Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#436

Příspěvek od MMys »

No, pokud netušíš, tak si tu montáž radši kup, protože jinak to nedopadne dobře.

Soustružené díly jsem dělal na soustruhu, ty broušené kulaté disky na brusce nakulato a frézovalo se na frézce. Jaké překvapení, že  ;)

Další nářadí, no ještě asi tak kvalitní závitníky do nerezi, stojanová vrtačka, nějaké ty HSS vrtáky.

S tím ušetřením peněz si nedělej iluze. Pokud nemáš materiál v "šuplíkových" zásobách jako jsem měl já, a budeš začínat z ničeho a všechny obráběcí práce (soustruh, frézka, bruska na kulato) budeš zadávat, tak si nachystej tak 80 000 + 27 tisíc na Pulsar2. To za předpokladu že se ti všecko povede na poprvé a nic nezkazíš.

Mimochodem, ty máš pevnou hvězdárnu ? Tohle se nedá nosit !
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

stavba montaze

#437

Příspěvek od Fieldy-cz »

Pustit se do něčeho podobného jako kolega MMys už chce opravdu hodně zkušeností a ještě více šikovnosti. Bez patřičného strojního vybavení doma na koleni to určitě nepůjde. A pokud se tu musí řešit na jaké mašině se vyráběli jaké díly, asi nebude vlastní výroba nejlepší nápad. Pracuji 8 let na CNC a podobný projekt bych si tedy pořádně rozmýšlel. Bude to chtít i pořádné výkresy a promyšlenou technologii. Nejsem si ani jist, co se úspory peněz týče. Za cenu sériové EQ-6 to určitě nebude.
Vlastní výroba je dobrá když má člověk dostatek znalostí, času a trpělivosti.
Pokud jsi zapálený strojař kterého baví podobné věci řešit a vyrábět (a máš na to patřičné prostředky), tak pak proč ne. V každém dalším případě bych volil koupi sériového produktu.
Uživatelský avatar
Kubus
Příspěvky: 44
Registrován: 29. 06. 2014, 10:19

stavba montaze

#438

Příspěvek od Kubus »

No koukám, že jsem se tu pěkně shodil. Přístě si musím dát bacha. Díky za odpovědi, (některé mě i pomohly). Vcelku chápu, že todle není úplná legrace, proto taky nejdřív sonduju, byť obvykle rovnou řežu. Strojař nejsem, na soustruhu neumím, závitníky a stojanovou vrtačku už jsem viděl. Mám kamarády s malou dílnou (starý soustruh a fréza jo, bruska na kulato pokud vím ne, ani stopa po CNC) a omezený přístup k některým materiálům (bohužel ne nerez, nejvíc hliník). Výkresy v cadu mě živí, stejně jako řešení technických problémů, byť v úplně jiným měřítku - stavařina. Elektroniku na ovládání krokových motorů si umím udělat sám, takže zas tak uplný jelito nejsem a doufám že určitá, minimální, zcela nepatrná, šance na úspěch by tu byla.
Během svoji rešerše jsem narazil na spoustu zajímavě řešených montáží (teď vás zase všecky naježím), který vypadají relativně jednoduše a pořád dokola čtu jak je to složitý, a komplikovaný a jen pro ty nejlepší z nejlepších (todle není narážka, tydle věci se dočítám i jinde na webu neź na astro-foru). Minulý týden jsem si nakreslil nahrubo svůj návrh, a koukám, že mi na to stačí stojanová vrtačka (s vyjimkou disků pro třecí pohon). Takže jsem někde udělal chybu ?

Můj blbý dotaz se snažil podchytit, jestli je potřeba nějaký vyjimečně přesný nástroj, bez kterého nemám šanci a taky jsem se snažil zjistit kde je ta složitost. Rozhodně bych nemohl a ani nechtěl stavět nic tak gigantického (a pěkného) jako MMys. Mířím o dost níž. Taky si dost pečlivě zjišťuju ceny materiálu a všech prvků a porovnávám s EQ6. Jestli se dostanu s rozpočtem poblíž tak rozhodně koupím a výrobu si nechám na důchod.

Teď konečně další dotaz pro experty: Zvažuju celou základní konstrukci s hliníku, (osy, ložiska, disky atd nerez ). Teplotní roztažnost bude horší, váha a tuhost menší než ocel, galvanické oddělení hliník - nerez asi odpustím, korodovat by to nemělo. Ještě něco na co bych si měl dát pozor ? Nebo hliník rozhodně ne ? Proč ne ?

Na závěr ještě perlička - nemám dalekohled ! Moje astrofoto zatím pouze 300mm sklem na DSLR Nikonu. Už vás vidím jak se chytáte za hlavu a máte mě za úplnýho troubu...tak do mě !

Dikec.


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

stavba montaze

#439

Příspěvek od MilAN »

Pokud ti na to stačí stojanová vrtačka, tak se do toho pusť. Tady o tom s tebou určitě tedy nebudeme diskutovat. Nevím jen, proč chceš porovnávat cenu materiálu s cenou EQ6. Ke kvalitě EQ6 se asi jen tak nedostaneš, takže bych to musel porovnávat s něčím asi jiným. I když se určitě při pročítání všude možně dočteš, že to je čínský s..., a podobně, možná by tě mohlo zajímat, že takhle malá montáž, za takovou cenu a v takové kvalitě a přesnosti , sériově vyráběná , tu nikdy nebyla. To jen pro tvoji orientaci v těch příspěvcích.Takže přeju hodně úspěchů a potom se pochlub! Ne jak to vypadá, ale jak to chodí ( protože tohle se u těch nadšených příspěvků s nádherně ilustrovanými návrhy už nikdy nedozvíš).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#440

Příspěvek od MMys »

Minulý týden jsem si nakreslil nahrubo svůj návrh, a koukám, že mi na to stačí stojanová vrtačka (s vyjimkou disků pro třecí pohon). Takže jsem někde udělal chybu ?  
Asi jo  ;) bez soustruhu a frézky si to fakt nedovedu představit. To budeš na vrtačce vyrábět hřídele, uložení pro ložiska atd. ??? A co nějaké výpočty (tedy pokud to nechceš od oka 5x předimenzovat, což se ale zase podepíš na ceně).

Tak vystav výkresy či modely. CAD snese všecko, realita pak bývá krutá.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kubus
Příspěvky: 44
Registrován: 29. 06. 2014, 10:19

stavba montaze

#441

Příspěvek od Kubus »

OK...message understood. Všechno ještě přehodnotím a pak se pochlubím... Díky.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

stavba montaze

#442

Příspěvek od LaH »

Nenech se odradit, oni to všichni myslí dobře.
Kdybych tady před pár lety prezentoval svůj  záměr postavit rozkládací Split-Ring montáž (Hvězdostroj) nemaje soustruh, frézu, ..., asi bych nic po obdobných komentářích nepostavil. Ale mysleli by to dobře.  :)

Držím palce, je to opravdu jízda na hooodně dlouhé trati.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

stavba montaze

#443

Příspěvek od MilAN »

Jenže rovníková montáž s pohony a elektronikou se převážně staví pro fotografování. Pokud to chci na koukání a aby se to nějak ( i třeba motoricky) otáčelo, tak to jde samozřejmě na koleně, zrovna tak jako Dobson na koukání nebo i ten split ring. Potom ale nebudu porovnávat náklady a ani se přibližovat výkonu EQ6 s Goto.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

stavba montaze

#444

Příspěvek od Stanislavxyz »

Minulý týden jsem si nakreslil nahrubo svůj návrh, a koukám, že mi na to stačí stojanová vrtačka (s vyjimkou disků pro třecí pohon). Takže jsem někde udělal chybu ?  
Promiň, ale viděl jsi někdy EQ6? Myslíš že něco podobného jde udělat stojanovou vrtačkou?? Split - ring třeba, nějaká paralaktika jako tohle: http://home.online.nl/m.m.avos/eq%20mount.htm taky, ale to má do EQ6 dost daleko...

Prve jsi psal něco o úspoře peněz- s tím nepočítej, pokud by ses v parametrech alespoň přiblížil seriové EQ6, cena bude určitě (mnohem) vyšší. Dále je potřeba si ujasnit, jestli bude Tvým koníčkem pozorování hvězd, nebo stavba montáže. Pokud je to stavba, tak stav.

Navíc dobře promysli (spočítej) návrh konstrukce- jak již zaznělo výše- na internetu je spousta "skvělých" doma dělaných montáží. Značná část je jich ale k ničemu. Já stavěl jenom "blbou" azi montáž pro trapný refráček 102/1100 a zdaleka to nešlo tak hladce jak jsem prve soudil. A to nejsem úplný budižkničemu a v dílně mám víc než vrtačku... (Jo a výroba mě baví-je to moje hobby- skoro stejně jako pozorování.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
adam..
Příspěvky: 80
Registrován: 17. 12. 2012, 11:10

stavba montaze

#445

Příspěvek od adam.. »

Já bych radil pustit se do toho! Ono ta radost z vlastního výrobku a celkově "užívání si" samotné výroby je na tom to nejlepší Samozřejmě pokud je takové kutilství všeho druhu koníčkem. I když to pak třeba nedopadne podle očekávání, člověk se naučí další věci, získá zručnost pro jiné výrobky a celkově dá taková praxe víc než jen čtení materiálů (i když to poleze do peněz, těch pak nesmí být líto ) Ale vocaď pocaď..... sem už nee.
Uživatelský avatar
vohrablo
Příspěvky: 26
Registrován: 27. 07. 2010, 07:18

stavba montaze

#446

Příspěvek od vohrablo »

Ahoj,
neda mi to a musim se zeptat, porad mi to vrta hlavou:
dala by se na prevod k pohonu montaze pouzit planetova prevodovka? viz  treba: http://www.nabtescomotioncontrol.com/pr ... s-gearbox/
Nemam teda vubec predstavu, jake vsechny chyby by tenhle druh prevodu mohl do soustavy vnaset...
;)
Diky, Martin
SW DOB 12" FT GoTo, setové okuláry 25 a 10 mm, SW SWA-58 5mm, noname 6.5mm plössl, noname barlow 2x (nepoužitelný), filtry Celestron No.21, No.80A, No.96-0.9, Polarizer, DGM Optics NPB, SPC900NC, SkyMaster 15x70.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

stavba montaze

#447

Příspěvek od FunTomas »

Planetová prevodovka nemá spravidla tak veľký prevodový pomer, ako by si potreboval. Existuje však podobné riešenie. Harmonic-drive (ekvivalent v Slovenčine alebo Češtine nepoznám). Používajú ho tieto montáže.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#448

Příspěvek od MMys »

Jednoduše, harmonická převodovka ;)

Ale cena velmi přesných typů, co tam nezanesou velkou PE, je dost vysoká.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vohrablo
Příspěvky: 26
Registrován: 27. 07. 2010, 07:18

stavba montaze

#449

Příspěvek od vohrablo »

Diky obema.
viz prevod - treba EQ6 ma 1:180 na sneku, me se pod stolem vali prevodovka s pomerem 1:161 - to myslim neni takovy veliky rozdil. Z pohonu by se stejne musel udelat jeste meziprevod.
viz cena - na tom neco bude, ta pod stolem stoji pres 2500Eur, a to neni asi zadny presny zazrak...
SW DOB 12" FT GoTo, setové okuláry 25 a 10 mm, SW SWA-58 5mm, noname 6.5mm plössl, noname barlow 2x (nepoužitelný), filtry Celestron No.21, No.80A, No.96-0.9, Polarizer, DGM Optics NPB, SPC900NC, SkyMaster 15x70.
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

stavba montaze

#450

Příspěvek od haplo602 »

Diky obema.
viz prevod - treba EQ6 ma 1:180 na sneku, me se pod stolem vali prevodovka s pomerem 1:161 - to myslim neni takovy veliky rozdil. Z pohonu by se stejne musel udelat jeste meziprevod.
viz cena - na tom neco bude, ta pod stolem stoji pres 2500Eur, a to neni asi zadny presny zazrak...
zbezne som prezrel ebay, HD prevodovky s pomerom 1:100 sa predavaju za cca 600-800USD, najbeznejsie su 1:80 a 1:33 co su dost male prevody na montaz.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Odpovědět