AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#181

Příspěvek od juh »

Tak som našiel riešenie aj pre pripojenie montáže cez ASCOM, kedy funguje ovládanie montáže rovnakým spôsobom, ako to má Howking na videu. Odpoveď sa skrýva v dokumentáci k POTH Hub, kde sa uvádza:
  • It also has a "quiet" mode which minimizes traffic to and from the driver, useful for ill-behaved driver/controller combinations that might have timing issues. In quiet mode, POTH will not respond to changes made using the telescope's hardware handbox.
Default je ASCOM nainštalovaný tak, že má aktivovaný "quiet" mode a vtedy si ASCOM nedoťahuje údaje o pozícii (smerovaní) ďalekohľadu, ak sú zmeny vykonávané cez ručku montáže. Deaktiváciou "quiet" modu si ASCOM začne aktualizovať údaje o aktuálnej polohe ďalekohľadu pri vykonávaní zmien z RO montáže. Čo som si ešte pozeral nejakú dokumentáciu k ASCOM a prechádzal fóra na internete, tak to takýmto spôsobom momentálne funguje len pre ovládač teleskopu.

Priznám sa, že nie celkom rozumiem tomu, ako to celé funguje, pretože ak je aj aktivovaný quiet mode a cez RO montáže pošlem dalekohľad na nejaký konkrétny objekt z databázy v RO, tak sa v CdC aktualizuje poloha podľa údajov z montáže (CdC ukazuje, kam aktuálne smeruje ďalekohľad). Ak ale začnem pohybovať dalekohľadom šípkami (tlačidlami) na RO, poloha sa v CdC už neaktualizuje. Ak deaktivujem quiet mode, tak to funguje v obidvoch prípadoch celkom spoľahlivo (CdC ukazuje smerovanie ďalekohľadu pri posielaní na konkrétny objekt z databázy RO a aj pri pohybovaní pomocou tlačidiel na RO montáže).
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#182

Příspěvek od Giftmacher »

Plánuju koupi Celestronu C9,25 a nové montáže. Vyplatí se dát přednost AZ EQ6 před NEQ6 PRO?
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#183

Příspěvek od Giftmacher »

K čemu slouží ten "shutter release" kabel dodávaný s montáží? Je mi jasné že k ovládání závěrky, ale nějak nechápu proč by měl být spojený fotoaparát s montáží.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#184

Příspěvek od Karell »

Protože jde programovat DSLR prostřednictvím ručky montáže.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#185

Příspěvek od Giftmacher »

Díky, hned to jdu zkusit :)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#186

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, mam dotaz na majitele AZ EQ6, kteří jsou v Praze nebo okolí a mají zkušenosti s ASCOM.
Zkousim to rozchodit uz po nekolikate, vymenil jsem dokonce i kabel za osvedceny, ale porad tam delam něco spatne a ovladani montaze přes planetárium Cartes du Ciel nefunguje. Aktualne mam vybaveni v Praze a shanim nekoho, kdo by mi poradil ci spise venoval hodku svého casu a pomohl mi to rozchodit s mym ntb primo u me doma, ale mohu samozrejme nekam do blizkeho okoli i dojet. Pripadne nalezl chybu jak v SW tak v HW.
Mysleno s honorářem, samozrejme. Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#187

Příspěvek od KpS »

Poslal jsem SZ.
Karel
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: AZ-EQ6 GoTo

#188

Příspěvek od Jarous1 »

Ještě jsem to osobně nekontroloval, ale není problém v samotných Windowsech? On jak je teď ten průšvih s bezpečností procesorů, tak už na něco z toho vyšla záplata do Windows 8.1 a 10. A ta by mohla dělat problém, viz upozornění hned na hlavní stránce ASCOM.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#189

Příspěvek od Giftmacher »

Je to jednoduchý. Nainstaluješ Ascom a EQMOD, v CDC dáš připojit dalekohled, zvolíš ovladač EQMOD.Telescope a mělo by to jít připojit. Podotýkám že v ručce musíš mít zapnutý PC Direct Mode.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#190

Příspěvek od Giftmacher »

Jak kdesi kdosi podotknul, v CDC je trochu obtížnější nastavení GoTo, ale když už se to podaří, funguje to napořád. Přímé připojení přes sériový port ve Stellariu mi fungovalo jen jeden den, teď si program nepamatuje ani číslo portu, ani typ montáže. Občas to rozchodím tak, že montáž najede na hvězdy, ale planety ignoruje, nehledě na to, že Stellarium je nepoměrně náročnější na grafiku a můj laptop s ním má potíže.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#191

Příspěvek od Giftmacher »

Dá se při ustavení GoTo nějak použít rychloposuv? Montáž často najede dost mimo a ruční nájezd pak trvá dlouho.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#192

Příspěvek od MilAN »

Vždyť si zvol rychlost posuvu. Pokud používáš ručku, tak na ní, pokud ovládáš přes ASCOM, tak tam, pokud gamepad, tak si navol tlačítka na přiměřené rychlosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: AZ-EQ6 GoTo

#193

Příspěvek od Giftmacher »

Ono to není přímo v menu, proto jsem myslel že to nejde, už mi ale došlo že od toho tam je tlačítko "rate".
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#194

Příspěvek od nosuh »

To Giftmacher: jj, uz jsem to zprovoznil. Nakonec to bylo jen v driverech k propojovacímu kabelu, které nebyly na pribalenem CD, ale musel jsem je stahnout extra ze stranek vyrobce. Pak kabel systém normalne nasel a jede to uz i přes CdC. Kazdopadne největší podíl na zprovozneni ma osobní konzultace s KpS, kteremu velmi dekuji za cas a ochotu ukazat, jak na to;) Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#195

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, nemá někdo zkušenost s nejakym prodluzovacim sloupkem mezi stativ a hlavu. V Supre mely 25cm origos od Sky Watcheru, ted není skladem ale asi nebude problém jej sehnat. Na netu sem ale cet, ze konkretne tento, je nejak technicky nedomyslenej. Pouziva ho někdo tady na AF? NEjake negativni zkusenosti? Nemá vliv na celkovou tuhost?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět