existuje nejaka tabulka nebo tipy, jake hodnoty funguji v te které casti oblohy ( třeba kolem poledniku, nad obzorem, kolem Polárky, atp? Nebo je to vždycky alchymie, před jakymkoli foceni?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#123

Příspěvek od MilAN »

ad 1/. funguje to přesně opačně. Pokud to neustavíš dobře, Go-to sice na 1. hvězdu najede s větší odchylkou, ale na další se srovná a vyhledávání - t.j. funkce Go-To funguje korektně. Vlastní pohyb potom - t.j. ve funkci hodinového stroje jede nepřesně ( odchylky podle oblasti na obloze v obou souřadnicích) . /pointace si s tím poradí/. S čím ale ne, to je následné stáčení pole vlivem neustavení. To se projeví při delších expozicích.
ad 4/. Nastavení PHD-2 můžeš nechat default. Pero začátek s tím není potřeba nijak moc experimentovat a chodí to obstojně. Důležitá je kalibrace- tu je potřeba provést. A to v oblasti, v které budeš fotit. Pokud to je v pásu +/- 30°od rovníku, stačí nechávat předchozí kalibraci ( pokud tedy nebudeš prokládat dalekohled) ve větších deklinacích je dobré udělat novou. Není to žádná alchimie
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#124

Příspěvek od nosuh »

Aha, super diky. A kalibraci je mysleno kalibrace v PHD2, predpokaldam..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#125

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: funguje to přesně opačně. Pokud to neustavíš dobře,
Jenom si musíte sladit terminologii - Milan myslí polární ustavení montáže (Polar Alignment) a ty kalibraci Go To systému pomocí hvězd (Mount Alignment)...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#126

Příspěvek od MilAN »

Možná by se vyplatilo používat zaběhnutou českou /slovenskou terminologii a ne si každý nějak překládat anglické termíny. Ono i v češtině je něco jiného nastavit a ustavit , přeložit a proložit, kalibrovat a seřizovat. A když do toho ještě vložíme otrocký překlad, nebudeme si nikdy rozumět.Pokud nerozumím, radši tedy anglický termín
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#127

Příspěvek od nosuh »

NO ja to myslel takto:
1) ustaveni montaze podle libely, polárního hledacku
2) ustaveni montaze na 2 nebo 3 hvezdy (goto systém)
3) najeti na hvezdne pole který chci fotit
3)zkusebni snímek pole pro pointaci a nasledna kalibrace v phd2

Nebo o jakou kalibraci se teda jedna pokud to není mysleno takto?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#128

Příspěvek od MilAN »

Takhle si budeme rozumět více.
Ustavení podle libely můžeš vynechat. To vyřeší stejně ustavení montáže .Anglicky tedy Polar alignment.
Pro další krok nemá čeština moc vyhraněný termín. Myslím ale, že otrocký překlad Mount Alignment se nedá přeložit jako ustavení montáže. Nic se totiž nenastavuje ani neustavuje. Navíc je to termín, který používá asi jen Sky Watcher ve svých návodech. Jinak je běžný termín Star Alignment, nebo jen Alignment ( nebo GoTo Alignment) . Stejně všude v textu se používá termín 1-Star (2-Star, 3-Star) alignment. V češtině je tomu nejblíže termín "zarovnání" na 1,2 nebo 3 hvězdy ( i když samotné slovo "zarovnání "také není úplně nejsťastnější).
V případě PHD-2 to je jasnější. Tam se nastavují parametry (ohnisková vzdálenost pointeru, agresivita, minimální krok ....) a potom si program provede sám kalibraci ( aby znal směry os montáže vůči pointační kameře , velikost posunu na daný krok a vůle )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: AZ-EQ6 GoTo

#129

Příspěvek od dablik »

nosuh: kalibrace pointace. Proste musi pointace zjistit na vybrane hvezde, kam se hybe obraz hvezdy pri posunu v Ra a Dec, o kolik pixelu atd. Bez toho nemuze pointace fungovat spravne (rozumej zasilani korekci do montaze). Ja to delam na zacatku kazdeho foceni na pole, ktere chci fotit.
Jedine, ze bys mel pevne stanoviste, neotacel pointerem ani kamerkou a nemenil optiku pointeru. To pak staci skalibrovat pouze jednou.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#130

Příspěvek od nosuh »

jj, tedka je to mnohem jasnejsi, diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#131

Příspěvek od Karell »

Pro focení úplně stačí star alignment udělat na jednu hvězdu poblíž objektu, který chceš fotit. Alignment na více hvězd má smysl pro častou změnu objektů v průběhu noci, tzn. při pozorování.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#132

Příspěvek od nosuh »

Ještě mam dotaz ohledne ascom driveru.. Chtel bych sprovoznit ovladani montaze přes PC, například přes Cartes du Ciel planetárium nebo jiné. Mam starsi ntb Toshiba a novejsi LEnovo ideapad 700. Oba ntb mají ale pouze usb porty. U te starsi Toshiby jsem to zkousel propojenim přes rucku. Ascom drivery se mi podarilo nainstalovat, když jsem však v nastaveni v Ascomu zadal EQ6, PC montaz vůbec nenasel.
Muzete mi někdo poradit, zda je propojeni usb-rucka-montaz vůbec mozne a pripadne jak nastavit ASCOM aplikaci, aby to nejak fungovalo.
Pripadne nejaky link nebo tutos na nastaveni na tuto konkretni montaz, tech nastaveni je tam mraky a ne u všech vim, co bych mel zadat.
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#133

Příspěvek od MilAN »

Zkus si tady pročíst od příspěvku 905
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=905
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#134

Příspěvek od nosuh »

DIky, prostuduju zítra..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#135

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, chtěl bych znovu otevřít otázku propojeni a ovladani montaze přes comp pomoci ASCOM driveru.. nejak se mi to nedari rozchodit, ackoli je vse pripojene, ASCOm me pise, ze na zadnem portu není montaz nalezena. Propojeni jsem resil přes rucku, Myslim ze MIlan psal, ze to přes ni nefunguje. Je to tedy chyba propojeni přes rucku nebo spatneho HW v PC? Beha to vůbec nekomu?
Nemá někdo zkusenosti s timto produktem, pripadne necim podobnym?

http://www.ebay.com/itm/EQDir-EQMod-Sky ... Sw42dZDpqV

Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět