AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ-EQ6 GoTo

#16

Příspěvek od MilAN »

Je problém u té montáže seřídit vůli na menší? U EQ6 jsem nechal vůli v RA na asi tak 1/5 tvoji vůle a při pohonu nejsou problémy ( léto/zima...) v libovolné poloze šnekového kola.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

AZ-EQ6 GoTo

#17

Příspěvek od Bill »

Je problém u té montáže seřídit vůli na menší?
No já ale třeba u EQ6 nemám problém s vůlí - jenom jsem si myslel, že když na ni dám N200/1000, tak to bude jako kámen. Nebo aspoň výrazně lepší, než na CG5 - což mi fakt moc nepřipadá. Ale je pravda, že když jsem vytáhl N, tak byl super seeing a používal jsem zvětšení okolo 360 - to už asi není stabilní nic. Navíc možná na to nestačí ani 1.75" lišta.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ-EQ6 GoTo

#18

Příspěvek od MilAN »

Já bych napsal jen takovou "jednoduchou" matematiku :
Chtěli bychom za své peníze montáž, která by při focení reagovala regulérně s přesností na 0,3". a protože to nějak nedokáže, nazýváme ji různě.
Stačí si uvědomit a lehce spočítat, kolik představují ty 0,3" na obvodu šnekového kola, s průměrem nějakých 90 mm. To číslo je příšerné. představuje nějakých 60nm, takže přesnost lambda /10 pro viditelné světlo. S touhle přesností nemáte nikdo ani nejšpičkovější optiku.A šnékové kolo, které takhle šlape, nazýváme shit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#19

Příspěvek od KpS »

AZ-EQ6 GT mám, na ní SCT 11" a jsem s touto kombinací spokojen. Vůle v RA a ještě 2x větší v DEC je, ale díky mírnému nevyvážení reagují pomalé posuvy bez zpoždění tam i zpět. Při siderickém pohybu to lze očekávat, ale platí to i pro deklinaci. Chystám se vůle zmenšit, způsob je stejný jako u EQ6. Bude to ale vyžadovat čas, kontrolovat vždy celých 360° kola proti šneku.

Nemyslím si, že tyto vůle mají nějaký větší vliv na kmitání po doteku, nebo se slabým větrem. Používám motorové ostření a Bahtinovu masku, což je při focení a sledování obrazovky skoro nutnost. Tuto masku bych doporučil i pro vizuální pozorování, protože hodnotit křížení paprsků není na kmitání tak citlivé jako posuzovat ostrost obrazu. Nevýhodou je, že oko nemůže natáhnout expozici a tak hvězda musí být dostatečně jasná.
Karel
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AZ-EQ6 GoTo

#20

Příspěvek od SIRIUS_758 »

  Vůle v převodech mi je jasná, ale já mám obavu, zda tam není např. vadné ložisko.. Zkrátka, když pohybuji dalekohledem bez pohonu, tak je ta vůle tam cítit. Zatím jsem to nechtěl rozebírat, neznám EQ6ku uvnitř.
Mám tomu rozumět, že když " zalomcuju " rukama dalekohledem, či protizávažím, tak tu vůli, co cítím, je určitě ze šnekového převodu ? Budu googlit nějaké obrázky z rozborky EQ6, jak je to tam udělané..
Děkuji za nápomoc  :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#21

Příspěvek od MMys »

Nepotřebuješ rozebírat. Ony jsou na bocích těla takové červíky, kterými se justuje poloha bloku se šnekem vůči šnakovému kolu. Povolí s lehce spojoavcí šrouby obou půlek montáže (aby zůstaly dotknuté) a červíky se pak (povolením jednoho a přitažením druhého) posunou obě části po sobě, aby se šnek řiblížil ke kolu. Jen se to nesmí přehnat, aby to nekde nezadrhlo (kolo má vždycky nepatrnou ovalitu, házivost). Já to dělal tak, že jsem našel nejtěsnější místo, tam to dal za chladu na dotek, a v ostatních pozicích jsem smířený s malou vůlí.

Obrázky určitě najdeš...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#22

Příspěvek od KpS »

Důvodem vůle by např. mohl být i nedostatečně axiálně zajištěný šnek. Doufám, že to tak není a že bude stačit upravit vůli mezi šnekem a kolem. Ovšem jistá minimální vůle by tam zůstat měla. Montáž není třeba rozebírat. Píši teď jen po paměti. Nejprve je třeba lehce povolit čtyři imbusy, kterými jsou upevněny "sáně" nesoucí šnek. Pro jejich posun pak slouží zapuštěný šroub a protišroub.

Vidím, že totéž už napsal MMys...
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#23

Příspěvek od Cztwerec »

Mám podobné problémy...

Ikdyž asi menšího rázu. V "zajištěné" poloze RA a DE os je bez pohonu vůle ale jen mírná a pro mé focení je to zanedbatelné. Mohl by mi někdo popsat jak dochází k tomu co Sirius_758 popisuje jako vůli v převodech při jemném posuvu?

Ke všemu mi k AZ/EQ 6 nedorazila v krabici tyč protizávaží a distanční šroub. Ale to jen tak na okraj. :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

AZ-EQ6 GoTo

#24

Příspěvek od mitovka »

No ja mám síce len klasickú EQ-6 (jednu z prvých verzií) ale tie vôle sú tam absolútne minimálne a stabilita oproti CG-5 je úplne inde. Nechápem že máte niekto pocit že snáď horšie ako CG/EQ-5.

Vôle sú aj pri najnižšej rýchlosti takmer nepostrehnuteľné.

A čo sa týka toho očakávania "rock steady" tak podľa mňa sa dnes kladú na komerčné montáže asi nižšie nároky - resp. výrobcovia preháňajú s nosnosťou. Pre mňa je kombinácia pevná ako skala Newton 150/750 na EQ-6. Ale asi nie je ani jeden predajca ktorý by vôbec takúto kombináciu otvorene propagoval. Čarovná veta "pomer cena/výkon" hýbe svetom...
mitovka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AZ-EQ6 GoTo

#25

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak jsem naštudoval mechaniku AZ-EQ 6-ky... No, k šneku na RA ose bych se dostávat nechtěl.. Naštěstí to nebylo potřeba, stačilo uvolnit imbusy, poštelovat červíkama...Stačila cca 1/3 otáčky červíku na podstatné zmenšení vůle..

Co se týče té tuhosti montáže, mé zklamání přetrvává.. Je to samozřejmě viditelně lepší mé staré EQ5ky, ale čekal jsem to o víc. Uvidím na Šumavě, kde na ní v AZ režimu bude pořádně naloženo..

Děkuji všem za rady.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AZ-EQ6 GoTo

#26

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To kmitání mi pořád vrtalo hlavou, tak jsem začal podrobněji pátrat, co všechno ho může způsobovat.. Zkontroloval jsem nohy stativu - byly dotaženy bezvůlově. Nakonec jsem zjistil, že té montáži z části křivdím, když jsem důkladně podrobil přezkumu samotný dalekohled ( OMC 200 ) - a ejhle ! ... to, co zanikalo už na kapku přetížené EQ5ce, se tady projevilo v plné parádě - Maksutov by pro zlepšení tuhosti potřeboval kruhy... Kdyby tam aspoň byla Losmandy lišta, nebo ta vixeňácká byla po celé délce, včtně objímek na koncích tubusu.. ;)
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

AZ-EQ6 GoTo

#27

Příspěvek od TH »

Dobrý den všem,

před dvěma dny jsem si koupil novou montáž AZ EQ6 Synscan. Můžete mi doporučit nějaký ověřený napájecí zdroj, kterým bych mohl montáž napájet ze sítě 220V/50Hz? Jsem elektronický analfabet a bojím se, abych si novou montáž nezničil. Na AF jsem našel jen informaci, že by to měl být "spínaný stabilizovaný zdroj" a odkaz na zdroj MW 7H50GS http://www.ges.cz/cz/mw-7h50gs-GES07506650.html . V nějaké modelářské diskuzi ten zdroj docela pohaněli. Na internetu jsou podobných zdrojů snad desítky, ale bojím se, abych neudělal nějakou fatální chybu a montáž za 40 tis. Kč nezničil.

V návodu píší: Output Voltage DC 11 V (minimum) to DC 16 V (maximum). Output Current: 4A for power supply with 11V output voltage,  2.5 A for power supply with 16 V output voltage.

Děkuji předem za info a Váš čas.

TH
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#28

Příspěvek od Cztwerec »

Koupil bych laboratorní spínaný a opravdu hlavně stabilizovaný zdroj s výstupem autozásuvky, pasuje na ten přiblblej (unikátní) kabel co k tomu je od montáže. Mám výstup 6A to peak a abych řekl pravdu je to tak akorát.

http://www.profi-elektronika.cz/stolni- ... 50-128867/
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#29

Příspěvek od MMys »

Nevím na co laboratorní zdroj ? Ty jsou většinou velmi dokonale vyfiltrované, což je ale pro účely EQ6 s kanónem na vrabce, protože:

1) EQ6 si z těch 12V dělá stejně nějakých 30V v dalším step-up měniči pro motory
2) pro procesor a ostatní obvody je tam zase 3.3V stabilizátor.
3) kdybys viděl na osciloskopu, jak vypadá napětí na vstupu EQ6-ky, přesto že ji napájím z 12V aku, který nemá žádné zvlnění, tak je jasné, že nemá cenu laboratorní zdroj Úbytky na kabelech jsou ve špičkách klidně i více než 1V !

Stabilizovaným zdrojem se myslí, aby to nebyl zdroj s klasickým transformátorem, který má jen diody a filtrační kondenzátor, tedy zdroj, který má naprázdno třeba 18V a těch 12V až při zatížení jmenovitým proudem.

MW 7H50GS mám asi tak 7 let, tahal jsem ho v mokru po louce, teď krmí velkou montáž v kopuli, a svůj účelplní velmi dobře. Nějaké zvlnění byť 100mV je montáži úplně šumák, protože ona sama to napětí při provozu zaruší 10x víc.

EQ-AZ6 jsem jednomu nešťastníkovi opravoval (omylem prohozené + a - ) a opravdu neobsahuje nic, co by bylo hodně závislé na vyhlazeném napětí. Navíc pokud sám výrobce udává 11-16V, tak už z toho je jasné, že není potřeba nijak extra stabilizovaný zdroj.

A autokonektor ustřihnout, zahodit a použít nějaký jiný kvalitní konektor. To je opravdu pouze zdroj přechodových odporů a problémů. Ještě jsem něviděl nějaký pořádně udělaný.

Edit:
osobně bych tam ale dal spíše tohle:
http://www.ges.cz/cz/mw-15v-4-3a-GES07507620.html

Ten přepínač napětí u toho co zmiňuješ ty může být zdrojem problémů. Pokud zoxiduje a nepovede, může tam vyskočit vyšší napětí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

AZ-EQ6 GoTo

#30

Příspěvek od Psion »

Já používám s úspěchem mnoho let TENTO zdroj
Odpovědět