EQ direct pro HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

EQ direct pro HEQ-5

#16

Příspěvek od robotron »

Ten obrazok mi to sice neukazalo, ale ak je to SynTrek, moznosti su zrejme upgrade na SynScan (189 euro) alebo EQDIR (59 euro), podla toho, ci to chces GoTo aj cez ovladac alebo staci cez pocitac.
Asi uplne nechapu -- pokud je to SynTrek a stacilo by pozorovateli pouzivat to bud s PC, nebo s ruckou (ale ne soucasne), pak neni nutne nic dokupovat a pripojit jen TTL seriak k 8pin RJ45 dire v montazi.

Pripojuji jen svou nedavnou zkusenost, ze s 3.3V LVTTL me SynTrek neposlouchala, zatimco s 5V vzdy a v pohode (MMysovi to bylo divne, mne taky, mozna to byl nejaky rozmar me konkretni montaze; rusenim zemi by to byt nemelo, montaz jsem napajel vzdy z Pb baterie.)

ZdraviM.
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

EQ direct pro HEQ-5

#17

Příspěvek od Peter Polakovic »



Asi uplne nechapu -- pokud je to SynTrek a stacilo by pozorovateli pouzivat to bud s PC, nebo s ruckou (ale ne soucasne), pak neni nutne nic dokupovat a pripojit jen TTL seriak k 8pin RJ45 dire v montazi.

Pripojuji jen svou nedavnou zkusenost, ze s 3.3V LVTTL me SynTrek neposlouchala, zatimco s 5V vzdy a v pohode (MMysovi to bylo divne, mne taky, mozna to byl nejaky rozmar me konkretni montaze; rusenim zemi by to byt nemelo, montaz jsem napajel vzdy z Pb baterie.)

ZdraviM.
1. EQDIR je "TTL seriak" s 5V TTL vystupom zapojenym specifickym sposobom (asi je dobre sa vyhnut 12V na dvoch pinoch v tom konektore na strane montaze) a v tomto pripade este s USB prevodnikom.

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

2. Bavime sa o GoTo, preto ten SynScan.
GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
PavelVana
Příspěvky: 79
Registrován: 05. 01. 2012, 09:58
Bydliště: Brno
Věk: 26
Kontaktovat uživatele:

EQ direct pro HEQ-5

#18

Příspěvek od PavelVana »

Tady jsou fotky http://paulee.rajce.idnes.cz/Astro/ ... A nejde používat EQDIR místo ručního ovladače? Nebo se EQDIR musí zapojit do nějakého portu, co má ovladač. Já bych totiž chtěl EQDIR, abych nemusel kupovat ovladač GOTO SynScan.
Dobson (Michal Bareš) 400/1800 , Canon EOS 6D.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ direct pro HEQ-5

#19

Příspěvek od MMys »

No jde, ale musíš sebou tahat počítač. EQMOD (EQDIR) je spíš řešení do pevné pozorovatelny, Pokud to chceš k dalekohledu místo ručky, tak mi to přijde jako blbost. Na použití v terénu je ručka lepší řešení. A zase tolik nestojí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ direct pro HEQ-5

#20

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš  HEQ5 - Syntrek, jde připojit  právě převodník EQDIR přímo do montáže. GOTO zajišťuje PC, z nějakého PC planetária  ( CdC,  C2A..)
...
Jinak, jak píše Martin, a jak také bylo již zmiňováno dříve - k ovládání z PC je potřeba mít nějaký důvod, kdy nestačí ručka. Ručka je nejjednodušší i nejlacinější řešení, vyhovující pro většinu uživatelských potřeb.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
PavelVana
Příspěvky: 79
Registrován: 05. 01. 2012, 09:58
Bydliště: Brno
Věk: 26
Kontaktovat uživatele:

EQ direct pro HEQ-5

#21

Příspěvek od PavelVana »

Ok, tak děkuji mockrát. :)
Dobson (Michal Bareš) 400/1800 , Canon EOS 6D.
Uživatelský avatar
hall3000
Příspěvky: 118
Registrován: 14. 12. 2006, 16:44
Věk: 52

EQ direct pro HEQ-5

#22

Příspěvek od hall3000 »

Ještě jedna poznámka - pokud ti jde jen o možnost propojení montáže s nějakým PC planetáriem pro účely GO-TO, najetí na objekt, a nepořebuješ využívat další vlastnosti EQMODu jaku pulse-guiding, pokročilou kalibraci - mapping mechanických chyb montáže a podobně, tak stačí zapojit sériový kabel do ručky a nemusíš řešit EQDIREC krabičku. Pak je komunikační protokol Celestron Nexstar tuším verze 5i, ten jen nastavíš v příslušném PC planetáriu či jiném SW.

Třetí možnost je použít tentýž sériový kabel do ručky, a pokdu ji máš verze 3.něco, tak v menu aktivuješ režim Direct PC mode či tak nějak se to jmenuje, a ručka nahrazuje ten EQDIRECT převodník.  

Pokud tedy nemáš vyloženě historickou verzi H-EQ5-ky, tak tu krabičku nepotřebuješ.


Ahoj ... mám taky dotaz na připojení HEQ-5 s noťasem. Mám montáž s novou ručkou a sw verze 3.27 . Chci to používat k propojení s CDC a také sledování přes připojenou kameru. Prostě to co bych viděl v okuláru tak mít na monitoru. Tady čtu že použít seriový kabel přímo do ručky, ale jaký je to kabel..?? Ten co byl přiložený k montáži ? Nepotřebuju tedy ten převodník RS232 ? Kameru chci používat prozatím QHY-5 Jak to tedy provézt , aby to fungovalo..?
 CEL 203/1000 HEQ-5 Synscan,  Refraktor  SW 80/400 AZ-3, Triedr 10x50 , 20x50 ,
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

EQ direct pro HEQ-5

#23

Příspěvek od nou »

Ten prevodnik na RS232 potrebujes ak nemas na PC seriovy port.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
adalbert
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 11. 2007, 19:45

EQ direct pro HEQ-5

#24

Příspěvek od adalbert »

Ten prevodnik na RS232 potrebujes ak nemas na PC seriovy port.Na připojení přes ručku stačí převodník USB-RS232 a speciální kabel CANON9/RJ12 (zapojení je v manuálu k montáži).
Bez ní buď převodník USB-RS232 a krabičku staršího provedení nebo jen novější krabičku, která má zabudovaný převodník na USB v sobě.
Newton 200/1000 na HEQ5
Odpovědět