Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#451

Příspěvek od BiF »

Mám na VŠECHNY stavitele montáží jednu otázku: proč naprostá většina z vás/nás staví německé paralaktiky s protizávažím? Proč se vyhýbáte vidlicím?

Sám jsem postavil několik montáží, od dřevěné azimutální pro brýláka před třiceti lety, až po těžkou "německou" paralaktiku (hřídele os s pr. 80mm).

Tu největší mám momentálně v kopuli (pr. 3m) a na ní dvoustovku  Newtona. Do budoucna bych tam chtěl mít něco většího (350-400mm, kvůli ceně asi zase nějakého světelného Newtona), a to bych z důvodu úspory místa v kopuli rád dal na vidlici.

Osobně mě napadá jediný problém s vidlicí: problém s tuhostí právě té vidlice (při použití "dlouhého" Newtona). A nebo je pes zakopaný někde jinde?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

stavba montaze

#452

Příspěvek od FunTomas »

V minulosti som tiež koketoval s myšlienkou postaviť montáž. Myslím, že nemecká montáž je konštrukčne jednoduchšia. Druhou výhodou je otvorenosť pre rôzne priemery tubusov. Vidlica neumožňuje takú flexibilitu. Aj keď v Gemini majú jednu atypickú konštrukciu, ktorá tento problém rieši.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

stavba montaze

#453

Příspěvek od LaH »

... Osobně mě napadá jediný problém s vidlicí: problém s tuhostí právě té vidlice (při použití "dlouhého" Newtona). A nebo je pes zakopaný někde jinde?
Opravdu nejsem odborník, ale laicky souhlasím - podle mne vidlicová montáž, není-li extrémně "tlustě" postavená, nemůže být dostatečně tuhá. Od posledního a jediného opěrného bodu je to pro Newton/refraktor prostě dlouhé, tedy i pružné. Ilustrativní příklad je montáž v Bečvářově kopuli v Úpické hvězdárně - kdysi dvouletá zkušenost. A že jsem to tam měl rád!
http://www.astroama.com/hvezdarny/upice/upice.htm
(vpravo dole - porovnejte s vidlicí v hlavní kopuli vlevo dole, průměry os ale neznám)
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

stavba montaze

#454

Příspěvek od Kami »

Mám na VŠECHNY stavitele montáží jednu otázku: proč naprostá většina z vás/nás staví německé paralaktiky s protizávažím? Proč se vyhýbáte vidlicím?

Sám jsem postavil několik montáží, od dřevěné azimutální pro brýláka před třiceti lety, až po těžkou "německou" paralaktiku (hřídele os s pr. 80mm).

Tu největší mám momentálně v kopuli (pr. 3m) a na ní dvoustovku  Newtona. Do budoucna bych tam chtěl mít něco většího (350-400mm, kvůli ceně asi zase nějakého světelného Newtona), a to bych z důvodu úspory místa v kopuli rád dal na vidlici.

Osobně mě napadá jediný problém s vidlicí: problém s tuhostí právě té vidlice (při použití "dlouhého" Newtona). A nebo je pes zakopaný někde jinde?


Franto, já ne já vidlici mám.  ;D

Problém je tuhost a větší vzdálenost od osy díky délce vidlice. Výhoda je ta, že je to pohodlnější na pozorování, nemusí se to překlápět. U dlouhého refraktoru je problém, že ti tubus už může narážet do sloupu.
S mojí R125, co je na vidlici provizorně se třeba nedostanu kolem pólu.





Dá se to vyřešit i tím, že deklinaci dáš do klece a využiješ tak hmotnost závaží na další astrotechniku.

Třeba jeden můj případ je zde:




Na ten způsob teď projektuju větší montáž do hvězdárny, aby unesla jak těžkou 310 + droboť včetně R125 tak i na druhou stranu větší fotografickou aparaturu (cca 400)

 Takových montáží je spousta, třeba Roman Ehrenberger...


http://astro-lab.wbs.cz/


p. Drbohlav Rtyně v Podkrkonoší,.....
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#455

Příspěvek od MMys »

Problém je přesně ten co píšeš. Když na fotografického Newtona pověsíš pořádný 3" výtah a větší CCD kameru teřab ještě s OAG a externím filtrovým kolem, tak budeš mít těžiště tubusu prakticky v jeho polovině a vidlice vyjde dost hluboká.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

stavba montaze

#456

Příspěvek od Kami »

Samotná vidlicová montáž se většinou projektuje přímo na určený dalekohled. Od toho se odvozuje délka i mohutnost samotné vidlice, případně její rozpětí na daný tubus. Trochu se to dá obejít klecí s deskou uprostřed vidlice na kterou naskládáš cokoli. Problém je však dovážení celé sestavy. Někdy záměrně musíš přetížit konec s primárním zrcadlem, aby byla vidlice krátká.

Pěkná vidlicovka je v Oravské lesné u p. Murína



a nebo třeba v Hořicích na hvězdárně pro 330 fotokomoru. Ta je opravdu tuhá.

Jestli chceš občas měnit dalekohledy, tak je výhodnější montáž s košem. Dá se to obestavět kolem dokola.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

stavba montaze

#457

Příspěvek od dablik »

Zdar,
objevil jsem neskutecny (alespon pro mne) projekt: http://www.zytratech.com/zytra-tech-eq-z/

Podle meho nazoru je uzasne ale nejsem technik a tak citim obdiv ke kazdemu, kdo si umi neco podobneho navrhnou a postavit.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
mjjk
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 08. 2011, 14:46

Re: stavba montaze

#458

Příspěvek od mjjk »

Martine,

píšeš výše, že odlitky je možné kdykoli zopakovat. Měl bych určitě zájem. Možnosti mám podobné, jako ty. Nechal jsem se ispirovat. Kdysi jsem uvažoval o zkopírování G42, ale to jsem vzdal. S G53F jsem rovněž začal uvažovat o třecím pohonu a měl rozpracivaný model konstrukce ve 3D. Ty jsi ovšem udělal notný kus práce a já se nyní ptám, zda bys byl ochoten se případně podělit i případně o výrobní dokumentaci, nebo přinejmenšém o svůj model v nějakém STEPu, nebo jiném univerzálním formátu.

Předem moc díky za jakoukoli odpověď.

M
Uživatelský avatar
Kubik
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 12. 2013, 07:11

PROSBA O RADU SE STAVBOU VELKÉ MONTÁŽE

#459

Příspěvek od Kubik »

Zdravím všechny, před několika lety jsem zakoupil u firmy Drbohlav Newtona 2000/400 postaveného na Dobsonu. Po dvou pozorovacích sezónách jsem se rozhodl posunout se kupředu a postavit dalekohled na montáž. Po zvážení možností jsem se rozhodl pro levnější, avšak daleko riskantnější cestu stavby montáže.
Bohužel v průběhu stavby montáže se vedení naší obce rozhodlo rozsvítit nedaleko stojící kostel, aby byl vidět široko daleko. Tento záměr se načalstvu podařilo splnit , ba překročit.
Tma, kterou jsem hrdě vlastnil na zahradě zemřela a s ní i chuť investovat do nejistého projektu.
Nyní po nezbytném myšlenkovém resetu, bych chtěl montáž dokončit. Současný stav věci dokládám několika daty a fotografiemi.
Montáž paralaktická německá
Dalekohled Newton ,zrcadlo 400mm, ohnisko 2000mm
Celková hmotnost cca 600kg , materiál ocel
Hmotnost deklinační osy, dalekohledu+ závaží cca 230kg
Průměr os dek.+rek 100mm(plný materiál)
Obálky os průměr 220mm/30mm(stěna)
Ostatní materiál ocelový plát síla 20mm.
Chtěl bych si nechat odlít (hliníkový bronz)a opracovat kola šnekového pohonu obou os. Nevím však jaké velikosti a převodové poměry ? (Na rektastenční osu bych dokázal napasovat kolo o průměru maximálně 530mm.) Na šnek by bylo nejlépe použít odvalovací frézu modul 1?
Jakým způsobem se dají na stránku vložit fotky? Předem děkuji za pomoc .
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: PROSBA O RADU SE STAVBOU VELKÉ MONTÁŽE

#460

Příspěvek od Kami »

Sz.....rada.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
mjjk
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 08. 2011, 14:46

Re: stavba montaze

#462

Příspěvek od mjjk »

mjjk píše:Martine ( to MMyS,

píšeš výše, že odlitky je možné kdykoli zopakovat. Měl bych určitě zájem. Možnosti mám podobné, jako ty. Nechal jsem se ispirovat. Kdysi jsem uvažoval o zkopírování G42, ale to jsem vzdal. S G53F jsem rovněž začal uvažovat o třecím pohonu a měl rozpracivaný model konstrukce ve 3D. Ty jsi ovšem udělal notný kus práce a já se nyní ptám, zda bys byl ochoten se případně podělit i případně o výrobní dokumentaci, nebo přinejmenšém o svůj model v nějakém STEPu, nebo jiném univerzálním formátu.

Předem moc díky za jakoukoli odpověď.

M
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: stavba montaze

#463

Příspěvek od MMys »

Poslal jsem e-mail.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Stavba ťažkej montáže

#464

Příspěvek od olim7 »

V tomto príspevku chcem poukázať na dôvody a postup stavby vlastnej montáže.
Nakoľko čas nedovoľuje sa kochať krásami nočnej oblohy, využívam čas na tuning montáže a tak isto môžem konečne písať tento príspevok o jej stavbe.
Kedže montáž používam už necelý rok, testovaciu prevádzku, ktorá mala odhaliť nedokonalosti, ale ukázať aj prednosti, mám za sebou. Popravde bol som dosť nervózny, ale aj plný očakávania, či môj projekt neskončí na smetisku dejín. Ale všetko po poriadku.
Ako prvý ďalekohľad som si kúpil Newtona Skywatcher 200/1000 s montážou EQ5 GOTO. Začínal som s astro a nemal som skoro žiadne vedomosti o tejto obsiahlej problematike, takže na začiatok dobrá kúpa na zoznámenie sa. Jasné, že som chcel od začiatku fotiť, lebo krásne astro fotky ma priviedli k tomuto koníčku. Po čase som prišiel do štádia, keď som z EQ5 vydoloval všetko čo sa dalo. Max 4min expozície bez pointácie a to schopných bolo asi 4-5 z 20 tich. Jasné bolo - musím pointovať! Kúpil som Skywatcher 102/500. A už vyvstal problém: potreba kruhov na uchytenie, ďalšia lišta, čo znamenalo nárast hmotnosti a pre EQ5 konečná. Kto pozná EQ5 vie, že hlavný problém je prevod, kde medzi ozubenými kolesami a aj pastorkom vzniká veľká vôla. Dá sa to koľko toľko dotiahnúť, ale v zime to zas robí problém a nezáleží či to máte dobre premazané. V tomto štádiu som začal rozmýšľať o niečom väčšom, ale kedže som nechcel naraz moc investovať do EQ6 alebo AZEQ6 rozhodol som sa pre postupnú stavbu montáže.
Kritéria ktoré som si dával boli:
1. Nechcem šnekový prevod- aj keď šnekový prevod uľahčuje dosiahnutie potrebného prevodu, stačí ďalší jeden pár ozubených kôl alebo remeníc (napr. ako ma EQ6 aj po modifikácii), nemáte šancu ho zohnať iba ak originál alebo si ho dať vyrobiť. Ani jeden variant nie je lacný.
2. Keď stavať, tak už niečo silnejšie, nech už odnesie aj 300-vku newtona, keď by som v budúcnosti chcel vymeniť moju 200-vku.
3.Chcel som využiť čo najviac z EQ5 ky, v prvom rade elektroniku, lebo to už by asi bolo priveľa na mňa.
4.Spraviť niečo čo bude dostatočne kvalitné, ale podstatne lacnejšie ako kupovaný eqvivalent.

Načo vymýšľať vymyslené tak som sa vrhol na prieskum rôznych montáži. Voľba padla na montáž s remeňovými prevodmi. Zdalo sa mi to ako najjednoduchší variant. Trecia montáž vyžaduje enkóder a to už nevyužijem elektroniku z EQ5. Najviac ma zaujala montáž firmy Avalon Linear, ktorá sa stala nakoniec predlohou.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... verse.html
Cena 4730€ keď sa mi podarí dostať na polovicu, tak bude super.
Začal som robiť návrh, počítať prevody( podľa EQ5 704:1) a hľadať súčiastky, ktoré sa dajú kúpiť. Teda hlavne ložiská a ozubené remenice, lebo tie si dávať vyrobiť by odkrojilo viac z rozpočtu ako ich kúpiť. Naštastie možnosti sú veľké (Čína to istí) a zvolil som remenice HTD3M. Po určitom čase som dokončil počiatočný návrh, ktorý ešte prechádzal modifikáciami. A tu je výsledok:
prevody.jpg
prevody.jpg (130.2 KiB) Zobrazeno 4135 x
montaz.jpg
montaz.jpg (74.51 KiB) Zobrazeno 4135 x
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba ťažkej montáže

#465

Příspěvek od MMys »

No zajímavější by ale byly fotky skutečné montáže a výsledky s ní. Takových hezkých CAD modelů jsme zde viděli už docela dost, ale v reálném provozu skončil jen zlomek z nich. Tak se pochlub :)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět