Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Stavba ťažkej montáže

#466

Příspěvek od olim7 »

A tu je hotová montáž v plnej kráse.
IMG_0743.JPG
IMG_0743.JPG (392.42 KiB) Zobrazeno 4043 x
Táto krásavica váži cca 22kg a nosnosť ktorú odnesie netuším, ale zistil som, že do veľkej miery bude ovplyvnená pevnosťou-tuhosťou remeňového prevodu, hlavne posledného remeňa, ktorý točí poslednú 120 zubovú remenicu. Tam som najprv zvolil len 10mm remeň, čo sa ukázalo absolútne nedostatočné. Vo všetkých ostatných stupňoch prevodu je 10mm remeň dostačujúci, ale koncový stupeň musí byť čo najmasívnejší, lebo tento remeň bude treba hodne šponovať a jeden čínsky remeň to aj nevydržal. Tak som to prerobil na 16mm remeň, no nabudúce pôjdem aspoň do 20 milimetrového. Tuhosť tohoto remeňa ovplyvňuje chvenie ďalekohľadu pri kontakte alebo pri vetre. Os DEC je trochu inak konštruovaná, tam to tak nevadí.
IMG_0910.JPG
IMG_0910.JPG (539.46 KiB) Zobrazeno 4043 x
Montáž je dosť masívna, čo prezrádza jej váha ale aj počet masívnych ložísk a veľkosť osiek. RA os má 35mm a DEC os má 30mm. Sú uložené na 10tich ložiskách. Pohon je krokáčmi Nema 17 http://www.ebay.com/itm/1PCS-4-lead-Nem ... SwdzVXjJc4
Šlapú perfektne, ale ak by som moc našponoval remeň motora--1.remenica, tak sa vie zaseknúť, ale to je problém všetkých krokáčov. Musel by som ich vymeniť za silnejší, ale pre EQ5 alebo EQ6 elektroniku to je dostačujúce. Rozmery montáže sú znázornené na obrázku nižšie červenou farbou, na porovnanie s Avalonom Linear.
av6.jpg
av6.jpg (147.54 KiB) Zobrazeno 4043 x
A tu je nejaké skúšobné foto na 20min s pointovaním. Podmienky neboli dobré, ale snáď je niečo z toho poznať. Je to surová nespracovaná fotka cr2 prevedená na jpeg.
M101-20min.JPG
M101-20min.JPG (187.53 KiB) Zobrazeno 4043 x
Teraz som sa pustil do upgradu. Prerábka na EQ6 elektroniku(705:1), a vylepšenie aretácie pre polárne zarovnanie. O tom nabudúce...
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: stavba montaze

#467

Příspěvek od ok1in »

:shock: Moc pěkná práce - klobouk dolů! Díky za zmínku o těch řemenech, to je zajímavá informace. Mě by zajímala i elektronika pro řízení motorů... ;)

PS: A překvapily mě i poměrně malé rozměry, ale ty jsou vlastně dané rozměrem toho 120-ti zubového kola...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: stavba montaze

#468

Příspěvek od MMys »

Pěkná práce, akorát mi přijde poddimenzované to uložení pro justáž v azimutu a výšce, s ohledem na robustnost celé montáže. Myslím, že to bude limitovat možnost naložit tomu větší přístroj na pevném sloupu. Ale třeba ne, to by se muselo spočítat, tuhost při torzních kmitech. Staticky to dá, to je jasné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: stavba montaze

#469

Příspěvek od LaH »

Pěkná strojařina! Jako překližkový patlal Split Ringu to oceňuji.
Těší mne, že se někdo pustil do téhož postupu - EQ6 elektronika + řemenice.
První ale, co mne okamžitě zarazilo, bylo - kde to má poslední kolo? A ono jo - je malé a asi opravdu příliš malé, jak plyne z popisu.
Ty řemeničky jsou nějaké přesné? Já jsem v RA raději převody preventivně zdvojil, abych trochu eliminoval event. nepřesnosti řemenic i řemenů.
Každopádně pěkné a blahopřeji k dotažení do provozu.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Stavba ťažkej montáže

#470

Příspěvek od olim7 »

to MMys:
Martine máš pravdu, práve teraz robím upgrade a jedna z vecí je prerobenie výškového a smerového nastavovania. Ono nebol až taký problém s váhou montáže, lebo na počudovanie je sama o sebe celkom dobre vyvážená aj naloženými ďalekohľadmi, ale skôr bol problém s presnosťou. Pri doťahovaní bolo zrejmé pnutie a jemné vychýlenie z polárnej osi.
to ok1in:
čo sa týka elektroniky tak som pôvodne zvolil z EQ5 tky, na fotke je vidieť prichytená na nohe. No EQ5 som už predal a kúpil som elektroniku z EQ6 pro, ktorú som zabudoval do tela montáže. Keďže teraz prerábam viac vecí,ešte montáž nemám zloženú, ale potom sem dám ďalšie info. Problém je že elektronika z EQ6 je stavaná na prevod 705:1 a ja mám prevod na EQ5 704:1. Používam EQMOD a tam sa to dá nastaviť, takže by to nemal byť problém. Jedine ak by som chcel používať rúčku bez ovládania z notebooku,bol by problém. Preto rozmýšľam, že vymením remenice. Lenže problém pri prevode 705:1 je, že musím zohnať remenicu 47 zubovú a to je problém, dokonca aj Čína sklamala. Takže asi si to dám vyrobiť na 3d tlačiarni.
120 zubová remenica má priemer cca 114,5mm, celá šírka montáže je 140mm. Oproti Avalonu je to podstatne viac. Tu je uloženie v RA:
prevod RA.jpg
prevod RA.jpg (99.58 KiB) Zobrazeno 3878 x
to LaH:
no ja som písal skôr o šírke remeňa. Remenica 120 zubová je dostatočne veľká, ale musí byť čím širšia tým lepšie. Teraz mám šírku všetkých remeníc a použitých remeňov 10mm okrem poslednej, kde je 16mm. Je to vidieť na foto. A remenice sú z časti kupované v ČR a časti Čína. Presnosť je doležitá hlavne pri spojení dvoch remeníc na oske, tam sa musí eliminivať hádzavosť čo najviac. Ale spravil som si výpočet a zistil som, že malá remenica na motore sa pri 10min expozícii otočí 4,9x, ďalší stupeň 1,67x a ďalší už len 0,33x. To znamená že hlavne prvý stupeň musí byť čo najpresnejší. Keď som to testoval tak bolo pekne vidieť, že nepresnosť vycentrovania periodicky napínala a povolovala remeň. Chce to sústruh úchylkomer a trošku sa s tým pohrať a vycentrovať. A potom to chce presný výpočet osovej vzdialenosti medzi remenicami, aby remeň presne sadol a nemusel sa na každom stupni šponovať. viď foto.
PS. A ako si to zdvojil v RA?
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Stavba ťažkej montáže

#471

Příspěvek od olim7 »

Jo a tu je link , kde si pekne vieš vypočitať osovú vzdialenosť alebo aj dĺžku remeňa.
http://powerbelt.sk/products/htd-3m
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: stavba montaze

#472

Příspěvek od ok1in »

Parádní práce, díky za popis...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Stavba ťažkej montáže

#473

Příspěvek od Bill »

olim7 píše:To znamená že hlavne prvý stupeň musí byť čo najpresnejší.
U řemínkového převodu pro montáž většinou nemůže být pastorek - řemen - kolo. Úhel opásání pastorku bude asi dost malý a na průběhu chyby budou vidět zuby. (projevuje se náběh řemínku na jednotlivé zuby) Pravděpodobně budeš muset dát delší řemínek a napínací kladku(y)...

Mi to kdysi poradil MMys když jsem vybíral sadu pro úpravu EQ6. Na internetu jsem našel i průběh takových zubatých grafů ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Stavba ťažkej montáže

#474

Příspěvek od olim7 »

Takto nejako vyzeral priebeh navádzania phd-čkom.
phdview.jpg
phdview.jpg (329.46 KiB) Zobrazeno 3841 x
to Bill: nerozumiem ako si to presne myslel s tým pastorkom. To sa asi týkalo prerábky EQ6 kde pastorok ostáva a meníš len ozubené kolá za remenice.
U mňa pastorok odpadá, ja mám na krokáči prvú remenicu 15zubovú.
dec prevod.jpg
dec prevod.jpg (129.63 KiB) Zobrazeno 3841 x
takto to vyzerá v declinácii
prevody mám riešené nasledovne: 15z-(60z+12z)-(44z+12z)-(72z+15z)-120z
15z je na krokáči, 120z je hlavná remenica ktorá otáča os RA alebo DEC a v zátvorkách sú remeničky na jednej oske po dvojiciach. Ostatne je to vidieť aj na obrázku.
120z remenicu som nenašiel cad model lebo sa štandardne nevyrába v HTD3M ( iba 10-72). Preto z Číny.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: stavba montaze

#475

Příspěvek od MilAN »

To, že si takhle poradí s pointací PHD-2, je dobré. Mě by zajímala i křivka PE té montáže ,= jak to běží tedy bez pointace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Stavba ťažkej montáže

#476

Příspěvek od Bill »

olim7 píše:nerozumiem ako si to presne myslel s tým pastorkom
Nejsem strojař, každé malé kolečko se zuby je pro mě pastorek... Samozřejmě ani na EQ6 žádný pastorek nezůstal.

PE bude určitě značná, ale změny nebudou prudké. Takže pokud to pointace stíhá, tak je to OK.
Naposledy upravil(a) Bill dne 05. 10. 2017, 14:18, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: stavba montaze

#477

Příspěvek od LaH »

to LaH:
no ja som písal skôr o šírke remeňa. Remenica 120 zubová je dostatočne veľká, ale musí byť čím širšia tým lepšie.
Já tomu rozumím, ale myslím si, že ten průměr nelze podcenit a prostě ho nahradit tuhostí řemenu danou pouze jeho šířkou. Spočítat to neumím (nebo se mi nechce?), je to jen názor.
Keď som to testoval tak bolo pekne vidieť, že nepresnosť vycentrovania periodicky napínala a povolovala remeň. Chce to sústruh úchylkomer a trošku sa s tým pohrať a vycentrovať.
To zní příšerně! :lol: Ale opravdu netuším, jak se dají řemeničky centrovat. Pokud dají, budiž.
A potom to chce presný výpočet osovej vzdialenosti medzi remenicami, aby remeň presne sadol a nemusel sa na každom stupni šponovať
Tak tohle jsem si nedovolil, u Hvězdostroje mám všude napínací kladky s možností nastavení. Už jen proto, že se řemeny časem přece jenom trošku vytahají. Nebo nevytahají?
A výhoda kladek je i větší obepnutí řemenice.

Samotné zdvojení je (doufám!!) tady:
Zdvojení řemenic
A celé vlákno s popisem i více obrázky :
AF - Hvězdostroj

A opakuji, považuji se svými malými zkušenostmi za výkon to takhle do konce dotáhnout. Je víc těch, co to vzdají.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: stavba montaze

#478

Příspěvek od olim7 »

to MilAN: PE montáže bez pointácie som zatiaľ nerobil, ale po upgrade to skúsim.

to Bill: ja tiež nie som strojár a potom podľa tvojej definície tam mám 4x pastorek. PE zistím a dám vedieť, pre mňa je ale dôležité že montáž s pointovaním zvláda aj 20min expozicie s výsledkom ako som poskytol graf. A predpokladám, že asi každý pointuje, kto robí dlhé expozície.

to LaH:
1. je mi jasné že je blbosť dať moc malý priemer poslednej remenice, ale ja som dal väčší a aj viac zuboví ako ma Avalon. A predpokladám, že tam už vedeli čo robia, inak by za to nemohli pýtať cca 3700€. To kolo má myslím 80z a priemer asi 100mm. Ja mám 120z a 114mm. Celkový prevod 704:1 je rozdelený na viac stupňov, takže sila je rozdelená rovnomerne- jednoducho viacstupňová prevodovka. Tu sa zákmity dalekohladu neprenášajú ďalej ako na posledný remeň od 120z kola, preto tu musí byť remeň najsilnejší a aj šponovaný. Pri EQ5, EQ6 alebo obecne pri šnekových montážach ti celá zaťaž leží na 2-3 zuboch pastorka, tu na poslednom remeni.
av19.jpg
av19.jpg (133.46 KiB) Zobrazeno 3726 x
2. centrovanie remeníc som myslel to, že keď som ich dal na osku a pritiahol červíkmi tak neboli vycentrované, hádzali. Ľahko to vieš zistiť tak , že si osku s remeničkami upneš napr. do stojanovej vŕtačky a priložíš fixu tak, aby sa ti len slabo začala dotikať točiacej remenice. keď to vypneš hneď vidíš, kde ti písala a kde nie. A potom to jednoducho musíš dotiahnuť na červikoch tak aby ti to čo najmenej hádzalo. Ale to je len svojpomocne doma, toto sa dá spravit, ako som písal na sustruhu a s uchylkometrom a je to omnoho presnejšie.
3. Máš to fajn vyriešené aj tie napínácie kladky. Ja som dal len jednu a to na ten posledný remeň. Ja som túto montáž použil už v zime a úspešne išla pri -18st. remene nemali problém. Samozrejme,že je rôzna kvalita remenov, neboj preštudoval som asi všetky možné. Z číny som jeden roztrhol lebo som ho prešponoval, preto píšem čo najširši. A konzultoval som aj predajcami, lebo som sa pohrával s myšlienkou, že tam dám remene s ocelovými kordami. Výsledok je takýto: remen sa robi ako rukáv z ktorého sa nareže potrebná širka. t,j, od začiatku do konca je navinutý kord v špirále, čiže kord je nekonečný v jednom kuse. Kord býva, kevlar, oceľ, uhlík, aj sklotextil. človek by si myslel že vydrží najviac ocelový ale práve pri malých remeniciach a šponovacích kladkách može sa ocel skôr opotrebiť, ale každopádne tú pevnosť v ťaku nerobí len to aký je tam kord, ale hlavne šírka remena, lebo je tam viac kordu. Jednoducho 20mm remen je 2x silnejší ako 10mm. A myslím, že práve rozťanost kordu stanovuje roztažnosť remeňa. Preto aj ocelové tubusy sa vymienajú za karbonové. Skrátka moja skúsenosť je, že všetko išlo hladko, či bolo -18 alebo +30.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: stavba montaze

#479

Příspěvek od LaH »

Děkuji za vysvětlení,
určitě se tyhle informace časem hodí i dalším experimentátorům.
Centrování mne vůbec nenapadlo, a to mám u všech řemeniček tři červíky po 120st, takže by to nějak šlo.
Červíky jsem totiž považoval za provizorium pro sestavování a ladění, chtěl jsem to časem zalepit (tím vlastně částečně eliminovat vůli hřídel-díra) a přes červíky jen zajistit. Nestalo se, funguje to i tak.

Herdek, tohle's mi neměl dělat - nějak mne začínají svrbět prsty - mám do Hvězdostroje hodit Dřeváka 12'' (bylo by to docela estetické, je pevný a má rotační nos na koukání) nebo rovnou Vobludu 18''? Pevné stanoviště se blíží ... koukat nebo konečně začít fotit??? Sorry za off-topic. :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: stavba montaze

#480

Příspěvek od olim7 »

to LaH:
pozeral som na tú fotku a vidím že tam máš červíky,takže určite by to šlo sa s tým pohrať. Na druhej strane si myslím, že aj tým zdvojením si eliminoval časť chyby, to by musela byť náhoda aby ti obe remenice na jednej oske hádzali do rovnakej strany. Ale ked to človek už chce mať natrvalo v poriadku a venovať sa len foteniu a nie prerábaniu, stojí to za to pohrať sa s tým. Ja sám to určite nemám ešte v úplnom poriadku, lebo stále niečo na tom prerábam rozoberám a skladám dokola... ale keď to budem definítívne skladať pohrám sa s tým, aby to čo najmenej hádzalo. A ty to máš na dobsona? Lebo sa mi zdá, že máš tam nejaký iný prevod, zdá sa mi tam nejako málo remeníc.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Odpovědět