AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: AZ-EQ6 GoTo

#151

Příspěvek od Jarous1 »

nosuh píše:to planescape: A muzes sem hodit link na nejakej eshop? Myslim na ten kabel s FTDI čipem. DIky
Že vám do toho skáču... Sám jsem si kdysi pořídil PremiumCord USB 2.0 -> RS 232, kód výrobku KU2-232. Zatím mi to fungovalo snad úplně se vším co jsem k tomu kdy připojil. FTDI čip, na krabici napsaná podpora až Win8, ale bez problému to funguje i na desítkách. Samozřejmě doporučuji stáhnout si aktuální ovladače na stránkách výrobce čipu, čili D2XX drivers.
Konkrétní e-shop sem dávat nechci, ale např. to vede Alza, CzC, TS Bohemia, Krup, Softcom a hromada dalších, především "počítačových" firem...

Naopak bych se snažil vyhnout nákupu něčeho takového extra levného z Číny. Dnes se, bohužel, vyrábí už i falešné součástky (zrovna to FTDI a třeba pak Prolific by mohli vyprávět...) a pak jsou pokusy něco takového v počítači vůbec rozchodit docela zábavné :( A někdy to ani nejde, protože se tomu původní výrobci snaží co nejvíce bránit a do ovladačů zabudovávají všelijaké ochrany, které pak ty padělky poznají a nedovolí je správně do systému nainstalovat...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#152

Příspěvek od nosuh »

Konkretni link není potřeba davat, nicmene když zadam to PremiumCord USB 2.0 -> RS 232 do alzy, tak mi vyjede pouze tohle:
https://www.alza.cz/premiumcord-usb-2-0 ... 249567.htm
a mam pocit, ze muj problém to neresi, protože něco podobného uz mam koupene, ale to nefunguje.
NEvim, jestli neni pro mne jedina cesta zakoupit primo ten kabel EQdir, ten jde rovnou bez rucky a většina se shodla, ze touto cestou to funguje celkem spolehlive.
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#153

Příspěvek od MilAN »

Tak tenhle kabel je přeci evidentně k ničemu- tedy k ničemu ve vztahu k potřebě připojit ho do ručky. Musí mít RJ12
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: AZ-EQ6 GoTo

#154

Příspěvek od Jarous1 »

Reagoval jsem jen na info od uživatele planescape, který psal, že si pořídil převodník USB -> RS232.
Tak jsem sem dal příklad jednoho, se kterým by neměly být skoro žádné problémy. Na rozdíl od dalších, kdy už jenom je rozchodit ve Windows jsou dost často alchymistické pokusy... Plus kouzelné zaříkávání k tomu :?
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: AZ-EQ6 GoTo

#155

Příspěvek od planescape »

Myslím, že obrázek vydá za tisíc slov - já to mám propojené takto:
nexremote-cabling.jpg
nexremote-cabling.jpg (44.24 KiB) Zobrazeno 2646 x
A konkrétně mám jako adaptér tento: "ATEN převodník USB - RS232"
Pokud to máš taky takto propojené, pak už je to jen o nastavení v PC a v ručce se nic nastavovat nemusí.
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: AZ-EQ6 GoTo

#156

Příspěvek od planescape »

MilAN píše:Pokud si vezmu ručku do ruky a rozhodnu se obejít dalekohled ( třeba k okuláru) ....:)
Osobně preferuji vždy tu nejjednodušší metodu = přímé propojení. Prostě cestou nejmenší možnosti problémů.
Tomuhle nerozumím. Proč mám brát ručku a obíhat s ní dalekohled? Přece se bavíme o propojení s PC, aby se dala montáž ovládat z planetária. Já ručku nepoužívám. Slouží mi jen kvůli tomu připojení. A myslím, že to ani nejde, když se ASCOM ovladač připojí, tak je ručka nepoužitelná.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#157

Příspěvek od Howking »

planescape píše:A myslím, že to ani nejde, když se ASCOM ovladač připojí, tak je ručka nepoužitelná.
- tak mě funguje obojí společně. A komunikuje obousměrně. Když pohnu dalekohledem ručkou, změní se souřadnice i v počítači a naopak.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#158

Příspěvek od juh »

planescape píše:A myslím, že to ani nejde, když se ASCOM ovladač připojí, tak je ručka nepoužitelná.
Howking píše:... - tak mě funguje obojí společně. A komunikuje obousměrně. Když pohnu dalekohledem ručkou, změní se souřadnice i v počítači a naopak.
Ako písal Howking, žiadny problém tam nie je. Ovládanie z ručky je blokované len vtedy, ak je montáž súčasne ovládaná cez ASCOM z nejakého planetária, aspoň pri CdC sa to tak správa. V takom prípade stačí vypnúť connect na montáž v planetáriu a potom ide ovládanie montáže bez problémov z ručky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#159

Příspěvek od MilAN »

Pánové, nechtěl bych být na místě tazatele.
Z jedné odpovědi se dozvím, že v tom není žádný problém A následně, že to nechodí současně z PC a z ručky. Jednomu ale možná ano ? Pokud to nechodí současně z obou, tak tam mám ale jedno z toho tak nějak navíc, ne ? A pokud nemohu vstát od počítače a jít při pozorování posunovat dalekohledem s ručkou bez toho, abych restartoval/odpojil připojení, tak to považujete , že to je bezproblémové?
Jelikož používám pouze EQDIR, tak jen vím, že ten vývoj v připojeních přes ručku se několikrát změnil, občas něco nešlo, ale prosím, shodněte se alespoň v odpovědech tazateli na tom, jak to dnes chodí, co to dělá a co to neumí. Ať si udělá sám představu, jak to chce a jak to bude elegantně řešit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: AZ-EQ6 GoTo

#160

Příspěvek od planescape »

MilAN píše:Pánové, nechtěl bych být na místě tazatele.
Tak v tomhle se s MilAN shodnu. Plácáme tu páté přes deváté :)

Dotaz zněl jasně - připojit PC k montáži. Jsou dvě možnosti buď přes ručku nebo přes EQMod.

Milane prosím tě proč chceš pořád něco dělat s tou ručkou? Vždyť jsem přece psal, že slouží jen k tomu propojení. Ty když máš zapojen EQMod, tak máš zapojenu i ručku a ovládáš montáž obojím?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#161

Příspěvek od MilAN »

planescape píše: Milane prosím tě proč chceš pořád něco dělat s tou ručkou? Vždyť jsem přece psal, že slouží jen k tomu propojení.
Propojení je jasné. U focení to nemusí být tak potřeba, ale při vizuálním pozorování nebo od hledáčku nemusím dostat na ovládání virtuálních šipek v PC.( a taky se do nich v NB- zvláště na dálku a ze strany špatně strefuje). Pak by se ta ručka hodila - pokud už tam je tedy připojená a pokud by to přes ni bez nějakého přepínání šlo ( to ale opravdu nevím, zda-li jde)
Naštěstí v ASCOMU je možno připojit Gamepad- ať drátový nebo bezdrátový - a ten tohle elegantně řeší . Přepínání druhů pohybů, rychlosti pohybů, orientaci a vlastní posuv- jak z tlačítek, tak i joisticku. Navíc zde jde doplnit hlasitým výstupem, takže vím, že jsem i po tmě na něco sáhl špatně .
A když si zvykneš, tak na ten virtuální ovládací panel ASCOMU už vůbec nesaháš a i když sedíš u PC, tak pohyby a jejich nastavování a přepínání řešíš jen přes gamepad
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#162

Příspěvek od nosuh »

to Milan: Diky :) Mam z toho tedka hlavu jak patraci balon:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AZ-EQ6 GoTo

#163

Příspěvek od Howking »

Naposledy upravil(a) Howking dne 11. 10. 2017, 16:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#164

Příspěvek od MilAN »

Nevidím, kde máš připojené planetárium a jedeš ovládání z něho .. Pak by o bylo takhle fajn
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#165

Příspěvek od juh »

nosuh: Ak som mojím príspevkom #158 spôsobil chaos, ospravedlňujem sa, príspevok bol určený len pre užívateľa "planescape", vyjadroval som sa len ku konkrétnej veci, ktorú tam popisoval.

A aby som trochu ozrejmil, čo je tu popisované: Port na EQ montáži (9 pin D-Sub na EQ6, RJ45 na HEQ5 a AZ EQ6) používa 12 V logiku, ktorú nie je možné zaviesť priamo do COM portu PC alebo NB (je tam vyvedené komunikačné rozhranie RS-232), pretože ten používa 5 V logiku. Aby sa to dalo prepojiť, je k tomu potrebný nejaký kábel, ktorý obsahuje prevodník MAX232, ten robí prevod medzi 12 V a 5 V logikou. A ak nie je na PC alebo NB vyvedená RS232, ale sú tam vyvedené len USB porty, je k tomu potrebný ďalší prevodník označovaný ako FTDI, ktorý zabezpečí prevod medzi RS-232 a USB. Čiže kábel, ktorý má zabudovaný len FTDI prevodník, nepostačuje na priame prepojenie montáže s NB alebo PC.
Odpoveď na otázku "Prečo teda pcháme kábel s koncovkami 9 pin D-Sub a RJ11 do ručky?" je jednoduchá. Je to z toho dôvodu, že ručka má na RJ11 porte vyvedenú RS-232 s 5 V logikou a pri takomto prepojení nie je potrebný ďalší kábel s obvodom MAX232. Žiadne iné tajomstvá, alebo konštrukcie za tým netreba hľadať.
Naposledy upravil(a) juh dne 11. 10. 2017, 16:47, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět