AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#1

Příspěvek od alda »

Aniž bych chtěl dělat reklamu, je tu novinka (alespoň pro mne)

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -20kg.html

Až na tu cenu, ta se mi zdá přehnaná :-(
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Dobrej bazmek ten AZ režim si ale dokážu představit i jinak ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Strooky
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 10. 2009, 20:29

AZ-EQ6 GoTo

#3

Příspěvek od Strooky »

Asi zatím jediná mini recenze kterou jsem našel i když psaná evidentně prodejcem.

http://www.astroshop.com.au/guides/sky- ... zeq6gt.asp

Jinak mě překvapily komentáře ohledně nižší úrovně "hluku". Pokud má někdo zkušenosti sem s nimi, rád se nechám inspirovat pro nákup. Líbí se mi možnost posadit na ní najednou SCT a bino pro vizuál.
Celestron C6 SCT / AZ4 steel
TS 20x80
Celestron 25mm, Hyperion 13mm, Omegon LE 9mm
Uživatelský avatar
BorgDog
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 05. 2012, 00:09

AZ-EQ6 GoTo

#4

Příspěvek od BorgDog »

A to je něco jiného, než tahle potvora?

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 18359.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ-EQ6 GoTo

#5

Příspěvek od MilAN »

Asi zatím jediná mini recenze kterou jsem našel i když psaná evidentně prodejcem.
Ten popis i zkušenosti sedí. Je tišší, má menší PE , díky enkodérům má význam i PEC. Robusnější základ, konečně dobře vymyšlené nastavení výšky, inteligentně vymyšlené a pevné aretace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Strooky
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 10. 2009, 20:29

AZ-EQ6 GoTo

#6

Příspěvek od Strooky »

Samá pozitiva... Myslím, že se zajedu podívat do Supry a okouknu na živo. Tak trochu mě láká se vydat na Herzberger teleskoptreffen(nejen kvůli tomuhle), věřím že pár lidí jí tam bude mít přímo v akci...
Celestron C6 SCT / AZ4 steel
TS 20x80
Celestron 25mm, Hyperion 13mm, Omegon LE 9mm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

AZ-EQ6 GoTo

#7

Příspěvek od dvader »

Potvrzuji komentář MilANa, ta montáž se fakt povedla! :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Prošli mi rukama různé montáže od P.R.C. a vůbec jsem neváhal s koupí. Tichá, dobře vyřešená i elevace toho šroubu který na EQ 6 tolik zlobil. Je opravdu tišší a zjevně i přesnější, při větších zvětšeních je to znát. Ke všemu mi přijde, že nemá takový moment setrvačnosti (nebo jak bych to při delších a těžších trubkách nazval ani nevim).

Výhodou je AZ režim, na pozorování s několika dalekohledy je to parádní záležitost. Ale stejně, pokud bych používal něco jen na pozorování AZ montáže jsou i levnější... Výhodou je to, že je možnost jak EQ tak AZ režimu. Jediné co jsem musel vyřešit - opravdu dobrý laboratorní zdroj k montáži s výstupem s autozásuvkou. Ten konektor (kabel) na jiný zdroj než takový bez výstupu, je docela oříšek najít :(

Číňan konečně opravdu přemýšlel!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

AZ-EQ6 GoTo

#9

Příspěvek od alex.sky »

Zdravím!
To čo sa mne na tom novom prevedení najviac páči - už na prvý pohľad jasný rozdiel - je výrazné skrátenie oboch osí, t.j. tubus je oveľa bližšie k osiam :)
Ak si pozriete starú verziu, napr. na DE osi je zbytočný 5 cm prsteň - asi len kvôli aretačnej skrutke Som rád, že im to niekto vysvetlil.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
DavidS
Příspěvky: 36
Registrován: 01. 07. 2007, 15:45

AZ-EQ6 GoTo

#10

Příspěvek od DavidS »

Dobra montaz, funguje fajn z EQMOD!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ-EQ6 GoTo

#11

Příspěvek od MilAN »


Ak si pozriete starú verziu, napr. na DE osi je zbytočný 5 cm prsteň - asi len kvôli aretačnej skrutke  :o Som rád, že im to niekto vysvetlil.Myslím, že jim nikdo nic nevysvětloval. Podívej se na montáže, který byly kdysi okopírovány ( montáže Vixen), a podívej se , jak je dnes začínají válcovat svými nápady a celkovou úrovní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

AZ-EQ6 GoTo

#12

Příspěvek od FunTomas »

MilAn: Je fakt, že kópiou Vixenu to začalo, ale nemyslím, že by nejako valcovali svojimi nápadmi. Je množstvo iných montáží, z ktorých SkyWatcher stále čerpá nápady. Napokon ešte aj statív pod EQ8 je veľmi podobný statívu od Gemini.

vs.


A samotná montáž je celkom nápadne podobná G42.

A pritom sú aj výrobcovia, ktorí idú svojim vlastným a inovatívnym dizajnom. A prichádzajú tak s neopozeranými vzormi.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AZ-EQ6 GoTo

#13

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zdravím a prosím zdejší zkušené astronadšence, kteří mají nejen tuto AZ verzi, ale i klasickou EQ 6ku, aby zhodnotili a poradili...

Jde o tolik probírané vůle této montáže. Před pár měsíci jsem koupil tuto nadějnou montáž a až dnes se dostal k tomu, abych ji naistaloval na balkon a vyzkoušel tuhost a vůle na pozemních cílech. Do teď jsem provozoval planety s Maksutovem Orion OMC 200 na klasické EQ 5 s 2" nohama. Zatímco o něco menší MAK 180 byl na této montáži ještě o.k. na pozorování, jaktakž se dalo i něco vyfotit, tak ten Orion je přeci jen větší macek ( je o polovinu delší, sic jen o kilo težší ) a při ostření už se to hýbe. Prostě už je to nekomfortní.. Tak jsem si sliboval od nové AZ EQ 6, že si rapidně polepším.. Nevím, jestli mám přehnaná očekávání, ale první dojem mi úplně zkazil radost z jinak moc pěkně udělané montáže. Uvedený Maksutov kmitá i na této montáži ( vůbec si tam nedovedu představit přes metr dlouhého Newtona ), při běžném dotyku kvůli ostření trvá kmitání cca 1 sec. Ale co mě vyděsilo, je vůle RA osy - při zvětšení 300x činí skoro 1/3 pole 45° ortho okuláru ! ( MAK je dlouhý 65cm + 10cm k okuláru a okulár je 30cm od deklinač.osy ).

Prostě jsem od toho upgrade očekával v tuhosti o dost víc, na MAKa jsem chtěl ještě přidělat menší refráček. Vůle se tady probírají především z pohledu astrofocení, mírné rozvážení pomůže jen trošku..
A tak se ptám znalých, co už viděli EQ6 zevnitř, čím vším to může být a hlavně jestli se s tím dá něco dělat. Nebo jestli je to normální, či naopak je to na reklamaci.. Jsou tady znalci, co na tom mají SCT 11" a velké Newtony, tak bych postřehy z pozorování těmito bojlery uvítal.

Jdu teď na balkon přendat MAKa zpět na EQ5ku, abych znovu přímo porovnal rozdíl. Zatím mám pocit, že zlepšení s EQ6kou je velmi malé.. :'(
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AZ-EQ6 GoTo

#14

Příspěvek od SIRIUS_758 »

  Po zpětném upnutí Orion MAKa 200mm do EQ5ky konstatuji, že zákmity po dotyku v okulárové části trvají cca 3 sec., tedy 3x déle než u té EQ6. Při běžném provozu pomocí mikroposuvů je dalekohled úplně stabilní, tedy bez zákmitu. Vůle v RA ose taky je, ale ne tak velká.. ( navíc tahle montáž už něco pamatuje a zatím jsem jí nerozebíral ).
  Myslel jsem si, že u té EQ6ky to bude lepší, že nebudu řešit zákmity při doteku očnice okuláru, při ostření a tak..



Asi nejúžasnější věc, kterou dala firma Vixen světu - GP montáž, jejíž kopií je i EQ5 - na obr. v porovnání s podstatně mohutnější AZ-EQ 6 a s OMC 200
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

AZ-EQ6 GoTo

#15

Příspěvek od Bill »

Myslel jsem si, že u té EQ6ky to bude lepší, že nebudu řešit zákmity při doteku očnice okuláru, při ostření a tak..
No mě EQ6 taky moc nepřesvědčila: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1393423616

Bill
M:736 750 113
Odpovědět