AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#166

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Nevidím, kde máš připojené planetárium a jedeš ovládání z něho .. Pak by o bylo takhle fajn
Naposledy upravil(a) Howking dne 11. 10. 2017, 16:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#167

Příspěvek od MilAN »

Paráda. A měl si nějaké problémy při instalaci ? Nechceš napsat krátký návod - s tímhle se tu dost lidí už vyřádilo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#168

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Nechceš napsat krátký návod.
- Zkusím jak bude čas. Jestli si na všechno vzpomenu. Hlavní problém jsem měl s ovladačem pro desítky, ale sehnal jsem nějaký starší co funguje.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#169

Příspěvek od juh »

Len otázka. Z planetária je montáž riadená priamo cez driver konkrétnej montáže, alebo je to nakonfigurované cez ASCOM?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#170

Příspěvek od Howking »

juh píše:Z planetária je montáž riadená priamo cez driver konkrétnej montáže, alebo je to nakonfigurované cez ASCOM?
- přímo. Musím vždy diskonektnout z ascomu a připojit v Stelariu a opačně. Nakonfigurovat Stelarium pro ASCOM se mi nedaří. Ale jsou to dva kliky. Tak jsem se s tím smířil. Ale nějaké jiné planetárium nebude mít asi s ascomem problém - vidíš na prvním videu, že to komunikuje a změna ručkou vrací reálné souřadnice.
EDIT: Jde o to, že ani ASCOM ani Stelarium neblokuje ručku a fungují společně.
EDIT EDIT: Ovladač konkrétní montáže nemám vůbec nainstalovaný. Jen ovladač převodníku z USB na COM. Stelarium má v sobě svůj vlastní. Ale má i volbu ovladače z venčí, ale jak říkám nepodařilo se mi to oživit.
Naposledy upravil(a) Howking dne 11. 10. 2017, 17:11, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#171

Příspěvek od juh »

Vďaka za odpoveď. Podľa toho videa som to predpokladal.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#172

Příspěvek od nosuh »

tyjo, navod by byl pecka..presne takhle bych to chtěl taky rozchodit..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#173

Příspěvek od KpS »

Dříve jsem vyzkoušel různá propojení, ale nakonec jsem se přiklonil k jednoduchosti a průhlednosti. Montáž je řízena bezdrátově z CdC přes ASCOM a EQMOD. Jak píše MilAN, někdy se hodí hýbat montáží a nesedět přitom za monitorem. Z toho důvodu mám bezdrátový Logitech F702. Je nakonfigurovaný v EQMOD. Umožňuje pohyby v RA a DEC a změnu jejich rychlostí. To mi stačí. Na notebooku jsou Win10.
Karel
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#174

Příspěvek od Howking »

Instaloval jsem tyto věci Zip archiv v pořadí:
PL2303_Prolific_GPS_1013_20090319
ASCOMPlatform63
SkyWatcher(6.0.6262)Setup
a pak pointační program
Setup_PHDGuiding_1_14_2

v PipeConectionMonitor jsem zvolil přes setup "Pipe Setup" a v Choose Scope jsem zvolil "SkyWatcher Telescope" a přes Properites zvolil COM port, který mi vznikl od PL2303_Prolific_GPS_1013_20090319 a vyplnil parametry dalekohledu. Pak dal OK. Pak Tlačítkem Connect Scope dalekohled připojil (před spuštěním PHD). To je celé, jediný zádrhel (kromě sehnání funkčního driveru pro W10) je že zvolíte špatný com. Vždy když něco nefunguje (aspoň u mě) je z důvodu, že se vytvoří pro ten převodník nový com (to se stává připojením USB zařízení v různém pořadí a do různých portů)

Co se týče Stelaria tak před spuštěním stelária je třeba nejdřív dát Disconnect Scope pokud je už připjený přes ascom. Pak ve Stelariu ve volbě "Posunout dalekohled..." klikneme "Nastavit teleskopy" - "Přidat" - "Stellarium přímo přes sériový port" nazvat si to třeba EQ6 a pak zase zvolit správný port a OK. Pak zvolit tlačítko "Spustit" a okno zavřít. To je celé.

Mám tento převodník:
IMG_9647.JPG
Dostal jsem ho s montáží. Jen jsem ho vykuchal a přepájel přímo na RJ.
Naposledy upravil(a) Howking dne 11. 10. 2017, 19:14, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#175

Příspěvek od palkog »

Howking píše:Stelarium má v sobě svůj vlastní. Ale má i volbu ovladače z venčí, ale jak říkám nepodařilo se mi to oživit.
Stellarium nevie pripojit montaz cez ASCOM. Pri volbe vonkajsieho ovladaca musi ist komunikacia cez urcite serverove rozhranie (ako napr. INDI drivre na Linuxe). Na pripojenie cez ASCOM sa da pouzit Stellarium Scope. Ovladanie je trocha horsie, ale celkom to ide.
Mozno by sa dal pouzit aj wINDI, ktory vie spravit na win INDI server. Ale to som neskusal...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#176

Příspěvek od JP »

Protože jsou tu rozporuplné názory, tak se pokusím se uvést na pravou míru současné ovládání z ručky během připojení s PC.
EQ6 (s 2 roky starým firmware) - ručka je blokovaná (nefunguje), musím dát disconect, aby začala reagovat.
EQ6-AZ (s aktuálním firmware) - ručka funguje (pohyby montáže) současně s PC.
Nevím, čím to přesně je, mám to vyzkoušeno se stejným propojovacím kabelem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#177

Příspěvek od MilAN »

A co máš k tomu nainstalováno ( ASCOM, EQDIR ..... PC planetarium - které .... ) ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#178

Příspěvek od Howking »

Je fakt, že firmware v EQ6 ručce mám aktuální. 3.39.03 (mohl by to laskavý admin dopsat do mého mininávodu? Já už ho nezedituju)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#179

Příspěvek od Howking »

JP píše:Protože jsou tu rozporuplné názory, ....
- svůj post bych za názor neoznačil - podložil jsem jej důkazy.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#180

Příspěvek od juh »

JP píše:Protože jsou tu rozporuplné názory, tak se pokusím se uvést na pravou míru současné ovládání z ručky během připojení s PC.
EQ6 (s 2 roky starým firmware) - ručka je blokovaná (nefunguje), musím dát disconect, aby začala reagovat.
EQ6-AZ (s aktuálním firmware) - ručka funguje (pohyby montáže) současně s PC.
Nevím, čím to přesně je, mám to vyzkoušeno se stejným propojovacím kabelem.
Čo sa týka používaných ovládačov, u mňa je to tak, že ich mám niekedy zo začiatku roka. Na stránke ASCOM sú zverejnené aj nejaké aktuálnejšie.

Včera som sa s tým bavkal približne 2 hodiny, skúšal som rôzne nastavenia a postupy. Doteraz som väčšinou fngoval tak, že keď som ukončil fotenie a išiel som von k montáži, tak aby som predišiel blokovaniu ovládania montáže cez RO z ASCOM, preventívne som ju disconnectol v okne "ASCOM telescope interface" (aktivuje sa v CdC, PHD2, alebo inom astro SW pri pripojení montáže cez POTH Hub, detailný popis je tu ).

Výsledkom včerajšieho testovania je, že disconnect nie je nutný. Postačuje buď stlačiť "Abort slew" v okne "ASCOM telescope interface", alebo prepnúť teleskop v CdC do módu "Track telescope". V takých prípadoch nie je ASCOM ovládačom blokované ovládanie montáže cez RO. Nevýhodou je, že sa v takomto režime nedoťahujú do ASCOM údaje o aktuálnej pozícii ďalekohľadu (nefunguje to simultánne tak, ako na Howkingovom videu). Na to, aby sa do ASCOM dotiahli aktuálne údaje o pozícii ďalekohľadu, je potrebné v okne "ASCOM telescope interface" opakovane stlačiť "Abort slew" (vtedy sa zaktualizuje aj pozícia ďalekohľadu v CdC), alebo poslať ďalekohľad na nejakú konkrétnu pozíciu v CdC ("Slew").
Odpovědět